GAGGIA BABY CLASS

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
gotnoizzzz
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 28, 2018 12:16 am

GAGGIA BABY CLASS

Δημοσίευση από gotnoizzzz » Δευ Δεκ 07, 2020 12:28 pm

καλησπέρα στην κοινότητα

αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμον.

Εχω μία gaggia baby class αγορασμένη τον οκτώμβριο του 2015 και έναν μήλο graef.Aρχικά δεδομένου του ότι πολύ λόγος γίνεται για τα καινούργια μοντέλα gaggia θα ήθελα να ρωτήσω γενικά αν προτείνετε την μηχανή αυτήν.Πώς μπορώ να ξέρω το ακτιβές μοντέλο?Η συσκεβασία δεν είχε τυφλό καλάθι ούτε κάν non-pressurised.
το πρώτο διάστημα ήμουν αρκετά οικανοποιημένος με τους καφέδες(εφόσον προμηθεύτικα non-pressurised).Δυστηχός και μην με κράξετε please δεν συντηρούσα την μηχανή (έχει πάει μία φορά για service και ζήτημα να την έχω κάνει 4 φορές αφαλάτοση) με αποτέλεσμα ο καφές πριν κανα χρόνο να έβγενε απογοητευτικός.
έχοντας όμως βαρεθεί για ακόμη μία φορά τον καφέ απο έξω,αποφάσησα να συμορφοθώ και να ασχοληθώ λίγο σοβαρότερα με την μηχανή.
Το βασικό ερώτημα οπότε είναι το εξής. υπάρχει δρόμος επιστροφής ή η μηχανή πλέον θα είναι για πέταμα?.Αξίζει να πάρω τυφλό καλάθι και να κάνω backflash εβδομαδιαία και αφαλάτωση μηνιαία ή ο καφές θα είναι ίδιος;Μήλισα με eurogat για αγορά τυφλού καλαθιού και μου είπαν πως ο συσκευαστής δεν προτείνει να γίνεται backflush στις συσκευές γιαυτό και δεν περιλαμβάνεται στην συσκευασία.Μπορεί κάποιος να μου εξηγίσει;
Αν χρειαστεί να πάρω καινούργια μηχανη (lelit πχ) θα μπορέσω να πουλήσω την μηχανή για να γλειτόσω κανα φράγκο ή ούτε καν;

Θα μπορούσε κάποιος να με συμβουλέψει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: GAGGIA BABY CLASS

Δημοσίευση από johnsin » Δευ Δεκ 07, 2020 2:35 pm

Δεν την ξέρω την μηχανή αλλά αφού έχει τριόδι πρέπει να γίνεται backflash και η lelit δεν είχε,δεν σημαίνει αυτό ότι το απαγορεύει ο κατασκευαστής.
Κανε για αρχή μια με δυο αφαλατώσεις και μετά θα πας για τυφλό γιατί από ότι καταλαβαίνω δεν έχει δουλέψει πολύ καιρό και είναι χειρότερο από το να δούλευε.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: GAGGIA BABY CLASS

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Δεκ 07, 2020 2:38 pm

Δεν αναφέρεις τί μύλο έχεις.

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: GAGGIA BABY CLASS

Δημοσίευση από Earendil » Τρί Δεκ 08, 2020 1:52 am

johnsin έγραψε:
Δευ Δεκ 07, 2020 2:35 pm
Δεν την ξέρω την μηχανή αλλά αφού έχει τριόδι πρέπει να γίνεται backflash και η lelit δεν είχε,δεν σημαίνει αυτό ότι το απαγορεύει ο κατασκευαστής.
Κανε για αρχή μια με δυο αφαλατώσεις και μετά θα πας για τυφλό γιατί από ότι καταλαβαίνω δεν έχει δουλέψει πολύ καιρό και είναι χειρότερο από το να δούλευε.
Έχει σίγουρα τρίοδη το μοντέλο αυτό;
Αν δεν κάνω λάθος η Gaggia έβγαλε από ένα σημείο και μετά μοντέλο χωρίς τρίοδη (δεν είμαι σίγουρος αν το επανέφερε).
Παρεμπιπτόντως αν θυμάμαι καλά στο manual της Lelit αναφέρει πως μπορείς να κάνεις backflush (χωρίς αυτό να παίζει κάποιο ρόλο στην κουβέντα μας, ή να αλλαζει αυτό που λες).

