Lelit Annita PL042TEMD

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Κλειδωμένο
PavlosK

Lelit Annita PL042TEMD

Δημοσίευση από PavlosK » Τετ Δεκ 10, 2014 10:37 pm

Φίλοι του φόρουμ είπα να μοιραστώ την χαρά μου, με κάποιον ομοϊδεάτη μου (Εσάς). Αγόρασα το τέρας αυτό http://espresso.lelit.com/catalogo/anita/. Θεωρητικά είναι ο φονέας της Rancilio Silva. Χαλκός παντού. Στο boiler, στο φίλτρο, στην κεφαλή του group. Μπόιλερ 250 gram για θερμοκρασιακή σταθερότητα, και τα κερασάκια στην τούρτα:
Higlights
    • Ενσωματωμένος ο doserless, stepless μύλος της Lelit o Fred PL043MM http://espresso.lelit.com/modello/pl043mmi/
      To πιεσόμετρο σε μπαρ, βαθμονομημένο από 0-14 BAr για έλεγχο του tamping και του κόψιμου του καφέ. Με λίγα λόγια έλεγχο εκχύλισης
      Ενσωματωμένο εργοστασιακό PID όχι μόνο για την εκχύλιση, αλλά και τον ατμό του αφρογάλακτος!
      Ανοξείδωτο σασί
      Ελάχιστος χώρος στον πάγκο
      Πανίσχυρο steam wand
      Δυναμη μπόιλερ 1200Watt έναντι 1100Watt της Sylvia. (Καλύτερο αφρόγαλο, γρηγορότερη θερμοκρασία λειτουργίας)
    • Μειoνέκτηματα σε σχέση με τη Silva
  • H Rancilio Silvia έχει 50 gram μεγαλύτερο μπόλιερ, αλλά από τα υπόλοιπα απλά τα φαντάζεται!
    Portafilter 47mm αντί για 48. Αυτό βέβαια είναι αστείο μειονέκτημα διότι ουσιαστικά το πορταφιλτερ είναι 57.9mm και όχι 57mm που γραφει το manual και θέλει tamper 57.5mm για να δουλέψει σωστά.
Για να αγοράσεις μύλο stepless doserless, μπαρόμετρο και PID χρειάζεσε άλλα 400-450 ευρώ! Ξέρω ότι πολλοί είναι αυτοί που "στενoxωριούνται" διαβάζοντας αυτά, και έχουν πάρει την Rancilio Silvia, αλλά πλέον η Silvia τα έφαγε τα ψωμιά της και είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ προσφέροντας 1/3 από αυτά που προσφέρει η Lelit Annita PL04TEMD.
Το καλύτερο το άφησα για το τέλος. Έχω στην κατοχή μου και το καλύτερο tαmper του κόσμου (γνωμη μου) το Καναδέζικο espro με καλιμπραρισμα στα 14 κιλά και καστανια συμπίεσης που σε ειδοποιεί, όταν τα κιλά που εφαρμόζεις είναι 14. Δείτε εδω*
Με τέτοια εργαλεία καταλαβένετε τι κάφε πίνω.
Και πρώτα κουτσά-στραβά, όταν κατάφερνα κάτι καλό στο κόψιμο του καφέ (όχι πάντα γιατί ο μύλος ήταν ακατάλληλος και ήταν για γαλικό καφέ) κατάφερνα και έπινα καλούς καφέδες. Τώρα απλά με χαλκινο μποιλερ και PID και μπαρόμετρο και calibrated tαmper θα γίνει μεκελειό.
Αυτή τη στιγμή δοκιμάζω τον αγαπημένο μου Lavazza Grand Aroma Bar http://www.lavazza.com/en/at-home/coffe ... a-bar.htmlμε 60% Arabica & 40% Robusta και για πρώτη φορά τον Cafe Vergano 1882 Espresso Ricco '700 με 70% Arabica & 30% Robusta. http://www.caffevergnano.com/en/scheda- ... assica.php
Ο τελευταίος δεν μου αρέσει διότι είναι καβουρδισμένος προς το σκούρο και ενώ παλαιότερα, είχα δοκιμάσει τον Cafe Vergano 1882 Espresso Ricco '800 με 60% Arabica & 20% Robusta και ήμουν πολυ ευχαριστημένος. Έτσι είπα να δοκιμάσω από την ίδια μάρκα κάτι άλλο και δεν μου έκατσε καλά.
100% Arabica να ξεκαθαρίσω ότι δεν πίνω.
Τώρα θα δοκιμάσω με το PID σεταρισμένο στους 92 Cº να κάνω εκχύλιση τον Cafe Vergano 1882 Espresso Ricco '700 για να γλυκίνει λίγο η γεύση του. (Για αυτό το λόγο ήθελα πάντα να είχα PID!)
To καλύτερο το άφησα για το τέλος. Την τιμή:
550 € από Ιταλία . Η τιμή συμπεριλαμβάνει και τα μεταφορικά! Σκεφτείτε 550 ευρω για μύλο μηχανη με μποιλερ 250 gram χάλκινο, PID και μπαρόμετρο! Ε? Είπε κανείς τίποτα? Όταν είδα την τιμή στο Amazon, λυποθύμησα και πάτησα το κουμπί να γίνει η αγορά!
Η σύζηγος φρίκαρε, αλλά μόλις είδε πόσο έκανε η μηχανή σε άλλα σάιτ και σε άλλους πωλητές της Amazon, ηρέμησε και με επιβράβευσε κιόλας (Πάλι καλά διότι με τις γυναίκες ποτέ δεν είσαι σίγουρος τι θα συμβεί στο τέλος... :a038:). Η μηχανή κανονικά πωλείται 850 ευρώ με τα μεταφορικά. Αναφέρομαι στο μοντελο με το PID όπως το δικό μου, διότι η Lelit Αnnita παραγεται σε 4 παραλαγές...
Σκέφτεστε κάποια καλύτερη μηχανή μαζί με μύλο στα 550 €?
ΘΑ προσπαθήσω να σηκώσω κάποια βίντεο σύντομα και κάποιο εκτενέστερο review. Ευελπιστώ στην αποδεδειγμένη αξιοπιστία της μηχανής από ότι διαβάζω σε ξένα φόρουμ. Εδώ η Silvia υπερέχει ΟΧΙ γιατί είναι καλύτερη, αλλά γιατί ξέρουμε σίγουρα ότι είναι καλή, ενώ για τη Lelit δεν το ξέρουμε, απλά το διαβάζουμε από ξένα φόρουμ και όχι από το δικό μας φόρουμ. Αρα η μηχανη μου θα κανει το "Αγροτικό" της για το φόρουμ μας!! :f010:

