professional μηχανές και cooling flush

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
leftgalan

professional μηχανές και cooling flush

Δημοσίευση από leftgalan » Τετ Ιουν 15, 2011 7:35 am

καλημέρα μου κάνει εντυπωση to εξής : όταν παραγγελνω espresso σε μαγαζί έξω (πολύ σπάνια πια ) είναι πολύ λίγες οι φορές (εκτός αν είναι πραγματικά καλό to καφέ ) που ο barrista η η μπαρίστενα (sic ) κάνουν cooling flush με αποτέλεσμα ο καφές να βγαίνει καμμένος :c034: και ρωτάω to εξής : αφού αυτές οι μηχανές είναι Που είναι πανάκριβες και to προσωπικό αμφίβολα εκπαιδευμένο γιατί δεν τις παίρνουν με db τυπου alex duetto να ξεμπερδεύουνε ?

woodsman43

Re: professional μηχανές και cooling flush

Δημοσίευση από woodsman43 » Τετ Ιουν 15, 2011 8:41 am

D.B. Φιλε δεν νομιζω να κατασκευαζονται για επαγγελματικη χρηση(εκτος της DALLA CORTE)και αυτο για οικονομικους λογους και λογους πρακτικοτητας.Οικονομικους γιατι θα ηταν ενεργοβορα μια τετοια μηχανη με δυο τεραστιες αντιστασεις αντι της μιας που εχουν τωρα οι ΗΧ.Πρακτικους γιατι πρωτον η τιμη της θα ηταν δυσθεωρητη και δευτερον ,το οποιο εχει σχεση με το πρωτο,θα απαιτουνταν τεραστιο πρωτο μποιλερ για να εχει σταθερη αποδοση σε συνεχη παραγωγη φλυτζανιων.Ασε το μεγεθος της :o Αυτα ειναι προσωπικη αποψη καθαρα και δεν εχω αντλησει εγκυρες πληροφοριες απο καπου.Οποιος γνωριζει κατι εγκυρο επιπλεον ειτε καινουργιο ειτε κατι που να αναιρει τα παραπανω θα ηθελα πολυ να το ακουσω.

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: professional μηχανές και cooling flush

Δημοσίευση από After » Τετ Ιουν 15, 2011 1:38 pm

Mην ριχνουμε το φταιξιμο στα μηχανηματα, αυτος που φταιει ειναι ο χειριστης
Αφου λοιπον το 99% των ο-θεος-να-τους-κανει barista ειναι απο ασχετοι εως αχρηστοι, λογικο ειναι το αποτελεσμα να ειναι αναλογο

Αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι να υποστηριξουμε οσους κανουν την δουλεια τους σωστα, ειτε γιατι αγαπανε αυτο που κανουν, ειτε γιατι πολυ απλα σεβονται τον πελατη
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Portstewart
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Δευ Φεβ 14, 2011 1:19 pm
Όνομα: Λάμπρος
Μηχανή:: Delonghi Dedica 680
2η Μηχανή:: Gaggia Deluxe(sold!)
Μύλος:: Iberital
Τοποθεσία: Agrinion

Re: professional μηχανές και cooling flush

Δημοσίευση από Portstewart » Τετ Ιουν 15, 2011 3:08 pm

εγώ αυτό που παρατηρώ είναι ότι δύσκολα θα πετύχω (έως αδύνατο) μαγαζί που θα πετύχει το Διπλό Εσπρέσσο με την πρώτη. και λέω με την πρώτη γιατί συνήθως το επιστρέφω πίσω το πρώτο φλυτζάνι. θα μου πει κανείς γιατί δεν παραγγέλνεις ένα μονό εσπρέσσο να είσαι ήσυχος ...τι να κάνουμε δεν πίνουμε καφέ στην Ιταλία ! στην Ελλάδα θες να κρατήσει ο καφές λίιιιιγο παραπάνω.
anyway.
όσον αφορά το cooling flush, είναι μια τακτική που εγώ έχω δει ότι γίνεται συχνά. ωστόσο συμφωνώ ότι δεν αποτελεί μοναδική προϋπόθεση για το φλυτζάνι το σωστό! πρέπει να έχει μεράκι κι ο μπαρίστας.

(αυτό με το διπλό εσπρέσσο...δεν μπορώ να το συγχωρήσω...! - συνήθως το δεύτερο φλυτζάνι έρχεται καλύτερο).

efthymis

Re: professional μηχανές και cooling flush

Δημοσίευση από efthymis » Παρ Ιουν 17, 2011 7:10 pm

leftgalan έγραψε:ο barrista η η μπαρίστενα (sic ) κάνουν cooling flush με αποτέλεσμα ο καφές να βγαίνει καμμένος :c034:
με "μπαριστενα" :lol: :lol: ειδικα μου εχει τυχει η εξης επικη στιχομυθια: "εεε.... πατα λιγο το κουμπι να τρεξει νερακι πριν κουμπωσεις τον καφε" και η απαντηση: "μην ανησυχεις, θα την καθαρισω μετα, ευχαριστω που με σκεφτηκες παντως" μαζι με τσαχπινικο χαμογελακι :f010:

ε απο κει κ περα καταλαβα πως δεν υπαρχει ελπιδα, lipton και τα μυαλα στο grinder :mrgreen: :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: professional μηχανές και cooling flush

Δημοσίευση από After » Παρ Ιουν 17, 2011 7:38 pm

efthymis έγραψε:
leftgalan έγραψε:ο barrista η η μπαρίστενα (sic ) κάνουν cooling flush με αποτέλεσμα ο καφές να βγαίνει καμμένος :c034:
με "μπαριστενα" :lol: :lol: ειδικα μου εχει τυχει η εξης επικη στιχομυθια: "εεε.... πατα λιγο το κουμπι να τρεξει νερακι πριν κουμπωσεις τον καφε" και η απαντηση: "μην ανησυχεις, θα την καθαρισω μετα, ευχαριστω που με σκεφτηκες παντως" μαζι με τσαχπινικο χαμογελακι :f010:

ε απο κει κ περα καταλαβα πως δεν υπαρχει ελπιδα, lipton και τα μυαλα στο grinder :mrgreen: :mrgreen:
Κακως ασχοληθηκες, θα μπορουσε να σε βρισει κιολας!!!
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Απάντηση