H βίβλος της Gaggia Classic

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
metaller
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 06, 2020 5:56 pm

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από metaller » Κυρ Δεκ 06, 2020 7:25 pm

johnsin έγραψε:
Κυρ Δεκ 06, 2020 6:39 pm
Αν δεν έχεις σίγουρα Presurie καλαθάκι απλά κόψε ποιο ψιλά στον μύλο.Αν έχεις τιμή 10 κατέβα στο 4 π.χ. (ποιο μύλο έχεις γιατί δεν έχω καταλάβει?)
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!
Ο μύλος που έχω είναι ο delonghi dedica kg521 https://www.delonghi.com/en-us/products ... 0177111042
Στο κόψιμο εσπρεσο εχει 6 τιμές και ακόμα και στο κόψιμο στην τιμη 1 συνεχιζει και βγαινει σε ελαχιστα δευτερολεπτα είτε χρησιμοποιω pressurized καλαθακι είτε non pressurized (η gaggia είχε μέσα και από τα 2 είδη σε καλαθάκια οποτε χρησιμοποιησα και τα δυο να δω).
Στο non pressurized και στο κοψιμο στον καφε στο 1 η αληθεια ειναι πως εκανε 11 δευτερολεπτα η εκχυλιση αλλά και πάλι ήταν πολύ σύντομα και το αποτέλεσμα φυσικα πολύ πολύ πικρο...

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από dasimo » Κυρ Δεκ 06, 2020 7:26 pm

η μηχανή είναι καινούργια? Αν είναι άσε την ΠΟΛΛΕΣ ωρες να ζεσταθεί. Ξεκίνα και κάνε της εξαέρωση, δηλαδή με ανοιχτό το ρελέ του ατμού πάτα το κουμπί του καφέ (εννοειται χωρίς νερό), όταν βγάινει απο το wander του ατμού νερό με ΣΤΑΘΕΡΗ ροή κλείσε τάπα τον ατμό και άσε λίγο νερό να τρέξει. Αν έχεις τυφλό κάνε της 5 με 6 backflushing, κράτα μας ενήμερους.

metaller
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 06, 2020 5:56 pm

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από metaller » Κυρ Δεκ 06, 2020 7:30 pm

dasimo έγραψε:
Κυρ Δεκ 06, 2020 7:26 pm
η μηχανή είναι καινούργια? Αν είναι άσε την ΠΟΛΛΕΣ ωρες να ζεσταθεί. Ξεκίνα και κάνε της εξαέρωση, δηλαδή με ανοιχτό το ρελέ του ατμού πάτα το κουμπί του καφέ (εννοειται χωρίς νερό), όταν βγάινει απο το wander του ατμού νερό με ΣΤΑΘΕΡΗ ροή κλείσε τάπα τον ατμό και άσε λίγο νερό να τρέξει. Αν έχεις τυφλό κάνε της 5 με 6 backflushing, κράτα μας ενήμερους.
Η μηχανή είναι ολοκαίνουρια του κουτιού χθες την παρέλαβα! Σε όλες μου τις προσπάθειες η μηχανή ήταν ΠΑΡΑ πολύ ζεστή πριν την εκχυλιση το ίδιο και το portafilter αλλά θα προσπαθήσω να κάνω και αυτό που είπες με πολλή ώρα ζέσταμα και εξαέρωση

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από dasimo » Κυρ Δεκ 06, 2020 7:43 pm

Προφανώς και φταίει η εξαέρωση, διάβασε τις οδηγίες και κάπου το λέει σαφέστατα. Δες το βίντεο μετά το 6ο λεπτό.
https://youtu.be/ca0LOoReSY8?t=376

metaller
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 06, 2020 5:56 pm

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από metaller » Κυρ Δεκ 06, 2020 11:10 pm

dasimo έγραψε:
Κυρ Δεκ 06, 2020 7:43 pm
Προφανώς και φταίει η εξαέρωση, διάβασε τις οδηγίες και κάπου το λέει σαφέστατα. Δες το βίντεο μετά το 6ο λεπτό.
https://youtu.be/ca0LOoReSY8?t=376
Λοιπόν ακολουθησα τις οδηγίες κατά γράμμα είδα το βιντεακι άφησα τη μηχανή να ζεσταθεί ώρα εκανα μπόλικη εξαερωση αλλα το αποτέλεσμα ήταν σχεδόν ίδιο πολυ γρήγορη ροή καφέ.

Στο τελευταίο πείραμα δοκίμασα να αφήσω και λίγο ανοιχτή την κάνουλα ατμού και να τρέχει λιγο νερο και από εκεί παράλληλα με την εκχύλιση του καφέ και παρατήρησα πως όντως η ροή της εκχύλιση ήταν πιο αργή και καθώς "έπαιζα" με τη δύναμη της ροης του νερού από την κάνουλα ατμού έφτασα τα 36 γραμμάρια εκχυλισης καφέ σε 25 δευτερόλεπτα....και με καλή κρέμα. Προφανώς είναι πατέντα και δεν ξέρω καν αν είναι καλό αποτέλεσμα αλλα λέτε κάπως να επηρεάζεται ετσι η ροή της εκχυλισης να χρειάζεται να κάνω τίποτα με το νερό που τρέχει από την κάνουλα του ατμού?

