Σημαντικές αλλαγές στην Gaggia Classic 2015

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Σημαντικές αλλαγές στην Gaggia Classic 2015

Δημοσίευση από ellenikus » Πέμ Αύγ 30, 2018 9:31 am

Περιμενε μεχρι 5 Σεπτεμβρίου που ειναι λογικα η παρουσιαση.Απ οτι φαινετει τριοδη βαλβιδα, καινουργιο κλειστρο και μποιλερ , διακόπτες και ακροφυσιο ατμου.Λογικα δενβυα εχει σχεση με το προηγουμενο μοντέλο

ptakis
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Σεπ 01, 2014 1:21 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: LELIT PL41 PLUST
2η Μηχανή:: Clever Dripper
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Bridge, Kudu, Famoso
Τοποθεσία: Κερατσίνι

Re: Σημαντικές αλλαγές στην Gaggia Classic 2015

Δημοσίευση από ptakis » Πέμ Αύγ 30, 2018 5:14 pm

Η φωτογραφία στο coffeforums.co.uk προέρχεται από ρουμάνικο κατάστημα:

https://www.kfea.ro/gaggia-classic-cadou

Στην περιγραφή σύμφωνα με το google translate λέει:

"The well-known Gaggia Classic is now available in an improved version! The machine offers the possibility of preparing two coffees simultaneously and using ground coffee or coffee cakes.
Starting in 2015, the new Classic arrives in Romania, a device according to EU energy standards.
The steam / water button is improved: it closes and opens by pressing the button, but does not operate by screwing it up so far.
All buttons feature improvements, and are now equipped with a new boiler that allows for faster heating.
A Gaggia / Saeco decalcifier 250ml. The new Gaggia Classic is launched at the end of September 2018 on Kfea.ro! The model will have: - professional steam pipe - 3-way solenoid valve - introduction of the unpressurized perfume cream)"

Επίσης στα χαρακτηριστικά αναφέρεται ότι έχει boiler από ανοξείδωτο χάλυβα. Σύμφωνα με την περιγραφή θα έχει δηλαδή νέους διακόπτες, τρίοδη, unpressurized καλάθι (!!!) και θα είναι διαθέσιμη κατά το τέλος του Σεπτέμβρη 2018.

Η τιμή των 1.500 Lei αντιστοιχεί σε περίπου 290€. Για να δούμε τι θα δούμε...

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Σημαντικές αλλαγές στην Gaggia Classic 2015

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Αύγ 30, 2018 6:46 pm

Γράφει τιμή 1350 λέι όταν η τιμή της Lelit PL41E στο ίδιο μαγαζί είναι για σύγκριση 1.550 λέι.
Από αυτά τα περί Ιταλικής κατασκευής δεν τα πιστεύω εκτός και είναι κάποιο φτηνό κόλπο όπως πχ να βάζουν έτοιμες μηχανές σε χαρτόκουτα στη Ιταλία.
Με τέτοια τιμή στη Ρουμανία να έχει και μπρούτζινο μπόιλερ όπως η Lelit το θεωρώ απίθανο.
Γενικά πρώτα πρέπει να την δούμε γιατί "ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον βγάλαμε".
Ίσως αν το παρακάνουν εδώ με την τιμολόγηση να συμφέρει η αγορά της από την Ρουμανία με μεταφορικά γύρω στα 20€.
Εξάλλου αυτό έχει ξαναγίνει με την Rancilio Silvia που η τιμή της εδώ ήταν σχεδόν διπλάσια από όσο μπορούσες να την φέρεις απέξω.
Οι Lelit σίγουρα θα έχουν καλύτερο μπόιλερ και ποιότητα κατασκευής όμως κρίσιμο ρόλο θα παίξει πλέον η διαφορά τιμής

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Σημαντικές αλλαγές στην Gaggia Classic 2015

Δημοσίευση από ellenikus » Πέμ Αύγ 30, 2018 7:37 pm

το καλυτερο υλικο για μποιλερ ειναι το ατσαλι γιατι ο μπρουντζος περιεχει συχνα μολυβδο.Ελπιζω μονο να μην εχει πλαστικες πατουρες στο γκρουπ

