Με χτυπάει το ρεύμα απο τη μηχανή και το μύλο.

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
johnCRT
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μαρ 02, 2012 5:17 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Izzy DayLine 4602S
Οι καφέδες μου:: Buscaglione Soalto, Taf SweetBlue
Τοποθεσία: Δροσοπηγή (Αττικής)

Re: Με χτυπάει το ρεύμα απο τη μηχανή και το μύλο.

Δημοσίευση από johnCRT » Δευ Μαρ 05, 2012 7:23 pm

Κι όμως, Ιωσήφ, παρόλο που είναι υποχρεωτικό, έχω δει σε καινούρια σχετικά οικοδομή (2002) πίνακες χωρίς ρελέ διαρροής έντασης! :a134:

Να προσθέσω, μιάς και τη γυρίσαμε σε rebuilt παλαιών ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων τη κουβέντα, ότι αν γίνει ανακατασκευή (ή προσθήκες) στα ηλεκτρολογικά του σπιτιού, ειδικά εάν αυτό είναι παλιό, καλό θα ήταν να προστεθεί και ένα νέο ηλεκτρόδιο γείωσης. Κι αυτό γιατί στις παλιές ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις συνέδεαν τη γείωση του πίνακα με τις σωληνώσεις παροχής νερού. Κάτι που δεν είναι ντε και καλά κακό (αν και αυτό σηκώνει συζήτηση αλλά δεν είναι της παρούσης) αλλά σίγουρα με τον καιρό η αγωγιμότητα θα έχει μειωθεί λόγω οξείδωσης του σφιγκτήρα σύνδεσης του καλωδίου στο σωλήνα. Άσε που σε περίπτωση αντικατάστασης των κυρίως σωληνώσεων με πλαστικές, αποκόπτεται τελείως η γείωση από τον πίνακα, με ότι αυτό συνεπάγεται...

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Με χτυπάει το ρεύμα απο τη μηχανή και το μύλο.

Δημοσίευση από afonic » Δευ Μαρ 05, 2012 10:42 pm

To 2007 ή το 2008 νομίζω έγινε υποχρεωτικό, εκτός αν δεν είχα ενημερωθεί καλά, αρκετοί γυφτοεργολάβοι για να κάνουν οικονομία δεν βάζουν δυστυχώς.

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Με χτυπάει το ρεύμα απο τη μηχανή και το μύλο.

Δημοσίευση από stelios » Τρί Μαρ 06, 2012 10:08 pm

Από το 2007 είναι υποχρεωτική η τοποθέτηση του ρελέ διαρροής (το σωστό του όνομα είναι Διακόπτης Διαρροής Έντασης- ΔΔΕ) στον πίνακα.
Σύμφωνα με τον νέο κανονισμό, η λειτουργία της ηλεκτρικής εγκατάστασης στα σπίτια πρέπει να ελέγχεται κάθε 14 χρόνια. Κατά τον έλεγχο, είναι υποχρεωτικό να τοποθετηθεί ο ΔΔΕ αν δεν υπάρχει.

Απάντηση