Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
thanospl68
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 02, 2021 3:24 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Lellit Plust PID+μαν
Μύλος:: Eureka Mignon Manual
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από thanospl68 » Τετ Ιαν 26, 2022 7:05 pm

Δεν δούλεψε αυτό με το ξύδι, εκτός αν φταίει το ξύδι μου
ευχαριστώ πάντως.
Καμμιά άλλη ιδέα?
Θ.

Άβαταρ μέλους
Cmour
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Δεκ 04, 2019 1:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Graef CM800

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Cmour » Τετ Ιαν 26, 2022 8:39 pm

Κάπου εδώ μέσα, είχα διαβάσει για βαμβάκι με babyoil για γυάλισμα και καθάρισμα στο ανοξείδωτο. Εγώ αυτό κάνω στη gaggia μου. Δοκίμασε το, μήπως..

manos2022
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιαν 28, 2022 10:39 am

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από manos2022 » Παρ Ιαν 28, 2022 2:04 pm

συγνωμη για το ασχετο της ερωτησης. Υπαρχει καποιος στο Ηρακλειο κρητης με την συγκεκριμενη lelit να μου την δειξει απο κοντα. Ευχαριστω πολυ.

peter
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2021 11:33 pm
Όνομα: Peter
Μηχανή:: Rancilio Silvia V4
2η Μηχανή:: Krups Pixie
Μύλος:: Rancilio Rocky

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από peter » Σάβ Ιαν 29, 2022 3:22 pm

thanospl68 έγραψε:
Τετ Ιαν 26, 2022 7:05 pm
Δεν δούλεψε αυτό με το ξύδι, εκτός αν φταίει το ξύδι μου
ευχαριστώ πάντως.
Καμμιά άλλη ιδέα?
Θ.
Δοκίμασε με λευκό ξύδι όχι το κόκκινο.

Mranderson
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 1:09 am

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Mranderson » Τετ Φεβ 02, 2022 1:57 am

Γεια χαρά σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που έχει το ίδιο μηχάνημα και αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα με εμένα. Έχω απευθυνθεί στην υποστήριξη της lelit αλλά δεν έχει λυθεί το θέμα.

Αγόρασα τη lelit Glenda με το PID (lelit pl41plust) πριν από μερικούς μήνες. Συνήθως, κάνω 1 με 2 εσπρέσο το πρωί και βγαίνουν καλοί (οχι εξαιρετικά καλοί).

Το πρόβλημα είναι ότι αν αφήσω τη μηχανή ανοιχτή για 2 ωρες και κάνω πάλι καφε, θα έχει πολύ όξινη γεύση.
Εχω δοκιμάσει να κλείσω την μηχανή και να την ξανανοίξω οταν θέλω να κάνω μετα πάλι καφέ αλλα το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Ο καφές εχει ξινή/μεταλλική γεύση.
Μπορεί να συμβαίνει κάτι με το PID; Ή υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση στο μενού που πρέπει να αλλάξω; Γενικά έχω πειραματιστει πάρα πολύ με τις ρυθμίσεις του PID.

Η lelit έφτιαξε και βιντεακι στο YouTube σαν απάντηση στο ερώτημα μου για τη διαφορά θερμοκρασίας (offset) που δείχνει πως όντως η διαφορά θερμοκρασίας είναι 8-10 βαθμούς.

[youtube]https://youtu.be/py8b8w_MXJc[/youtube]

Μια άλλη ανησυχία μου είναι πόσα bar πίεσης έχει αυτό το μηχάνημα αν και η lelit μου απάντησε οτι κυμενεται απο 9-10.5 και πως είναι ρυθμισμένο ακριβώς για τη κάθε μηχανή.Εάν είναι πάνω από 9 μπάρες, πρέπει να ρυθμίσω το OPV; Βέβαια δεν πιστεύω πως το πρόβλημα είναι η πίεση γιατί λογικά θα το είχα και στους πρωτου καφέδες.

Ο μύλος που χρησιμοποιώ είναι Eureka mignon manualle και είναι επίσης μερικών μηνών.

Κάθε βελτίωση που προσπάθησα σύμφωνα με τα παρακάτω, δεν άλλαξε το αποτέλεσμα:

Φίλτρο Lelit 35L
Lelit naked portfilter
Καλάθι IMS 15/18γρ
Distributor Motta (δεν το χρησιμοποιώ πλέον γιατί βγαίνει χειρότερος ο καφές)
WDT tool
Αλλαγή shower screen σε αυτό της IMS
Ζυγισμένο tamper για σταθερό tamp 15 kg ή 58.5mm tamper
Επιμελής καθαρισμός της μηχανής και του grinder.
Φρέσκοι κόκκοι καφέ (2-4 εβδομάδων)

