La Marzocco Linea Mini

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από AlexFocus » Κυρ Ιουν 26, 2022 9:47 pm

Δημητρη εκανα πολλες δοκιμες αλλα φευ. Με 4g μονο (χωρις wifi) δοκιμασα επισης αλλα τιποτα. Χωρις να ειμαι πολυ σχετικος νομιζω οτι με 2,4ghz συνδεομαι στο δικτυο μου. Με το private wifi λιγο σε εχασα. Επισυναπτω φοτο απο ρυθμισεις δικτυου μου wifi και κινητο μου ρυθμισεις wifi. Αυριο θα μιλησω και απο κοντα με barista.gr. Οποιος μπορει ας βοηθησει γιατι βλεπω να ερχεται τεχνικος :f010:

Γιαννη πολυ σωστα τα λες. Trial and error μεχρι να κελαηδησει η Μαρτζοκο. Θα παω σιγουρα σε πιο χοντρες αλεσεις. Μαλιστα στις τελευταιες δοκιμες με πιο χοντρη αλεση (Niche βαθμιδα 20) υπηρξε μια υποτυπωδης εκχυλιση με γευση ομως φαρμακι.
Συνημμένα
71F0AB9E-AE01-40E8-8772-CE2C85B0ED3F.jpeg
DD442998-1653-4C6A-BF85-3DF55C2A9AF0.jpeg
Ford Focus MkII f/l 2008

dimm
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 04, 2012 12:32 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Linea Mini
Μύλος:: Eureka Atom 75

Re: La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από dimm » Δευ Ιουν 27, 2022 2:14 pm

Για να μπορείς να έχεις πρόσβαση σε όλες τις ρυθμίσεις της Linea Mini θα πρεπει να συνδεθεις στο WiFi στο iPhone καθως επισης να εχεις και το Bluetooth ανοικτο.

Ίσως αυτό το βιντεάκι σε βοηθήσει καλύτερα - https://www.youtube.com/watch?v=5EHq2flemZQ

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από AlexFocus » Δευ Ιουν 27, 2022 3:24 pm

Με το iphone συνδεομαι κανονικα με τη Μαρτζοκο με wifi και το bluetooth ανοικτο αλλα δεν βλεπω ολες τις εφαρμογες. Το βιδεο που παρεθεσες φιλε Δημητρη το εχω δει και το εχω κανει παρα πολλες φορες και μαλιστα στην αρχη το εκανα λαθος γιατι ανοιγα το on/off και μετα γυρνουσα το paddle. Μια λεπτομερεια που προσεξα ειναι οτι ισως πρεπει να περιμενω να αναψει το μπλε φωτακι του νερου και μετα να γυρισω το paddle στο off. Θα κανω δοκιμες σε λιγο και θα ενημερωσω.
Ford Focus MkII f/l 2008

dimm
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 04, 2012 12:32 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Linea Mini
Μύλος:: Eureka Atom 75

Re: La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από dimm » Δευ Ιουν 27, 2022 3:54 pm

Προσπάθησε να κλείσεις εκεί στο WiFi του iPhone το "Ιδιωτική Διεύθυνση" και δοκίμασε ξανά ίσως.

Εάν δεν βλέπεις όλα τα settings ενω εισαι με wifi & bluetooth τοτε στειλε στη La Marzocco, να ξερεις οτι με 4g δεν ειναι διαθεσιμες οι ρυθμισεις περα απο το On/Off

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από AlexFocus » Τρί Ιουν 28, 2022 11:27 am

