Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από Rallakias » Τετ Νοέμ 18, 2020 8:22 am

supermario έγραψε:
Τρί Νοέμ 17, 2020 11:04 pm
...
Ο μύλος είναι αυτός που έχει πάνω η μηχανή .. ε δεν νομίζω να βγαίνει τόσο χάλια λόγο μηχανής μάλλον κάτι κάνω λάθος. Μπορεί να είναι και όλα μαζί βέβαια !
Αυτο το ''μάλλον κάτι κάνω λάθος'' είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα να ξέρεις.
Αν ξέρεις που ειναι το λάθος ,ακόμα και αν ειναι της μηχανής μπορείς να το αντισταθμίσεις. Αν δεν ξέρεις που ειναι το λάθος και παράλληλα δεν εχεις και πολύ καλό εξοπλισμό που συγχωρεί σε κάποιο βαθμό τα ανθρωπινα λάθη , τότε με τέτοιους καφέδες θα κερνάς το νεροχύτη μέχρι να μάθεις.
Οι δρόμοι ειναι δύο : ή συνεχίζεις με τον ιδιο καφέ πειραματιζόμενος για να μάθεις μια ώρα αρχίτερα που ειναι το λάθος με κίνδυνο να απογοητευτείς και να τα παρατήσεις εντελώς ή αλλάζεις καφέ με κάτι πιο εύκολο και επανέρχεσαι όταν νοιώσεις πιο έτοιμος.

Υπάρχει βέβαια και μια περίπτωση να μην τον φτιάξεις ποτέ σωστά το συγκεκριμένο καφέ με μηχανή χωρίς pid σε συνδυασμό με entry level μύλο...

Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από geathana » Τετ Νοέμ 18, 2020 12:54 pm

PublicDomain έγραψε:
Τρί Νοέμ 17, 2020 10:39 pm
βασικά ούτε στο μαγαζί taf δεν μου βγήκε καλός ο taf αν και παρήγγειλα 2-3 να το επιβεβαιώσω!!!
Έχω πιει κι εγώ από τα χεράκια τους καφεδάκι που στο σπίτι μου θα ειχε πάει νεροχύτη... 😉

supermario
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Οκτ 07, 2020 9:10 am
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: ECM classika pid
2η Μηχανή:: gaggia Classic 2019
Μύλος:: eureka specialita
2ος Μύλος:: comandante c40

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από supermario » Τετ Νοέμ 18, 2020 1:17 pm

Rallakias έγραψε:
Τετ Νοέμ 18, 2020 8:22 am
supermario έγραψε:
Τρί Νοέμ 17, 2020 11:04 pm
...
Ο μύλος είναι αυτός που έχει πάνω η μηχανή .. ε δεν νομίζω να βγαίνει τόσο χάλια λόγο μηχανής μάλλον κάτι κάνω λάθος. Μπορεί να είναι και όλα μαζί βέβαια !
Αυτο το ''μάλλον κάτι κάνω λάθος'' είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα να ξέρεις.
Αν ξέρεις που ειναι το λάθος ,ακόμα και αν ειναι της μηχανής μπορείς να το αντισταθμίσεις. Αν δεν ξέρεις που ειναι το λάθος και παράλληλα δεν εχεις και πολύ καλό εξοπλισμό που συγχωρεί σε κάποιο βαθμό τα ανθρωπινα λάθη , τότε με τέτοιους καφέδες θα κερνάς το νεροχύτη μέχρι να μάθεις.
Οι δρόμοι ειναι δύο : ή συνεχίζεις με τον ιδιο καφέ πειραματιζόμενος για να μάθεις μια ώρα αρχίτερα που ειναι το λάθος με κίνδυνο να απογοητευτείς και να τα παρατήσεις εντελώς ή αλλάζεις καφέ με κάτι πιο εύκολο και επανέρχεσαι όταν νοιώσεις πιο έτοιμος.

Υπάρχει βέβαια και μια περίπτωση να μην τον φτιάξεις ποτέ σωστά το συγκεκριμένο καφέ με μηχανή χωρίς pid σε συνδυασμό με entry level μύλο...
και είναι πολύ δύσκολο να βρω και το λάθος με αυτά τα δεδομένα. (ούτε μπορώ να χαλάσω 5 κιλά καφέ για να ψάχνω!)

Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από geathana » Τετ Νοέμ 18, 2020 2:29 pm

Μέχρι να ξεκινήσουν να σου αρέσουν οι οξύτητες και να αποκτήσεις κάποια κιλά καφέ εμπειρίας, φύγε από taf.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από johnsin » Τετ Νοέμ 18, 2020 2:49 pm

Θα σου πρότεινα να αρχίσεις με βραζιλίες που είναι γλυκόπιοτοι και δεν θέλουν κάτι ιδιαίτερο. Και σιγά σιγά να πας σε άλλους εγώ έκανα μήνες για να συνηθίσει ο ουρανίσκος μου σε spesialty καφέ.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από Rallakias » Πέμ Νοέμ 19, 2020 2:24 pm

geathana έγραψε:
Τετ Νοέμ 18, 2020 12:54 pm
PublicDomain έγραψε:
Τρί Νοέμ 17, 2020 10:39 pm
βασικά ούτε στο μαγαζί taf δεν μου βγήκε καλός ο taf αν και παρήγγειλα 2-3 να το επιβεβαιώσω!!!
Έχω πιει κι εγώ από τα χεράκια τους καφεδάκι που στο σπίτι μου θα ειχε πάει νεροχύτη... 😉
Κατι αντιστοιχο εχω πάθει κι εγώ οταν προσπαθούσα στις αρχές να μάθω ποιά ειναι η σωστή γεύση του εσπρέσσο και πηγαίνοντας σε 3rd wave coffee roaster με κερνάνε εσπρεσσάκι και μου φαίνεται ξύδι! Εκτοτε ''κύλησε νερό στο αυλάκι'' και κατάλαβα πώς πρέπει να ειναι ο εσπρέσσο ή τουλάχιστον το εύρος του αποδεκτού στη γεύση του.Σήμερα πλέον έχοντας εκπαιδεύσει τον ουρανίσκο μου σε τέτοιες γεύσεις , απολαμβάνω τα αντίστοιχα εσπρεσσάκια εκτιμώντας τα.
Οφείλω να πω όμως οτι οι TAF και αντιστοιχοι roasters για να εμφανίσουν πιο έντονα το προφίλ του καφέ που σερβίρουν , τείνουν να εκχυλίζουν τον εσπρέσσο τους προς το ristretto και οχι προς το normale που θα γλύκαινε τον καφέ αλλά κάνοντας τις επιμέρους γεύσεις λιγότερο ευδιάκριτες.

greekboy
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 14, 2016 8:23 pm

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από greekboy » Παρ Ιαν 08, 2021 2:57 pm

Παιδιά μια απλή ερώτηση που όμως ψάχνω και δεν βρίσκω απάντηση.

Στα 60ml της εκχύλισης όταν μπαίνει σε σφυνακι δοσομετρητη, μετράμε όταν φτάσει το καιμακι στην ένδειξη 60 ή το υγρό?

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από Jousis » Παρ Ιαν 08, 2021 3:30 pm

greekboy έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 2:57 pm
Παιδιά μια απλή ερώτηση που όμως ψάχνω και δεν βρίσκω απάντηση.
Στα 60ml της εκχύλισης όταν μπαίνει σε σφυνακι δοσομετρητη, μετράμε όταν φτάσει το καιμακι στην ένδειξη 60 ή το υγρό?
Δεν μετράμε 60ml τίποτα, μετράμε γραμμάρια ;)
Ξέχνα τα ml, μαύρισε τα σημαδάκια του ποτηριού να μην τα βλέπεις.

Αλλά ναι, ο "ορισμός" για 60ml είναι απο τα ιταλικά καμένα χαρμάνια και περιλαμβάνει και κάμποσο αφρό.
Ο κάθε καφές έχει άλλο αφρό οπότε η συνταγή με όγκο είναι άχρηστη.
Προφανώς έναν καφέ που τον ξέρεις και τον φτιάχνεις 10 φορές την ημέρα, μπορείς να εκτιμήσεις πόσα γραμμάρια βγήκε "με το μάτι" (εκείνη την ημέρα).

Lefteris74
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Τετ Δεκ 23, 2020 1:25 am
Όνομα: Λευτέρης
Μηχανή:: Gaggia classic pro
Μύλος:: Eureka mignon crono

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από Lefteris74 » Πέμ Ιαν 14, 2021 11:53 pm

Ο χρόνος εκχύλισης μετράται απο την στιγμή που πατάς το κουμπί ή απο την στιγμή που θα πέσει η πρώτη σταγόνα καφέ;

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από Earendil » Παρ Ιαν 15, 2021 12:19 am

Από το κουμπί μετράω εγώ. Αν και υπάρχουν ορισμένοι που υποστηρίζουν την άλλη εκδοχή. Ένας φίλος ανέβασε πριν λίγο καιρό ένα video από το Whole lotta latte που υποστήριζε πως το μετράς από τη σταγόνα.

Απάντηση