Η ρουτίνα/συνταγή μου:
Βάζω φρέσκο ​​νερό στο δοχείο.
Ανάβω τη μηχανή
Περιμένω περίπου μισή ώρα για να ζεσταθεί με το portfilter κουμπωμένο.
Μπορεί να αφήσω να τρέξει λίγο νερό για 2-3 δευτερόλεπτα Προθερμενω το φλιτζάνι μου
Αλέθω 17gr σε ένα μικρό δοχείο και βάζω τον καφέ στο portfilter.
Όσο το δυνατόν καλή προετοιμασία πριν το πάτημα (puck prep) και τελευταία χρησιμοποιώ και wdt.
Τάμπινγκ με πίεση 15 κιλών.
Η θερμοκρασία στο PID κυμαίνεται από 101-104°c (χωρίς offset)
Τοποθετώ το portfilter στο μηχάνημα και ανοίγω την αντλία νερού.
Συνήθως πηγαίνω σε αναλογία 1:2 (17gr --> 34gr) σε περίπου 24-30 δευτερόλεπτα.
Κατά την εκχύλιση ο καφές βγαίνει μετά από 3-5 δευτερόλεπτα και δεν υπάρχει channeling.

Έχω σπαταλήσει πολύ καφέ αυτούς τους μήνες και ό,τι και να κάνω, η γεύση είναι η ίδια.
Αυτή τη στιγμή αρχίζω να σκέφτομαι ότι το μηχάνημα μπορεί να είναι το πρόβλημα.

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα είμαι ευγνώμων!

thanos9999
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Δευ Ιουν 29, 2020 1:11 am
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Lelit pl042 temd pid
Μύλος:: Eureka mignon specia
2ος Μύλος:: Lelit pl043 mmi
Οι καφέδες μου:: Taresso tigrato, taf (hacienda blend)

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από thanos9999 » Τετ Φεβ 02, 2022 12:09 pm

Και στα σχόλια γράφει ότι πρέπει να βγάζει με τον τρόπο που έχει setαρει +4 βαθμούς... Σε άλλα βίντεο που είχαν ανεβάσει πιο παλιά είχα δει περίπου στους 6 βαθμούς ότι είναι η απόκλιση.. Εγω προσωπικά στα blend τύπου taresso και taf που πίνω με 0 offset βάζω 99 με 100 την θερμοκρασια... Σε πιο commercial και dark roast κατέβαζα λίγο θερμοκρασία...

bpel86
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Ιουν 03, 2013 12:52 am
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: DF64

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από bpel86 » Πέμ Φεβ 03, 2022 3:43 pm

Σήμερα καθαρίζοντας την μηχανή είδα ότι ο ορυχαλκινος δίσκος πάνω από την ντουζιέρα έχει γίνει όπως φαίνεται στην εικόνα. Είναι φυσιολογικό;
Συνημμένα
C03913BD-5E50-4FB0-93A2-6CEFF73195E9.jpeg

Άβαταρ μέλους
christos.k
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 2:45 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Nine grams, Handpickers, Blend 65
Τοποθεσία: Νεο Φαληρο

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από christos.k » Παρ Φεβ 04, 2022 1:53 pm

Μούλιασε τον σε καυτό νερό με κιτρικό οξύ (ξινό)

Θα γίνει καινούριος

Trade52
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 2:15 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit plust pid
2η Μηχανή:: Krups
Μύλος:: mazzer s. jolly
2ος Μύλος:: Df64

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Trade52 » Κυρ Φεβ 06, 2022 10:21 am

Mranderson έγραψε:
Τετ Φεβ 02, 2022 1:57 am
Γεια χαρά σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που έχει το ίδιο μηχάνημα και αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα με εμένα. Έχω απευθυνθεί στην υποστήριξη της lelit αλλά δεν έχει λυθεί το θέμα.

Αγόρασα τη lelit Glenda με το PID (lelit pl41plust) πριν από μερικούς μήνες. Συνήθως, κάνω 1 με 2 εσπρέσο το πρωί και βγαίνουν καλοί (οχι εξαιρετικά καλοί).

Το πρόβλημα είναι ότι αν αφήσω τη μηχανή ανοιχτή για 2 ωρες και κάνω πάλι καφε, θα έχει πολύ όξινη γεύση.
Εχω δοκιμάσει να κλείσω την μηχανή και να την ξανανοίξω οταν θέλω να κάνω μετα πάλι καφέ αλλα το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Ο καφές εχει ξινή/μεταλλική γεύση.
Μπορεί να συμβαίνει κάτι με το PID; Ή υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση στο μενού που πρέπει να αλλάξω; Γενικά έχω πειραματιστει πάρα πολύ με τις ρυθμίσεις του PID.

Η lelit έφτιαξε και βιντεακι στο YouTube σαν απάντηση στο ερώτημα μου για τη διαφορά θερμοκρασίας (offset) που δείχνει πως όντως η διαφορά θερμοκρασίας είναι 8-10 βαθμούς.