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Niche Zero

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από agpol07 » Κυρ Δεκ 06, 2020 11:17 pm

Πρέπει να κόψεις πιο ψιλά.. Τώρα πως, δεν ξέρω.
Μόνο 6 βαθμίδες έχει ο μύλος; και κάνει και 200€;
Θεωρώ ότι είναι καθαρά θέμα μυλου..

metaller
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 06, 2020 5:56 pm

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από metaller » Κυρ Δεκ 06, 2020 11:29 pm

agpol07 έγραψε:
Κυρ Δεκ 06, 2020 11:17 pm
Πρέπει να κόψεις πιο ψιλά.. Τώρα πως, δεν ξέρω.
Μόνο 6 βαθμίδες έχει ο μύλος; και κάνει και 200€;
Θεωρώ ότι είναι καθαρά θέμα μυλου..
Ο μύλος εχει 18 σκάλες
6 για εσπρέσο
6 για drip
6 για γαλλικό.
Οποτε έκοβα αποκλειστικά στις 6 του εσπρέσο και στην πιο χαμηλή του...δε νομίζω ότι οι άλλες δύο εξαδες θα βοηθήσουν....
Θεωρητικά ο καφές του σουπερμάρκετ που είναι ψιλά κομμένος δε θα έπρεπε να δίνει σωστο αποτελεσμα?

Αρα αν πρεπει να πάω για αλλαγή μυλου ποιος θα κόβει ψιλά πολυ για αυτή τη μηχανή? Γιατί και αυτός που έχω για εσπρέσο ελεγε ότι κάνει αλλα δεν...αν είναι αυτο το πρόβλημα δηλαδη

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Niche Zero

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από agpol07 » Κυρ Δεκ 06, 2020 11:36 pm

Αν δεν έχεις κανέναν γνωστό που να έχει κάποιο μύλο να δοκιμάσεις, μπορείς να πας σε ένα μαγαζί με καφέδες και δοκιμάζεις. Έτσι για να σου φύγει η απορία. Μόλις δεις ότι έχεις σωστή αναλογία χρόνου/ροφήματος τότε πας κατευθείαν για μύλο της προκοπής.

koravos71
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 1:57 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mazzer super jolly
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10 κτλ.
Τοποθεσία: Athens

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από koravos71 » Τρί Δεκ 15, 2020 9:21 pm

Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια classic του 14 και επειδή την αγόρασα μεταχειρισμένη δεν γνωρίζω την κατάσταση του boiler. Η μηχανή είναι σε άριστη κατάσταση και δεν έχω κάποιο αρνητικό σημάδι. Να το αλλάξω προληπτικά ή πεταμένα λεφτά. Που μπορώ να το ελέγξω; Αθήνα βρίσκομαι. Έχει κάποιος τεχνικές γνώσεις να με βοηθήσει να το τσεκαρω ίσως μόνος; Ευχαριστώ πολύ.

snow
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Φεβ 11, 2014 8:40 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
2η Μηχανή:: Gaggia Classic 2003
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Ascaso i mini i2
Οι καφέδες μου:: Sant Eustachio, Passalacqua, Monte Alto,

Re: H βίβλος της Gaggia Classic

Δημοσίευση από snow » Τρί Δεκ 15, 2020 10:08 pm

koravos71 έγραψε:
Τρί Δεκ 15, 2020 9:21 pm
Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια classic του 14 και επειδή την αγόρασα μεταχειρισμένη δεν γνωρίζω την κατάσταση του boiler. Η μηχανή είναι σε άριστη κατάσταση και δεν έχω κάποιο αρνητικό σημάδι. Να το αλλάξω προληπτικά ή πεταμένα λεφτά. Που μπορώ να το ελέγξω; Αθήνα βρίσκομαι. Έχει κάποιος τεχνικές γνώσεις να με βοηθήσει να το τσεκαρω ίσως μόνος; Ευχαριστώ πολύ.
Νομίζω ότι δεν χρειάζεται ακόμα οι περισσότεροι λένε οτι κρατάει 10 χρόνια. Μια αφαλατωση να κάνεις σίγουρα. Βρίσκεις με 50 ευρώ το πάνω μέρος και 120 το κάτω νομίζω για να ξέρεις κόστος.Αν σου πιάνουν τα χέρια μπορείς να το λύσεις να δεις σε τι κατάσταση είναι αρχικά. Σέρβις και τα πάντα απο ανταλλακτικά έχει η eurogat Αθήνα και σε πολλά site γενικά θα βρεις ότι ζητάς για αυτή τη μηχανή. Καλά καφεδάκια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος snow την Τρί Δεκ 15, 2020 10:18 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση