Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Hatori » Δευ Δεκ 06, 2021 2:12 pm

thanospl68 έγραψε:
Δευ Δεκ 06, 2021 11:52 am
Ευχαριστώ Θανάση

Θα μπω μενού να δω τουλάχιστον τι ρυθμίσεις έχει.
Για εργαλείο ισοκατανομής τι διάμετρο θα προτείνατε χωρίς να αφήνει κενό? Πατητήρι πήρα 58.5μμ κσι ελπίζω να χωράει, θα μου έρθει αύριο.
Εγώ πήρα αυτό και είναι μια χαρά

https://www.frigohellas.gr/motta-8350-5 ... -kleistrou

alex24
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 24, 2021 11:33 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Pro Barista G-iota

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από alex24 » Δευ Δεκ 06, 2021 2:26 pm

Κι εγώ το 58.5mm από motta πήρα, αφήνει πάντως και πάλι λίγο κενό.

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από thanasis00 » Δευ Δεκ 06, 2021 2:35 pm

Με τι καλαθάκι είστε και αφήνει κενό; Το αρχικό της Lelit;
Επίσης μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα καλαθάκι IMS για 16γρ καφέ; Έχω χαθεί λίγο με τις επιλογές, και δεν είμαι σίγουρος αν ταιριάζουν όλα στη μηχανή μας. Συνήθως βάζω 16γρ, αλλά καμιά φορά κάνω και δοκιμές με 17γρ, αναλογία 1:2. Θα προτιμούσα λινκ από ελληνικό κατάστημα για άμεση αγορά
:a013:

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Hatori » Δευ Δεκ 06, 2021 2:39 pm

thanasis00 έγραψε:
Δευ Δεκ 06, 2021 2:35 pm
Με τι καλαθάκι είστε και αφήνει κενό; Το αρχικό της Lelit;
Επίσης μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα καλαθάκι IMS για 16γρ καφέ; Έχω χαθεί λίγο με τις επιλογές, και δεν είμαι σίγουρος αν ταιριάζουν όλα στη μηχανή μας. Συνήθως βάζω 16γρ, αλλά καμιά φορά κάνω και δοκιμές με 17γρ, αναλογία 1:2. Θα προτιμούσα λινκ από ελληνικό κατάστημα για άμεση αγορά
:a013:
Έχω χρησιμοποιώ το vst 18 gr. Όλα τα 58mm καλαθάκια χωράνε στη μηχανή μας, πάρε όποιο θες

thanospl68
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 02, 2021 3:24 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Lellit Plust PID+μαν
Μύλος:: Eureka Mignon Manual
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από thanospl68 » Δευ Δεκ 06, 2021 7:46 pm

Λοιπόν, νέο σακουλάκι καφέ (τον ίδιο) αφού το πρώτο εξαντήθηκε στις πρώτες δοκιμές, και ενώ νόμιζα ότι είχα βρει τις ρυθμίσεις μου κάνει μια εκχύλιση 18γρ καφέ κομμένο στα 37γρ έτοιμο σε 17" (από 24"-27" που είχα) και τρελλάθηκα. :a026:
Φτου και πάλι απ' την αρχή!!
Εκοψα πιο λεπτά (για να δώσω μια ιδέα, εκοβα στα 2,5 στον μύλο μου και πήγαινα πιο λεπτά στα 2,4 και αυτό πρόσθετε 3-4" στην εκχύλιση για το ίδιο αποτέλεσμα ~36-38γρ καφέ). Τώρα έχω φτάσει στο [πιο λεπτά στο 2 στον μύλο και ακόμα είμαι στα 23". Θεωρητικά το πάτημα είναι ίδιο με ζυγαριά αν και δεν είμαι σίγουρος αν το στρώσιμο και το leveling είναι απόλυτα σωστό.
Νόμιζα ότι κάτι χάλασε , τόση διαφορά
Υπάρχει περίπτωση να είναι φρέσκος ο καφές και να κάνει τέτοια διαφορά? Δεν ξέρω και δεν γράφει ημερομηνία καβουρδίσματος αλλά μπορώ να το ρωτήσω αύριο.
Αν ναι πρέπει να μεινει κάποιες μέρες?
Καμμιά ιδέα?

