Morris S1635EMG

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
mx1001

Morris S1635EMG

Δημοσίευση από mx1001 » Σάβ Ιαν 23, 2010 4:56 pm

MORRIS S1635EMG

Εικόνα

τα τυπικά χαρακτηριστικά:
ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ESPRESSO-CAPPUCHINO,ΑΤΜΟΥ ΜΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΛΕΣΜΑΤΟΣ ΚΑΦΕ
• ΙΣΧΥΡΗ ΑΝΤΛΙΑ 20 ΒAR
• ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ 1.2 ΛΙΤΡΑ
• ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΑΛΕΣΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΚΑΘΟΡΙΣΜΟ
ΤΗΣ ΠΟΣΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΑΛΕΣΜΕΝΟΥ ΚΑΦΕ
• ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΜΕ ΚΟΚΚΟΥΣ ΚΑΦΕ, ΑΛΕΣΜΕΝΟ
ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΜΕΡΙΔΕΣ ΤΩΝ 45 ΕΚ.
• ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΛΕΓΧΟΥ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ LED
• ΦΩΤΕΙΝΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ, ΑΛΕΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΤΜΟΥ
• ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΛΕΠΤΑ
• 220-240V ~ 50/60HZ , 1100W
ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ (ΠΧΒΧΥ) 32,6Χ30Χ38 ΕΚ.

ΕΓΓΥΗΣΗ 3 ΕΤΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ.


Αγορά: 149 euro - 15/01/2010 Κωτσοβολος

Η σύγκριση είναι βάση φτωχής εμπειρίας μου από άλλες 3 συσκευές που έχω:
- Μπρίκι (Stovetop) EsspresoMaker (7 e από τα Lidl / ΑΒ Βασιλ / ΙΚΕΑ)
- Moulinex Duomo mini (μόνο με boiler χωρίς αντλία) (αγοράστηκε το 2001 δε θυμάμαι πόσο)
- United EM-8196 με αντλία ( 50 e - MediaMarkt) .

Ο θόρυβος καρά την παραγωγή καφέ μικρότερος στο 1/3 από αυτόν της United , δεν μπορείς να το πεις όμως θόρυβος βρύσης , λίγο κάτι παραπάνω . Είναι σε λογικά πάντως πλαίσια ... Δεν ξυπνάς τους διπλανούς , ούτε κουνιούνται τα ποτηράκια όπως σε άλλες επώνυμες !!.

Ο θόρυβος κατά την άλεση είναι φυσικά αρκετός . Μπορείς όμως σε ώρες που δεν θέλεις να κάνεις φασαρία να βάλεις προ-αλεσμένο .
101MSDCF_001.jpg
101MSDCF_001.jpg (φωτο 1)
Ο Illy (σε σκόνη). Έχει 80% τη γεύση που πίνουμε έξω σε ΠΟΛΎ καλά cafe. Το καϊμάκι έσβησε σε 10-12 λεπτά (σε ποσότητα νερού 3x lugo) . Όπως βλέπετε το καϊμάκι πλούσιο , στα καλά cafe καταφέρνουν να το βγάζουν 'καραμελί' και να κρατάει παραπάνω ώρα . Για κάποιο λόγο ο Illy αποτύγχανε να βγει καλός στην γεύση με ΌΛΕΣ τις προηγούμενες μηχανές . Έβγαζε μια γεύση σταφυλίλας ενώ μετά από 10-15 λεπτά δε πίνονταν με τίποτα . Με αυτή τη μηχανή ακόμα και μετά από μισή ώρα κρύος πίνεται ευχάριστα .
101MSDCF_002.jpg
101MSDCF_002.jpg (φωτο 2)
Δοκιμή άλεσης κόκκων . Η ελάχιστη ποσότητα καφέ που μπορεί να αλέσει . Είναι 1 κουταλιά γλυκού και κάτι . Υπάρχει και διακόπτης πάχους αλέσματος . Αυτό που δε κατάφερα να κάνω είναι να πάρω άμεσα το αποτέλεσμα του αλέσματος σε δοχείο . Πρέπει να είναι αναγκαστικά το φίλτρο μέσα . Εάν το φίλτρο είναι ολόστεγνο και έχεις ώρες να κάνεις καφέ τότε μπορείς να ρίξεις το αποτέλεσμα στο φίλτρο και το φίλτρο σε δοχείο 4-5 φορές .
101MSDCF_003.jpg
101MSDCF_003.jpg (φωτο 3)
Καφές και καϊμάκι από Bar Italia κόκκους (απο τα ALDI) . Λέει πολλά και αυτός . Ομαλότερη γεύση (λιγότερο πικρή) σε σχέση με την United . Το καϊμάκι έσβησε σε 8-10 λεπτά .

