Lelit Annita PL042TEMD

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Carlito
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Μάιος 20, 2013 4:39 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Caggia Classic
Μύλος:: Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Annita PL042TEMD

Δημοσίευση από Carlito » Τετ Φεβ 04, 2015 7:31 pm

Off topic:
Ευτυχώς έφυγε η παρένθεση γτ σε έτρωγε.. εγω το βρήκα αστείο πάντως χεχεεχεχ


:oneup:

Οπότε Μέλπω όπως κατάλαβες reset τις ρυθμίσεις και ξεκίνα με τα παραπάνω που λεει ο Γιάννης και αρκετοί απο εδω μέσα κ προχώρα με αυτά, αν δεν σου κάνει ξεκινα να διαβάζεις πάλι τα ποστ του Παύλου κ συνεχισε με εκείνα. Κάπου θα βρείς λυση :)

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Annita PL042TEMD

Δημοσίευση από Y.V » Τετ Φεβ 04, 2015 7:36 pm

:oneup: Τουλάχιστον ως προς εμένα έδρασες πυροσβεστικά! Ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
Carlito
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Μάιος 20, 2013 4:39 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Caggia Classic
Μύλος:: Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Annita PL042TEMD

Δημοσίευση από Carlito » Τετ Φεβ 04, 2015 7:51 pm

Ελπίζω σε όλους χεχεχεε. Παρακαλώ :respekt:

Άβαταρ μέλους
melomeni
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 16, 2014 11:07 pm
Όνομα: Μέλπω
Μηχανή:: Lelit PL042temd
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Hario Mill Slim
Οι καφέδες μου:: Taf Papua New Guinea La Minita - El Conq
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Annita PL042TEMD

Δημοσίευση από melomeni » Τετ Φεβ 04, 2015 8:15 pm

Carlito έγραψε:Off topic:
Ευτυχώς έφυγε η παρένθεση γτ σε έτρωγε.. εγω το βρήκα αστείο πάντως χεχεεχεχ


:oneup:

Οπότε Μέλπω όπως κατάλαβες reset τις ρυθμίσεις και ξεκίνα με τα παραπάνω που λεει ο Γιάννης και αρκετοί απο εδω μέσα κ προχώρα με αυτά, αν δεν σου κάνει ξεκινα να διαβάζεις πάλι τα ποστ του Παύλου κ συνεχισε με εκείνα. Κάπου θα βρείς λυση :)
Γιάννη αυτό που κατάλαβα εγω, είναι οτι ορισμένοι τη βρίσκουν με αντιπαραθέσεις !

Εφ' όσον υπάρχει μια δημόσια συζήτηση για κάποιο θέμα ,τότε :
1. Ρωτάω κι όποιος κι αν θέλει απαντάει!
2. Στο πλαίσιο της υγιούς αντιπαράθεσης, δεν ειρωνεύομαι, δεν χλευάζω και δεν υποτιμώ κανέναν. Όποιος αρέσκεται στις παραπάνω συμπεριφορές, δικαίωμά του, αλλά και δικό μου ν' αντιδρώ.
3. Στο ίδιο πλαίσιο επίσης, όποιος βαριέται /ή κουράζεται ν' απαντήσει /ή θεωρεί οτι έχει την υπέρτατη γνώση /ή δε μπαίνει στο κόπο να καταλάβει πραγματικά πιό είναι το πολύ συγκεκριμένο ζητούμενο, αλλά αρέσκεται στο να εκτοξεύει ειρωνίες/υπονοούμενα/υποτιμητικά σχόλια, μπορεί απλά να μη συμμετέχει, δε τον υποχρεώνει κανείς.
4. Τέλος ,δεν υποχρεώνω κανέναν να μου λύσει κανένα πρόβλημα οπότε σχόλια του στυλ "κάνε οτι σου είπαμε όλοι εδωμέσα και μην κάνεις φωτοκοκοδιάγνωση, μη ρωτάς εκείνο ή το άλλο", καλά θα κάνουν να λείπουν και να δίνει απάντηση όποιος θέλει/ξέρει/μπορεί στο συγκεκριμένο θέμα, με όμορφο κι ευγενικό τρόπο.
Ξέρω κι εγω να ειρωνεύομαι αν χρειαστεί.
Δε θα επαναλάβω το θέμα, δε θα υποδείξω το σημείο στο οποίο ακούω τα σχόλια κι άλλων συνομιλητών εκτός του Παύλου -και μάλιστα ακολουθώ και τις οδηγίες τους - όποιος θέλει να συμμετέχει με καλή διάθεση ,ας ψάξει να τα βρει.
5. Σέβομαι κάθε συνομιλητή κι απαιτώ τον ανάλογο σεβασμό.

Αυτά, σ' ευχαριστώ για την παρέμβαση, αλλά δεν είναι θέμα ρυθμίσεων! Έχουν γίνει πάνω απο 2 φορές reset κι όπως καταλαβαίνεις (ελπίζω) πέρα απο τα θεωρητικά περί σωστού καφέ κι εκχύλισης που τα γνωρίζω (είπα σε πολύ αρχικό ποστ γιατί τη δεδομένη στιγμή δεν τα κοιτάω), τη συμπεριφορά της μηχανής μπορεί ουσιαστικά να την κρίνει μόνο όποιος την έχει.
Για το λόγο αυτό, θέτω την απορία μου στο θρεντ που αφορά τη μηχανή!!

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Annita PL042TEMD

Δημοσίευση από Y.V » Τετ Φεβ 04, 2015 8:44 pm

melomeni έγραψε:Τέλος ,δεν υποχρεώνω κανέναν να μου λύσει κανένα πρόβλημα οπότε σχόλια του στυλ "κάνε οτι σου είπαμε όλοι εδωμέσα και μην κάνεις φωτοκοκοδιάγνωση, μη ρωτάς εκείνο ή το άλλο", καλά θα κάνουν να λείπουν και να δίνει απάντηση όποιος θέλει/ξέρει/μπορεί στο συγκεκριμένο θέμα, με όμορφο κι ευγενικό τρόπο.
Ξέρω κι εγω να ειρωνεύομαι αν χρειαστεί.

Οταν εκρινα εγω, ότι ακους μία και μονο αποψη επιλεκτικά και τις άλλες τις βλέπεις αρνητικά, δεν έκανα τελικα λάθος!
Ασε λοιπόν τα περι υπερτατης γνωσης και λοιπα φληναφήματα και πομφόλυγες που γράφεις προσπαθώντας να αιτιολογησεις την σταση σου.
Λες ότι γνωριζεις τα περι εκχυλίσεων ενώ ρωτουσες για νουμερα στον μυλο και μαλιστα με άλλους καφέδες ό καθενας και εβαζες τις ρυθμισεις απ τις απαντησεις, ενω ουτε καν καταλαβαινες ότι απλώς πρεπει να κόψεις πιο χοντρα.
Δεν καταλαβα γιατι ενοχληθηκες με την εκφραση φωτοκοκκομετρια, αντι να κανεις την αυτοκριτική σου; Εσυ δεν εβαλες φωτογραφιες χωρις να επεξεργαστείς νοητικα ένα βλακώδες αιτημα;
Καλη συνεχεια...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Y.V την Τετ Φεβ 04, 2015 9:00 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Carlito
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Μάιος 20, 2013 4:39 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Caggia Classic
Μύλος:: Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Annita PL042TEMD

Δημοσίευση από Carlito » Τετ Φεβ 04, 2015 8:59 pm

melomeni έγραψε:Έχουν γίνει πάνω απο 2 φορές reset κι όπως καταλαβαίνεις (ελπίζω) πέρα απο τα θεωρητικά περί σωστού καφέ κι εκχύλισης που τα γνωρίζω (είπα σε πολύ αρχικό ποστ γιατί τη δεδομένη στιγμή δεν τα κοιτάω), τη συμπεριφορά της μηχανής μπορεί ουσιαστικά να την κρίνει μόνο όποιος την έχει.
Για το λόγο αυτό, θέτω την απορία μου στο θρεντ που αφορά τη μηχανή!!
Το ¨κακό¨ με την μηχανή που έχετε, την έχετε 3 άτομα μονο κ με διαφορά κανα μήνα μεταξυ σας, οποτε τα χουγια και την λειτουργία της μηχανής δεν την γνωρίζει καλά κανείς. Γι αυτο και τα παιδια απο το φορουμ σου πρότειναν στα λεφτα που είχες να πάρεις μια Classic και εναν καλο μύλο. Υπάρχουν παρα πολλες απαντήσεις πάνω στην Classic. τεσπα

Σε κάποιο απο τα ποστ σου είδα σου άρεσε το αποτέλεσμα σε ενα απο τα shots απλα ηταν λίγο. ΑΝ θυμάμαι καλα είχες βάλει 16.5γρ. και έβγαλες 40ml.Θα σου πρότεινα να μείνεις με εκείνες τις ρυθμίσεις και πάτημα και να βάλεις 1γρ. ακόμα καφέ

