Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από DgSensei » Σάβ Ιουν 08, 2019 5:58 pm

Παιδιά καλησπέρα

Θέλω λίγη βοήθεια.

Με ρυθμισμένο το μύλο στο 13 (δεν έχει σημασία το νούμερο για να φανεί το βήμα το λέω) παίρνω 1:2 αναλογία με 18 γραμμάρια στο καλαθάκι και καθόλου πάτημα (μόνο οσο κάνει από μόνο του το distributor) σε 38 δευτερόλεπτα. Αν το κόψω ένα βήμα πιο χοντρό sto 14 (δυστυχώς ο graef 702 δεν είναι stepless) τότε μου δίνει την ίδια αναλογία σε κάτω από 20 δευτερόλεπτα όσο δυνατά κι αν πατήσω με το τάμπερ. Ο καφές είναι taresso supremo. Κάνω κάτι λάθος ??

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από Rallakias » Σάβ Ιουν 08, 2019 10:31 pm

Οι 2 εκχυλίσεις οπτικά ειναι όμοιες ή π.χ. η μια εχει πολύ channeling?
Αυτο που περιγράφεις ειναι οτι ο μύλος σε ενα βήμα άλεσης περιέχει όλο το ευρος του εσπρέσσο. Πιθανών να εχει καποιο πρόβλημα ο μύλος?Στο 12 δηλαδή η μηχανή μπουκώνει εντελώς?

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από DgSensei » Κυρ Ιουν 09, 2019 1:06 am

Rallakias έγραψε:
Σάβ Ιουν 08, 2019 10:31 pm
Οι 2 εκχυλίσεις οπτικά ειναι όμοιες ή π.χ. η μια εχει πολύ channeling?
Αυτο που περιγράφεις ειναι οτι ο μύλος σε ενα βήμα άλεσης περιέχει όλο το ευρος του εσπρέσσο. Πιθανών να εχει καποιο πρόβλημα ο μύλος?Στο 12 δηλαδή η μηχανή μπουκώνει εντελώς?
Στο 12 σίγουρα μπουκώνει η μηχανή. Στο 13 η ροή είναι σταγόνες στην αρχή και μετά από περίπου 15-20 δευτερόλεπτα ψιλό-κανονικά και στο 14 κατάφερα τελικά με αρκετά δυνατό tamping να πάρω 1:2 στα 30 δευτερόλεπτα ενώ με μεσαίο πάτημα παίρνω στον ίδιο χρόνο 1:3 περίπου. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι φταεί μάλλον το καλαθάκι (κινέζικο) στο οποίο παρατήρησα κάτι πολύ περίεργο : όταν φλασάρω το γκρουπ (με άδειο καλαθάκι εννοώ) το καλαθάκι κρατάει μέσα νέρο όσο έιναι κουμπωμένο και μόλις το ξεκουμπώσω τρέχει κανονικά από κάτω αυτό που έχει μέινει μέσα... ενώ όταν το βάλω κάτω από την βρύση έχει κανονικότατη ροή...

DioNiSis
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2012 3:33 pm
Μηχανή:: Gaggia Baby pid opv
Μύλος:: Graef cm 702
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: δοκιμάζω συνεχώς
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από DioNiSis » Κυρ Ιουν 09, 2019 10:58 am

αυτο με το καλαθάκι μπορεί να συμβαίνει λόγω ενος μικρού κενού που δημιουργείται, σε μηχανές που δεν έχουν τριοδη βαλβίδα.

για τον CM702 τωρα, εχει μεγαλα βήματα οποτε πρέπει αναγκαστικά εκτως απο βήματα να κανεις και μικρες αλλαγες στην ποσοτητα του καφε.

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από DgSensei » Κυρ Ιουν 09, 2019 12:17 pm

DioNiSis έγραψε:
Κυρ Ιουν 09, 2019 10:58 am
αυτο με το καλαθάκι μπορεί να συμβαίνει λόγω ενος μικρού κενού που δημιουργείται, σε μηχανές που δεν έχουν τριοδη βαλβίδα.