Κάποιες δοκιμές εκ των υστέρων , καϊμάκι με Jacobs Arabica δεν έσβησε (παρέμεινε πάνω από ώρα) .

+ Η συσκευή ξεκινάει σε λιγότερο από 1 λεπτό .

- Είναι 'ημιαυτόματη' . Δεν έχει ρύθμισή πόσο μεγάλη / μικρή δόση νερού (ενώ η United έχει) . ΔΕΝ σταματάει αυτόματα. Για να πάρεις καφέ δε θες πάνω από 1,5 λεπτό από τότε που θα πατήσεις το ON (και με τον χρόνο άλεσης μέσα) παρόλα αυτά πρέπει να είσαι από πάνω. Επίσης όταν τελειώσει το νερό δεν υπάρχει σχετικό σύστημα alarm .

+/- Είναι 'ημιαυτόματη' part II . Καμία σχέση με τα 'μεγαθήρια' του είδους (εντελώς αυτόματων μηχανών: AEG, Krupps, Saeco) . Χρειάζονται αρκετές κινήσεις για να πιείτε καφέ από κόκκους . Ουσιαστικά έχετε ένα μυλωνάκι 'κολλημένο' σε μια espresso-μηχανή !. Πάντως στο δικό μου αυτί που έχω έλλειψη χώρου στην κουζίνα ακόμα και έτσι πρακτικό μου ακούγεται (από το να είχατε ξέχωρα μύλο & espressoμηχανή) .

Το σύστημα ατμού δουλεύει ΟΚ (για ξαναζεσταμα) και χωρίς να θέλει χρόνο αποσυμπίεσης όπως θέλει η United. Αφαίρεσα το λαστιχένιο στόμιο γιατί ακόμα και μετά από πολλές χρήσεις αφήνει στο νερό μια 'λαστιχίλα' . Ατμό σε αφρόγαλα δεν έχω δουλέψει ούτε ξέρω καν πώς γίνεται , δεν μου αρέσει , μή σας πάρω στον λαιμό μου ...

+ Δεν θέλει tamper . Ο λεβιές αριστερά είναι και κάτι σαν tamper .

- Όλη η εξωτερική κατασκευή είναι πλαστικό φθηνό . Και η Moulinex πλαστικό ήταν αλλά αυτό καμία σχέση. Παρόλα αυτά το μέσα πρέπει ναι είναι ΟΚ . Δεν υπάρχουν διαρροές νερού ή άλλα μετά από συνεχή χρήση ή λειτουργία ατμου .

+/- Παρά το ωραίο Βρετανικό όνομα , η εταιρεία είναι της Άπω Ανατολής . Πάντως ο Έλληνας εισαγωγέας φερεγγυότατος με όνομα σε υποστήριξη , service , manuals κτλ . 3 χρόνια εγγύηση , service points σε όλη την Ελλάδα (που δεν τα χουν επώνυμες πανάκριβές Ιταλικές) .