Δημητρη δοκιμασα και με το χωρις Ιδιωτικη διευθυνση αλλα τιποτις. Μου απαντησε η Μαρτζοκο και βασικα το καινουριο που θα κανω ειναι το unpair με τη μηχανη. Μπορει αυτο να λειτουργησει και το ελπιζω γιατι διαφορετικα εχουμε λογικα προβλημα hardware στη Μαρτζοκο καθως το κινητο μου με αλλη εφαρμογη που συνδεεται με bluetooth χωρις ομως wifi ή δεδομενα δεν μου εχει εμφανισει καμια δυσλειτουργια. Να εξαρω και τον επαγγελματισμο του barista.gr οπου ο υπαλληλος του μαγαζιου (Αιμιλιος) μου ειπε κανε δοκιμες και αν δεις οτι επιμενει το προβλημα θα ερθει σπιτι μου να το ελεγξει αλλα και να με βοηθησει στις πρωτες μου εκχυλισεις.
Συνημμένα
A5BF5B33-1D6C-4C55-A8B1-AC5BE2B84722.jpeg
F278B26E-5F82-409B-8B35-F8218FAE6526.jpeg
E96EF562-1A0C-4C29-8C59-10421B258F41.jpeg
Ford Focus MkII f/l 2008

dimm
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 04, 2012 12:32 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Linea Mini
Μύλος:: Eureka Atom 75

Re: La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από dimm » Τρί Ιουν 28, 2022 12:22 pm

Αλεξ, ελπίζω να το λύσεις το θέμα με τον app, 1.5 χρόνο τώρα δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το app.

Τώρα ως προς τις εκχυλίσεις καθώς είναι πολύ είναι παράμετροι, θα χρειαστώ κάτι παραπάνω για να σε βοηθήσω.
Είδα έχεις τον Niche ή περιμένεις ακομα να παραλαβεις?

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από AlexFocus » Τρί Ιουν 28, 2022 1:27 pm

Και εγω ελπιζω να λυθει το θεμα με το app γιατι αυτη τη στιγμη δεν ξερω με τι θερμοκρασια εκχυλιζω. Η ροδελα ειναι απλα για τα γελια. Τον Niche τον εχω παραλαβει ηδη και πειραματιζομαι ακομη με κοψιματα. Ποσταρω εδω τις πρωτες μου προσπαθειες.
Ford Focus MkII f/l 2008

dimm
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 04, 2012 12:32 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Linea Mini
Μύλος:: Eureka Atom 75

Re: La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από dimm » Τρί Ιουν 28, 2022 1:59 pm

Με την ροδέλα κάνε το εξής, ανά 3 κλικ αλλάζει 1° βαθμός. Παραθέτω βιντεάκι από το 96 στο κέντρο ακριβώς θέλει 17 κλικ προς το κρύο (μπλε)

Στο βίντεο με το 96 στο κέντρο εμένα είναι 98°, το γύρισα 20 κλικ και πήγε 92° όποτε με τρία κλικς προς το ζεστό πήγε στα 93° που είναι μια καλή βάση για αρχή.

Για δες μήπως βελτιωθεί κάπως η κατάσταση.

Εάν παρακολουθεί κάποιος φίλος με Linea Mini που εχει το αππ συνδεδεμένο να μας επιβεβαιώσει οτι αυτα που λεω ισχυουν και δεν εχει απορρυθμιστεί και η δικια μου...

https://youtu.be/IEiewi45yyA

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από AlexFocus » Τρί Ιουν 28, 2022 2:24 pm

Αρκετα ενδιαφεροντα αυτα που μας ανεφερες φιλε Δημητρη. Μολις γυρισω σπιτι θα αναστεναξει η κιουρια (Marzocco)🙃
Ford Focus MkII f/l 2008

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από AlexFocus » Τρί Ιουν 28, 2022 8:29 pm

:lol: Ρε τι τζιμανια κυκλοφορουν εκει εξω. Αν ψαχνει κανεις προγραμματιστη ειμαι εγω εδω. Στην οθονη που ζητουσε κωδικο εγω αντι να βαλω τον κωδικο του wifi εβαζα εναν δικο μου με το σκεπτικο οτι βαζω κωδικο για τη μηχανη ωστε να μπαινω στην εφαρμογη καθε φορα (επηρεαζομενος απο το γεγονος οτι πιο πριν εδινα ονομα στη μηχανη). Εβαλα τον κωδικο του wifi και ολα κομπλε. Μου αφιερωνω τα κατωθι ….. :a060:

https://i-makeagif-com.cdn.ampproject.o ... XCcqmS.gif

https://www.google.gr/search?q=%CF%84%C ... LKOmY,st:0
Ford Focus MkII f/l 2008

Απάντηση