Bezzera Unica MN

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
dimogrec
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Δευ Απρ 05, 2010 1:25 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Zaffiro PID Woodsman
2η Μηχανή:: Pavoni EN, Bacchi
Μύλος:: Macap MC4 & M4
Οι καφέδες μου:: κυριως taf
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Bezzera Unica MN

Δημοσίευση από dimogrec » Τρί Ιαν 15, 2013 4:25 pm

Όμορφη και μαζεμένη! Όντως σχετικά μικρό μπόιλερ κ μεγαλούτσικη αντίσταση. Μάλλον με αυτό τον τρόπο οι μηχανικοί της εταιρείας ποντάρουν οτι θα περνάς γρήγορα σε θερμοκρασία ατμού.. όπως ειπώθηκε, η επιστροφή σε θερμοκρασία θέλει αρκετό χρόνο.. Δε λέμε κ τίποτα καινούργιο δηλαδη, single boiler είναι, ότι πρέπει για εσπρέσσο ενώ αν είσαι του καπουτσίνο δυσκολεύουν τα πράγματα... (Πανακριβη η άτιμη η bezzera εγω λατρέυω τη "μαγισσα" )

evan

Re: Bezzera Unica MN

Δημοσίευση από evan » Κυρ Φεβ 10, 2013 3:14 pm

Εδώ και καμιά δεκαριά μέρες που με χάνω που με βρίσκω στο
http://www.bezzera.it/index.php?option= ... 75&lang=en
είμαι και χαζεύω τις BΖ07-09-10, προσπαθώ να με πείσω ΜΗΝ, ΟΧΙ, ΑΣΤΟ ΓΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ και άλλα τέτοια :a038:
αλλά όλο εκεί γυρνάω και χαζεύω

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Bezzera Unica MN

Δημοσίευση από Michalis_cy » Κυρ Φεβ 10, 2013 7:36 pm

Οι BZ 07,10 είναι ΗΧ ενώ η 09 single boiler. Καμία ωστόσο δεν έχει Ε61 group αλλά group της Bezzera που μάλλον δεν είναι ισάξιο του Ε61.

Η λίγο ακριβότερη Magica με το Ε61 μάλλον είναι καλύτερη επιλογή.

nextsak
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2012 10:34 am
Όνομα: ΘΑΝΑΣΗΣ
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Mahlkonig Vario
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ

Re: Bezzera Unica MN

Δημοσίευση από nextsak » Τρί Ιαν 06, 2015 6:46 pm

Καλη χρονια σε ολους.
Σκεφτομαι την εν λογω μηχανη μια και ζαχαρη και γαλα δεν εχουμε στο σπιτι. Καφεδακια το πολυ μεχρι 4 συνεχομενα και τοσα ειναι ολα και ολα οσα θα πιω μεσα στη μερα. Την βρισκω πανεμορφη και σε λογικη τιμη, πιστευω οτι θα καλυψει τις αναγκες μου.
Τι γνωμη εχετε και εσεις;

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Bezzera Unica MN

Δημοσίευση από gsisr » Τρί Ιαν 06, 2015 8:35 pm

καλή χρονιά! δε ξέρω κατά πόσο έχει νόημα να δώσεις 900 γι αυτήν και όχι περίπου 600 γι αυτήν http://elektros.it/shop/en/2-coffee-mac ... -simonelli κι ας μην κάνεις αφρόγαλο..

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Bezzera Unica MN

Δημοσίευση από afonic » Τρί Ιαν 06, 2015 8:49 pm

Το single boiler σε αυτά τα λεφτά δεν θα το προτιμούσα. Βέβαια αν είσαι 100% σίγουρος πως θες μόνο espresso, το Ε61 group είναι μεγάλο συν, απλά για 4 καφεδάκια συνεχόμενα ίσως χρειαστεί να περιμένεις λίγο ενδιάμεσα.

Υπάρχει και αυτή η επιλογή: http://casabarista.com/espresso-equipme ... somac/tea/ αν και δεν έχω προσωπική άποψη.

nextsak
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2012 10:34 am
Όνομα: ΘΑΝΑΣΗΣ
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Mahlkonig Vario
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ

Re: Bezzera Unica MN

Δημοσίευση από nextsak » Τετ Ιαν 07, 2015 9:37 am

Eχω ηδη μια gaggia, οποτε θεωρω οτι ειναι ηδη κοντα στην oscar.
Την Bezzera τη βλεπω ως αναβαθμιση λογω του Ε61 εκτος της εμφανισης και του ονοματος της εταιρειας.
Οσον αφορα τον καφε ειμαι 1000000000% σιγουρος οτι δεν ενδιαφερομαι για γαλα.
Οσον αφορα την τιμη θα την παρω χωρις φπα οποτε ειναι περιπου 750 ευρω.
Τωρα η προταση του φιλου για την isomacδεν ειναι ασχημη αν και λειπει το pid.