+/- Pressurized Portafilter: Στο φίλτρο (portafilter) υπάρχει κανονικό έλασμα - βαλβίδα που κρατά την εξαγωγή εντελώς κλειστή μέχρι να βρεθεί η ικανή πίεση να την ανοίξει . Βοηθά στην τεχνητή αύξηση του όγκου της κρέμας . Εαν δεν μας αρέσει η ιδέα του τεχνητού συστήματος απενεργοποιήται εύκολα (υπάρχει μια πλαστική βίδα οπού κρατά έλασμα και βαλβίδα , τα αφαιρούμε και τα 3) .

- Έρχεται με 1 φίλτρο για pods και 1 μόνο για καφέ . Το φίλτρο για καφέ χωράει την διπλή δόση ( 14-15 gr) .

- Χωρίς να ξέρω ακόμα την ποιότητα φθηνών ανταγωνιστικών μύλων ή ανταγωνιστικών συστημάτων , με την απλή μέθοδο ενός σουρωτηριού κατάλαβα οτί ακόμα και στην λεπτή σκάλα το αποτέλεσμα της άλεσης είναι πολύ χοντροκομμένο, και μόνο ένα 10-15% έχει το πάχος ενός συμβατικού καφέ σε σκόνη (Jacobs) . Είναι βέβαια άδικο να γίνει σύγκριση με κάποιον μύλο των 200e και άνω το αναφέρω πάντως για να το έχετε υπ όψην .


ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ - ΕΠΊΛΟΓΟΣ
=============================
Σε σχέση ότι είχα πριν, όλοι οι καφέδες που δοκίμασα (Jacobs Arabica, Lavazza Rossa, Illy) έχουν ηπιότερη γεύση (λιγότερο πικρή , πιο εύγευστη) από τα προηγούμενα συστήματα . Παρόλο τη σαφή βελτίωση αυτά ο καφές δεν είναι το ίδιο δυνατός με άλλα συστήματα συγκρίνοντας την ίδια δόση καφέ . Εάν προσθέσω +1 κουταλιά καφέ η διαφορά εξισορροπείται . Η γεύση είναι πολύ ωραία αλλά η μηχανή αποτυγχάνει να 'ξεζουμίσει' τον καφέ στα πρώτα γραμμάρια νερού . Εάν πίνετε δηλαδή τον καφέ στρέτο δεν είναι ότι καλύτερο , αν προτιμάτε lugo , americano κτλ τότε είναι ΟΚ .

Γεύση βγάζει , καϊμάκι βγάζει ικανοποιητικό, η άλεση δουλεύει όπως την ήθελα (1 μερίδα), άλεση πήρα σε δοχείο (το δούλεψα σαν μυλωνακι), έχεις το αβαντάζ της επιλογής πάχους κοψίματος κατά την άλεση και έχεις το αβαντάζ της επιλογής σκόνης / κόκκων ( / και pods αλλα δεν το συζητάμε αυτές είναι στην black list) . Τόσες δυνατότητες δεν συναντάς ούτε σε αυτόματες μηχανές 4πλάσιας αξίας (χωρίς αυτό να σημαίνει οτί δεν αξίζουν και αυτές τα λεφτά τους) .

Η μηχανή ΔΕΝ κάνει: εάν πίνετε restretto ή πολύ δυνατό καφέ .

Για 150 euro είναι OK , αν σκεφτεί κανείς οτί το φθηνότερο μυλωνάκι με τις χειρότερες κριτικές έχει 95e (δε γνωρίζω βέβαια εάν ο μύλος που διαθέτει η συσκευή αυτή είναι καλύτερος ή όχι) .
Για 300 euro με τίποτα (υπάρχουν Saeco / AEG με 330) . Ακόμα και τα 200 e τα θεωρώ too much (βλ. SPIDEM).

Ας πούμε οτί αγοράζετε ένα μυλωνάκι αξίας 75e και μια espressoμηχανή αξίας 75e , πρακτικά συνδεδεμένα μεταξύ τους, ώστε να μπορείτε να αλέθετε και 1 μερίδα.

