Gaggia classic προβλημα ή οχι?

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
arodim

Gaggia classic προβλημα ή οχι?

Δημοσίευση από arodim » Παρ Μαρ 20, 2015 8:41 am

καλημερα σε ολους,
μια ερωτησουλα και οποιος μπορει ας βοηθησει. Παρατηρησα τελευταια οτι ο παγκος της κουζινας κατω απο την εσπρεσιερα εχει νερα... Η μηχανη χανει νερα απο την βαση των 2 σωληνων που τραβανε νερο. Δηλαδη αν κουνησω την μηχανη δεξια - αριστερα, απο το πανω μερος των σωληνων θα τρεξει αρκετο νερακι. Ειναι κατι που εχει ξανααναφερθει? Διορθωνεται? Να μη του δωσω σημασια? Ως προς την λειτουργια της, ειναι αψογη.

Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

Re: Gaggia classic προβλημα ή οχι?

Δημοσίευση από re4male » Παρ Μαρ 20, 2015 9:40 am

εμενα οσο ειχα την classic δεν μου ετυχε κατι τετοιο. να περιμενεις την γνωμη αυτων που γνωριζουν τεχνικα το θεμα.
ευχομαι να είναι είναι κατι απλο.

arodim

Re: Gaggia classic προβλημα ή οχι?

Δημοσίευση από arodim » Παρ Μαρ 20, 2015 9:58 am

Εγω να δεις πως το ευχομαι

Theo164

Re: Gaggia classic προβλημα ή οχι?

Δημοσίευση από Theo164 » Παρ Μαρ 20, 2015 12:39 pm

Αν και δεν είμαι ο πιο ειδικός να σου απαντήσει από ότι κατάλαβα έχει διαρροή στην opv ειτε από το oring στη βάση της opv που βιδώνει επάνω στο group head η στο ρακόρ που βιδώνει η παροχή νερού από την αντλία?

Από το 30 η 32 στο σχεδιάγραμμα?
Συνημμένα
gc1.jpg

arodim

Re: Gaggia classic προβλημα ή οχι?

Δημοσίευση από arodim » Παρ Μαρ 20, 2015 12:52 pm

Δεν το ξερω αδερφε, δε την εχω ανοιξει ποτε. Μονο την διαροη βλεπω. Μαλλον θα πρεπει να την ανοιξω για να δω απο που προερχεται. Μακαρι να θελει απλα ενα σφιξιμο οπως ειπες γιατι μεταξυ μας... ειμαι ερωτευμενος μαζι της :)

arodim

Re: Gaggia classic προβλημα ή οχι?

Δημοσίευση από arodim » Παρ Μαρ 20, 2015 12:56 pm

Ανοιγει ευκολα;

Theo164

Re: Gaggia classic προβλημα ή οχι?

Δημοσίευση από Theo164 » Παρ Μαρ 20, 2015 1:17 pm

για να ανοίξει είναι μονο 2 βίδες σταυρωτές πίσω στο επάνω καπάκι εκεί που συμπληρώνουμε νερό, μονο αν την ανοίξεις θα δεις από που προέρχεται η διαρροή μπορεί να είναι και από άλλο σημείο...
ότι και να έχει φτιάχνεται υπάρχουν τα πάντα από ανταλλακτικά αν χρειαστεί κάτι

Αν έχει εγγύηση ίσως είναι καλύτερα να την πας για επισκευή
βγάλε και την πρίζα πριν βάλεις το χέρι μέσα... το αναφέρω τυπικά για ευνόητους λόγους...

arodim

Re: Gaggia classic προβλημα ή οχι?

Δημοσίευση από arodim » Παρ Μαρ 20, 2015 1:21 pm

Εγγυηση δεν εχει. Θα την χειρουργησω λοιπον...

Άβαταρ μέλους
Carlito
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Μάιος 20, 2013 4:39 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Caggia Classic
Μύλος:: Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia classic προβλημα ή οχι?

Δημοσίευση από Carlito » Παρ Μαρ 20, 2015 5:10 pm

ΚΑτι παρόμοιιο είχα αντιμετωπίση και εγω. Τελικά η ζημιά τελικά ήταν μία φλάντζα μέσα από το δοχείο εκεί που είναι μοτέρ και έιχε χάσει την στεγανοποίησή της.

viewtopic.php?f=5&t=2903&p=45295#p45295

arodim

Re: Gaggia classic προβλημα ή οχι?

Δημοσίευση από arodim » Παρ Μαρ 20, 2015 5:22 pm

Μαλιστα, με eurogat που μιλησα μου ειπαν να τους στειλω την αποδειξη της αγορας και το s/n και ισως με καλυψει η εγγυηση. χρονικα με καλυπτει αλλα πρεπει να δουνε λεει αν το καταστημα απο το οποιο την αγορασα ειναι συνεργατης τους... κατι τετοια. Τωρα μπηκαμε στο χορο και θα χορεψουμε.

Απάντηση