*ΕΝΑ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΑΜΠΕΡ ΜΟΥ! Δείτε εδώ:
http://espro.ca/tamper/
Είναι πανάκριβο αλλά παιδιά έχει εκπληκτική αίσθηση και υπερ-ποιότητα. Χαίρεσε να το ακουμπάς!

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Lelit Annita PL042TEMD

Δημοσίευση από afonic » Τετ Δεκ 10, 2014 11:16 pm

Με 'γεια η μηχανή!

Προσωπικά δεν προτείνω μηχανή με ενσωματωμένο μύλο, δεν βρίσκω πως υπάρχει οικονομικός ή πρακτικός λόγος να είναι μαζί. Σε περιορίζει στις αναβαθμίσεις, και ο μύλος μου φαίνεται στο επίπεδο του Ascaso i-2 (αν δεν είναι και ίδιοι όπως βλέπω), άρα όχι κάτι σπουδαίο.

Θα προτιμούσα την Lelit Anna, που όπως βλέπω είναι σκέτη η μηχανή, πόσο να έχει άραγε; Στην τιμή της Silvia θα είναι σίγουρα καλύτερη επιλογή.

Συμφωνώ για το πολύ θετικό της εγκατάστασης εργοστασιακού PID, μακάρι να δούμε περισσότερες single boiler μηχανές να το έχουν σαν standard.

