H βίβλος της Gaggia Classic

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
koravos71
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 1:57 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mazzer super jolly
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10 κτλ.
Τοποθεσία: Athens

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από koravos71 » Τρί Δεκ 15, 2020 10:12 pm

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Από αφαλατώσεις κτλ. όλα γίνονται κομπλέ. Είναι προσεγμένη. Απλά ήθελα να το ρωτήσω από καιρό και το ξεχνούσα. Και πάλι ευχαριστώ.

snow
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Φεβ 11, 2014 8:40 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
2η Μηχανή:: Gaggia Classic 2003
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Ascaso i mini i2
Οι καφέδες μου:: Sant Eustachio, Passalacqua, Monte Alto,

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από snow » Τρί Δεκ 15, 2020 10:56 pm

Δεν είναι δύσκολο να τη λύσεις και μονος σου δες βιντεακια YouTube και βγάλε φώτο πολλές για να θυμηθείς που πάει τι και σίγουρα πίσω από το διακόπτη να αριθμήσεις τα καλώδια. Και αν το ανοιξεις σίγουρα μια φλάντζα (o-ring) μπόιλερ να εχεις καινούρια. Αλλά μόνο αν σου πιάνουν τα χέρια διαφορετικά σε κάποιον τεχνικό. Αλλα πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να το ανοίξεις ακόμα. Αν βγάλεις το shower screen και το shower holder και πατήσεις το κουμπί της εκχύλισης θα δεις αν βγάζει άλατα ή μεταλλικά κομμάτια φθοράς μαζί με το νερό.

koravos71
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 1:57 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mazzer super jolly
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10 κτλ.
Τοποθεσία: Athens

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από koravos71 » Τετ Δεκ 16, 2020 12:52 pm

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα το ξαναδώ. Νομίζω την τελευταία φορά που τα έβγαλα δεν είδα στο νερό κάτι αξιοπερίεργο.

koravos71
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 1:57 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mazzer super jolly
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10 κτλ.
Τοποθεσία: Athens

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από koravos71 » Τετ Δεκ 16, 2020 2:32 pm

snow έγραψε:
Τρί Δεκ 15, 2020 10:56 pm
Δεν είναι δύσκολο να τη λύσεις και μονος σου δες βιντεακια YouTube και βγάλε φώτο πολλές για να θυμηθείς που πάει τι και σίγουρα πίσω από το διακόπτη να αριθμήσεις τα καλώδια. Και αν το ανοιξεις σίγουρα μια φλάντζα (o-ring) μπόιλερ να εχεις καινούρια. Αλλά μόνο αν σου πιάνουν τα χέρια διαφορετικά σε κάποιον τεχνικό. Αλλα πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να το ανοίξεις ακόμα. Αν βγάλεις το shower screen και το shower holder και πατήσεις το κουμπί της εκχύλισης θα δεις αν βγάζει άλατα ή μεταλλικά κομμάτια φθοράς μαζί με το νερό.
Φίλε μου μήπως υπάρχει κάποιο τηλέφωνο ή mail επικοινωνίας? Για να επιβεβαιώσω αυτά που παρατήρησα?

snow
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Φεβ 11, 2014 8:40 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
2η Μηχανή:: Gaggia Classic 2003
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Ascaso i mini i2
Οι καφέδες μου:: Sant Eustachio, Passalacqua, Monte Alto,

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από snow » Τετ Δεκ 16, 2020 8:42 pm

gkousoulas@hotmail.com Στείλε μου εδώ ότι θέλεις και το τηλ σου και θα σε πάρω ότι μπορώ να βοηθήσω.

snow
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Φεβ 11, 2014 8:40 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
2η Μηχανή:: Gaggia Classic 2003
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Ascaso i mini i2
Οι καφέδες μου:: Sant Eustachio, Passalacqua, Monte Alto,

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από snow » Πέμ Δεκ 24, 2020 9:13 am

snow έγραψε:
Τρί Δεκ 15, 2020 10:08 pm
koravos71 έγραψε:
Τρί Δεκ 15, 2020 9:21 pm
Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια classic του 14 και επειδή την αγόρασα μεταχειρισμένη δεν γνωρίζω την κατάσταση του boiler. Η μηχανή είναι σε άριστη κατάσταση και δεν έχω κάποιο αρνητικό σημάδι. Να το αλλάξω προληπτικά ή πεταμένα λεφτά. Που μπορώ να το ελέγξω; Αθήνα βρίσκομαι. Έχει κάποιος τεχνικές γνώσεις να με βοηθήσει να το τσεκαρω ίσως μόνος; Ευχαριστώ πολύ.
Νομίζω ότι δεν χρειάζεται ακόμα οι περισσότεροι λένε οτι κρατάει 10 χρόνια. Μια αφαλατωση να κάνεις σίγουρα. Βρίσκεις με 50 ευρώ το πάνω μέρος και 120 το κάτω νομίζω για να ξέρεις κόστος.Αν σου πιάνουν τα χέρια μπορείς να το λύσεις να δεις σε τι κατάσταση είναι αρχικά. Σέρβις και τα πάντα απο ανταλλακτικά έχει η eurogat Αθήνα και σε πολλά site γενικά θα βρεις ότι ζητάς για αυτή τη μηχανή. Καλά καφεδάκια.
Ξέχασα να αναφέρω και το barista.gr μπορείς να βρεις ότι χρειάζεσαι και να σε βοηθήσουν σε ότι ζητάς. Δεν κάνω διαφήμιση απλά οι άνθρωποι είναι εξυπηρετικότατοι.

metaller
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 06, 2020 5:56 pm

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από metaller » Τρί Δεκ 29, 2020 2:13 pm

agpol07 έγραψε:
Κυρ Δεκ 06, 2020 11:36 pm
Αν δεν έχεις κανέναν γνωστό που να έχει κάποιο μύλο να δοκιμάσεις, μπορείς να πας σε ένα μαγαζί με καφέδες και δοκιμάζεις. Έτσι για να σου φύγει η απορία. Μόλις δεις ότι έχεις σωστή αναλογία χρόνου/ροφήματος τότε πας κατευθείαν για μύλο της προκοπής.
Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!

