Σημαντικές αλλαγές στην Gaggia Classic 2015

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Σημαντικές αλλαγές στην Gaggia Classic 2015

Δημοσίευση από afonic » Τρί Φεβ 10, 2015 5:49 pm

Και όμως, θα έπρεπε να σε προβληματίσει το γεγονός πως από ότι όλα δείχνουν, το μοντέλο που σχεδιάστηκε την δεκαετία του 1990 είναι όπως όλα δείχνουν ανώτερο σαν προϊόν από αυτό του 2015. Αυτό δείχνει γενικά μια τάση σε όλα τα καταναλωτικά αγαθά, να πέφτει η ποιότητα κατακόρυφα, και ταυτόχρονα να μειώνεται ο χρόνος ζωής τους.

Επίσης καταλαβαίνω πως σου έχει κάτσει στο λαιμό η Classic και σε βασανίζει, αλλά ας περιμένουμε. Και άλλες φορές πήγαμε να την πεθάνουμε, αλλά μέχρι να σταματήσει τελείως η παραγωγή της, μην της ξεγράφεις. Προς το παρόν οι εισαγωγείς ας στοκάρουν σε Classic 2014, προβλέπω να είναι περιζήτητες σε λίγο. (και μόλις πούλησα 2 να πάρει!)

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Σημαντικές αλλαγές στην Gaggia Classic 2015

Δημοσίευση από Christos » Τρί Φεβ 10, 2015 5:58 pm

Διαβάζω και δεν το πιστεύω. Μα ακόμα και τα κουμπιά απομίμηση της κανονικής Classic; Να έχει άραγε και τις πλαστικές ράμπες τις Pure στο group head που ξεκόλλαγαν;

Την απέσυραν και την επανέφεραν στην αγορά, τώρα μάλλον είναι αποφασισμένοι να την τελειώσουν :priest: . Να δούμε.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Σημαντικές αλλαγές στην Gaggia Classic 2015

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Φεβ 10, 2015 6:00 pm

Νομίζω ότι θέμα αυτό είναι πολύ σοβαρό και πρέπει να γίνει split σε καινούργιο θέμα.
Εδώ έχουμε κλασική περίπτωση απάτης της Saeco Philips με reboxing της pure στο σασί της παλιάς classic.
Τρίζουν τα κόκκαλα του Achille Gaggia με τέτοιες ιστορίες που δεν εχουν σχέση με την σχεδιαστική γραμμή της αυθεντικής Gaggia.
Το ευκολότερο πράγμα για entry level μηχάνημα ειναι να την πατήσει κάποιος άπειρος με το αντικείμενο.
Τί classic ειναι αυτή χωρίς τρίοδη και χωρίς την παλιά καλή ρυθμιζόμενη opv.
Kαι που είναι οι αντιστάσεις εμένα μου μοιάζουν απο την φωτογραφία ότι είναι μέσα στο μποιλερ και οχι έξω
http://www.coffeeitalia.co.uk/prodimage ... s/pump.jpg

Γενικά βλέπω να ξεκινά το κυνήγι των pre Philips Gaggia Classic...

PavlosK

Re: Σημαντικές αλλαγές στην Gaggia Classic 2015

Δημοσίευση από PavlosK » Τρί Φεβ 10, 2015 6:33 pm

afonic έγραψε:Επίσης καταλαβαίνω πως σου έχει κάτσει στο λαιμό η Classic και σε βασανίζει, αλλά ας περιμένουμε. Και άλλες φορές πήγαμε να την πεθάνουμε, αλλά μέχρι να σταματήσει τελείως η παραγωγή της, μην της ξεγράφεις. Προς το παρόν οι εισαγωγείς ας στοκάρουν σε Classic 2014, προβλέπω να είναι περιζήτητες σε λίγο. (και μόλις πούλησα 2 να πάρει!)
Που μπορώ να σηκώσω φωτογραφίες από το αλουμινένιο μπόιλερ μίας μηχανής που έχω στην κατοχή μου, που έχει κλονοποιήσει τη λογική του μποιλερ της Gaggia Αλουμίνιο + εξωτερική αντίσταση για να δεις γιατί μου έχει κάτσει στο λαιμό όλο αυτό το αλουμίνιο που έχω πιει? Να ανοίξω νέο thread ή να τις σηκώσω εδώ? Αν ήξερες τι έχεις πιει δεν θα την πρότεινες σε κανέναν :roll:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Σημαντικές αλλαγές στην Gaggia Classic 2015