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Bezzera Unica MN

Δημοσίευση από gsisr » Τετ Ιαν 07, 2015 12:14 pm

τελείως διαφορετική η gaggia με την Oscar. single boiler η μια, hx η άλλη. τελειώς διαφορετική κατηγορία όσων αφορά την θερμοκρασιακή σταθερότητα και πολλά άλλα. αμφιβάλλω κιόλας αν η bezzera παρόλο το e61 με μισολιτρο single boiler μπορεί να δώσει το ίδια συνεχομενα αποτελέσματα με την Oscar.. η πρόταση του afonic είναι ότι καλύτερο..στις hx δεν έχει ιδιαίτερο νόημα το Pid

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Bezzera Unica MN

Δημοσίευση από afonic » Τετ Ιαν 07, 2015 7:52 pm

Και εγώ έτσι νόμιζα για την Classic (με PID & mod προθέρμανσης) αλλά τελικά όπως περνούν οι μέρες βλέπω πως οι διαφορές είναι μεγάλες.

Πιστεύω γουστάρεις και την εμφάνιση, και καλά τα ψέματα η Oscar δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, μοιάζει σαν μια φτηνιάρικη Saeco σε μεγέθυνση, στο καπό όμως, έχει δυνατό "μοτέρ".

Σίγουρα με μια HX ή dual boiler η πρώτη ερώτηση είναι αν χρειάζεσαι τον ατμό. Σκέψου όμως πως ακόμα και με 500ml boiler, θα έχεις πτώση της θερμοκρασίας κατά την εκχύλιση όπως θα μπαίνει μέσα το κρύο νερό. Δεν έχω προσωπική άποψη για την Unica, πιστεύω όμως πως δεν θα έχει την απόδοση μιας HX μηχανής ή μιας dual boiler που το νερό που μπαίνει στο, παρόμοιου μεγέθους με την Unica, brew boiler έρχεται ζεστό από το steam boiler. Και αν μιλάμε για συνεχόμενα shot τότε τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα.

Και φυσικά ο ατμός, μπορεί να σου χρειαστεί, πχ αν έχεις επισκέπτες και θες να κάνεις καπουτσίνο.

Εγώ στην θέση σου πάντως δεν θα έδινα τόσα λεφτά για single boiler, θα πήγαινα κατευθείαν σε κάτι καλύτερο.

nextsak
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2012 10:34 am
Όνομα: ΘΑΝΑΣΗΣ
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Mahlkonig Vario
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ

Re: Bezzera Unica MN

Δημοσίευση από nextsak » Πέμ Ιαν 08, 2015 9:12 am

afonic, με καλυψες.
Η εμφανιση ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας για μενα. Και τωρα αξιοπρεπή καφεδακια πινω, χωρις υπερβολές βεβαια και αν ειχα τα χρηματα θα επαιρνα μια vbm
ακομα και μεταχειρισμενη viewtopic.php?f=17&t=3721.
Αυτο ειναι το ονειρο μου, αν και το ξυλο απο τη γυναικα δεν το γλυτωνω.

Τωρα, η bezzera καταλαβαινω οτι εχει μικρο μποιλερ αλλα επειδη καπουτσινο θα φτιαξω 1-2 το χρονο και αυτα οχι για μενα, οχι οτι η unica δεν μπορει να φτιαξει,
προσανατολιζομαι αποκλειστικα σε μια μηχανη μονο για espresso και το Ε61 ειναι μεγαλο συν, πιστευω.

Ακομα για τα 2-3 καφεδακια που θελω την ημερα ποσο "συνετο" ειναι να ζεσταινω ενα μποιλερ 2 λιτρων;
Oπως πολυ σωστα ειπες, παρολο που απο οτι βλεπω εχεις την oscar, δεν ειναι εμφανισιακα κατι σπουδαιο και προσωπικα παντα, δεν θα την αγοραζα με τιποτα.

Οποτε, με τιμη στα 740 ευρω με τα μεταφορικα δωρεαν η unica ειναι τηρουμενων των αναλογιων, οτι πιο κοντα σε αυτο που θελω.
Το ψαχνω βεβαια, και για αυτο καθε γνωμη δεκτη.

Απάντηση