Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Alex D.
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2012 4:19 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Gaggia Evolution
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Ascaso i1 mini
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: Home roasted
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από Alex D. » Τρί Νοέμ 04, 2014 11:02 am

Δεν αλλάζεις τίποτα απλά βγάζεις λιγότερα ml. Για διπλό ristretto, αντί να βγάλεις 60ml, σταματάς την εκχύλιση στα 45ml.
Στην αρχή της εκχύλισης βγαίνουν οι περισσότερες ουσίες και γι'αυτό έχεις πιο συμπυκνωμένη γεύση χωρίς να τον αριώνεις με τα επιπλέον 15ml.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από Y.V » Τρί Νοέμ 04, 2014 11:50 am

α) Κοβεις λεπτότερα παίρνοντας στον ίδιο χρόνο με έναν normale λιγότερα ml, ή β) αυξάνεις την ποσότητα καφέ αν θέλεις περισσότερα ml ροφήματος, διατηρώντας τον λόγο βάρος ροφήματος προς βάρος καφε περίπου σταθερόν με το α).

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από Michalis_cy » Τετ Νοέμ 05, 2014 11:47 am

Αλέξανδρε ο τρόπος που αναφέρεις είναι σαφώς πολύ έυκολος αφού δεν μπλέκεις με αλλαγές στη ρύθμιση του μύλου κλπ.

Αυτό ακριβώς κάνει κι αυτός εδώ, απλά σταματά την εκχύλιση στα 12 δευτερόλεπτα περίπου πέρνοντας έτσι περίπου τη μισή δόση από έναν διπλό εσπρέσσο





Είναι όμως ο σωστός τρόπος;

Εγώ μέχρι τώρα έκανα αυτο που περιγράφει ο Γιάννης ως α), δηλαδή κρατώντας την ποσοτητα του καφέ σταθερή ρύθμιζα τον μύλο σε πιο λεπτό κόψιμο κι έτσι είχα 40-45 ml καφέ σε περίπου 28 δευτερόλεπτα, όσο χρόνο δηλαδή χρειαζόταν μια κανονική διπλή δόση των 60 ml

Άβαταρ μέλους
Alex D.
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2012 4:19 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Gaggia Evolution
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Ascaso i1 mini
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: Home roasted
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από Alex D. » Πέμ Νοέμ 06, 2014 11:24 am

Κοίτα, το τι είναι σωστό και τι όχι είναι λίγο σχετικό αφού σε τελική ανάλυση αυτό που μετράει είναι η γεύση που θέλουμε να πάρουμε.

Γενικά ως τρόπο παραγωγής στο βιβλίο the ultimate coffee book for beginners and professionals αναφέρει για τον (μονό) ristretto:
7gr coffee extraxted with 2cl water, the extraxtion time should be 15-20 seconds.

Το θέμα είναι ότι πχ σπάνια βάζουμε 7gr καφέ ως μονή δόση (δηλ 14 για διπλό). Γι'αυτό και είναι λίγο και θέμα γεύσης. Αν θες αρκετά πιο έντονη γεύση, νομίζω κάνεις καλά που κόβεις ψιλότερα και στο κατω κατω δεν έχει τόση σημασία αν ονομάζεται ristretto ή όπως αλλιώς. Εγώ συνήθως απλά σταματάω την εκχύλιση νωρίτερα.

dim_cafe

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από dim_cafe » Κυρ Νοέμ 23, 2014 9:27 pm

επάνω σε αυτό που αναφέρει το βιβλίο ώς θεωρητικό θα ήθελα να πώ παρεμβαίνοντας οτι σε επίπεδο επαγγελματικό σε μια καφετέρια καταλαβαίνετε οτι δεν είναι εύκολο να αλλάζεις ρύθμιση στο καφέ για να φτιάξεις στρετο και να επανέλθεις μετά στην αρχική για αυτό όλοι προτίνουν την εύκολη λύση του γρηγορότερου στοπ. Προσωπικά προτιμώ, εννοείται τον δύσκολο δρόμο απλά γιατί μου δίνει καλύτερη γεύση...
με εκτίμιση
Δημήτρης

George A.

