Δοκιμές με Saeco 8423

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
hyperiongr
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:57 am
Όνομα: Νικ
Μηχανή:: Philips Saeco HD8423
2η Μηχανή:: -
Μύλος:: Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από hyperiongr » Τετ Ιαν 28, 2015 6:17 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις βοήθειες.

Σήμερα δοκίμασα με 2 κλικ στο porlex και είχα τα εξής:

Βάρος: 16-17 γραμμάρια
Χρόνος εκχύλισης: 22 δευτερόλεπτα
Πάτημα καλό με το πλαστικό

πολύ καλύτερος και γευστικά και οπτικά καφές, με καλό καϊμάκι (περίπου το 1/3), αλλά πιστεύω μπορώ να το βελτιώσω. Δεν μπόρεσα να βγάλω φωτό γιατί το φόρτιζα.

Επίσης να πω ότι λέγοντας στο περίπου τα γραμμάρια είναι γιατί αυτή τη στιγμή έχω ζυγαριά μέχρι 1 κιλό αλλά με υποδιαίρεση στο γραμμάριο.. Έχω παραγγείλει μια από ebay και την περιμένω από μέρα σε μέρα. Ο καφές ανοίχθηκε εχθές και έχει RD 21/01

Τέλος αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι το puck ήταν πιο υγρό από άλλες φορές. Δεν είχε νερό από πάνω του αλλά το έπιανες και ήταν υγρό. Η αλήθεια είναι δεν είμαι 100% σίγουρος πως πρέπει να είναι το puck.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από UltiMo_ » Πέμ Ιαν 29, 2015 3:15 am

βάλε 18-19 γραμμάρια χωρίς να πειράξεις κάτι άλλο. θα βελτιωθεί ο χρόνος, και θα στεγνώσει το puck
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από gsisr » Πέμ Ιαν 29, 2015 10:32 am

19 γραμμάτια στο pf της saeco δύσκολο...πέραν αυτού η ζυγαριά σου μπορεί να σου λέει αλλα αντί άλλων όποτε άρχισε να σταθεροποιείς παραμέτρους. Θες ζυγαριά, καλύτερο ταμπερ οχι το άχρηστο πλαστικό, μύλο με σταθερά αποτελέσματα κοπής...πολυ νερό στο puck ίσως να σημαίνει και πολυ λεπτό κόψιμο αν και οι χρόνοι εκχύλισης δεν μαρτυρούν κάτι τέτοιο..

hyperiongr
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:57 am
Όνομα: Νικ
Μηχανή:: Philips Saeco HD8423
2η Μηχανή:: -
Μύλος:: Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από hyperiongr » Πέμ Ιαν 29, 2015 8:06 pm

όντως πιο πολλά γραμμάρια μου φαίνεται δύσκολο.

έβαλα 18 γραμ. στην "ψευτοζυγαριά" και πήρα πάνω κάτω τα ίδια αποτελέσματα με, πιστεύω, κανονικό puck. Δεν ήταν ούτε υγρό ούτε πολύ ξηρό. Ζυγαριά έχω παραγγείλει από ebay πριν κιόλας πάρω μηχανή και την περιμένω από μέρα. Tamper θα πάρω λογικά μες το επόμενο δεκαήμερο.

Επόμενες εντυπώσεις θα γράψω όταν πάρω την ζυγαριά που θα έχω πιο στανταρ μετρήσεις και λέω να δοκιμάσω και με άλλο καφέ...

DimiD

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από DimiD » Κυρ Φεβ 01, 2015 1:25 pm

Όντως χρειάζεσαι 23άρι tamper (δες και από eurogat), και οπωσδήποτε ζυγαριά. Επίσης, mod-αρε τον Porlex, κατά προτίμηση με διπλά κόντρα παξιμάδια, γιατί με κλικ δεν... Αν ψάξεις λίγο θα βρεις εύκολα οδηγίες.

Προσωπικά, πιστεύω ο μόνος τρόπος για να αρχίσεις να βγάζεις άκρη, είναι να δεις το brew ratio σου, και να σταθεροποιήσεις σιγά σιγά τις παραμέτρους σου με βάση αυτό. Επέλεξε έναν εύκολο καφέ για αρχή (πχ. taresso tigrato), και έχοντας υπ' όψιν σου τους περιορισμούς μύλου-μηχανής, σύντομα θα κάνεις καφεδάκια που να 'πίνονται'.

Επίσης, οπωσδήποτε temperature surf πριν οποιονδήποτε καφέ. Το απλούστερο είναι να αφήσεις να τρέξει νερό από τη μηχανή μέχρι να ανάψει το boiler (σβήσει το brew λαμπάκι), και να ξεκινήσεις την παρασκευή σου με το που ανάψει και πάλι το λαμπάκι. Αν δεν γίνει η παραπάνω διαδικασία, μπορεί να κάνεις καφέ με νερό ~100 βαθμούς, και άρα να κάψεις τα πάντα.


* Μην απογοητεύεσαι, το setup μας έχει πολλούς περιορισμούς, αλλά θα μπορέσεις να πιεις πολύ decent καφεδάκια. Απλώς θέλει χρόνο και υπομονή :cfstd: .

hyperiongr
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:57 am
Όνομα: Νικ
Μηχανή:: Philips Saeco HD8423
2η Μηχανή:: -
Μύλος:: Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από hyperiongr » Τρί Φεβ 03, 2015 10:12 pm

ευχαριστώ DimiD για τις πολύτιμες πληροφορίες.

Το tamperaki και τη ζυγαριά πιστεύω τα έχω μέσα στο τέλος της βδομάδας. Όντως θέλει πολλές δοκιμές αλλά σιγά σιγά βλέπω καλύτερα αποτελέσματα σε σχέση με τις πρώτες μέρες ακόμα και χωρίς πλήρη εξοπλισμό.

όταν θα έχω όλα τα υλικά θα γράψω τις εντυπώσεις μου.

hyperiongr
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:57 am
Όνομα: Νικ
Μηχανή:: Philips Saeco HD8423
2η Μηχανή:: -
Μύλος:: Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από hyperiongr » Παρ Φεβ 13, 2015 6:20 pm

Αφού ήρθαν όλα τα σύνεργα (tamper, ζυγαριά) είπα να κάνω νέες δοκιμές.

Πήγα στα taf και μιας και δεν είχε τον sweet blue είπα να πάρω τον El Conquistador...

Πρώτη δοκιμή:

Θέση στο μύλο Porleχ: 3 click
Βάρος: 17 γραμμάρια
Χρόνος εκχύλισης: 20 δευτερόλεπτα
Πάτημα καλό με το tamper.

Ο καφές πολύ όξινος, δεν πινόταν.

Δεύτερη δοκιμή:

Θέση στο μύλο Porleχ: 2 click
Βάρος: 18 γραμμάρια
Χρόνος εκχύλισης: 25 δευτερόλεπτα
Πάτημα καλό με το tamper.

Ο καφές λιγότερο όξινος από πριν, αλλά και πάλι δύσκολα πινόταν.

Το σώμα ήταν καλό το ίδιο και η κρέμα χωρίς ίχνη άσπρου χρώματος.

καμιά συμβουλή;

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Φεβ 13, 2015 7:16 pm

Αν ψάξεις σε παλαιότερα ποστ θα δεις παρόμοια αποτελέσματα με αυτή την καφετιέρα και καφέ taf.
Όχι οτι φταίει ο καφές φυσικά απλά οι single origin καφέδες θέλουν και εξοπλισμό και.εμπειρία για να αποδόσουν.
Καλύτερα να ξεκίναγες με το χαρμάνι του mokkashop για αρχή και μετά να δοκίμαζες κάτι παραπάνω.

hyperiongr
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:57 am
Όνομα: Νικ
Μηχανή:: Philips Saeco HD8423
2η Μηχανή:: -
Μύλος:: Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από hyperiongr » Κυρ Φεβ 15, 2015 9:45 pm

όντως τραγικό λάθος που πρώτα αγόρασα και μετά διάβασα το φόρουμ.

Πήγα να πάρω το sweet blue και δεν τον είχαν και στην ερώτηση για ένα σχετικά εύκολο καφέ για αρχάριο με χαμηλή οξύτητα μου δώσανε τον El Conquistador.... :down: Την πάτησα σαν πρωτάρης καταναλωτής... :censored:

anyway βρήκα από φίλο το sweet blue και ευτυχώς έβγαλα τα πρώτα αξιόλογα δείγματα... Βασικά είμαι πολύ ικανοποιημένος γευστικά με το αποτέλεσμα αλλά τώρα θα δοκιμάσω από άλλες μάρκες (mokkashop, taresso, Αρμενάκο ).

ευχαριστώ για τις βοήθειες όλους σας.

Πληροφοριακά θα γράψω την δοκιμή μου:

Καφές: Taf Sweet Blue
RD: 28/01
Θέση στο μύλο Porleχ: 3 click
Βάρος: 16,5 γραμμάρια
Χρόνος εκχύλισης: 22 δευτερόλεπτα
Πάτημα καλό με το tamper.

πιστεύω με άλλο ένα γραμμάριο θα είχα καλύτερα αποτελέσματα.

PavlosK

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από PavlosK » Δευ Φεβ 16, 2015 8:34 pm

Artisti έγραψε:Αν ψάξεις σε παλαιότερα ποστ θα δεις παρόμοια αποτελέσματα με αυτή την καφετιέρα και καφέ taf.
Όχι οτι φταίει ο καφές φυσικά απλά οι single origin καφέδες θέλουν και εξοπλισμό και.εμπειρία για να αποδόσουν.
Καλύτερα να ξεκίναγες με το χαρμάνι του mokkashop για αρχή και μετά να δοκίμαζες κάτι παραπάνω.
Γιώργο πραγματι θελουν εμπειρία και μάλλον περισότερα από 17 γραμμάρια. Διαφορετικά η αίισθηση του όξινου ειναι πολύ εντονη. Το χαρμανι του mokkashop.gr είναι το αγαπημένο μου χαρμάνι

Απάντηση