Παρουσίαση: Πρώτη επαφή με Gaggia Baby - Ascaso I-2 mini

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
earendil

Παρουσίαση: Πρώτη επαφή με Gaggia Baby - Ascaso I-2 mini

Δημοσίευση από earendil » Κυρ Απρ 17, 2011 3:05 am

Πρόσφατα παρέλαβα την καφετιέρα και τον μύλο και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις πρώτες μου εμπειρίες ώστε να δουν και άλλοι αρχάριοι τι να περιμένουν...

Ο μύλος μου είναι ο Ascaso I-2 mini
20110416140.jpg
Για την επιλογή μου του Ascaso-I2 mini έπαιξε ρόλο ότι ήταν ο οικονομικότερος από τους αποδεκτούς μύλους, με το να έχει κωνικά μαχαίρια και μικρορύθμιση λεπτότητας άλεσης
Η καφετιέρα μου είναι η Gaggia baby.
20110416145s.jpg
Επέλεξα την baby με βασικό κριτήριο την ύπαρξη βαλβίδας OPV που επιτρέπει τον έλεγχο της πίεσης
Η καφετιέρα έρχεται με τα παρακάτω αξεσουάρ:
20110416139s.jpg
Από πάνω αριστερά, δεξιόστροφα: portafilter διπλό καλαθάκι, μονό καλαθάκι, καλαθάκι για κάψουλες, πλαστικό πατητήρι (57 mm διάμετρος αντί για 58 mm που έχουν τα καλαθάκια) και ένα δοσομετρικό κουτάλι (χρήσιμο επίσης για leveling).
H καφετιέρα έχει δύο διακόπτες και δύο λυχνίες στην μπροστινή όψη, ένα κουμπί στην πάνω όψη και έναν διακόπτη στην πίσω όψη.