alex24
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 24, 2021 11:33 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Pro Barista G-iota

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από alex24 » Δευ Δεκ 06, 2021 7:56 pm

thanasis00 έγραψε:
Δευ Δεκ 06, 2021 2:35 pm
Με τι καλαθάκι είστε και αφήνει κενό; Το αρχικό της Lelit;
Επίσης μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα καλαθάκι IMS για 16γρ καφέ; Έχω χαθεί λίγο με τις επιλογές, και δεν είμαι σίγουρος αν ταιριάζουν όλα στη μηχανή μας. Συνήθως βάζω 16γρ, αλλά καμιά φορά κάνω και δοκιμές με 17γρ, αναλογία 1:2. Θα προτιμούσα λινκ από ελληνικό κατάστημα για άμεση αγορά
:a013:
Και με τα μαμά lelit και με άλλα που έχω πάρει.

Από IMS, για 16-17 γραμμάρια χρησιμοποιώ αυτό: https://www.imsfiltri.com/filtri/b702tfh22/ και αντίστοιχα για 18: https://www.imsfiltri.com/filtri/b702tfh24/ . Από doikas.com τα πήρα περίπου 19 ευρώ το καθένα.

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από thanasis00 » Δευ Δεκ 06, 2021 9:48 pm

alex24 έγραψε:
Δευ Δεκ 06, 2021 7:56 pm
thanasis00 έγραψε:
Δευ Δεκ 06, 2021 2:35 pm
Με τι καλαθάκι είστε και αφήνει κενό; Το αρχικό της Lelit;
Επίσης μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα καλαθάκι IMS για 16γρ καφέ; Έχω χαθεί λίγο με τις επιλογές, και δεν είμαι σίγουρος αν ταιριάζουν όλα στη μηχανή μας. Συνήθως βάζω 16γρ, αλλά καμιά φορά κάνω και δοκιμές με 17γρ, αναλογία 1:2. Θα προτιμούσα λινκ από ελληνικό κατάστημα για άμεση αγορά
:a013:
Και με τα μαμά lelit και με άλλα που έχω πάρει.

Από IMS, για 16-17 γραμμάρια χρησιμοποιώ αυτό: https://www.imsfiltri.com/filtri/b702tfh22/ και αντίστοιχα για 18: https://www.imsfiltri.com/filtri/b702tfh24/ . Από doikas.com τα πήρα περίπου 19 ευρώ το καθένα.
Μπορείς να ψωνίσεις με απόδειξη λιανικής από Δόικα, ή μόνο με τιμολόγιο;

ptakis
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Σεπ 01, 2014 1:21 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: LELIT PL41 PLUST
2η Μηχανή:: Clever Dripper
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Bridge, Kudu, Famoso
Τοποθεσία: Κερατσίνι

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από ptakis » Τρί Δεκ 07, 2021 12:27 am

Μπορείς να ψωνίσεις κανονικά και με απόδειξη λιανικής.
Πρέπει πρώτα να κάνεις εγγραφή και μετά ψωνίζεις κανονικά σαν ιδιώτης.

Birbou
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 19, 2020 6:50 pm

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Birbou » Τρί Δεκ 07, 2021 1:47 am