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: GAGGIA BABY CLASS

Δημοσίευση από johnsin » Τρί Δεκ 08, 2020 2:29 am

Μάλλον δεν έχει την μπέρδεψα με την Gaggia baby D έχεις δίκιο.

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: GAGGIA BABY CLASS

Δημοσίευση από Earendil » Τρί Δεκ 08, 2020 2:47 am

Επομένως φίλε gotnoizz ίσως για αυτό σου είπαν να μην κάνεις backflush. Αν δεν έχει το μοντέλο σου τρίοδη βαλβίδα, δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να κάνεις backflush, γιατί τότε πάει πραγματικά για πέταμα η μηχανή σου - τσέκαρε το καλά.

Τι είναι η τρίοδη βαλβίδα: Στο τέλος της εκχύλισης διώχνει το περίσσιο νερό απο τον θάλαμο εκχύλισης και το στέλνει στο δοχείο με τα απόνερα.

gotnoizzzz
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 28, 2018 12:16 am

Re: GAGGIA BABY CLASS

Δημοσίευση από gotnoizzzz » Τρί Ιαν 26, 2021 10:02 pm

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας
πώς το σιγουρεύω αν έχει τρίοδι βαλβίδα; δεν βλέπω εμφανές να βγαίνει κάτι μετά την εκχύλιση.
επίσης σε περίπτωση που δεν έχει, η καφετιέρα είναι για πέταμα(υποθέτω πως ναι απλά να το επιβεβαιώσω θέλω).
Kάτι τελευταίο.Yπάρχει κάποια εκτίμηση για το πόσο πλέον κοστίζει η μηχανή(για αγγελία);

gotnoizzzz
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 28, 2018 12:16 am

Re: GAGGIA BABY CLASS

Δημοσίευση από gotnoizzzz » Τετ Φεβ 03, 2021 8:48 am

Κάποιος μια βοήθεια;

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: GAGGIA BABY CLASS

Δημοσίευση από dkstopo » Τετ Φεβ 03, 2021 10:39 am

gotnoizzzz έγραψε:
Τρί Ιαν 26, 2021 10:02 pm
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας
πώς το σιγουρεύω αν έχει τρίοδι βαλβίδα; δεν βλέπω εμφανές να βγαίνει κάτι μετά την εκχύλιση.
επίσης σε περίπτωση που δεν έχει, η καφετιέρα είναι για πέταμα(υποθέτω πως ναι απλά να το επιβεβαιώσω θέλω).
Kάτι τελευταίο.Yπάρχει κάποια εκτίμηση για το πόσο πλέον κοστίζει η μηχανή(για αγγελία);
βαλε το τυφλό
πατα το διακοπτη για καφε
μολις πιασει την μεγιστη πιεση σταματα, πατώντας παλι το διακοπτη του καφε.
αν εχει τριοδη και δουλευει θα βγαλει νερα στο δοχειο για τα απονερα και θα ακουσεις ενα ηχο ανακουφισης λογω της εκτονωσης της πιεσης
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

grgz
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 28, 2019 7:59 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Evolution mod
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Kudu, Danesi, Distretto

Re: GAGGIA BABY CLASS

Δημοσίευση από grgz » Τετ Φεβ 03, 2021 10:06 pm

gotnoizzzz έγραψε:
Τετ Φεβ 03, 2021 8:48 am
Κάποιος μια βοήθεια;
Ανέβασε μια φωτογραφία της μηχανής σου. 99,9% έχει τρίοδη και δεν έχει ρυθμιζόμενη OPV.

Απάντηση