Άβαταρ μέλους
melomeni
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 16, 2014 11:07 pm
Όνομα: Μέλπω
Μηχανή:: Lelit PL042temd
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Hario Mill Slim
Οι καφέδες μου:: Taf Papua New Guinea La Minita - El Conq
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Annita PL042TEMD

Δημοσίευση από melomeni » Τετ Φεβ 04, 2015 9:01 pm

Y.V

Πραγματικά, δεν έχει κανένα νόημα η περαιτέρω κουβέντα μαζί σου, δεν παίζεσαι!!
Δεν έχεις πάρει γραμμή τι ρωτάω και τι έχω πει και συνεχίζεις το στυλάκι και το υφάκι,κ μου λες εσυ για πομφόλυγες που χρησιμοποιείς συνεχώς!!
Άστο, πραγματικά, μη το πας περαιτέρω προσωπικά ,κάηκε το θέμα και δεν έχω τη διάθεσή σου ούτε το χρόνο σου,να είσαι καλά καλή συνέχεια και σε σένα!!

Άβαταρ μέλους
melomeni
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 16, 2014 11:07 pm
Όνομα: Μέλπω
Μηχανή:: Lelit PL042temd
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Hario Mill Slim
Οι καφέδες μου:: Taf Papua New Guinea La Minita - El Conq
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Annita PL042TEMD

Δημοσίευση από melomeni » Τετ Φεβ 04, 2015 9:09 pm

Carlito έγραψε:
Το ¨κακό¨ με την μηχανή που έχετε, την έχετε 3 άτομα μονο κ με διαφορά κανα μήνα μεταξυ σας, οποτε τα χουγια και την λειτουργία της μηχανής δεν την γνωρίζει καλά κανείς. Γι αυτο και τα παιδια απο το φορουμ σου πρότειναν στα λεφτα που είχες να πάρεις μια Classic και εναν καλο μύλο. Υπάρχουν παρα πολλες απαντήσεις πάνω στην Classic. τεσπα

Σε κάποιο απο τα ποστ σου είδα σου άρεσε το αποτέλεσμα σε ενα απο τα shots απλα ηταν λίγο. ΑΝ θυμάμαι καλα είχες βάλει 16.5γρ. και έβγαλες 40ml.Θα σου πρότεινα να μείνεις με εκείνες τις ρυθμίσεις και πάτημα και να βάλεις 1γρ. ακόμα καφέ
Βρε Γι'αννη ΑΛΛΟ ε'ιναι το θέμα μου, όχι το γευστικό αποτέλεσμα!
Το θέμα μου είναι γιατί δε μπορώ να κόψω τόσο χαμηλά όσο οι άλλοι και μπουκώνει η μηχανή (δοκίμασα και με 3ο καφέ σήμερα), γιατί έχω θερμοκρασιακή αστάθεια με τις ίδιες ρυθμίσεις που έκανε ο Παύλος ,και γιατί η πίεση καρφώνεται αρχικά συνέχεια στο 11!
Και ρωτάω μόνη μου, "Να είναι ο καφές;"
Μάλλον, κατέληξα, απλά εχω δει την ίδια συμπεριφορά με 3 καφέδες κι αναρωτιέμαι ,τόσο απλά!!
Δε με νοίαζουν τα 25" ,δεν είναι καν εκεί το θέμα μου, και δε με νοίαζει να κόψω πιο χοντρά, το θέμα είναι γιατί δε μπορώ να κόψω τόσο λεπτά, μιας και ρύθμισα την opv και υποτίθεται οτι σε αυτή την περίπτωση, το κόψιμο φαίνεται ν'απαιτείται λεπτότερο!!
Οσο για την κλάσικ, δε μ'ενδιέφερε απλά για διάφορους λόγους, τι σχέση έχει αυτό;

Σ' ευχαριστώ και πάλι!!