Επανέρχομαι σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετώπιζα με τη νέα μου gaggia classic και τους πολύ γρήγορους χρόνους εκχύλισης καθώς μάλλον δεν είχα αρκετά καλό μύλο καφέ (τον Delonghi KG 521).
Πήρα λοιπόν καφέ που μου άλεσαν και σε καφεκοπτείο/καφέ, τον οποίο όπως μου είπαν άλεσαν στο λεπτό όπως ακριβώς αλέθουν και για τους καφέδες που παρασκευάζουν αυτοί.
Το αποτέλεσμα ήταν με pressurized καλάθι και 18gr καφέ στο καλάθι, να παίρνω 100gr εκχύλισης σε 21 δευτερόλεπτα το οποίο είναι καλύτερο από το αποτέλεσμα που είχε είτε με non-pressurized καλάθι, είτε με τον αλεσμένα καφέ που έπαιρνα από τον δικό μου μύλο καφέ.

Μίλησα με τη gaggia και μου είπαν πως δεν υπάρχει καμία περίπτωση να υπάρχει πρόβλημα στη μηχανή και πως χρειάζεται ακόμα πιο λεπτό άλεσμα και μάλλον δεν μου τον άλεσαν αρκετά λεπτά στο καφεκοπτείο. Είναι δυνατόν ακόμα και έτσι ο αλεσμένος καφές να μην ήταν αρκετά λεπτός?

Επειδή λοιπόν κοντεύω να τρελαθώ και για να μην κλάψω τα λεφτά μου και προπαντώς για να μην κάνω μία ακόμα κακή αγορά σε μύλο καφέ, μπορείτε παρακαλώ να μου πείτε τι μύλους χρησιμοποιείτε εσείς που κόβουν όντως αρκετά λεπτά τον καφέ που το αποτέλεσμα να είναι ικανοποιητικό για μία gaggia classic? Ο μύλος που έχω (Delonghi KG 521) κόστιζε 240 ευρώ. Θα ήθελα ιδανικά να μην δώσω πάνω από 300 ευρώ αν είναι δυνατόν για νέο μύλο....συγνώμη αν είμαι σε λάθος ποστ σχετικά με μύλους αλλά υπάρχουν τόσες πληροφορίες για μύλους στο φόρουμ όμως δεν θέλω να κάνω πάλι λάθος αγορά και θα ήθελα να βεβαιωθώ πως ο μύλος θα κάνει όντως για αυτή τη μηχανή να αξιωθώ επιτέλους να πιω καλό καφε!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος metaller την Τρί Δεκ 29, 2020 2:39 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από johnsin » Τρί Δεκ 29, 2020 2:18 pm


topas
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 9:08 am

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από topas » Τρί Δεκ 29, 2020 2:45 pm

Δες και τους mignon της Eureka.
Αν δεν σε πειράζει ο θόρυβος και η έλλειψη χρονομέτρου ο παρακάτω είναι μια πολύ καλή επιλογή για τα χρήματα του.
https://www.lagondola.it/en/eureka-mign ... ack-copia/
Έχω το ίδιο αγορασμένο πριν 2 μήνες από το κατάστημα αυτό και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος για τα χρήματα που έδωσα. Επίσης ο θόρυβος δεν είναι κάτι τραγικό. Θεωρώ ότι το σετ GCP με το μύλο αυτό είναι ότι πιο VFM για καινούργιο εξοπλισμό.

Alexandros
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2020 12:23 am
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Lelit Glenda
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: ProBarista G-IOTA

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από Alexandros » Τρί Δεκ 29, 2020 5:35 pm

metaller έγραψε:
Τρί Δεκ 29, 2020 2:13 pm
Πήρα λοιπόν καφέ που μου άλεσαν και σε καφεκοπτείο/καφέ, τον οποίο όπως μου είπαν άλεσαν στο λεπτό όπως ακριβώς αλέθουν και για τους καφέδες που παρασκευάζουν αυτοί.
Το αποτέλεσμα ήταν με pressurized καλάθι και 18gr καφέ στο καλάθι, να παίρνω 100gr εκχύλισης σε 21 δευτερόλεπτα το οποίο είναι καλύτερο από το αποτέλεσμα που είχε είτε με non-pressurized καλάθι, είτε με τον αλεσμένα καφέ που έπαιρνα από τον δικό μου μύλο καφέ.!!
Καλησπέρα και χρόνια πολλά,
θα σου πρότεινα να πας ξανά στο καφεκοπτείο, να τους πεις το αποτέλεσμα που είχες και να σου αλέσουν από 50γρ σε διαφορετικά σακουλάκια με διαφορετικές πιο λεπτές διαβαθμίσεις.
Κάποια στιγμή θα πετύχεις ένα αποδεκτό αποτέλεσμα που θα σε καλύψει, μέχρι να πάρεις νέο μύλο.

Απάντηση