Bezzera Unica MN

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Bezzera Unica MN

Δημοσίευση από gsisr » Πέμ Ιαν 08, 2015 11:56 am

φιλε μου το θεμα σου δεν είναι το ζέσταμα του boiler. και στις 2 μηχανές παίρνει λιγότερο από ένα τέταρτο για να φτάσει το boiler σε θερμοκρασία λειτουργίας. καφέ όμως πάλι δεν θα πιεις σε καμία από τις 2. το θέμα είναι να ζεσταθεί η μεγάλη μάζα του e61 και να ξεκινήσει ο θερμοσιφωνισμός. κοινώς σε λιγότερο από μισή ωρα με 40 λεπτά καφέ δεν προκειται να πιεις με καμία από τις 2! θα ήθελα κι εγώ η Oscar να είναι πιο όμορφη εμφανισιακά αλλά κακά τα ψέμματα hx με 600Ε δεν υπάρχει!
οπότε στα χρήματα κάτω από 1000Ε μόνο συμβιβασμούς μπορείς να κάνεις! είτε θα ανεχτώ την πλαστικούρα της Oscar παίρνοντας όμως όλα τα άλλα θετικά(καλυτερος καφές εν τελει) είτε θα αγοράσω "μούρη" αλλά μια κατασκευή, που με τις λίγες μου γνώσεις, είναι ημιτελείς και κοστίζει και πιο ακριβά και καλύτερο αποτέλεσμα δεν θα δώσει σε όλες τις συνθήκες..
ποιοτικά η Oscar είναι τανκ και η συναρμολόγηση της αλλά και τα εντόσθιά της, δέχομαι όμως ότι σε κάποιον μπορεί να μην αρέσει. Οπότε φίλε μου στη θέση σου εφόσον μπορείς να διαθέσεις περίπου 800Ε κάνε λίγο υπομονή ακόμα διέθεσε ακόμα 200 και πάρε κάτι ολοκληρωμένο..

PavlosK

Re: Bezzera Unica MN

Δημοσίευση από PavlosK » Κυρ Ιαν 11, 2015 9:24 pm

nextsak έγραψε:afonic, με καλυψες.
Η εμφανιση ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας για μενα. Και τωρα αξιοπρεπή καφεδακια πινω, χωρις υπερβολές βεβαια και αν ειχα τα χρηματα θα επαιρνα μια vbm
ακομα και μεταχειρισμενη viewtopic.php?f=17&t=3721.
Αυτο ειναι το ονειρο μου, αν και το ξυλο απο τη γυναικα δεν το γλυτωνω.

Τωρα, η bezzera καταλαβαινω οτι εχει μικρο μποιλερ αλλα επειδη καπουτσινο θα φτιαξω 1-2 το χρονο και αυτα οχι για μενα, οχι οτι η unica δεν μπορει να φτιαξει,
προσανατολιζομαι αποκλειστικα σε μια μηχανη μονο για espresso και το Ε61 ειναι μεγαλο συν, πιστευω.

Ακομα για τα 2-3 καφεδακια που θελω την ημερα ποσο "συνετο" ειναι να ζεσταινω ενα μποιλερ 2 λιτρων;
Oπως πολυ σωστα ειπες, παρολο που απο οτι βλεπω εχεις την oscar, δεν ειναι εμφανισιακα κατι σπουδαιο και προσωπικα παντα, δεν θα την αγοραζα με τιποτα.

Οποτε, με τιμη στα 740 ευρω με τα μεταφορικα δωρεαν η unica ειναι τηρουμενων των αναλογιων, οτι πιο κοντα σε αυτο που θελω.
Το ψαχνω βεβαια, και για αυτο καθε γνωμη δεκτη.
Με 740 ευρώ κακώς το παρατείνεις και με γνώμονα ότι πίνεις 4 εσπρέσο την ημέρα. Την αγόρασες κιόλας. Και είναι και ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ μηχανή! Τα 500 ml δεν είναι καθόλου λίγα. Όταν μετράνε Rancilio silvia με scase και χάνουν 3 βαθμούς, αυτή με το 500αρι μποιλερ και το E61 (που θα πρέπει να ζεσταθεί, καλά) θα χάσει ακόμα πιο λίγους βαθμούς ίσως και να μην χάσει και καθόλου. Εαν χάσει και 1 βαθμό θα ζήσεις! Πάλι καφέ πολύ καλό καφέ θα πιεις. Ας μην διυλίζουμε τον κώνωπα. Αλλά και να θες να κανεις αφρογαλο, μια χαρα θα κανει. Εδω κανει η δικια μου με 250 ml latte art. Απλά δεν είναι για παραγωγή. π.χ. να κάνεις 3 γαλατιέρες στη σειρά!
"Παίζει" να είναι και η πιο ολοκληρωμένη single boiler στην αγορά... :e014:

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Bezzera Unica MN

Δημοσίευση από gsisr » Κυρ Ιαν 11, 2015 10:02 pm

Y.V έγραψε:To Θεμα είναι σε ποιά θερμοκρασία είχε φτασει το γκρούπ και όχι ποσο γρηγορα έπεσε η θερμοκρασία στο νερό του μπόιλερ...
Εγώ εαν χρειαστει για κάποιον λόγο να κατεβασω την θερμοκρασία (σε ήδη προθερμασμένο) γκρούπ κατα έναν βαθμό, αφήνω να περάσουν 10 λεπτα για να είμαι σίγουρος ότι απέβαλε ο ορειχαλκος αυτόν το βαθμό αλλά και να σταθεροποιηθεί πάλι μεσω του θερμοσιφωνισμού στην σωστη θερμοκρασία.
Υπολογιζω ότι πχ για τρεις βαθμούς μείωση θα θελω τουλάχιστον είκοσι λεπτα για απόλυτη σταθεροποίηση.

