Boiler vs Thermoblock :)

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
mx1001

Boiler vs Thermoblock :)

Δημοσίευση από mx1001 » Σάβ Απρ 17, 2010 4:13 am

Ναι είμαι λαϊκιστής ... θίγω αιώνια επάρατα ζητήματα που έχουν διχάσει γενιές και γενιές epsressoφιλων . Δεν ξερω που μπορω να το γραψω αυτο , αλλα δεν ειμαι τοσο κατά του thermoblock για την ΔΙΚΙΑ μας χρήση. Ναι έχω διαβάσει πως δουλεύουν και τα δύο , ναι ξέρω τα υπερ και κατά του καθενός παρόλαυτα δεν ειμαι και expert στο θέμα .

Οσο αφορά την επιλογή του thermoblock, δεν πιστεύω οτί το κάνουν για το κόστος όσο για την ευχρηστία , και με προσανατολισμό στον οικιακό χρήστη .
Στην Morris εχω καφέ στο 1ο λεπτό... γεγονός ανεκτήμητο ειδικά όταν βιάζομαι . Ναι ξέρω για τις αστάθειες ... δεν θα ανοίξω cafe' , εναν καφε στα γρήγορα θέλω ... μπορώ να τον έχω παρακαλώ ?

Το καλοκαιράκι ζυγώνει ... θα βάλετε τον "βραστήρα" να δουλεύει 7-8 λεπτά ... για να κανετε ενα τοσοδούλι freddo ? . :lol:

Επίσης με το thermoblock η μετάβαση από τον ατμό στον καφέ (η εκτόνωση της υψηλής θερμοκρασίας) είναι πολύ πιο γρήγορη .

Βέβαια υπάρχουν σε όλα τα στρατόπαιδα και οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα .

Κάπως έτσι μάλλον το σκέφτονται οι σχεδιαστές .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mx1001 την Σάβ Απρ 17, 2010 4:18 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Boiler vs Thermoblock :)

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Απρ 17, 2010 10:25 am

Όλα είναι θέμα κόστους πρωτίστως και όλα τα άλλα είναι δευτερευούσης σημασίας. Η τεχνολογία για να κάνεις ποιοτικά thermoblocks υπάρχει απλά κοστίζει το ίδιο ή και περισσότερο με το έχεις boiler με τα ίδια χαρακτηριστικά απόδοσης. Για παράδειγμα είναι πιο φτηνό να έχεις TB με δύο κομμάτια που ενώνονται μεταξύ τους από το να το έχεις κατασκευάσει σαν ένα ενιαίο χυτό κομμάτι.
Να και ένα παράδειγμα καλής υλοποιήσης του TB από την Quick Mill
Εικόνα
Εδώ έχουμε χάλκινους σωλήνες να είναι τοπθετημένοι σε ένα ενιαίο χυτό κομμάτι αλουμινίοu. Τι σας θυμίζει αυτό; Η απάντηση είναι το περιβόητο σύστημα θέρμανσης των HX (heat exchange - εναλλάκτη θερμότητας) μηχανών, που το έχουν τα ακριβότερα από τα ακριβότερα μοντέλα. Χαλκοσωλήνες που διατρέχουν έναν μεγάλο όγκο νερού μέσα σε ένα boiler. Παίρνεις το κομπιoυτεράκι (o σχεδιαστής μηχανικός δηλαδή) λαμβάνοντας υπόψιν ότι το νερό έχει πολύ μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα και υπολογίζεις ότι για την ίδια θερμική συμπεριφορά θα χρειάζονταν πολλά κιλά χαλκό και αλουμίνιο, και απλά για οικονομικους αλλά και για πρακτικούς λόγους αποφασίζεις ότι δεν αξίζει.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mx1001

Re: Boiler vs Thermoblock :)

Δημοσίευση από mx1001 » Σάβ Απρ 17, 2010 10:36 am

Μη μου προσπαθεις να ξεφυγεις με αυτα τα τεχνοκρατικα και τα μεταλλα και τα αμεταλλα ... Σε λέω ... θα βαλεις τον βραστήρα κατακαλόκαιρο ? !! μπου χα χα .

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Boiler vs Thermoblock :)

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Απρ 17, 2010 10:50 am

mx1001 έγραψε:Μη μου προσπαθεις να ξεφυγεις με αυτα τα τεχνοκρατικα και τα μεταλλα και τα αμεταλλα ... Σε λέω ... θα βαλεις τον βραστήρα κατακαλόκαιρο ? !! μπου χα χα .
Βρήκες τον άνθρωπο να ρωτήσεις τώρα. Εγώ και με 40 βαθμούς στην ξαπλώστρα στην παραλία, διπλό espresso παίρνω. Για την Πτολεμαΐδα δεν το συζητώ καν. Όλος ο κόσμος ζεί το φαινόμενο του θερμοκηπίου και εμείς που το προκαλούμε είμαστε στην εποχή των παγετώνων. :lol:
Σοβαρά τώρα, δεν ξέρω τι γίνεται με τα τέρατα που έχει ο Theodore41, αλλά με το boileraki που έχει η Baby δεν θα το έλεγα ότι καίγεσαι κιόλας.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mx1001

Re: Boiler vs Thermoblock :)

Δημοσίευση από mx1001 » Δευ Ιουν 28, 2010 11:44 am

Εξάλλου boiler δεν σημαίνει παααντα σταθερότητα ... Και το 'μέγεθος' μετράει ...
Δεν είναι τυχαίο που ανοίχτηκε θέμα 'Temperature Surfing' για την Pure ...
Ακομα προσπαθούμε να βρούμε την χρυσή τομή στην λειτουργεία της .

Απάντηση