20110416150s.jpg
Οι δύο διακόπτες και οι δύο λυχνίες είναι, από αριστερά προς δεξιά: διακόπτης εκχύλισης, ένδειξη λειτουργίας, ένδειξη σωστής θερμοκρασίας, διακόπτης ρύθμισης θερμοστάτη(πατημένο, θέτει τον θερμοστάτη στους 100 °C για παραγωγή ατμού, ενώ απάτητο θέτει τον θερμοστάτη στους 90 °C για εκχύλιση καφέ).
20110416147s.jpg
Το κουμπί στην πάνω όψη ελέγχει τη ροή του ατμού από το ακροφύσιο: αριστερόστροφα μειώνει τη ροή και δεξιόστροφα την αυξάνει.
Το ακροφύσιο μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί για την παραγωγή βραστού νερού: με τον διακόπτη ρύθμισης θερμοκρασίας πατημένο, πατάω τον διακόπτη εκχύλισης και στρέφω το κουμπί ροής ατμού τέρμα δεξιά. αφού αδειάσει όλον τον ατμό, η μηχανή θα αρχίσει να αδειάζει βραστό νερό από το ακροφύσιο.
20110416151s.jpg
Η σχάρα έχει έναν κόκκινο πλωτήρα που προεξέχει όταν γεμίσει
20110416153s.jpg
Η βίδα στην κεφαλή είναι χρήσιμη για να δείξει ότι βάλαμε πολύ καφέ: ο πατημένος καφές πρέπει να απέχει περίπου 2 μμ από την κεφαλή πριν την έναρξη της εκχύλισης. Άρα αν βγάλουμε το γκρουπ πριν αρχίσουμε την εκχύλιση, και δούμε αποτύπωμα της βίδας, τότε βάλαμε πολύ καφέ
20110416159s.jpg
H πίσω όψη της μηχανής έχει το δοχείο νερού και τον διακόπτη λειτουργίας.
20110416161s.jpg
Το δοχείο χωράει 1.5 l νερού (χρήσιμο αν χρησιμοποιεί κανείς εμφιαλωμένο νερό διότι τα πουλάνε σε μπουκάλια 1.5 l) και έχει μια μικρή τρύπα υπερχείλισης που αδειάζει το νερό αν είναι πάνω από τη χωρητικότητά του. Έχει επίσης και χερούλι για εύκολη μετακίνηση
20110416162s.jpg
Ή αντί να μετακινήσει κανείς το δοχείο, μπορεί να το γεμίσει εκεί που είναι σηκώνοντας το καπάκι
Τώρα για τον μύλο
Ο μύλος έχει έναν διακόπτη λειτουργίας στην αριστερή πλευρά, έναν διακόπτη έναρξης άλεσης στην μπροστινή όψη, ένα μικρό κουμπί ρύθμισης του χρονοδιακόπτη άλεσης και ένα μεγάλο κουμπί ρύθμισης της λεπτότητας άλεσης. Το κουμπί ελέγχει ένα μεγάλο γρανάζι με 72 δόντια. Μια στροφή του κουμπιού στρέφει το γρανάζι κατά ένα δόντι. Επομένως απαιτούνται 72 στροφές για να μεταβεί κανείς από την πιο χοντρή άλεση στη λεπτότερη.
20110416141s.jpg
Ζωγράφισα δυο γραμμές, μία στο κουμπί λεπτότητας άλεσης και μια στη μηχανή για να έχω αναφορά στις στροφές του κουμπιού
20110416143s.jpg
Το μικρό κουμπί ελέγχει το χρόνο άλεσης. Το ρύθμισα να παράγει λίγο περισσότερο καφέ από την επιθυμητή δόση
20110416166s.jpg
Ο μύλος έρχεται με ένα καλάθι που χωράει 250 g σπυριά καφέ και ένα καπάκι. Προσέχετε γιατί το καπάκι ανοίγει πολύ εύκολα και χύνεται ο καφές!
20110416158s.jpg
Ο διακόπτης λειτουργίας έχει ενσωματωμένη λυχνία ένδειξης λειτουργίας
20110417168s.jpg
Επίσης προμηθεύτηκα τα παρακάτω αξεσουάρ (πάνω αριστερά, δεξιόστροφα): ζυγός, σκόνη αφαλάτωσης, βούρτσα καθαρισμού showerhead, πατητήρι, δοσομετρικό ποτηράκι
Ο ζυγός έχει ακρίβεια 0.1 g. ΜΗΝ πάρετε τον PS498 που φαίνεται παρακάτω γιατί είναι τελείως αναξιόπιστος!
20110416167s.jpg
Αυτή η ζυγαριά κοστίζει 22 € μαζί με μεταφορικά και είναι τελείως άχρηστη

Μπορείτε να δείτε στην προηγούμενη φωτογραφία ότι ζυγίζω τον καφέ με το καλαθάκι μαζί, και από την άλλη μεριά χρησιμοποιώ το καλαθάκι του μονού καφέ για αντίβαρο

Η διαδικασία που ακολουθώ για την παρασκευή εσπρέσσο είναι η εξής:

Ανάβω τη μηχανή και πατώ τον διακόπτη εκχύλισης για να τρέξει λίγο νερό. Αφήνω για 5 λεπτά τη μηχανή αναμμένη με το γκρουπ πάνω μέχρι να ζεσταθεί. Βγάζω το γκρουπ και το σκουπίζω. Βγάζω το καλαθάκι από το γκρουπ και το τοποθετώ στην έξοδο του μύλου. Πατάω το κουμπί έναρξης άλεσης και θα αλέσει για προκαθορισμένο χρόνο, μαζεύω τον καφέ στο καλαθάκι. Θα είναι λίγο περισσότερος από τον επιθυμητό. Χτυπάω λίγο το μύλο για να αδειάσει ο καφές που κόλλησε στα τοιχώματα. Ζυγίζω τον καφέ. Βάζω το καλαθάκι πίσω στο πορταφίλτερ. Ισιώνω τον καφέ (τον χτυπάω λίγο στο τραπέζι για να συμπιεστεί αν δεν χωράει), πατάω και βάζω το γκρουπ στην κεφαλή. Η δόση δεν πρέπει να είναι ούτε πολύ μικρή, γιατί τότε ο καφές θα βγει μουσκεμένος, ούτε πολύ μεγάλη, ώστε να αφήσει η βίδα αποτύπωμα αν το βγάλω πριν την εκχύλιση. Ζεσταίνω ένα φλυτζάνι στο φούρνο μικροκυμάτων. Πατώ το κουμπί εκχύλισης και σταματώ στο σημείο ξανθίσματος. Βγάζω το γκρουπ και εξετάζω τον καφέ, δεν πρέπει να είναι μουσκεμένος και πρέπει να βγει μονοκόματος από το γκρουπ.