Επίσης, τώρα που έχεις κατάλληλο εξοπλισμό, δοκίμασε και μερικούς από τους καφέδες που προτείνουμε στο φόρουμ...

jimkopa
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Τρί Μάιος 28, 2013 10:41 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Delonghi EC155
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Τοποθεσία: Πτολεμαιδα

Re: Lelit Annita PL042TEMD

Δημοσίευση από jimkopa » Τετ Δεκ 10, 2014 11:50 pm

Με γεια καλους καφεδες

Να ρωτησω και διορθωστε με αν κανω λαθος εχει αυτο

A trust worthy taste indicator
A perfect extraction derives from a balance between tamping strenght, brew water temperature, grinding settings and blend quality (both in terms of freshness and type).
The brew pressure gauge built into LELIT machines shows whether the brew pressure as well as the grinding settings are optimal. Too little pressure or too coarse grinding indicates an under extraction (insipid flavour), too much pressure or too fine grinding indicates an over extraction (bitter, sour flavour).
Anita's grinder allows for very small adjustments to be made to the grind size with a relatively large turn of the adjusting knob. This gives you very good control of the grind size, which is vital for great espresso.

Αρα δεν εχει OPV σωστα ? και καλα μονο να βλεπεις τι πιεση παραγει η μηχανη σωστα?

και δηλαδη αμα πετυχεις τελειο πατημα και τελειο κοψιμο ..σου βγαινουν τα 9 bar απο μονα τους?

αρα η OPV ειναι αχρηστη ? αρα και γω στο σπιτι οταν εχω 9 bar σημαινει οτι ειμαι κοντα στον στοχο? αρκει να πετυχω σταθερη θερμοκρασια?

τωρα ειναι λιγο :offtopic: αυτα αλλα μην ανοιγα θεμα για κατι σχετικο με την μηχανη του φιλου

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Lelit Annita PL042TEMD

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Δεκ 11, 2014 12:37 am

Καλορίζικη η μηχανή. Φαίνεται ότι έκανες μια πολύ καλή αγορά και περιμένω να αρχίσει σύντομα το αγροτικό της. :lol:
jimkopa έγραψε:...
Αρα δεν εχει OPV σωστα ? και καλα μονο να βλεπεις τι πιεση παραγει η μηχανη σωστα?
...
Έχει OPV και στην αυστραλιανή αγορά είναι ρυθμισμένη στα 9Bar. Τώρα άμα είναι ρυθμιζόμενη OPV δεν το γνωρίζω. Για τα άλλα δες μερικά σχετικά που ίσως σου φανούν χρήσιμα. Δεν είναι μόνο τι πίεση θα δεις αλλά και τι ροές δίνει η παλμική αντλία (άλλα ισχύουν για τις περιστοφικές) σε αυτήν την πίεση.
viewtopic.php?f=4&t=2933#p45746
Μην συνεχίσουμε άλλο το θέμα γιατί καλό είναι εδώ να γραφτούν πράγματα που αφορούν την συγκεκριμένη μηχανή.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

dio

Re: Lelit Annita PL042TEMD

Δημοσίευση από dio » Πέμ Δεκ 11, 2014 2:08 am

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Ιωσήφ!

Καλορίζικη φίλε μου και καλά καφεδακια να έχεις :oneup:

Άβαταρ μέλους
nmix
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 27, 2010 12:49 am
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: ISOMAC Zaffiro PID
2η Μηχανή:: RANCILIO Silvia PID
Μύλος:: QUAMAR Q13 Coni E
2ος Μύλος:: COMPAK E8 OD
Οι καφέδες μου:: Home roasted
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Annita PL042TEMD

Δημοσίευση από nmix » Πέμ Δεκ 11, 2014 10:50 am

Καλορίζικη η μηχανή σου.
-Σε ερώτηση που είχα κάνει στις 26/2/14 στη Lelit Ιταλίας μου απάντησαν :

Buongiorno,
Il modello PL042TEMD ha una OPV ma non è regolabile dall'utente finale.
La valvola è tarata 10,5 con tolleranza +1,5/0 bar.