[youtube]https://youtu.be/py8b8w_MXJc[/youtube]

Μια άλλη ανησυχία μου είναι πόσα bar πίεσης έχει αυτό το μηχάνημα αν και η lelit μου απάντησε οτι κυμενεται απο 9-10.5 και πως είναι ρυθμισμένο ακριβώς για τη κάθε μηχανή.Εάν είναι πάνω από 9 μπάρες, πρέπει να ρυθμίσω το OPV; Βέβαια δεν πιστεύω πως το πρόβλημα είναι η πίεση γιατί λογικά θα το είχα και στους πρωτου καφέδες.

Ο μύλος που χρησιμοποιώ είναι Eureka mignon manualle και είναι επίσης μερικών μηνών.

Κάθε βελτίωση που προσπάθησα σύμφωνα με τα παρακάτω, δεν άλλαξε το αποτέλεσμα:

Φίλτρο Lelit 35L
Lelit naked portfilter
Καλάθι IMS 15/18γρ
Distributor Motta (δεν το χρησιμοποιώ πλέον γιατί βγαίνει χειρότερος ο καφές)
WDT tool
Αλλαγή shower screen σε αυτό της IMS
Ζυγισμένο tamper για σταθερό tamp 15 kg ή 58.5mm tamper
Επιμελής καθαρισμός της μηχανής και του grinder.
Φρέσκοι κόκκοι καφέ (2-4 εβδομάδων)

Η ρουτίνα/συνταγή μου:
Βάζω φρέσκο ​​νερό στο δοχείο.
Ανάβω τη μηχανή
Περιμένω περίπου μισή ώρα για να ζεσταθεί με το portfilter κουμπωμένο.
Μπορεί να αφήσω να τρέξει λίγο νερό για 2-3 δευτερόλεπτα Προθερμενω το φλιτζάνι μου
Αλέθω 17gr σε ένα μικρό δοχείο και βάζω τον καφέ στο portfilter.
Όσο το δυνατόν καλή προετοιμασία πριν το πάτημα (puck prep) και τελευταία χρησιμοποιώ και wdt.
Τάμπινγκ με πίεση 15 κιλών.
Η θερμοκρασία στο PID κυμαίνεται από 101-104°c (χωρίς offset)
Τοποθετώ το portfilter στο μηχάνημα και ανοίγω την αντλία νερού.
Συνήθως πηγαίνω σε αναλογία 1:2 (17gr --> 34gr) σε περίπου 24-30 δευτερόλεπτα.
Κατά την εκχύλιση ο καφές βγαίνει μετά από 3-5 δευτερόλεπτα και δεν υπάρχει channeling.

Έχω σπαταλήσει πολύ καφέ αυτούς τους μήνες και ό,τι και να κάνω, η γεύση είναι η ίδια.
Αυτή τη στιγμή αρχίζω να σκέφτομαι ότι το μηχάνημα μπορεί να είναι το πρόβλημα.

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα είμαι ευγνώμων!
Δοκίμασε το εξής μετά τους πρώτους καφέδες καθάρισε τη σιτα, άφησε να τρέξει λίγο νερό 4-5 ", κούμπωσε το portafilter και ξαναπέρασε άλλο τόσο νερό από το basket, ίσως και δύο - τρία backflush 10" με νερό. Επίσης καλό θα είναι να μην αφήνεις νερό από την προηγούμενη μέρα στο δοχείο (δημιουργούνται άλγη).
Αν το κάνεις θα ήθελα να μου πεις αν είδες διαφορά

panchos1985
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2022 1:45 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Lelit PlusT PID
Μύλος:: Mignon Silenzio
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος - Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από panchos1985 » Πέμ Φεβ 10, 2022 4:15 pm

Καλησπέρα σε όλους σας!

Είμαι και εγώ στην αναμονή για την παραλαβή της Plust + Μανόμετρο από το γνωστό μαγαζί .(Ο μύλος μου Mignon Silenzio ήδη περιμένει στον πάγκο κουζίνας :D ) Σιγά σιγά συμπληρώνεται το παζλ, τώρα διαβάζω αρκετά για την αγορά των σωστών παρελκόμενων!

Tamper κατέληξα σε αυτό τον 58.5 mm https://baristaparts.gr/product/%cf%80% ... 82-58-5mm/ (το οποίο παρεμπιπτόντως είναι 10 ευρώ πιο φτηνό από του γνωστού μαγαζιού....)
Θέλω να αγοράσω από τώρα ένα καλαθάκι ims καθώς έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, Έχει πάρα πολλές διαστάσεις και έχω χαθεί.. Κατέληξα σε αυτό από σκρουτζομάγαζο:
https://www.skroutz.gr/s/31189365/IMS-% ... om=catspan

Ερώτησή μου είναι η εξής: χωράνε τα 26.5 mm βάθος στο μαμά pf της Lelit, ή θα πρέπει να πάρω μικρότερο (24.5 mm) όπως πχ αυτό εδώ:
https://www.skroutz.gr/s/31189360/IMS-% ... om=catspan

Κάπου διάβασα ότι τα 24 mm Βάθος είναι το μεγαλύτερο που μπορεί να χωρέσει... Έχεις κανείς το 26.5 mm ή θα πάει άκλαφτη η αγορά ?? :a080:

Απάντηση