Μια πρώτη εντύπωση είναι ότι θα ήταν χρήσιμο ο μύλος να έχει κάποια ένδειξη του πόσες στροφές έχω κάνει στο κουμπί. Επίσης, είναι πολύ δύσκολο να βγάλω τον αλεσμένο καφέ που δεν έχει πέσει μόνος του.

Μια άλλη εντύπωση είναι ότι τα καλαθάκια της baby δεν είναι φτιαγμένα ούτε για 7 g καφέ το μονό ούτε για 14 g το διπλό. Το μονό παίρνει περίπου 8.5 g και το διπλό περίπου 18 g.

Μια άλλη εντύπωση είναι ότι είναι πολύ δύσκολο να φτιάξω μονούς καφέδες και πρέπει να περιορίζομαι στους διπλούς...

Μια ακόμα εντύπωση είναι ότι και η ποσότητα καφέ είναι μια παράμετρος που πρέπει κανείς να ρυθμίσει εμπειρικά και ότι έχει την ίδια σημασία με την ρύθμιση του μύλου. Νομίζω ότι αυτό δεν τονίζεται αρκετά στους διάφορους οδηγούς για αρχαρίους, όλοι τονίζουν τη σημασία του πόσο λεπτοκομμένος είναι ο καφές

Αυτές ήταν οι πρώτες μου εντυπώσεις, ελπίζω να είναι ενδιαφέρουσες και θα χαρώ να λάβω σχόλιά σας

woodsman43

Re: Παρουσίαση: Πρώτη επαφή με Gaggia Baby - Ascaso I-2 mini

Δημοσίευση από woodsman43 » Κυρ Απρ 17, 2011 9:34 am

Καλως ηρθες στην παρεα μας και καλες εγχυλισεις σου ευχομαι.Βλεπω με χαρα πως μπηκες τελειως δυναμικα στο φορουμ κανωντας μια πολυ ωραια παρουσιαση του εξοπλισμου σου η οποια αξιζει να εχει δικο της τοπικ(οπως πολυ σωστα εκανε ο admin) ετσι ωστε να μπορει καποιος καινουργιος και οχι μονο να την δει και να βγαλει χρησιμα και ωφελιμα συμπερασματα.Κατι μου λεει πως οι δημοσιευσεις σου θα εχουν ψωτογραφικο ενδιαφερον :lol: Αναμενουμε :a013:



ΥΓ.Εισαι γρηγορος το ξερουμε τι να κανουμε.Δεν σε προλαβαινω με τιποτις
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος woodsman43 την Κυρ Απρ 17, 2011 9:43 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Παρουσίαση: Πρώτη επαφή με Gaggia Baby - Ascaso I-2 mini

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Απρ 17, 2011 9:34 am

Φανταστική δουλειά Γιώργο. Έγραψες μια πληρέστατη και κατατοπιστική πρώτη παρουσίαση. Την μετέφερα εδώ και άλλαξα και τον τίτλο γιατί θα ήταν κρίμα να χαθεί στο γενικό τμήμα της welcome ενότητας. Έχω κάποια λίγα σχόλια να κάνω αλλά θα τα αναφέρω αργότερα.
Ευχαριστούμε για τον χρόνο και κόπο σου.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.


earendil

Re: Παρουσίαση: Πρώτη επαφή με Gaggia Baby - Ascaso I-2 mini

Δημοσίευση από earendil » Κυρ Απρ 17, 2011 11:50 am

Ευχαριστώ Χρήστο και περιμένω με ενδιαφέρον τα σχόλιά σου.