Ελπίζω να βοήθησα

Λοιπά TIPS
========
TIP1: Βάζοντας νερό με χαμηλή αγωγιμότητα (άλατά) και τον καφέ τον πίνετε πιό ευχάριστα και δεν θα τρέχετε μετά για ξεβουλώματα ... το 'Σαμαρίνα' έχει αγωγιμότητα 176 , η χαμηλότερη με διαφορά (το Ζαγόρι έχει 406) .

TIP2: Κάποιοι καφέδες (Jacobs, Illy) , όχι ΌΛΟΙ , βγάζουν μια άλλη πολύ πιο εύγευστη 'καραμελί' γεύση αλλά χάνουν στο καϊμάκι όταν αυξάνεται η θερμοκρασία νερού . Αυτό το πετυχαίνω πατώντας πρώτα το κουμπί του ατμού και όταν μετά από μερικά δευτερόλεπτα βγάλει ένδειξη οτί ο ατμός είναι ΟΚ , τότε αλλάζω και πατάω την κούπα για καφέ . Σε πολλές συσκευές (όπως της United) , αυτό δεν το επιτρέπουν , εδώ όμως μπορείς να το κάνεις .

TIP3: Γενικά έχω την ένδειξη οτί για να έχω τον ίδιο 'δυνατό' καφέ που έχω σε άλλες μηχανές πρέπει να προσθέσω περισσότερη δόση καφέ . Από πρόχειρες μετρήσεις έχω την ένδειξη οτί η ροή της μηχανής αυτής είναι μεγαλύτερη από την προτεινόμενη . Ένα ακόμα τέχνασμα για να αυξήσω θερμοκρασία και γεύση είναι να σταματάω για 2 sec την ροή σε κάθε 20ml . Δηλαδή για έναν 2xlugo την σταματάω 3 φορές από 2 sec. Βέβαια δεν είναι και άσχημο εάν κάνετε καφέ μεγαλύτερης δόσης . Για παράδειγμα ενώ στον americano θα έπρεπε να σταματήσετε μετά από 30 sec για να μην πικρίσει και να προσθέσετε βραστό νερό, σ αυτή τη μηχανή ο americano βγαίνει OK χωρίς tips και χωρίς να προσθέσετε τίποτα .

TIP4: Προαναφέρα οτί η μηχανή αυτή περισσότερο μοιάζει με μύλο & μηχανή κολλημένα μεταξύ τους παρά με μια full αυτόματη μηχανή !. Εαν βάλουμε καφέ μεγαλύτερο από 6,7 sec , μετά το κουμπί άλεσης , βγάζουμε έξω το portafilter και το χτυπάμε στα πλάγια χαλαρά για να ομαλοποιηθεί η επιφάνεια του αλεσμένου καφέ .

Lavazza Oro . 14gr καφέ - 60 ml έξοδος (τυπική χρήση χωρίς τo παραπάνω tip2).
DSC08779.JPG
DSC08781.JPG
DSC08782.JPG
DSC08784.JPG
DSC08786.JPG
DSC08788.JPG
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mx1001 την Δευ Μαρ 08, 2010 10:44 am, έχει επεξεργασθεί 48 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: MORRIS S1635EMG

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Ιαν 23, 2010 5:59 pm

Δείχνει για μια πολύ συμφέρουσα αγορά. Στην φωτογραφία 2 εικονίζεται το φιλτράκι της; Τον έτοιμο αγοραστό καφέ σε σκόνη τον τοποθετείς σε αυτό το φιλτράκι;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mx1001

Re: MORRIS S1635EMG

Δημοσίευση από mx1001 » Σάβ Ιαν 23, 2010 9:33 pm

satcur έγραψε:Δείχνει για μια πολύ συμφέρουσα αγορά. Στην φωτογραφία 2 εικονίζεται το φιλτράκι της; Τον έτοιμο αγοραστό καφέ σε σκόνη τον τοποθετείς σε αυτό το φιλτράκι;
Ναι , ουσιαστηκα ειτε σκονη ειτε κοκοι αυτο το φιλτρακι ειναι . Οταν ειναι κοκκοι το αποτελεσμα της αλεσης πέφτει σ αυτο το φιλτρακι .

