Handpresso

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
coffee lover

Handpresso

Δημοσίευση από coffee lover » Πέμ Ιαν 05, 2012 12:56 am

Προσφατα αγορασα την εν λογω συσκευη σε αριστη κατασταση .... κανω χρηση της σε σπιτια φιλων κυριως που σερβιρουν φραπε :down: και γενικα οτιδηποτε καφε περα του εσπρεσσο .
Καποιες φορες ενω εχω τρομπαρει μεχρι την πρασινη ενδειξη 15bar και εχω κλειδωσει τη χειρολαβη τοποθετοντας νερο ξεκιναει μια απωλεια σταγονιδιων (διαροη) απο το πληκτρο εκτονωσης ( εχει δυο τρυπουλες ) .... που οφειλεται αυτο το φαινομενο :a014:
Ολη τη διαδικασια τη τηρω οπως στις οδηγιες :rtfm:
γενικα δινει καλο αποτελεσμα με τις μεριδες αν προσεξεις τη θερμοκρασια του νερου κι εισαι και λιγο γρηγορος ωστε να μην κρυωσει το νερο

Tolis

Re: Handpresso

Δημοσίευση από Tolis » Δευ Ιαν 09, 2012 1:33 am

Στη δικια μου παντως δεν εχω παρατηρησει τετοιο φαινομενο.Μηπως να εστελνες ενα mail στην εταιρια;Αν οντως ειναι προβλημα και εχεις εγγυηση καλυτερα να το δωσεις για σερβις.

coffee lover

Re: Handpresso

Δημοσίευση από coffee lover » Δευ Ιαν 09, 2012 11:46 am

Αναρωτιεμαι ομως οι τρυπουλες τι σκοπο εχουν? Μηπως αν πρεσσαρεις περισσοτερο χρησιμευουν για εκτονωση ? τι να πω για σερβις τη πηρα μεταχειρησμενη οποτε τα πραγματα δυσκολα ... αν και οσο τη χρησιμοποιω βλεπω πως δεν δεν ειναι προβλημα αλλα λειτουργεια της εταιριας για να μας βαζει σε διληματα :a014: ..... ευχαριστω παντως

johnino
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2012 5:15 pm
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Handpresso
Μύλος:: Χειροκινητος Porlex
2ος Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Handpresso

Δημοσίευση από johnino » Τετ Μάιος 23, 2012 7:06 pm

Αφου χαιρετισω την παρεα σας, μια και πρωτη φορα γραφω στο φορουμ, θα προσθεσω την εμπειρια μου για την Handpresso (τρομπα) που εναι εντελως αρνητικη. Συγκεκριμενα θεωρω οπτικη απατη τα σχετικα video με ωραια κρεμα κλπ. Πηρα το μοντελο που εχει και καλαθακι για χυμα καφε και το εξτρα portafilter για ...ristreto. Το αποτελεσμα (με illy) ενα νεροπλυμα με κρεμα που χανεται αμεσως. Καπως καλυτερα με ESE Lavazza αλλα τιποτα καλυτερο απο μια bialleti. Τζαμπα 130€ (με μεταφορικα).

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Handpresso

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Τετ Μάιος 23, 2012 7:40 pm

Καλησπέρα Johnino.
Πρέπει να δοκιμάσεις και με φρεσκοψημένο-φρεσκοκομμένο καφέ για να βγάλεις σωστά συμπεράσματα.
Αλλιώς με τον Illy,προ αλεσμένο,απο Σούπερ μάρκετ έχεις σίγουρα λάθος αποτελέσματα.
Για φρέσκο καφέ διάβασε την κατάλληλη ενότητα.
Συμπλήρωσε αν θέλεις και τα στοιχεία σου σύμφωνα με τους κανονισμούς του φόρουμ.

dio

Re: Handpresso

Δημοσίευση από dio » Τετ Μάιος 23, 2012 9:03 pm

Καλως ηρθες φιλε μας!
Θα συμφωνησω με τον Βαγγελη,γιατι το πιθανοτερο ειναι ο καφες που εβαλες να ειναι μπαγιατικος και για αυτο δεν ειδες κρεμα.Ειναι ενας σημαντικος παραγοντας η φρεσκαδα!

Tolis

Re: Handpresso

Δημοσίευση από Tolis » Πέμ Μάιος 24, 2012 7:11 am

johnino έγραψε:Αφου χαιρετισω την παρεα σας, μια και πρωτη φορα γραφω στο φορουμ, θα προσθεσω την εμπειρια μου για την Handpresso (τρομπα) που εναι εντελως αρνητικη. Συγκεκριμενα θεωρω οπτικη απατη τα σχετικα video με ωραια κρεμα κλπ. Πηρα το μοντελο που εχει και καλαθακι για χυμα καφε και το εξτρα portafilter για ...ristreto. Το αποτελεσμα (με illy) ενα νεροπλυμα με κρεμα που χανεται αμεσως. Καπως καλυτερα με ESE Lavazza αλλα τιποτα καλυτερο απο μια bialleti. Τζαμπα 130€ (με μεταφορικα).
1.Το Handpresso το αγοραζεις σαν δευτερη φορητη μηχανη εκει που δεν υπαρχει ρευμα.Δεν το αγοραζεις σαν πρωτη συσκευη.
2.Εννοειται οτι στις διαφημισεις τα παντα ειναι ωραιοποιημενα για να πετυχουν τον σκοπο τους

johnino
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2012 5:15 pm
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Handpresso
Μύλος:: Χειροκινητος Porlex
2ος Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Handpresso

Δημοσίευση από johnino » Πέμ Μάιος 24, 2012 4:38 pm

Συμφωνω μαζι σας, εχω λιγες τεχνικες γνωσεις, που αν βρω χρονο θα τις αυξησω μεσα απο το πολυ ωραιο φορουμ σας, αλλα μπορω να εκτιμησω ενα καλο espresso (παντα χωρις ζαχαρη). Το handpresso το παιρνεις για κατι "στο ποδι" και μαλλον με ESE μεριδες. Απλα ηταν η μερα με τη νυχτα τα διαφημιστικα video...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Handpresso

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Μάιος 24, 2012 4:42 pm

Καλωσόρισες στο forum Γιάννη. Άμα θέλεις δώσε μας το link με το διαφημιστικό video που είδες και έπαιξε ρόλο στην επιλογή σου. Από περιέργεια κυρίως, γιατί στο youtube που έριξα μια πρόχειρη ματιά, δεν είδα γενικά κάτι το εντυπωσιακό.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Tolis

Re: Handpresso

Δημοσίευση από Tolis » Πέμ Μάιος 24, 2012 4:46 pm

Παντως λογικο μου ακουγεται ο τυπος που παιρνει αλεσμενο καφε και οχι ese pods να κανει καλυτερη κρεμα.

Απάντηση