Κατα την γνώμη μου στις μηχανες μονού μπόιλερ δεν μπορεις να φτιαχνεις εναλλάξ έσπρεσσο και καππουτσίνο εάν θελεις όλα να είναι ελεγχόμενα και να μην χάνεις στην γεύση.
Η μονη λύση όταν έχεις να φτιάξεις αρκετούς καφέδες ταυτοχρόνως, είναι να φτιαξεις όλους τους εσπρεσσο πρώτα (όσοι και να είναι αυτοί) και μετα να ασχοληθεις με την κρεμα για όσους είναι να μετατραπούν σε καππουτσίνο.

Επίσης δεν έχεις ποτέ τον «στεγνό» ποιοτικό ατμό που θα δώσει μια ΗΧ ή μια διπλού μπόιλερ.
Δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερη απάντηση από την παραπάνω

konmax
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2015 2:56 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
2η Μηχανή:: Chemex
Μύλος:: Quamar Q13E Flat
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu-Handpickers
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη, Αθήνα

Re: Bezzera Unica MN

Δημοσίευση από konmax » Πέμ Μάιος 05, 2016 11:07 am

Κάποιο mini review ή έστω κάποιο feedback απο τους κατόχους της !? Έχω ήδη δει 2 που κυκλοφορούν ελεύθεροι!

ctrianta
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2016 12:06 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
Μύλος:: Quamar M80E
Οι καφέδες μου:: Ippanema
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Bezzera Unica MN

Δημοσίευση από ctrianta » Σάβ Μάιος 21, 2016 12:08 pm

Οφείλω να ομολογήσω πως χρησιμοποιώ αυτή την μηχανή από τον Ιανουάριο και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Ακόμη μαθαίνω να την χρησιμοποιώ, αλλά είναι ο καλύτερος espresso που έχω πιει ποτέ. Μπορώ επίσης να βοηθήσω του φίλους που θέλουν να την βρουν σε πιο φτηνή τιμή. Στο site που έχω επισυνάψει κάνει προσφορές πολλές φορές! Μιλάμε για μηχανή που απογειώνει :oneup:

http://www.mobacoffee.de/Bezzera-Unica-PID-Manuale

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Bezzera Unica MN

Δημοσίευση από lio14 » Σάβ Μάιος 21, 2016 1:41 pm

Νομίζω πως αυτή τη στιγμή την καλύτερη τιμή την έχω δει στην Ελλάδα.
https://shop.kudu.gr/index.php?route=pr ... uct_id=274

xarris32
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 9:31 pm
Όνομα: χαρης
Μηχανή:: bezzera unica
Μύλος:: ascaso i2
Τοποθεσία: αττικη

Re: Bezzera Unica MN

Δημοσίευση από xarris32 » Δευ Αύγ 19, 2019 8:20 pm

κατοχος της μηχανης εδω και κανα 10μερο φοβερο μηχανημα
θελω να ρωτησω τους κατοχους κυριως η οποιος αλλος ξερει για το χειροκινητο γεμισμα του μποιλερ
αν εχω καταλαβει καλα δεν ειναι τελειως χειροκινητο μετα την εκχυλυση καφε το μποιλερ τροφοδοτειται νερο αυτοματα κυριως των διακοπτη των χρησιμοποιουμε οταν δουλευουμε το ακροφυσιο σωστα;;;;
πως εχω καταλειξει σε αυτα τα συμπερασματα γενικα ενεργοποιω παντα των διακοπτη να γεμισσει το μποιλερ νερο και σε ενα δευτερολετο μεσα η πιεση ανεβαινει αμεσως στα 12 μπαρ μου ειχαν πει απο το καταστημα οτι ετσι θα καταλαβαινω εαν ειναι το μποιλερ γεματο θα αυξανεται η πιεση δεν εχω πιει ακομα καπουτσινα μονο εσπρεσσο
αλλα σημερα ειχα να πιω 2 μερες καφε ανοιγω μηχανη ενεργοποιω την αντια να γεμισει το μποιλερ επιτοπου αυξανεται η πιεση σταματω και φλασαρω νερο απο το ακροφυσιο για να βαλω φρεσκο νερο μεσα και ετρεξε λιγο σταματησε λεω τη γινεται ενεργοποιω αντλια παλι αμεσως ανεβαινει η πιεση ξεκιναω φλασαρω νερο και τωρα ετρεχε αφου η ανλια ηταν ενεργοποιημενη, γαιτι δεν ετρεχε να μην ειχε μεσα νερο;;;;
επισης κατα διαρκεια που αφηνω τη μηχανη για να ζεσταθει ακουω κατι φορες ενα θορυβω σαν ροη νερου και πιστευω οτι περνει το μποιλερ νερο βεβαια η θερμοκρασια δεν πεφτει ουτε ακουγεται σαν αντλια που γεμθζει το μποιλερ δε ξερω βασσικα τη ειναι αυτο το αναφερω που ελεγα απο πανω οτι περνει νερο απο μονη της αυτοματα

Απάντηση