Που σημαίνει ότι υπάρχει OVP αλλά δεν ρυθμίζεται από το χρήστη και είναι καλιμπραρισμένη στα 10,5 Bar με ανοχή +1,5/0 bar .Σε παλαιότερη Lelit που είχα, η OVP είχε μια βίδα με κόλλα/βερνίκι πάνω της που με το κατσαβίδι έφυγε πολύ εύκολα (ΠΡΟΣΟΧΗ ,η ευθύνη δική σου).
-Επίσης θα συμφωνούσα με τον Ιωσήφ πιο πάνω …δοκίμασε και κανένα καφέ που παρουσιάζουν φίλοι στο παρών forum ώστε να έχεις μια σφαιρικότερη εμπειρία γιατί ο καφές είναι το νούμερο ένα για να έχεις ένα καλό φλυτζάνι.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Annita PL042TEMD

Δημοσίευση από Y.V » Πέμ Δεκ 11, 2014 12:03 pm

jimkopa έγραψε:Με γεια καλους καφεδες

Να ρωτησω και διορθωστε με αν κανω λαθος εχει αυτο

A trust worthy taste indicator
A perfect extraction derives from a balance between tamping strenght, brew water temperature, grinding settings and blend quality (both in terms of freshness and type).
The brew pressure gauge built into LELIT machines shows whether the brew pressure as well as the grinding settings are optimal. Too little pressure or too coarse grinding indicates an under extraction (insipid flavour), too much pressure or too fine grinding indicates an over extraction (bitter, sour flavour).
Anita's grinder allows for very small adjustments to be made to the grind size with a relatively large turn of the adjusting knob. This gives you very good control of the grind size, which is vital for great espresso.

Αρα δεν εχει OPV σωστα ? και καλα μονο να βλεπεις τι πιεση παραγει η μηχανη σωστα?

και δηλαδη αμα πετυχεις τελειο πατημα και τελειο κοψιμο ..σου βγαινουν τα 9 bar απο μονα τους?

αρα η OPV ειναι αχρηστη ? αρα και γω στο σπιτι οταν εχω 9 bar σημαινει οτι ειμαι κοντα στον στοχο? αρκει να πετυχω σταθερη θερμοκρασια?

τωρα ειναι λιγο :offtopic: αυτα αλλα μην ανοιγα θεμα για κατι σχετικο με την μηχανη του φιλου
Τα έχεις μπερδέψει λίγο! Γιατι πιστευεις ότι δεν υπάρχει OPV;
Αν διαβαζες το θεμα «περιστροφική αντλια - παλμικη» (η καπως έτσι τελος πάντων :lol:), θα καταλαβαινες ότι η πιεση στις μηχανές με παλμική αντλία και ΟPV δεν ειναι σταθερή αλλα εξαρτάται σε σημαντικό βαθμο από το ειδος του κοψιματος και του ταμπινγκ. (δηλαδη από το μέγεθος της υδραυλικης αντιστασης που θα προβάλλει ο καφες)
Δηλαδη όταν υπαρχει ελάχιστη αντισταση η πίεση είναι πολύ χαμηλή, ενώ φθανει την μέγιστη με το τυφλο φίλτρο ή με το μπούκωμα της μηχανής.
Συνήθως σε αυτες τις μηχανες, η διαφορα μεταξυ τυφλου και σωστης εκχύλισης (50ml/25sec) μπορεί να είναι από 0,5- 2 bar περίπου, ανάλογα με το είδος της OPV. Δηλαδη για να υπαρχει εκχυλιση με 9 bar, η μηχανή θα πρεπει με το τυφλο να δειχνει περισσότερο (αναλογως του ειδους της ΟPV, από 9,5 μεχρι και 11bar περίπου)
Ακόμα κι έτσι όμως, αν η μηχανή ειναι ρυθμισμενη να δινει σε έναν normale 9 bar, ενας ριστρεττο ή μια αργή εκχύλιση θα γινει με περισσότερα και ένας lungo ή μια γρηγορη εκχύλιση με λιγότερα.

Κοιτα ένα βιντεάκι που βρηκα και δειχνει από το 1:40 και μετα (σε μια μηχανή με παλμικη αντλία και OPV) την ένδειξη του μανομέτρου ταυτόχρονα με διάφορες (αλλες αντι άλλων :lol:) εκχυλισεις...