Αυτό είναι το φίλτρο
DSC08788.JPG
Αυτό είναι το σύστημα που σφραγίζει το φίλτρο όταν κατεβάζουμε το λεβιέ
DSC08789.JPG
DSC08790.JPG
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mx1001 την Δευ Ιαν 25, 2010 12:54 pm, έχει επεξεργασθεί 6 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: MORRIS S1635EMG

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Ιαν 23, 2010 9:56 pm

Έχεις πειραματιστεί με όλες τις ρυθμίσεις άλεσης; βγάζεις κανονικά 60 ml καφέ γύρω στα 25 sec;

ΟFFtopic
Μάλλον πρέπει να αγοράσουμε γυάλινα φλιτζανάκια (κατά προτίμηση βαθμονομημένα) ώστε να βγάζουμε φωτογραφίες και το πάχος της κρέμας.

ΥΓ Έχω σκάσει που ακόμα δεν έχουν επισκευάσει την μηχανή μου :x :x :x
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mx1001

Re: MORRIS S1635EMG

Δημοσίευση από mx1001 » Κυρ Ιαν 24, 2010 12:06 am

Lavazza "Qualita Rossa". 3 κουταλιές γλυκού σε 60 ml έξοδο . Αυτό που κατάλαβα είναι οτί στην μηχανή αυτή πρέπει να βάλουμε +0,5 ή ακόμα +1 κουταλιά για να έχουμε αποτέλεσμα της ίδιας 'καφεΐνης' στην γλώσσα μας σε σχέση με άλλες espresso-μηχανές. Ίσως και να μου φαίνεται . Μετά το πέρας των 60 ml δε φαίνεται να συνεχίζει να βγάζει πάντως πυκνό καφέ. Θα το ψάξω καλύτερα .

Στις πρώτες φωτογραφίες η ισορροπία λευκού είναι χάλια λόγω της απουσίας φωτός ημέρας . Κάπως διορθώνεται στις τελευταίες φωτό (λόγω του οτι το ποτηράκι πατάει σε λευκή Α4) .
DSC08797.JPG
DSC08799.JPG
DSC08800.JPG
DSC08801.JPG
DSC08802.JPG
DSC08803.JPG
DSC08804.JPG
DSC08806.JPG
DSC08807.JPG
satcur έγραψε:1. Έχεις πειραματιστεί με όλες τις ρυθμίσεις άλεσης;
2. βγάζεις κανονικά 60 ml καφέ γύρω στα 25 sec;

ΟFFtopic
3. Μάλλον πρέπει να αγοράσουμε γυάλινα φλιτζανάκια (κατά προτίμηση βαθμονομημένα) ώστε να βγάζουμε φωτογραφίες και το πάχος της κρέμας.
4. ΥΓ Έχω σκάσει που ακόμα δεν έχουν επισκευάσει την μηχανή μου :x :x :x

1. Η αλεση εχει ρυθμισεις 6-7-8-9-10 sec . Ειναι ποσα sec θα δουλεψει ο μυλος , αυτο δεν ειναι και πολυ σταθερο γιατι πχ 8 sec με χοντρη αλεση γεμιζει εντελως με καφε το portafilter και δε κλεινει ο λεβιες !. Παντως βοηθά . Τα 8 sec είναι η default μολις ανοίξεις τον διακόπτη, δεν σώζεται η ρύθμιση αμα τον κλείσεις .

