Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από Christos » Τετ Ιαν 25, 2012 2:28 pm

Καλή σου μέρα. Ενημέρωσε το προφίλ σου με το μικρό σου όνομα και την πόλη σου πρώτα όπως αυτό αναφέρεται στους κανονισμούς του forum.
viewtopic.php?f=12&t=1703#p26658
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από Christos » Τετ Ιαν 25, 2012 7:11 pm

g-pap έγραψε:Καλη σας μερα! προσφατα αγορασα μια gaggia color οπου μεσα εχει 2 φιλτρα, 1 για μονο και 1 για διπλο. εχω το εξης προβλημα. με το διπλο φιλτρο και διπλη δοση καφε μου βγαζει 60ml σε 25 δευτερολεπτα. ακριβως το ιδιο μου βγαζει και με το μονο φιλτρο..(60ml σε 25 δευτερολεπτα). κανω κατι λαθος? πως μπορω να πετυχω μονο?(το μονο φιλτρο βγαζει τα 30 ml σε 13 δευτερολεπτα). τα φωτα σας!
Γιώργο έχεις δυο καλαθάκια. Το ρηχό είναι για ESE pods και το βαθύ είναι και για μονό και για διπλό. Όλα είναι pressurized και πρέπει να χρησιμοποιούνται με το μικρό μαύρο πλαστικό που τοποθετείται στο κάτω μέρος του portafilter. Στα pressurized οι χρόνοι που διαβάζεις δεν έχουν νόημα και αυτό γιατί καλύπτουν την επίδραση του σωστού κοψίματος και φρεσκάδας του καφέ με μόνο σκοπό την δημιουργία ψεύτικης κρέμας.
viewtopic.php?f=4&t=1080#p14384

Για καλό espressso χρειάζεται να αγοράσεις καλό καφέ, κλασικό διπλό καλαθάκι, και μύλο.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

g-pap

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από g-pap » Τετ Ιαν 25, 2012 7:31 pm

Χρηστο ευχαριστω. Αν καταλαβα καλα δηλαδη αυτο που μετραω εγω ειναι τα ml αποκλειστικα? (δηλαδη για μονο espresso βαζω καφε για εναν καφε και το αφηνω να τρεξει μεχρι 30ml? εχω δοσομετρικο ποτηρακι). το κλασικο καλαθακι πως θα το ζητησω? πρεπει να παρω και για μονο και για διπλο καφε? και τελος μου προτεινεις καποιον μυλο? συγνωμη για τις τοοσες αποριες αλλα ειμαι καινουριος και ενθουσιασμενος..

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από Christos » Τετ Ιαν 25, 2012 7:41 pm

Ακριβώς για έναν καφέ απλά βάζεις την ανάλογη ποσότητα. Αλλά με τα pressurized η όλη διαδικασία είναι λάθος. Τα καλαθάκια τα βρίσκεις από τις δύο αντιπροσωπείες στην Αθήνα. Tα ζητάς σαν κλασικά ή "όχι pressurized". Η απάντηση στο γιατί διπλό υπάρχει ακριβώς στην πρώτη δημοσίευση αυτού του νήματος.
Για όλα τα άλλα κάνε ένα ψαξιματάκι στο forum, υπάρχουν όλες οι απαντήσεις.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
zoubas74
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 15, 2011 10:07 am
Όνομα: Μίμης
Μηχανή:: Gaggia Baby Black
2η Μηχανή:: XT 600 2KF 88'
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από zoubas74 » Πέμ Φεβ 02, 2012 9:05 pm

Καλησπερα κι απο μενα παιδια!
Καινουργιος κι εγω στον καφε (με το ψαξιμο εννοω).
Θελω να παραθεσω οτι σημαντικο ειναι και το αρωματισμα των μεταλλων το οποιο πρεπει να γινεται απαραιτητα στα καφε 3-5 εκχυλισεις σε καθε pf πριν σερβιρουν στους πρωτους πελατες,αλλιως ο καφες εχει μια γευση μεταλλου.
Στο σπιτι βεβαια ειναι καπως δυσκολο να σπαταλισεις τοση ποσοτητα καφε!
Τα πάντα ρει...