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Σημαντικές αλλαγές στην Gaggia Classic 2015

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Αύγ 31, 2018 12:17 am

Μην κάνουμε τρομοκρατικές αναφορές αν δεν ξέρουμε το αντικείμενο. Τα κράματα του μπρούτζου είναι διάφορα αλλά σε τρόφιμα χρησιμοποιήται ειδικός φωσφορούχος μπρούντζος και σε καμία περίπτωση μολυβδούχος.
Επίσης τα μπρούτζινα μπόιλερ έχουν και την επιθημητή θερμό χωρητικότητα που βοηθά στη θερμική σταθερότητα σε σχέση με τα ανοξείδωτα που σε επαγγελματική χρήση τα έχει κυρίως η La Marzocco αλλά με ειδικές προϋποθέσεις και υψηλής ποιότητας υλικά που αντιστοιχούν και στη κατηγορία τιμής που παίζει.

xarris32
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 9:31 pm
Όνομα: χαρης
Μηχανή:: bezzera unica
Μύλος:: ascaso i2
Τοποθεσία: αττικη

Re: Σημαντικές αλλαγές στην Gaggia Classic 2015

Δημοσίευση από xarris32 » Σάβ Σεπ 08, 2018 4:59 pm

Υπάρχει κάνα νεοτερο για τη νέα ggagia βγήκε δεν έχω βρει κάτι στο ίντερνετ η το youtube;;;;
Τα χαρακτηριστικά τουλάχιστον

gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Σημαντικές αλλαγές στην Gaggia Classic 2015

Δημοσίευση από gzsb » Σάβ Σεπ 08, 2018 5:13 pm

Ακομα δεν εχει γινει καποια επισημη ανακοινωση απο την Gaggia. Πριν λιγες μερες που τους ξαναρωτησα στην σελιδα τους στο facebook αν υπαρχει κατι νεοτερο, μου ειπαν οτι λιγες μερες υπομονη ακομα.
Αρα αναμενουμε... Για να δουμε τι θα δουμε...

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Σημαντικές αλλαγές στην Gaggia Classic 2015

Δημοσίευση από ellenikus » Κυρ Σεπ 09, 2018 12:25 pm

important novelties aimed to strengthen the brand, its tradition and unique values, such as the decision to move the production of the Full Auto Espresso Machine range and three Manual models in Italy.


απο τον ιστοτοπο της εταιριας...3 μοντελα αναφερει και δεν εννοει τα φθηνα ...μπορει να δουμε και gaggia babby

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Σημαντικές αλλαγές στην Gaggia Classic 2015

Δημοσίευση από ellenikus » Δευ Σεπ 17, 2018 12:39 am

https://www.gaggiadirect.com/gaggia-classic-2018.html

Δεν καταλαβα απο τι υλικο ειναι το boiler.Επιστρεψανε στο αλουμίνιο;

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Σημαντικές αλλαγές στην Gaggia Classic 2015

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Σεπ 17, 2018 10:20 am

Το παραδοσιακό boiler των Gaggia από το 1950 στις οικιακές μηχανές ήταν το αλουμίνιο και όπως το αναφέρει αυτό πρέπει να εννοεί. Εξάλλου η παραγωγή των αλουμινένιων boiler ποτέ δεν σταμάτησε αφού το Αμερικάνικο μοντέλο τέτοιο είχε.
Η Saeco δεν είχε ποτέ δική της γραμμή σε μπρούτζινα boiler και θα έπρεπε να το αγοράσουν από προμηθευτή όπως κάνει και η Lelit.
Αν είναι έτσι η Lelit ξεκινά με γκολ από τα αποδυτήρια και όχι ένα αλλά δύο γιατί η αναμενόμενη Classic έχει την λειτουργία να σβήνει μόνη της όπως και η προηγούμενη...
Το καλό είναι ότι σου δίνουν πλέον και τα κανονικά καλαθάκια του καφέ σε μονή και διπλή δόση και δεν χρειάζεται να τα ψάχνεις στο Λουμίδη όπως γινόταν μέχρι τώρα.

Απάντηση