Διαφορετικοί χρόνοι εκχύλισης σε μονό και διπλό

Δημοσίευση από George A. » Τρί Δεκ 02, 2014 1:01 pm

Γεια σας παιδιά,

Προσφάτως αγόρασα την πρώτη μου μηχανή espresso. Είναι η delonghi ec 150 η οποία ήταν ό,τι καλύτερο μπορούσε να διαθέσει η τσέπη μου (εκ των υστέρων έμαθα πως το καλαθάκι της είναι pressurised). Έτσι άρχισα να φτιάξω τους πρώτους μου espresso με τις συμβουλές που διάβασα στο forum.
Ξεκινώντας με μονή δόση στην αρχή έπαιρνα 60ml καφέ σε 15-18 sec. Επίσης το puck μετά έβγαινε νερουλό. Έπειτα ο διπλός για 120 ml περιπου έβγαινε σε 25 sec. Πάντα με την ίδια πίεση απο το tamper.
Έτσι αποφάσισα να τον κόψω πιο ψιλό. Εκεί βάζωντας λίγο περισσότερο καφέ στο καλαθακι (λιγο παραπανω απ'οτι χώραγε το scoop) κατάφερα να η εκχύλιση να κρατήσει κοντα 28 sec και το puck να βγαίνει κανονικά. Αντίθετα ο διπλός βγαίνει σε 45sec και έχει πολύ νερουλό puck.
Κι εδώ αναρωτιέμαι, γιατί διαφέρουν οι χρόνοι εκχύλισης; Κανονικά όπως διαβάζω θα έπρεπε να είναι ίδιοι. Μήπως πρέπει να χρησιμοποιώ διαφορετικό κόψιμο για μονό και διπλό; Και επίσης παρότι που ο μονος βγαίνει σε κανονικό χρόνο δεν έχει τόσο καιμάκι όσο έβγαινε πριν (χρησιμοποιώ 90-10 arabica, robusta) και έχει μια νότα πικρή. Να τον κόψω πιο λεπτό και να μην πιέσω τόσο με το tamper ή το αντίθετο;;

Ευχαριστώ εκ των προταίρων

jimkopa
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Τρί Μάιος 28, 2013 10:41 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Delonghi EC155
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Τοποθεσία: Πτολεμαιδα

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από jimkopa » Τρί Δεκ 02, 2014 6:23 pm

ολα αυτα που διαβαζεις και ακους για χρονους κτλ ισχυουν για non presurized καλαθακια

απο την στιγμη που εχεις presurized καλαθακι οτι και να κανεις δεν ισχυουν αυτα περι χρονων πατηματος κοψιματος κτλ .... αυτο βγαζει στον δικο του χρονο οπως θελει τον καφε

πρωτα αγορασε non presurized διπλο καλαθακι μετα μελετησε εδω viewforum.php?f=4

και οτι αποριες εχεις εδω ειμαστε

George A.

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από George A. » Τετ Δεκ 03, 2014 2:07 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Υπάρχει περίπτωση το non pressurized καλαθάκι να αλλοιώσει κάποια από τα χαρ/κα της μηχανής; Πχ απ'ότι αντιλαμβανομαι αυτή βαλβίδα στο καλαθάκι βοηθάει στην πίεση εκχύλισης. Μήπως έτσι πέσει η μέγιστη πίεση από 15 bar που αναγράφει ο κατασκευαστής;

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από gsisr » Τετ Δεκ 03, 2014 3:17 pm

μακαρι να πεφτε..τα 15bar δεν κάνουν για εκχυλιση εσπρεσσο..κοντα στα 10 είναι το ιδανικο..επισης ο διπλος εσπρέσσο είναι 60ml και όχι 120..

George A.

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από George A. » Τετ Δεκ 03, 2014 6:15 pm

Χμμ κατάλαβα. Όντως έκανα λάθος για τα ml. Οπότε θα προσπαθήσω να πάρω ένα καλαθάκι non pressurised όσο πιο γρήγορα μπορώ!
Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Απάντηση