Επίσης ένα κουμπί σαν ποτενσιομετρο αριστερα ρυθμιζει το παχος . Δεν έχει νούμερα όμως . Πάντως μια τέτοια μηχανή ανοιγει τα μάτια σε κάποιον αρχάριο σαν και μένα . Καταλαβαίνεις την διαφορά λεπτο-κομένου , ή χορντρο-κομένου , ή μπορείς με το tip που λεω στο αρθρακι , να αλέσεις τον καφέ και να τον βάλεις αλλού .

2. Δεν μπορεσα να το μετρησω , αλλα η ροη ειναι η ίδια με οτι σχετικό έχω δεί σε άλλες μηχανές από youtube , και με την United .

4. No comment ... τι να σου πω ... εαν δεν θες να παρεις μια προσωρινη , δοκήμασε να βάλεις espresso σε φίλτρου. Θα καταλάβεις μέσες - άκρες πως βγαίνει ο καφές από τις μηχανές ατμού. Προσωπικά προτιμώ να πιώ espresso σε μηχανή ατμού ακόμα και φίλτρου, παρά στο παραδοσιακό moka μπρίκι.

Γενικα η μηχανη στα 250 που πουλιώταν ήταν υπερτιμημένη κυρίως λόγω της πλαστικούρας και οτί ήταν κοντά σαν τιμή στις υπόλοιπες 'σοβαρές' πλήρως αυτόματες μηχανές (AEG , Saeco) . Σημερα πηγα MediaMarkt και είδα οτί και αυτοί έριξαν νερό στο κρασί μετά τον Κωτσόβολο και την έριξαν και αυτοί στα 149 . Με τα 149 είναι τρελό εργαλείο . Οι Aeg / Saeco ναι μεν ειναι ονομα , κανουν σιγουρα καλο καφε αλλά ούτε έχεις επιλογή σκόνης ούτε μπορείς να βρείς tip να αλέσεις και να πάρεις την άλεση σε δοχείο , και σε κάποια μοντέλα δεν εχεις και επιλογή πάχους αλέσματος . Εξάλλου αρχίζει να μ αρέσει που δεν είναι πλήρως αυτόματη ... αυτός ο λεβιές είναι όλα τα λεφτά .

Βεβαια είμαι νέος στον χώρο , καλό είναι να ακουστεί και μια δεύτερη γνώμη μη σας πάρω στο λαιμό μου ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mx1001 την Τρί Ιαν 26, 2010 8:25 am, έχει επεξεργασθεί 7 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: MORRIS S1635EMG

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Ιαν 24, 2010 1:13 am

Εάν είχα την μηχανή σου θα έκανα τα εξής πράγματα:
Να βρώ οι ρυθμίσεις του χρόνου άλεσης σε τι ποσότητα καφέ αντιστοιχούν, ζυγίζοντας το φίλτρο πριν και μετά.
Μετά θα κρατούσα την ποσότητα καφέ σταθερή (ας πούμε 14 γρ.) και εφαρμόζοντας ελάχιστη πίεση με τον λεβιέ, θα ξεκίναγα τις χρονομετρήσεις. Αν χρειάζονταν παραπάνω από 25 sec για 60 ml καφέ, θα ρύθμιζα των μύλο σε πιο χοντρόκοπη κοπή και το αντίθετο άμα ο μετρούμενος χρόνος ήταν πολύ κάτω από τα 25 sec. Όταν οι χρόνοι θα ήταν κοντά στα 25 sec τότε θα δοκίμαζα να παίξω και λίγο με την πίεση που ασκείται από τον μοχλό (κάτι σαν fine tuning ας πούμε).
Είμαι σίγουρος ότι θα πάρεις ακόμα πιο βελτιωμένο καφέ. Με υπομονή και προσοχή είχα καταφέρει, δίνοντας προσοχή σε όλους τους παράγοντες που μπορούσα να ρυθμίσω, να κάνω μια δανεική Krups Espresso Vivo 880 να φτιάχνει ανεκτό καφέ από φαρμάκι που έβγαινε στις πρώτες προσπάθειες.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mx1001

