Ascaso Basic πρόβλημα με καϊμάκι!!!

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
xarakoula

Ascaso Basic πρόβλημα με καϊμάκι!!!

Δημοσίευση από xarakoula » Παρ Ιούλ 11, 2014 10:49 am

Καλησπέρα θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τη μηχανή μου. Από την πρώτη στιγμή που μου την χάρισαν , δεν κάνει με τίποτα καϊμάκι. Βγαίνει σαν γαλλικός καφές!!!Έχω δοκιμάσει καφέ από souper market και Illy και Lavazza αλλά και από το coffeeway απ' όπου μου την αγόρασαν.Έκανε ελάχιστο καϊμάκι επίσης! Ο πωλητής μου πρότεινε να αγοράσω ένα έξρα εξαρτηματάκι αξίας 10 ευρώ και μου εγγυήθηκε ότι αν προσθέσω αυτό, τότε θα κάνει καϊμάκι.Μα είναι δυνατόν μια τόσο ακριβή μηχανή αν το είχε ανάγκη αυτό το εξάρτημα, να μην το είχε ήδη μέσα στο πακέτο;;;Να το πάρω ή να του φέρω τη μηχανή στο κεφάλι. Να είναι ελλατωματική;;;

Άβαταρ μέλους
StarChamber
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2014 1:47 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: LaPavoni Europiccola
2η Μηχανή:: Minipresso
Μύλος:: Lelit PL043MM
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Taf, Exo's, Qahwa, Tailor Made
Τοποθεσία: Χαϊδάρι, Αθήνα

Re: Ascaso Basic πρόβλημα με καϊμάκι!!!

Δημοσίευση από StarChamber » Παρ Ιούλ 11, 2014 11:31 am

Εχεις πολυ διαβασμα. Ξεκινα απο εδω:
viewtopic.php?f=4&t=3064

Περιηγησου γενικοτερα στο φορουμ θα βρεις πολλες πληροφοριες αρκει να εχεις ορεξη :rtfm:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ascaso Basic πρόβλημα με καϊμάκι!!!

Δημοσίευση από Christos » Παρ Ιούλ 11, 2014 11:34 am

Καλωσόρισες στο forum.
Κατά 99.99% δεν έχει κανένα πρόβλημα η μηχανή σου. Απλά για να κάνεις καλό espresso χρειάζεται να έχεις ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ και κατάλληλο μύλο ώστε να μπορείς να αλέθεις στο κατάλληλο κόψιμο καφέ σε σπυρί ακριβώς λίγο πριν ξεκινήσεις την διαδικασία της παρασκευής. Με προαλεσμένους καφέδες και ειδικά από τα super market δεν πρόκειται να πιεις espresso. Υπάρχουν χιλιάδες δημοσιεύσεις στο forum που τονίζουν την σημαντικότητα του μύλου.

Όσο γι αυτό που σου ανέφερε ο πωλητής, αυτό δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα ειδικό καλαθάκι, pressurized καλαθάκι, που δημιουργεί όχι πραγματικό καϊμάκι αλλά αφρό.

Οπότε κοιτάς για την αγορά μύλου και φρέσκων καφέδων σε σπυρί (που να αναγράφεται στην συσκευασία το πότε ψήθηκαν) ώστε να πάρεις και κρέμα αλλά και το σημαντικότερο, σωστό γευστικό αποτέλεσμα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Nikolaos3

Re: Ascaso Basic πρόβλημα με καϊμάκι!!!

Δημοσίευση από Nikolaos3 » Δευ Ιούλ 14, 2014 11:48 pm

Καλησπέρα!Επειδη σου την χάρισαν ισως να μην εχουνε κανει καλη χρηση στην μηχανη και να εχει βουλώσει η το καλαθάκι του πορταφίλτρου η η ντουζιέρα.Αν δεν το εχεις κανει ηδη,δοκίμασε να κάνεις μια αφαλάτωση με καποιο υγρο η αμπουλα η ακομη και ξύδι.Βαλε και κανα 10λεπτο το καλαθάκι σε καυτο νερο. Αν παρεις ενα καφεδακι σχετικα καλο και στο κόψουνε εκεινη την στιγμή θεωρώ πως θα βγει καϊμάκι σίγουρα εστω στους πρώτους καφέδες.Πατησε καλα με το ταμπερ και μολις κουμπώσει το πορταφίλτρο στην ντουζιέρα πατα κατευθείαν να κανει εκχύλιση χωρις να περιμένεις.Τα λεω γιατι κατι μπορει να εχεις ξαχασει να κανεις. Απο εκει περα Αυτο που λεει ο Χρήστος να παρεις μύλο ειναι οτι καλυτερο. :cfstd:

Απάντηση