thanospl68 έγραψε:
Δευ Δεκ 06, 2021 7:46 pm
Λοιπόν, νέο σακουλάκι καφέ (τον ίδιο) αφού το πρώτο εξαντήθηκε στις πρώτες δοκιμές, και ενώ νόμιζα ότι είχα βρει τις ρυθμίσεις μου κάνει μια εκχύλιση 18γρ καφέ κομμένο στα 37γρ έτοιμο σε 17" (από 24"-27" που είχα) και τρελλάθηκα. :a026:
Φτου και πάλι απ' την αρχή!!
Εκοψα πιο λεπτά (για να δώσω μια ιδέα, εκοβα στα 2,5 στον μύλο μου και πήγαινα πιο λεπτά στα 2,4 και αυτό πρόσθετε 3-4" στην εκχύλιση για το ίδιο αποτέλεσμα ~36-38γρ καφέ). Τώρα έχω φτάσει στο [πιο λεπτά στο 2 στον μύλο και ακόμα είμαι στα 23". Θεωρητικά το πάτημα είναι ίδιο με ζυγαριά αν και δεν είμαι σίγουρος αν το στρώσιμο και το leveling είναι απόλυτα σωστό.
Νόμιζα ότι κάτι χάλασε , τόση διαφορά
Υπάρχει περίπτωση να είναι φρέσκος ο καφές και να κάνει τέτοια διαφορά? Δεν ξέρω και δεν γράφει ημερομηνία καβουρδίσματος αλλά μπορώ να το ρωτήσω αύριο.
Αν ναι πρέπει να μεινει κάποιες μέρες?
Καμμιά ιδέα?
Αν παρατηρείς και πως ο καφές σου έχει πικρή επίγευση υπάρχει πιθανότητα να κόβεις πολύ λεπτά και να έχεις τσάνελινγκ, γιαυτό και ο χρόνος σου δεν είναι σταθερός. Κάποιες φορές κάνει περισσότερο τσάνελινγκ κάποιες λιγότερο. Δοκίμασε να ξεκινήσεις απο αρκετά πιο χοντρό κόψιμο και ύστερα να το προσαρμόσεις ανάλογα την εκχύλιση. Στο ερώτημα σου για το αν επειρεάζει τοσο πολύ το αν είναι φρέσκος ο καφές δεν γνωρίζω να απαντήσω σίγουρα. Τοσο μεγάλη αλλαγή μου φαίνεται δύσκολο να παρουσιάζει πάντως. Αυτό που σου περιέγραψα αρχικά το είχα πάθει όταν είχα πρωτοπάρει μύλο.

thelwCafe
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 01, 2021 2:50 pm

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από thelwCafe » Πέμ Δεκ 09, 2021 2:42 pm

είμαι κοντά στους 2 μήνες που έχω αγοράσει τη Lelit pl41 plust με μύλο Lelit Pl44 mmt και να πω την αλήθεια κάποιο καφέ με γεύση με νόημα δεν έχω πιει παρότι όλες οι μετρήσεις, τα χρώματα, οι χρόνοι είναι θεωρητικά ολόσωστα! Εξηγούμε:
Τώρα είμαι στη φάση που προσπαθώ να φτιάξω καφέ με AREA 51-Brazil. Είναι ένας καφές που πίνω και έξω οπότε ξέρω πως είναι η σωστή γεύση του.
Αφού πειραματίστηκα με τα κοψίματα έχω φτάσει:
18gr in
43gr out
θερμοκρασία 93 με offset 10 (έχω δοκιμάσει όλο το range από 89 μέχρι 95)
χρόνος πριν την εκχείληση 4-5"
χρόνος εκχείλησης ~25''
κρέμα κομπλέ, που διατηρείται, χρώμα κρέμας καραμέλα

γευση...@@! μέτρια πίκρα, καθόλου επίγευση ή αρώματα, δηλαδή καμία σχέση με τον ίδιο καφέ που παίρνω έξω.
για πάτημα και ίσιωμα έχω το διπλό εργαλείο της rocket
https://www.barista.gr/el/ROCKET-2-IN-1 ... INUM-36942
έχω κάνει ακόμα και το τεστ με το νόμισμα.
Δεν ξέρω τι να πω, όλα φαίνονται σωστά και το αποτέλσμα είναι χάλια :a080:
Έχει περάσει κανείς από αυτή τη φάση; ότι και να δοκιμάσω δεν παίρνω καλό αποτέλεσμα
είναι θέμα channeling; τι να πω, με το εργαλείο της rocket δεν αφήνει πολλά περιθώρια λάθους, στραβού πατήματος, κλπ
οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη!

Απάντηση