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από Y.V » Πέμ Φεβ 02, 2012 10:51 pm

Μήν ανησυχεις...
Οι επαγγελματίες επειδή κατα την διάρκεια της ημέρας έχουν φτιαξει πάρα πολλούς καφέδες, καθαρίζουν κάθε βράδυ με απορρυπαντικό (caffiza ή puly caff) γι αυτό και χρειάζεται να «ροντάρουν» την ντουζιέρα το καλαθακι και το πορταφίλτερ (αν και κατα την ταπεινή μου γνώμη μερικά καφέ με μεγάλη κίνηση θα έπρεπε να το κάνουν δυό φορές την ημέρα) .
Εμείς αυτό χρειάζεται να το κάνουμε το πολύ μια φορά την εβδομάδα με πιό σύνηθες τις 15 ήμερες με ένα μήνα.

Αλλά ακόμα και τότε έναν μόνο φτιαχνω και πετάω και φαίνεται ότι αρκεί!
Τον δεύτερο τον δίνω στη σύζυγο :lol: και τον τρίτο τον πίνω εγώ.

Άβαταρ μέλους
zoubas74
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 15, 2011 10:07 am
Όνομα: Μίμης
Μηχανή:: Gaggia Baby Black
2η Μηχανή:: XT 600 2KF 88'
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από zoubas74 » Παρ Φεβ 03, 2012 9:14 pm

Σωστο σε βρισκω φιλε μου!!!!! :oneup:
Τα πάντα ρει...

Άβαταρ μέλους
miza
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Φεβ 22, 2012 6:52 am
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Gaggia Baby Black
Μύλος:: Ascaco i-mini
Τοποθεσία: Ίλιον

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από miza » Παρ Μαρ 30, 2012 7:14 pm

Καλησπέρα, έχω εδώ και κάποιο καιρό τα απαραίτητα σύνεργα για την παρασκευή του καφέ, εκτός από δοσομετρικό ποτηράκι, μηχανή και μύλος όπως φαίνονται στο profile μου.
[*]Πρώτων δεν έχω καταλάβει ποιος είναι ο παράγοντας για το πόσο λεπτό πρέπει να κόψω τον καφέ , εγώ τον κόβω στο ποιο λεπτό.
[*]Δεύτερον έχω το default διπλό καλαθάκι από Gaggia black που χωράει 16g, γιατί άμα βάλω περισσότερο φαίνεται σημάδι από την βίδα, που δεν έχω καταλάβει γιατί αν γίνετε αυτό είναι πρόβλημα.

Το πρόβλημα:
Ο καφές τα πρώτα δευτερόλεπτα βγαίνει αρκετά σκούρος και στη συνέχεια ίσος και από το 18 δευτερόλεπτο βγαίνει πολύ νερουλός...
Ο καφές που έχω αν και δεν ξέρω πόσο σημασία παίζει είναι ipanema από coffeway.
Τι μπορώ να κάνω για να βελτιώσω αυτά τα προβλήματα;

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από spyros » Παρ Μαρ 30, 2012 8:03 pm

1) Εσύ θα κρίνεις την σκάλα για το άλεσμα. Προσπάθησε να είσαι κοντά στα 25 sec 50 ml για διπλή δόση, χωρίς βέβαια να σημαίνει πως το καλύτερο αποτέλεσμα θα το πάρεις με τις παραπάνω τιμές.

2) Δεν ξέρω ακριβώς το μέγιστο που χωράει το συγκεκριμένο καλαθάκι. Σε ένα βαθμό είναι φυσιολογικό το σημάδι αν όμως το παραγεμίσεις θα σπάσει το puck και θα πάρεις ανομοιόμορφα εκχυλισμένο καφέ. Πιθανό να είσαι πάλι κοντά στους χρόνους ο λόγος όμως θα είναι η μεγάλη ποσότητα σε γραμμάρια που θα το ισορροπεί σε ένα βαθμό.

Με επιφύλαξη, το πρόβλημά σου πρέπει να είναι ο μπαγιάτικος καφές. Αν ειδικά ξεκινά κανονικά ( 2 ml / sec) και στα 18 sec αυξάνει την ροή και ξανθαίνει...

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Παρ Μαρ 30, 2012 8:11 pm

Μιχάλη,
Δες επίσης αν το καλαθάκι σου είναι pressurized ή οχι.viewtopic.php?f=4&t=1080#p14384
Ο χρόνος και τα ml είναι οι παράγοντες που για εξαρτώνται απο το κόψιμο για να πετύχουμε την καλύτερη γεύση στον καφέ.
Για το θέμα τις εκχύλισης πολλά μπορούν παίζουν ρόλο. Ρίξε ένα διάβασμα στο πρώτο post του θέματος που έγραψες viewtopic.php?f=4&t=972#p12149 και γενικά στο φόρουμ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Christos την Παρ Μαρ 30, 2012 8:35 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Edited από admin.

Απάντηση