Δοκιμές με Saeco 8423

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
hyperiongr
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:57 am
Όνομα: Νικ
Μηχανή:: Philips Saeco HD8423
2η Μηχανή:: -
Μύλος:: Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από hyperiongr » Πέμ Ιαν 22, 2015 7:38 pm

καλησπέρα σας

όπως βλέπεται είμαι νέος στο φόρουμ αν και το διαβάζω αρκετό καιρό. Είπα να κάνω την αρχή παίρνοντας μια Saeco 8423 και μετά από κανα δυο χρόνια να μεταβώ σε κάτι άλλο.

Μύλο θα πάρω μέσα στο επόμενο μήνα (Porlexρωτάω και στο νήμα του κάποια πρόταση μαγαζιού) οπότε οι πρώτες δοκιμές είναι με αλεσμένο καφέ.

Πήγα στο TAF και πήρα τον Fazenda Daterra - Sunrise και μου τον έκοψε στο 2,9 και ξεκίνησα τις δοκιμές.

Έβαλα περίπου 17 γρ. Μου έβγαλε 50ml περίπου καφέ στα 18" και αρκετά νερουλός σχεδόν καθόλου καϊμάκι.

To άλλαξα σε Non-Pressurized Portafilter και μου έβγαλε τα ίδια αποτελέσματα με σχεδόν καθόλου καϊμάκι αυτή τη φορά.

Σίγουρα κάνω κάποια λάθη αλλα ποια είναι αυτά;;; :c034:

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από gsisr » Πέμ Ιαν 22, 2015 7:52 pm

ο καφές είναι πιο χοντροκομμένος απ ότι θα πρεπε. κοινώς πρέπει να κοπεί ψιλότερα..αν θες μια άποψη για τον porlex θα σου πρότεινα να κάνεις λίγο υπομονή να πάρεις ένα καλύτερο ηλεκτρικό μύλο πχ ascaso mini..και θα βαρεθείς τη μανιβέλα και τα αποτελέσματα του porleχ δεν είναι πάντα σταθερά..κοινώς δεν βοηθάει να απομονώσεις μεταβλητές της εκχυλισης ειδικά σε αρχάριο που πρέπει να αρχίσει να μαθαίνει έχοντας όσες λιγότερες μεταβλητές γίνεται..

hyperiongr
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:57 am
Όνομα: Νικ
Μηχανή:: Philips Saeco HD8423
2η Μηχανή:: -
Μύλος:: Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από hyperiongr » Πέμ Ιαν 22, 2015 8:56 pm

σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Οπότε ίσως κάνω υπομονή για καλύτερο μύλο. Έχει πάρει κανείς κανα καφέ από τα TAF για την Saeco να μου πει περίπου στο πόσο τον κόβει;

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από afonic » Πέμ Ιαν 22, 2015 9:04 pm

Δεν γίνεται δουλειά έτσι. Και να σου πει τον έκοβα στο 4 πχ, ποιον καφέ; Ποια σοδειά; Πόσες μέρες από το roast date;

Χρειάζεσαι έναν μύλο οπωσδήποτε.

hyperiongr
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:57 am
Όνομα: Νικ
Μηχανή:: Philips Saeco HD8423
2η Μηχανή:: -
Μύλος:: Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από hyperiongr » Πέμ Ιαν 22, 2015 9:11 pm

Καλά ότι θα πάω για μύλο αυτό ειναι το σίγουρο, απλά θα πάει με την άλλη πληρωμή λογικά :down:

Απλά ρώτησα ώστε για κανά μήνα που θα κάνω να πάρω μύλο να πίνω κανά καφέ. Μην την έχω σε αχρηστία.

Να προσθέσω επίσης ότι ο καφές άρχισε να ρέει 4 sec μετά τον γύρισμα του διακόπτη, ενώ στα βίντεο βλέπω θέλει 7 με 10 δευτερα...

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από afonic » Πέμ Ιαν 22, 2015 10:39 pm

Καλύτερα να κάθεται παρά να ξοδέψεις πόσα ευρώ σε καφέδες που θα καταλήγουν στον νεροχύτη...

Πάντως χρειάζεσαι πιο ψιλό κόψιμο αν έχεις σκοπό να δοκιμάσεις ξανά.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Ιαν 22, 2015 11:52 pm

Μην αγοράζεις ακριβούς και δύσκολους καφέδες όταν δεν υπαρχει εμπειρία και εξοπλισμός πεταμενα λεφτά είναι.
Υπάρχει φτηνός αλλά φρέσκος καφες με 12€/κιλό

PavlosK

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από PavlosK » Πέμ Ιαν 22, 2015 11:58 pm

Μία άλλη λύση για να μην παιδέυεσαι είναι αν η μηχανή σου μπορεί να δεχθεί ese pods, να τα χρησημοποιήσεις για κανένα μήνα μέχρι να αγοράσεις μύλο, διαφορετικά όπως είπε και ο Artistir αγόρασε φρέσκο φθηνό καφέ σε μικροποσότητες π.χ. 100 γραμ. τη φορά!

hyperiongr
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:57 am
Όνομα: Νικ
Μηχανή:: Philips Saeco HD8423
2η Μηχανή:: -
Μύλος:: Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από hyperiongr » Παρ Ιαν 23, 2015 6:20 pm

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

ακολουθώντας τις συμβουλές σας πήγα στο super market να πάρω καφέ για πειράματα. Πήρα ένα Lavazza Rossa και από τη πρώτη δοκιμή τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλύτερα.

17 γρ καφές, σε 25" μου έδωσε 55ml με πλούσια κρέμα. Το έκανα δύο φορές ακόμα όπου και πήρα αντίστοιχα αποτελέσματα. Οκ λίγο πικρός ο καφές για τα γούστα μου, φαντάζομαι λόγο robusta αλλά και οπτικά και γευστικά καλύτερα από το νερόπλυμα το προηγούμενο.

Οπότε θα συνεχίζω με καφέ του εμπορίου για αρχή (άλλης εταιρείας) και λογικά πάμε για μύλο στις επόμενες μέρες.

PavlosK

Re: Δοκιμές με Saeco 8423

Δημοσίευση από PavlosK » Σάβ Ιαν 24, 2015 12:23 am

Αν και ο καφές είναι καθαρά προσωπικό γούστο λόγω διαφορετικού ουρανίσκου, ο καλύτερος Lavazza που στα αλήθεια δίνει πολύ ωραία freddo είναι o Lavazza Gran Aroma bar.
Φθηνός σε σχέση με καλούς καφέδες. Πίνεται πάρα πολύ ευχάριστα. Στην τιμή του δεν έχω βρει κάτι καλύτερο. Το κακό είναι ότι δεν θα το βρεις στο μάρκετ, αλλά μόνο στο ΜΑΚΡΟ, και δεν ξέρω αν έχεις ΜΑΚΡΟ στην περιοχή σου. Κοστίζει γύρω στα 17 ευρώ το κιλό.
Με τον συγκεκριμένο που αγόρασες, απλά δεν συγκρίνεται ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Είναι απείρως καλύτερος και ας νομίζεις ότι είναι υπερβολή. Και σπάνιο για Ιταλικό commercial καφέ, δεν είναι καβουρδισμένος κατράμι. Είναι 65% Arabica 35% Robusta.
Μέχρι να πάρεις μύλο ίσως είναι μία καλή επιλογή αν δεν θέλεις να πετάξεις ακριβούς καφέδες σε νεροχύτη.
Αυτός είναι: http://www.lavazza.com/en/at-home/coffe ... a-bar.html
Αν δεν σου αρέσει ΟΥΔΕΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΕΧΩ! :rtfm:

Απάντηση