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Annita PL042TEMD

Δημοσίευση από Y.V » Τετ Φεβ 04, 2015 9:15 pm

melomeni έγραψε:δεν παίζεσαι!!
To γνωριζω! :lick:
melomeni έγραψε:Δεν έχεις πάρει γραμμή τι ρωτάω και τι έχω πει!
Ολα τα έχω παρει χαμπαρι! Δυστυχώς τα έχω διαβάσει όλα! :a060: :f010:
Σου λεμε λοιπόν αντι να ασχολεισαι μ αυτα μαθε να φτιαχνεις κανα καφε, αλλα εσυ το βιολι σου!
Ζητας απόψεις μόνο από χρήστες της μηχανης σου, λες και όποιος εχει πχ Gaggia, δεν μπορει να συμβουλεύσει για την...διαστημική Lelit!
melomeni έγραψε:Άστο, πραγματικά, μη το πας περαιτέρω προσωπικά ,κάηκε το θέμα και δεν έχω τη διάθεσή σου ούτε το χρόνο σου,να είσαι καλά καλή συνέχεια και σε σένα!!
Ποσώς με ενδιαφέρει τι θέλεις και τι δεν θελεις!
Κρινω και απαντω όπως, όποτε και όπου θέλω, ανάλογα με το ποιόν του καθενός!

PavlosK

Re: Lelit Annita PL042TEMD

Δημοσίευση από PavlosK » Τετ Φεβ 04, 2015 9:39 pm

o έγραψε:Δεν σου είχα πει ακριβώς αυτό, είχα πει πως είναι πιθανό η θερμοκρασία του νερού στο boiler να είναι πράγματι χαμηλή, αλλά περνώντας από το grouphead και με την λειτουργία της αντίστασης, να ανεβαίνει 2-3 βαθμούς. Αν το boiler είναι πράγματι περίπου ~180ml καθαρού όγκου νερού, είναι ΠΟΛΥ λογικό να έχεις πτώση 10 βαθμών.

Σχετικά με το PID, εγώ με άπειρες δοκιμές στο boiler της Gaggia, πάντα ερχόμουν σε συμβιβασμό μεταξύ recovery και σταθερότητας θερμοκρασίας. Για αυτό και οι ρυθμίσεις του PID, για να επιλέξεις τι προτιμάς. Επίσης με αύξηση του d, λογικά έχεις αύξηση του overshoot, αφού με μεγαλύτερο d, προκαλείς πιο "βίαιες" αντιδράσεις του PID όταν η θερμοκρασία φεύγει από την προκαθορισμένη.

Επίσης είχα πει πως ανάμεσα σε καφέδες, για σωστό αποτέλεσμα, πρέπει να περιμένεις γύρω στα 10 λεπτά, ώστε να επανέλθουν όλα στην θερμοκρασία που πρέπει. Άντε να περιμένεις 7, 8; Αυτό με τα 52 δευτερόλεπτα κτλ είναι υπερβολές και λάθος. Πιστεύω πως η Lelit ήξερε τι τιμές έβαζε στο PID, και σίγουρα για να κάνει το απαιτούμενο tuning έκανε δοκιμές που εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε, με ειδικά εργαλεία για αυτό τον σκοπό. Να καταλήγεις ότι βρήκες "καλύτερες" απλά κοιτώντας το PID είναι, στην καλύτερη περίπτωση, αμφιλεγόμενο.
Ιωσήφ το ότι κάνει recovery σε 52 sec στο σημείο που μετράει ο αισθητήρας προφανώς δεν πάει να πει ότι το νερό έχι κάνει recovery σε 52 sec. Απλά το θεωρώ αυτονόητο και δεν το αναφέρω. ϊσως να είναι και λάθος που το θεωρώ αυτονόητο. Αλλά θέλω να πιστεύω , χωρις να σημαίνει ότι ισχύει, οτι μετά από 3 λεπτά η θερμοκρασια στο μπόιλερ είναι ικανή να σου δώσει τον επόμενο καφέ. Αυτή δεν είναι και η λογική χρήση της μηχανής? 2 καφεδάκια μέσα σε 3-5 λεπτά?
Σχετικά με το PID Ιωσήφ πιστευεις το προφανές ότι η Lelit έχει κάνει την κατάληλη ρύθμιση, αλλά δυστυχώς πρέπει να έχει παραλάβει το PID από την Gicar και να μην έχει ασχοληθεί καθόλου. Εγώ μετά τις ρυθμίσεις έχω γρηγορότερο recovery κατά 1 λεπτό και καθόλου overshoot. Και είναι κάτι που είναι απτό γιατί βλέπω τις ενεδειξεις του display και μετράω και με χρονόμετρο. Οπότε επέτρεψε μου να διαφωνήσω σχετικά με τις ρυθμίσεις της Lelit που είναι προσαρμοσμένες στο γρήγορο ζέσταμα της μηχανής και μόνο.

Κλειδωμένο