Στις μηχανες με περιστροφικη αντλία δεν συμβαινει αυτο και η εκχύλιση γίνεται πάντα με όσα μπαρ έχει ρυθμιστεί η αντλια, ανεξαρτητα του ποσο «σφικτη» ή «χαλαρή» είναι η εκχύλιση.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Annita PL042TEMD

Δημοσίευση από Y.V » Πέμ Δεκ 11, 2014 2:13 pm

Christos έγραψε:[πριν καποια ποστς εγραψε...]Μην συνεχίσουμε άλλο το θέμα γιατί καλό είναι εδώ να γραφτούν πράγματα που αφορούν την συγκεκριμένη μηχανή.
:c034: :e014: :a060:

PavlosK

Re: Lelit Annita PL042TEMD

Δημοσίευση από PavlosK » Πέμ Δεκ 11, 2014 11:25 pm

afonic έγραψε:Με 'γεια η μηχανή!

Προσωπικά δεν προτείνω μηχανή με ενσωματωμένο μύλο, δεν βρίσκω πως υπάρχει οικονομικός ή πρακτικός λόγος να είναι μαζί. Σε περιορίζει στις αναβαθμίσεις, και ο μύλος μου φαίνεται στο επίπεδο του Ascaso i-2 (αν δεν είναι και ίδιοι όπως βλέπω), άρα όχι κάτι σπουδαίο..

Στην τιμή που πήρα τη μηχανή είναι σαν να μου δώσαν τον μύλο τζάμπα. Ακόμα και ο Ascaso i-2 όταν είναι ΔΩΡΕΑΝ είναι πολύ καλός μύλος!
afonic έγραψε:Θα προτιμούσα την Lelit Anna, που όπως βλέπω είναι σκέτη η μηχανή, πόσο να έχει άραγε; Στην τιμή της Silvia θα είναι σίγουρα καλύτερη επιλογή.

Ουσιαστικά η Lelit Anna PL41TEM είναι η ίδια μηχανή με την Annita PL042TEMP με τη διαφορά ότι λείπει ο μύλος Fred PL43MM. Πρόσεξε τιυς κωδικούς των μοντέλων που δίνω δεν είναι τυχαίοι διότι υπάρχουν πολλές, Anna, Annita & Fred !
afonic έγραψε:Συμφωνώ για το πολύ θετικό της εγκατάστασης εργοστασιακού PID, μακάρι να δούμε περισσότερες single boiler μηχανές να το έχουν σαν standard.

Από το στόμα σου! Το Pid ρυθμίζεται και για το αφρόγαλο!!!! Απίστευτο?
afonic έγραψε:Επίσης, τώρα που έχεις κατάλληλο εξοπλισμό, δοκίμασε και μερικούς από τους καφέδες που προτείνουμε στο φόρουμ..

Παιδιά δεν κάνω και άλλη δουλειά! Πίνω σταθερά Lavazza Gran Aroma Bar και ταυτόχρονα έχω μία συσκευασία με κάποιο άλλο brand καφέ! Απλά επειδή είμαι επαρχία, είναι κάπως χαζό να παραγγείλω 250 γραμμαρια φρεσκοκαβουρδισμένο καφέ από Αθήνα, διότι απλά δεν θα μου τον στείλουν.... (Νομίζω) Από coffe Island που έχω δοκιμάσει 3 χαρμάνια ήταν μακριά από τα γούστα μου ΕΝΤΕΛΩΣ όμως! Από starbucks λατρευω τον Vienna αλλά η τιμή του τσιμπάει!

malawi
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 27, 2014 3:23 pm
Όνομα: Στράτος
Μηχανή:: Lelit Bianca PL162T
2η Μηχανή:: Nespresso Citiz
Μύλος:: Fiorenzato Allground
Οι καφέδες μου:: Freddo Espresso, Espresso Lungo
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Lelit Annita PL042TEMD

Δημοσίευση από malawi » Πέμ Δεκ 11, 2014 11:30 pm

Καλοριζικο το τερας!!!!!

Θεριο ανημερο :worthy:

Κλειδωμένο