Δημοσίευση από Christos » Τρί Φεβ 10, 2015 6:41 pm

Υπάρχουν φωτογραφίες από διαβρωμένα αλουμινένια boiler σε άλλα νήματα. Εάν θέλεις άνοιξε και άλλο νέο νήμα για ένα τόσο παλιό θέμα αλλά σε αυτό το νήμα ας περιοριστούμε στον τίτλο της συζήτησης. Ευχαριστώ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Σημαντικές αλλαγές στην Gaggia Classic 2015

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Φεβ 10, 2015 6:46 pm

Ολά αυτά παραπέμπουν σε μυαλά Saeco που είναι κολλημένα με την παρασκευή προαλεσμένου καφέ απο το ΣΜ και όχι με την φιλοσοφία της Gaggia που ήθελε οικιακές μηχανές με επαγγελματικές ευκολίες.
Χρονοδιακόπτες και ηλεκτρονικούς θερμοστάτες της πλάκας έχει και η silvercrest των 50€ τώρα τα είδαμε και στη classic.
Και φυσικά εκτός απο την παρόμοια αξιοπιστία με την silvercrest ανάλογος θα είναι και ο perfect crema καφές...
Ο καταναλωτής ομως δεν είναι κοροϊδο και αυτά τα μασκαριλίκια η Philips θα τα πληρώσει κρίνοντας και απο τα όσα γράφουν στο Αγγλικό φορουμ.
Αν βγάλει η lelit τώρα μια καφετιερα οπως η παλιά classic και λίγο καλύτερη στα 300€ θα τους κλείσει το σπίτι χαλαρά !

PavlosK

Re: Σημαντικές αλλαγές στην Gaggia Classic 2015

Δημοσίευση από PavlosK » Τρί Φεβ 10, 2015 6:57 pm

Christos έγραψε:Υπάρχουν φωτογραφίες από διαβρωμένα αλουμινένια boiler σε άλλα νήματα. Εάν θέλεις άνοιξε και άλλο νέο νήμα για ένα τόσο παλιό θέμα αλλά σε αυτό το νήμα ας περιοριστούμε στον τίτλο της συζήτησης. Ευχαριστώ.
:oneup:

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Σημαντικές αλλαγές στην Gaggia Classic 2015

Δημοσίευση από afonic » Τρί Φεβ 10, 2015 7:28 pm

Christos έγραψε:Διαβάζω και δεν το πιστεύω. Μα ακόμα και τα κουμπιά απομίμηση της κανονικής Classic; Να έχει άραγε και τις πλαστικές ράμπες τις Pure στο group head που ξεκόλλαγαν;
Και όμως στην πρώτη gallery μου φαίνεται σαν το εσωτερικό του group head να έχει πλαστικό!

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Σημαντικές αλλαγές στην Gaggia Classic 2015

Δημοσίευση από afonic » Τρί Φεβ 10, 2015 9:03 pm

Πριν από μερικούς μήνες, στα κεντρικά της Gaggia:
hgueg.jpg

Theo164

Re: Σημαντικές αλλαγές στην Gaggia Classic 2015

Δημοσίευση από Theo164 » Τετ Φεβ 11, 2015 10:04 am

από τις photo πως σας φαίνεται ταιριάζει το stainless steel boiler από την καινούρια 2015 στην παλιά?
αυτό που δεν μου αρέσει στη γνωστη μέχρι τώρα classic είναι το boiler και το shower holder από αλουμίνιο το δεύτερο αλλάζει αλλα το boiler μονο με diy κατασκευή που θέλει αρκετό τρέξιμο για να γίνει

Απάντηση