Χειροποίητη μηχανή!

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
kostasc

Χειροποίητη μηχανή!

Δημοσίευση από kostasc » Κυρ Νοέμ 27, 2011 10:41 pm

Γεια σας.οπως οι περισσοτεροι εδω μεσα ετσι και εγω εχω ενα μικρο χομπι,αυτο του εσπρεσο.5 χρονια τωρα(στα 17 ηπια τον πρωτο μου)δεν εχω βαλει αλλο καφε τα χειλη.η εσπρεσο η τιποτα.σκετο.μονο η διπλο,αναλογως.οπου και να παω διακοπες θα ξεκινησω τις γευσιγνωσιες μου σε διαφορα καφε της περιοχης.αγορασα στα 21 μου την silvia και απο τοτε ειναι η συντροφια μου...αποφασισα λοιπον μελετωντας βιβλια και ψαχνωντας καιρο να κατασκευασω την δικη μου μηχανη.τα σχεδια εχουν γινει,ο εξοπλισμος ειναι ετοιμος και τα υλικα σχεδον ολα.υπολογιζω ενα μηνα δουλειας.θα σας πω τα αποτελεσματα.μεχρι τοτε θα κατασκευαζεται κοματακι κομματακι.γιατι ελληνας και πατεντα πανε μαζι.ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Χειροποίητη μηχανή!

Δημοσίευση από afonic » Κυρ Νοέμ 27, 2011 11:27 pm

Περιμένουμε με ανυπομονησία!

Άβαταρ μέλους
dgn
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2010 10:34 pm
Όνομα: Δημήτριος
Μηχανή:: Silvia heavy mod
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer Major
2ος Μύλος:: Macap M4 Stepless
Τοποθεσία: Athens

Re: Χειροποίητη μηχανή!

Δημοσίευση από dgn » Δευ Νοέμ 28, 2011 12:51 am

Μετά τον Dr. Woodsman έχουμε τον Dr. Kostas? :a013:
Good luck!

kostasc

Re: Χειροποίητη μηχανή!

Δημοσίευση από kostasc » Δευ Νοέμ 28, 2011 3:43 am

μηχανικο αδελφο εχω..εχω ολα τα οργανα.μεχρι και τορνο ακριβειας.το δοχειο που θα χρεισιμοποιησω θα ειναι απο ανοξειδωτο χαλυβα stern χυτηριο σε καλουπι 1 λιτρου.η πιεση αντλιας θα εχσει μια κλιμακα ρυθμισεις απο 9 μεχρι 20 bars η οποια θα ειναι με βαλβιδα ειδικη απο εξαρτημα μηχανης βαρκας και ρυθμιζομενη για μικροαλλαγες η οποια θα παρακολουθειται σε πραγματικο χρονο με μανομετρο .το νερο θα ρυθμιζεται σε κλιμακα απο 88 μεχρι 100 βαθμους κελσιου.tamper ενα πιστονι τελεια λειο και γυαλισμενο.ισχυς 2000w και λοιπα μυστικα.και ελατε στην υπεροχη μονεμβασια να κερασω.

nikp81

Re: Χειροποίητη μηχανή!

Δημοσίευση από nikp81 » Δευ Νοέμ 28, 2011 7:51 am

Καλη επιτυχια με την μηχανη και περιμενουμε να την δουμε ...
Υγ-Μονεμβασια ειναι φοβερα για διακοπες ...Τυχερος εισαι!!!

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Χειροποίητη μηχανή!

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Δευ Νοέμ 28, 2011 9:30 am

Με το καλό Κώστα!Σε περιμένουμε!
Μόνο συμπλήρωσε τα στοιχεία σου σύμφωνα με τους κανονισμούς του φόρουμ.Τοποθεσία,όνομα..εξοπλισμό..

Άβαταρ μέλους
Georgesod
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Κυρ Απρ 17, 2011 3:23 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Silvia v3
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Fazenda do Sertao
Τοποθεσία: In the country

Re: Χειροποίητη μηχανή!

Δημοσίευση από Georgesod » Δευ Νοέμ 28, 2011 12:47 pm

kostasc έγραψε:μηχανικο αδελφο εχω..εχω ολα τα οργανα.μεχρι και τορνο ακριβειας.το δοχειο που θα χρεισιμοποιησω θα ειναι απο ανοξειδωτο χαλυβα stern χυτηριο σε καλουπι 1 λιτρου.η πιεση αντλιας θα εχσει μια κλιμακα ρυθμισεις απο 9 μεχρι 20 bars η οποια θα ειναι με βαλβιδα ειδικη απο εξαρτημα μηχανης βαρκας και ρυθμιζομενη για μικροαλλαγες η οποια θα παρακολουθειται σε πραγματικο χρονο με μανομετρο .το νερο θα ρυθμιζεται σε κλιμακα απο 88 μεχρι 100 βαθμους κελσιου.tamper ενα πιστονι τελεια λειο και γυαλισμενο.ισχυς 2000w και λοιπα μυστικα.και ελατε στην υπεροχη μονεμβασια να κερασω.

Πρέπει να έχεις δει την ταινία green hornet ε? :P

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χειροποίητη μηχανή!

Δημοσίευση από Y.V » Δευ Νοέμ 28, 2011 1:07 pm

kostasc έγραψε:μηχανικο αδελφο εχω..εχω ολα τα οργανα.μεχρι και τορνο ακριβειας.το δοχειο που θα χρεισιμοποιησω θα ειναι απο ανοξειδωτο χαλυβα stern χυτηριο σε καλουπι 1 λιτρου.η πιεση αντλιας θα εχσει μια κλιμακα ρυθμισεις απο 9 μεχρι 20 bars η οποια θα ειναι με βαλβιδα ειδικη απο εξαρτημα μηχανης βαρκας και ρυθμιζομενη για μικροαλλαγες η οποια θα παρακολουθειται σε πραγματικο χρονο με μανομετρο .το νερο θα ρυθμιζεται σε κλιμακα απο 88 μεχρι 100 βαθμους κελσιου.tamper ενα πιστονι τελεια λειο και γυαλισμενο.ισχυς 2000w και λοιπα μυστικα.και ελατε στην υπεροχη μονεμβασια να κερασω.
Kαλώς να την φτιάξεις και να την απολαυσεις εσύ και όλοι μας!
Αλλα γιατί απο 9 μεχρι 20 bar και όχι ας πούμε για παράδειγμα από 4 έως 12;

kostasc

Re: Χειροποίητη μηχανή!

Δημοσίευση από kostasc » Δευ Νοέμ 28, 2011 2:20 pm

ειναι τετοια η κατασκευη της βαλβιδας που ξεκινα απο 9 περιπου.θα δουμε.θα συμπληρωσω τα στοιχεια μου με την πρωτη ευκαιρια.

Απάντηση