Re: MORRIS S1635EMG

Δημοσίευση από mx1001 » Κυρ Ιαν 24, 2010 1:49 am

satcur έγραψε:...και εφαρμόζοντας ελάχιστη πίεση με τον λεβιέ,
Το λεβιε τον κατεβαζεις κάτω μέχρι να 'κλειδώσει' . Δεν τον πατάς συνέχεια . Ουσιαστικά 'κατεβάζει' το στόμιο που βγαινει το νερο πάνω στο portafilter και το σφραγίζει . Αμα το χεις λάσκα διακόπτεται όλο το σύστημα παροχής γιατί υπάρχει φόβος να φύγει το νερό αλλού .

Η λογική σου λίγο 'περίεργη' . Προσπαθείς να ρυθμίσεις την ροή από το πόσο χοντροκομένος είναι ο καφές ? . Ουσιαστηκά σ αυτό χρησιμεύει το πάχος ? !. Εγώ σκέφτομαι οτί όσο λεπτότερος τόσο μεγαλύτερη ποσότητα περνά από το portafilter προς το φλυτζάνι γι αυτό και η διαφορετική πιο δυνατή γεύση .

Λιγο πολυ , το χω εξερευνησει το θεμα . Εκανα καφε σε 4-5 διαφορετικες θεσεις κοψιματος . Μακαρι να μπορουσα να ορισω και την θερμοκρασια γιατι βλεπω οτι παιζει καθοριστικό ρόλο αλλά ...

το 60 oz το βρίσω ... το 14gr πως το μετράω ? μια κουταλια γλυκου γεματη ποσα gr είναι ? . ή απλά να κρατήσω σταθερό τον όγκο του καφέ ?.

Εσυ ποια μηχανη εχεις και την περιμενεις ?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: MORRIS S1635EMG

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Ιαν 24, 2010 10:15 am

Δεν είναι δική μου λογική. Είναι η στάνταρντ διαδικασία της ρύθμισης της ροής που καθορίζεται κυρίως από το κόψιμο του καφέ και από την δύναμη που ασκείς με το πατητήρι (tamper).

Για το βάρος δυστυχώς χρειάζεται ζυγαριά. Αλλά είναι και η παράμετρος που θα μπορούσε να θεωρηθεί "σταθερά" στην όλη διαδικασία. Να σημειώσω εδώ ότι τα 14 gr είναι η ποσότητα για double.

Για τον λεβιέ λανθασμένα κατάλαβα ότι τον είχε για tamping.

H μηχανή που περιμένω την επισκευή της (από τα μέσα Δεκεμβρίου) είναι η Gaggia New Baby.
http://www.gaggia.com/macchine-da-caffe ... 8_New-Baby
Σύντομα θα γράψω σχετικά για την εμπειρία της αγοράς της στο topic για τα προτεινόμενα μαγαζιά.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mx1001

Re: MORRIS S1635EMG

Δημοσίευση από mx1001 » Κυρ Ιαν 24, 2010 10:23 am

.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mx1001 την Τετ Φεβ 10, 2010 4:40 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: MORRIS S1635EMG

Δημοσίευση από Christos » Δευ Ιαν 25, 2010 3:35 pm

Σύμφωνα με ένα άρθρο που διάβασα, η ύπαρξη άσπρων κηλίδων στο κέντρο της κρέμας υποδηλώνει πρόβλημα εκχύλισης. Τέτοιες κηλιδες μου φίνεται παρατηρώ στην DSC08786.JPG φώτο.
The presence of large white spots anywhere within the demitasse or in the middle of the crema layer indicates a serious extraction problem.
Επίσης στο ίδιο άρθρο, αναφέρει ότι η κρέμα πρέπει να κρατάει μέχρι και δύο κουταλάκια ζάχαρης για μερικά δευτερόλεπτα.
This crema stratus should remain intact for at least a couple of minutes, and should be able to hold afloat two teaspoons of sugar for a few seconds.
Ενδιαφέρον ακούγεται σαν τεστ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση