Πρόβλημα με Gaggia Classic

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
giorgosa

Πρόβλημα με Gaggia Classic

Δημοσίευση από giorgosa » Τετ Ιουν 13, 2012 12:26 am

Παιδιά επειδή είμαι καινούργιος άρα και λίγο άσχετος, έχω πρόβλημα με τη μηχανή μου (Gaggia Classic) και θέλω τη βοήθειά σας. Όταν δεν έχω το group πάνω στη μηχανή και πατάω το κουμπί (brew/pump, το τέρμα δεξιά) για να βγει ο ατμός παρατηρώ ότι δεν βγάζει ατμό, αλλά συνεχόμενη ροή νερού σαν ντουζιέρα. Αυτό δεν μου το έκανε πιο πριν. Είναι φυσιολογικό?

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πρόβλημα με Gaggia Classic

Δημοσίευση από spyros » Τετ Ιουν 13, 2012 1:09 am

Το group είναι μέρος της μηχανής σου επομένως δεν νοείται να μην είναι τοποθετημένο. Υποθέτω αναφέρεσαι στο pf ή κλείστρο, το εξάρτημα εκείνο που βάζεις τον καφέ. Το pf "κουμπώνει" στο group και στο pf εφαρμόζει το καλαθάκι. Από το group φυσιολογικό είναι να τρέχει νερό ή και λίγος ατμός ανάλογα σε ποιο σημείο του κύκλου θα το πετύχεις. Τώρα ο ατμός κανονικά παράγεται από το ακροφύσιο για το γάλα κυρίως. Για να βγει ο ατμός πρέπει να ενεργοποιηθεί ο δεύτερος θερμοστάτης επομένως δεν πατάς το κουμπί brew αλλά κάποιο άλλο πιθανό να γράφει steam ή κάτι αντίστοιχο.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Πρόβλημα με Gaggia Classic

Δημοσίευση από Christos » Τετ Ιουν 13, 2012 1:24 am

Καλωσόρισες Γιώργο στο forum.
Εάν κατάλαβα καλά το ερώτημα σου, πιστεύω ότι με την μηχανή προθερμασμένη για τουλάχιστον 6 λεπτά, έπρεπε να δεις κάποιο ατμό να εκτονώνεται από το group head εάν πατάς το brew κουμπί αμέσως μόλις ανάψει το λαμπάκι ετοιμότητας. Επομένως υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει κάποιο θέμα με τον θερμοστάτη για την θερμοκρασία του νερού. Λογικά πρέπει να είναι χαμηλότερη από αυτήν που επέλεξε η Gaggia.
Πρέπει να βρεις τρόπο να μετρήσεις την θερμοκρασία του νερού. Ένα απλό αλλά μη ακριβές τεστ θα μπορούσε να είναι το παρακάτω:
http://www.frcndigital.com/coffee/HowToTempCheck.html
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

giorgosa

Re: Πρόβλημα με Gaggia Classic

Δημοσίευση από giorgosa » Τετ Ιουν 13, 2012 11:17 am

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.
Δεν εξήγησα πολύ καλά ποιος είναι ο προβληματισμός μου, αλλά παρόλα αυτά Χρήστο το κατάλαβες. Θα το εξηγήσω λίγο καλύτερα. Ενώ έχω προθερμάνει τη μηχανή (10-15 λεπτά) και κάνω εκκένωση νερού από το group, παρατηρώ ότι δεν βγάζει όπως παλιότερα νερό και ατμό, αλλά πολύ νερό με πίεση σαν τηλέφωνο ντουζιέρας.
Χρήστο θα δοκιμάσω να μετρήσω τη θερμοκρασία και θα ανεβάσω και κάποιο βίντεο με τη ροή στο group σύντομα.

Άβαταρ μέλους
Sandman
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 19, 2010 10:26 am
Όνομα: Ερμης
Μηχανή:: ECM Barista
Μύλος:: Mahlkonig Vario
2ος Μύλος:: Rancilio MD 50
Οι καφέδες μου:: San Pedro, Estate Blend
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Πρόβλημα με Gaggia Classic

Δημοσίευση από Sandman » Τετ Ιουν 13, 2012 11:45 am

Μπας και θελει καθαρισμα το shower?

giorgosa

Re: Πρόβλημα με Gaggia Classic

Δημοσίευση από giorgosa » Τετ Ιουν 13, 2012 11:54 am

Sandman έγραψε:Μπας και θελει καθαρισμα το shower?
Θα του κάνω κι ένα καθάρισμα..

Άβαταρ μέλους
Sandman
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 19, 2010 10:26 am
Όνομα: Ερμης
Μηχανή:: ECM Barista
Μύλος:: Mahlkonig Vario
2ος Μύλος:: Rancilio MD 50
Οι καφέδες μου:: San Pedro, Estate Blend
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Πρόβλημα με Gaggia Classic

Δημοσίευση από Sandman » Τετ Ιουν 13, 2012 11:58 am

Το λεω μηπως και εχουν κατσει εκει υπολλειματα καφε και εχουν βουλωσει τρυπες.

Επισης, εφοσον απαντας απευθειας κατω απο το ποστ μου, δε χρειαζεται να κανεις παραθεση :oneup:

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με Gaggia Classic

Δημοσίευση από afonic » Τετ Ιουν 13, 2012 2:05 pm

Το έχει κάνει και σε εμένα 2 φορές, αλλά δεν είδα κάποια διαφορά στην θερμοκρασία ή την πίεση. Μπορεί να έχει να κάνει με την 3 way valve.

Άμα τρέξεις μπόλικο νερό από το group (15-20 secs χωρίς pf πάνω) λογικά φτιάχνει μόνο του. Έτσι έφτιαξε σε εμένα. Δοκίμασε να κάνεις και ένα backflush αν έχεις τυφλό και αν δεν έχεις αγόρασε αμέσως.

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Πρόβλημα με Gaggia Classic

Δημοσίευση από Michalis_cy » Τετ Ιουν 13, 2012 3:09 pm

Το έκανε και η δική μου αυτό, δηλαδή να βγάζει νερό από το group με πίεση σαν ντουζιέρα του μπάνιου. Μετά από backflush και καθαρισμό του group δεν το ξανακανε.

geotsk
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Απρ 22, 2012 1:18 am
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
2η Μηχανή:: Krups xp2070
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Taf
Τοποθεσία: Πατρα

Re: Πρόβλημα με Gaggia Classic

Δημοσίευση από geotsk » Τετ Ιουν 13, 2012 7:15 pm

Εγω παλι το επαθα μετα απο backflush και το αντιμετωπισα βγαζωντας το shower. Τωρα ειναι μια χαρα.

Απάντηση