Gaggia Baby Twin

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
xazaxaris

Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από xazaxaris » Παρ Δεκ 16, 2011 1:45 pm

Μετα απο 1 μήνα που εχω τη μηχανή στην κατοχή μου μπορω πλεον να γραψω καποια συμπεράσματα! Καταρχην η μηχανη όπως ξέρετε ερχεται με τα pressurized καλαθακια οποτε σχεδον άμεσα και με τη βοηθεια του φορουμ παρηγγειλα τα non pressurized απο Αγγλία μεριά οπως και ενα καλο ταμπερ. Ο καφές που δοκίμασα ειναι illy απο σούπερ καθώς και musseti, danesi, la torre απο καφεκοπτειο της πόλης μου. Το αποτελεσμα με ικανοποιησε αρκετά αφού ήταν καφές ανώτερος από την προηγούμενη μηχανη μου. το κόψιμο δεν είχε καποια δραματικη διαφορα στο αποτελεσμα. Δοκίμασα και μερίδες με πολυ καλό αποτέλεσμα πάντα σε σχέση με την προηγούμενη μηχανή.
Όμως, πριν μια βδομάδα ηρθαν τα καλαθακια και το ταμπερ. Παίρνω καφέ αρκετα ψιλοκομμενο απο το καφεκοπτειο και δοκιμαζω εναν μονό musseti. Σοκ! Μεχρι εκείνη τη στιγμη δεν επινα καφέ! Είναι και πετυχημένο το κόψιμο και βγαινει ενας καφές σε 25 περίπου δευτερόλεπτα με μια κρεμα και ενα αρωμα απιθανο! πρωτη φορα επινα ετσι σπιτι εσπρέσο. Πετάξτε τα αλλα τα καλαθακια ! Αυτα τα λιγα για τωρα, θα επανερθω!!

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από focus » Παρ Δεκ 16, 2011 1:57 pm

light.jpg
Είδες το φως το αληθινό... welcome on board.

Εκ των πεφωτισμένων.

8-)

translator

Re: Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από translator » Παρ Δεκ 16, 2011 6:16 pm

Άρτα; Musetti; Μιλάς για το μεγάλο καφεκοπτείο στη Βασιλέως Πύρρου;
Ο Musetti στη χρυσή συσκευασία; ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΚΑΦΕΣ! μακάρι να τον έβρισκα και δω κοντά μου. Εξαιρετικός καφές για αρχή.
Σύντομα βέβαια θα θελήσεις να κάνεις το βήμα παραπέρα, είτε λέγεται μύλος ή specialty coffee ;)

Loizos

Re: Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από Loizos » Παρ Δεκ 16, 2011 6:52 pm

translator έγραψε: Σύντομα βέβαια θα θελήσεις να κάνεις το βήμα παραπέρα, είτε λέγεται μύλος ή specialty coffee ;)
Νομίζω αυτά τα δύο δεν πάνε χώρια. Τι να τον κάνω τον specialty αν δεν κοπεί εκείνη την ώρα?

xazaxaris

Re: Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από xazaxaris » Σάβ Δεκ 17, 2011 12:29 am

Ναι αυτο είναι το καφεκοπτειο στη βασιλέως πυρρου! Το παιδι εκει κατι ξέρει! Και ο danessi μου αρέσει αλλα δεν πολυαρεσει στη σύζυγο, αφού ο musseti είναι πιο γλυκοπιοτος! Έχει και τον la torre και μάλιστα σε τρεις ποικιλίες που είναι αρκετά πιο φθηνός απο τους άλλους 2 που είναι ικανοποιητικός! Γενικά παίρνω συσκευασίες των 100 γρ το πολυ 150!
Εννοείται ότι με τον νέο χρόνο θα πάρω έναν μύλο ( προτάσεις δεκτές!) και τότε θα πάω προς ταφ μεριά και θα αρχίσω τις δοκιμές! Νομίζω στέλνουν επαρχία.
Η πλάκα είναι ότι ο κουμπάρος μου θεωρεί ότι έχει κλείσει στο θέμα του καφε με την νεσπρεσο!! Εγω όσους έχω δοκιμάσει θεωρώ ότι είναι πολυ μέτριος καφές , καμία σχέση με αυτο που έχω τώρα! Άντε να τον πείσεις ότι η θεσπεσια κρέμα του είναι ψιλοfake!!!

kommtasos
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 31, 2020 11:00 pm

Re: Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από kommtasos » Σάβ Οκτ 31, 2020 11:04 pm

Καφέ musetti στην Θεσσαλονίκη στην mycoffee πήρα πρόσφατα

Άβαταρ μέλους
edifis
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:52 pm
Όνομα: Κοσμάς
Μηχανή:: Lelit MaraX
2η Μηχανή:: Nespresso
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση...

Re: Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από edifis » Κυρ Νοέμ 01, 2020 1:04 pm

Κάνε και μια μετάφραση... :?

Απάντηση