για τον CM702 τωρα, εχει μεγαλα βήματα οποτε πρέπει αναγκαστικά εκτως απο βήματα να κανεις και μικρες αλλαγες στην ποσοτητα του καφε.
Ναι σήμερα κατάφερα με 18γρ και αρκετά δυνατό πάτημα να πάρω ακριβώς 1:2 στα 28 δευτερόλεπτα και ήταν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα! Άμα πάρω και μια μηχανή της προκοπής θα το ευχαριστιέμαι πραγματικά χαχαχα

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από dkstopo » Κυρ Ιουν 09, 2019 12:36 pm

DgSensei έγραψε:
Κυρ Ιουν 09, 2019 1:06 am
.............Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι φταεί μάλλον το καλαθάκι (κινέζικο) στο οποίο παρατήρησα κάτι πολύ περίεργο : όταν φλασάρω το γκρουπ (με άδειο καλαθάκι εννοώ) το καλαθάκι κρατάει μέσα νέρο όσο έιναι κουμπωμένο και μόλις το ξεκουμπώσω τρέχει κανονικά από κάτω αυτό που έχει μέινει μέσα... ενώ όταν το βάλω κάτω από την βρύση έχει κανονικότατη ροή...
μόλις περιέγραψες το θεώρημα Torricelli οπότε καλώς έχουν τα πράγματα.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

geornirv
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2019 10:29 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl91t
Μύλος:: Eureka Mignon Perfet
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από geornirv » Κυρ Ιουν 09, 2019 7:55 pm

Να ρωτησω κατι; Για το freddo cappuccino βάζουμε 60 ml καφέ με πόσο γάλα ; Τί αναλογία έχουμε στο Freddo ;; Μπορει καποιος να βοηθησει;

mak3donas
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Ιουν 11, 2019 7:17 pm
Μηχανή:: Lelit PL41TEM
Μύλος:: Mazzer Major '01

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από mak3donas » Δευ Νοέμ 11, 2019 10:36 am

Θέλω να μου λύσετε μια απορία. Γιατί κάπου διαβάζω ότι η βασικη συνταγή σαν αναλογία καφέ/τελικού ροφήματος είναι 1:2 και αλλού σαν στάνταρ ο κλασικός μονός εσπρέσσο με 7γρ καφέ βγάζει 30γρ ρόφημα και ο διπλός 14γρ καφε/60 γρ ρόφημα τα οποία με αναλογία βγάζουν 1:4,2 ? Άρα αφού ο κλασσικός ιταλικός εσπρέσσο έχει συνταγή 1:4 συνεπώς το 1:2 σαν συνταγή δεν είναι η βασική ιταλική συνταγή του εσπρέσσο.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από Gespresso » Δευ Νοέμ 11, 2019 10:42 am

Μάλλον εννοείς 30 ή 60 ml. Όχι γραμμάρια. Αυτή είναι μια κλασσική κατεύθυνση ώστε να βγαίνει ένα αποδεκτό αποτέλεσμα.

Όπως και να έχει οδηγός είναι το αποτέλεσμα. Αυτό που θα σου αρέσει προσωπικά θα είναι η συνταγή σου.

mak3donas
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Ιουν 11, 2019 7:17 pm
Μηχανή:: Lelit PL41TEM
Μύλος:: Mazzer Major '01

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από mak3donas » Δευ Νοέμ 11, 2019 1:47 pm

1 ml νερό εχει 1 γρ βάρος , το ίδιο και ο καφές...για να είμαστε ακριβολογοι αν θες ίσως να μην είναι ακριβώς 1 γρ , να είναι 1.05 να είναι 0.95 του γραμμαρίου πάνω από +- 10% δεν είναι. Σε τέτοιες μικρές ποσότητες η διαφορά είναι αμελητέα, να μιλούσαμε για λίτρα πολλά, κυβικά νερού να το δεχτώ ότι θα έχει κάποια απόκλιση σημαντική. Ακόμα και έτσι όπως το λες να το πάρουμε με ml θες να μου πεις ότι πχ σε μια παρασκευή διπλού με 14 γρ καφέ να βγάλουμε 50 δε σου λέω 60 ml ρόφημα θα έχει βάρος 28-30γραμμαρια? Αυτο μου ακούγεται εξωπραγματικό. Εκτός και εάν κάποιος μπορεί να βγάλει 25γρ καφε υγρού και με τα υπόλοιπα 3-5 γραμμάρια βγάλει κρέμα όγκου 25ml πάνω από τον καφέ. ....δηλαδή για να το κάνουμε πιο λιανα κάποιος θα έχει φτιάξει εσπρέσσο 50ml που τα 1/2 του συνολικού ογκου θα είναι η κρέμα του δλδ αέρας. Δε ξέρω πως μπορεί να γίνει αυτό

Απάντηση