Spinel Lolita CV

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
sakisbax

Spinel Lolita CV

Δημοσίευση από sakisbax » Πέμ Μαρ 15, 2012 4:38 pm

Καλησπέρα σε όλη την παρέα,
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κανείς υπόψιν του την "Spinel Lolita CV". Την έχουμε στη δουλεία και τελευταία που σταμάτησα τους φραπέδες άρχισα να την χρησιμοποιώ δειλά δειλά και εγώ.
Αρχικά χρησιμοποιούσα pods της Cafemporio αλλά τελευταία αγόρασα τον "Lavazza Il perfecto espresso" ο οποίος μου φαίνεται καλύτερος.
Μπορεί να μου πει κάποιος εάν και σ αυτές τις μηχανές ισχύει ο κανόνας των 30ml σε 25-26 δευτερόλεπτα? Ή εδώ έχουμε άλλες αναλογίες??

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Spinel Lolita CV

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Πέμ Μαρ 15, 2012 8:41 pm

Σάκη δεν ισχύουν οι "κανόνες" γιατί δεν μπορείς να έχεις τον έλεγχο στην εκχύλιση με ψιλότερο ή χοντρότερο κόψιμο του καφέ ώστε να παίζεις με τα ml και τα sec.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Spinel Lolita CV

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Μαρ 15, 2012 8:53 pm

Να προσθέσω ότι πολύ σωστά ο Βαγγέλης έβαλε εισαγωγικά στο κανόνες γιατί κατ΄ουσίαν είναι απλά τιμές οδηγοί. Βέβαια άμα είσαι σχετικά κοντά σε αυτές τότε αυξάνονται και οι πιθανότητες για καλό αποτέλεσμα.

Εάν είναι όπως αυτή στο video, δείχνει να είναι μια καλή, ειδικά σχεδιασμένη για ESE pods μηχανή άρα το μόνο που μένει είναι να πειραματιστείς με διαφορετικές μάρκες pods.

Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Spinel Lolita CV

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Πέμ Μαρ 15, 2012 9:16 pm

Αυτό το εσπρεσάκι που έβγαλε πριν ρίξει το "αφρόγαλο" απο την ματιά και μόνο το ψιλοζήλεψα..
Μου φάνηκε πολύ καλό οπτικά παρόλο που στην αρχή έφυγε σκέτο νερό.
Και σε μένα δυστυχώς έτσι ξεκινάει αλλά παραμένει για μερικά δευτερόλεπτα παραπάνω μέχρι να πιάσει την πίεση των 9-10bar.
Φαντάζομαι είναι λόγο του preinfusion που κάνει το Ε61.Παίζει μεγάλο ρόλο και το καλαθάκι..Τέσπα.
Σάκη η μηχανή φαίνεται ποιοτική -μου θυμίζει λίγο SGL Podstar- και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να δοκιμάζεις pods.
viewtopic.php?f=7&t=406&p=5366&hilit=ese+pods#p5366
viewtopic.php?f=7&t=193&hilit=ese+pods

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Spinel Lolita CV

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Μαρ 15, 2012 9:27 pm

Η αλήθεια είναι ότι δεν έδειχνε άσχημο. Πάντως το video είναι από τον προμηθευτή των pods. Άρα θα είναι κάποιο από αυτά.
http://www.amatulli.de/food-drinks/caff ... /pods.html
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

sakisbax

Re: Spinel Lolita CV

Δημοσίευση από sakisbax » Πέμ Μαρ 15, 2012 9:34 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Όντως, η μηχανή είναι στιβαρή και καλοφτιαγμένη και για επαγγελματική χρήση αφού μας την έφερε προμηθευτής καφέ με υποχρέωση να κάνουμε μια στάνταρ μηνιαία κατανάλωση...
Οπότε θα πειραματιστώ με διάφορες μάρκες και θα καταλήξω στο καλύτερο γευστικό αποτέλεσμα. Ελπίζω σύντομα να έχω και την Gaggia classic για το σπίτι και να αρχίσω και εκεί τα πειράματα...