@luckyb: ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα με καπουτσίνο, σιρόπι σοκολάτας είναι αυτό; Επίσης, με 4 κύβους ζάχαρη τον πίνεις;;;; :a013:

earendil

Re: Παρουσίαση: Πρώτη επαφή με Gaggia Baby - Ascaso I-2 mini

Δημοσίευση από earendil » Κυρ Απρ 17, 2011 11:53 am

Α επίσης, ο τίτλος του θέματος έχει κοπεί, γράει Ascaso I-2 mi [ni]

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Παρουσίαση: Πρώτη επαφή με Gaggia Baby - Ascaso I-2 mini

Δημοσίευση από After » Κυρ Απρ 17, 2011 11:53 am

Kαλως ηλθες

Μια διορθωση μονο, συμφωνα με την εμπειρια μου και με αυτα που εχω διαβασει
Να μενει αποτυπωμα της βιδας επανω ειναι καλο, του να μενει αποτυπωμα του shower ομως οχι
Το παραπανω εχω διαβασει κιολας οτι ειναι το ιδανικο, μιας και η βιδα απεχει 1-2mm απο το shower ;)
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
Fazerman
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2011 3:05 pm
Όνομα: Λαμπης
Μηχανή:: lelit plust pid
Μύλος:: Mazzer mini E
Οι καφέδες μου:: lavazza tiera
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: Παρουσίαση: Πρώτη επαφή με Gaggia Baby - Ascaso I-2 mini

Δημοσίευση από Fazerman » Κυρ Απρ 17, 2011 12:15 pm

παρα πολυ ωραια παρουσιαση.μπραβο!

earendil

Re: Παρουσίαση: Πρώτη επαφή με Gaggia Baby - Ascaso I-2 mini

Δημοσίευση από earendil » Κυρ Απρ 17, 2011 12:30 pm

After έγραψε:Kαλως ηλθες

Μια διορθωση μονο, συμφωνα με την εμπειρια μου και με αυτα που εχω διαβασει
Να μενει αποτυπωμα της βιδας επανω ειναι καλο, του να μενει αποτυπωμα του shower ομως οχι
Το παραπανω εχω διαβασει κιολας οτι ειναι το ιδανικο, μιας και η βιδα απεχει 1-2mm απο το shower ;)
ευχαριστώ για τη διόρθωση, άρα θέλω να βλέπω τη βίδα αλλά όχι το shower, πράγμα που φαντάζομαι μου αφήνει ένα περιθώριο +- 0.5 g για να βρω την ιδανική δόση. Να ρωτήσω, πώς επηρρεάζει η αύξηση της δόσης τη γεύση του καφέ; Φαντάζομαι τον κάνει πιο underextracted? Ρωτάω γιατί δεν έχω βρει την απάντηση στους διάφορους οδηγούς.

anepro

Re: Παρουσίαση: Πρώτη επαφή με Gaggia Baby - Ascaso I-2 mini

Δημοσίευση από anepro » Κυρ Απρ 17, 2011 12:39 pm

Πολύ καλή και λεπτομερής η παρουσίαση.Καλωσόρισες στο forum και καλορίζικος ο εξοπλισμός.
Off topic:
Αυτό που μου άρεσε όμως περισσότερο, είναι η παλιά ζυγαριά του φαρμακοποιού. Είσαι μερακλής! Που τη βρήκες βρε θηρίο; Έψαχνα παλιότερα να βρω μια τέτοια απο ebay για διακοσμητική.

Απάντηση