Άβαταρ μέλους
nmix
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 27, 2010 12:49 am
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: ISOMAC Zaffiro PID
2η Μηχανή:: RANCILIO Silvia PID
Μύλος:: QUAMAR Q13 Coni E
2ος Μύλος:: COMPAK E8 OD
Οι καφέδες μου:: Home roasted
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Spinel Lolita CV

Δημοσίευση από nmix » Παρ Μαρ 16, 2012 11:19 pm

sakisbax έγραψε: Οπότε θα πειραματιστώ με διάφορες μάρκες και θα καταλήξω στο καλύτερο γευστικό αποτέλεσμα. Ελπίζω σύντομα να έχω και την Gaggia classic για το σπίτι και να αρχίσω και εκεί τα πειράματα...
Εδώ θα απογοητευτείς. Η Spinel και όλες οι καψουλομηχανές (pods) έχουν τέτοιο group που σε συνδυασμό με το portafiltro σφραγίζουν την κάψουλα. Η Gaggia έχει άλλο group πιο μεγάλης διαμέτρου .Το νερό θα περνάει από τον καφέ αλλά και από το χαρτί παρακάπτοντας τον καφέ διότι δεν σφραγίζει και έτσι θα έχεις πολύ πιο γρήγορη εκχύληση.
Σαν ημίμετρο μπορείς να βρείς μια φλάντζα την οποία να εφαρμόσεις πάνω στο pod (όσο είναι ο εξωτερικός δακτύλιός του) ώστε να ψιλοσφραγίσεις το νερό και να μην παρακάμπτει τον καφέ ,σε συνδυασμό με το ειδικό φίλτρο που δίνει ο κατασκευαστής.

Άβαταρ μέλους
nmix
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 27, 2010 12:49 am
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: ISOMAC Zaffiro PID
2η Μηχανή:: RANCILIO Silvia PID
Μύλος:: QUAMAR Q13 Coni E
2ος Μύλος:: COMPAK E8 OD
Οι καφέδες μου:: Home roasted
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Spinel Lolita CV

Δημοσίευση από nmix » Παρ Μαρ 16, 2012 11:29 pm

Βαγγελης ο καφετζης έγραψε:Αυτό το εσπρεσάκι που έβγαλε πριν ρίξει το "αφρόγαλο" απο την ματιά και μόνο το ψιλοζήλεψα..
Μου φάνηκε πολύ καλό οπτικά παρόλο που στην αρχή έφυγε σκέτο νερό.
Έτσι την πάτησα και εγώ .Είχα δει ένα pod ( Covim Grandbar) που έτρεχε παχύ και λαχταριστό. Το βρήκα ,το δοκίμασα και ήταν …λάσπη .Δυστυχώς άλλο όψη άλλο γεύση.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Spinel Lolita CV

Δημοσίευση από Y.V » Σάβ Μαρ 17, 2012 12:16 am

nmix έγραψε:Δυστυχώς άλλο όψη άλλο γεύση.
:oneup: Συμφωνώ απολύτως με τον Νίκο!
H άσχημη όψη σημαίνει σίγουρα άσχημη γεύση...
Δυστυχώς ή όμορφη όψη δεν σημαινει σίγουρα και καλή γεύση...

sakisbax

Re: Spinel Lolita CV

Δημοσίευση από sakisbax » Κυρ Μαρ 18, 2012 1:42 am

nmix έγραψε:
sakisbax έγραψε: Οπότε θα πειραματιστώ με διάφορες μάρκες και θα καταλήξω στο καλύτερο γευστικό αποτέλεσμα. Ελπίζω σύντομα να έχω και την Gaggia classic για το σπίτι και να αρχίσω και εκεί τα πειράματα...
Εδώ θα απογοητευτείς. Η Spinel και όλες οι καψουλομηχανές (pods) έχουν τέτοιο group που σε συνδυασμό με το portafiltro σφραγίζουν την κάψουλα. Η Gaggia έχει άλλο group πιο μεγάλης διαμέτρου .Το νερό θα περνάει από τον καφέ αλλά και από το χαρτί παρακάπτοντας τον καφέ διότι δεν σφραγίζει και έτσι θα έχεις πολύ πιο γρήγορη εκχύληση.
Σαν ημίμετρο μπορείς να βρείς μια φλάντζα την οποία να εφαρμόσεις πάνω στο pod (όσο είναι ο εξωτερικός δακτύλιός του) ώστε να ψιλοσφραγίσεις το νερό και να μην παρακάμπτει τον καφέ ,σε συνδυασμό με το ειδικό φίλτρο που δίνει ο κατασκευαστής.

Φίλε Νίκο, όταν έλεγα να πειραματιστώ στην Gaggia εννοούσα με χύμα καφέ και όχι κάψουλες... Οι κάψουλες μόνο στη δουλειά που υπάρχει η ανάλογη μηχανή. Στο σπίτι θα πάμε σε άλλα επίπεδα... :b050:

Απάντηση