Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
stasta
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 18, 2017 11:50 am
Όνομα: Σταύρος
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από stasta » Τρί Νοέμ 17, 2020 7:55 pm

Γέμισε το καλαθάκι σου μέχρι πάνω με λίγο πιο ψιλό κόψιμο και πάτα καλά να ανέβει σε δευτερόλεπτα η εκχύλιση σου.Δοκιμασε έτσι μερικές μέρες και αν βγαίνει ακόμα ξινός τότε ανέβασε τη θερμοκρασία σου

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από johnsin » Τρί Νοέμ 17, 2020 8:42 pm

Για ποιο καφέ μιλάμε ?

supermario
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Οκτ 07, 2020 9:10 am
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: ECM classika pid
2η Μηχανή:: gaggia Classic 2019
Μύλος:: eureka specialita
2ος Μύλος:: comandante c40

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από supermario » Τρί Νοέμ 17, 2020 9:57 pm

stasta έγραψε:
Τρί Νοέμ 17, 2020 7:55 pm
Γέμισε το καλαθάκι σου μέχρι πάνω με λίγο πιο ψιλό κόψιμο και πάτα καλά να ανέβει σε δευτερόλεπτα η εκχύλιση σου.Δοκιμασε έτσι μερικές μέρες και αν βγαίνει ακόμα ξινός τότε ανέβασε τη θερμοκρασία σου
θα το δοκιμάσω! για τη θερμοκρασία δεν έχω pid δυστυχώς

supermario
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Οκτ 07, 2020 9:10 am
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: ECM classika pid
2η Μηχανή:: gaggia Classic 2019
Μύλος:: eureka specialita
2ος Μύλος:: comandante c40

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από supermario » Τρί Νοέμ 17, 2020 9:59 pm

johnsin έγραψε:
Τρί Νοέμ 17, 2020 8:42 pm
Για ποιο καφέ μιλάμε ?
pianeta blue

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από Rallakias » Τρί Νοέμ 17, 2020 10:28 pm

Παιδιά οι καφέδες του TAF είναι μεταξωτά βρακιά και θέλουν και αντιστοιχους κ@λους. Εχουμε κεράσει πολλούς τέτοιους καφέδες στο νεροχύτη , μην παιδεύεστε άδικα αν δεν έχετε πολύ καλό εξοπλισμό και γνώσεις πάνω στο τι γίνεται λάθος. Προσωπικά τους αποφεύγω επιδεικτικά για να μην ταλαιπωριέμαι άδικα.

Μάριε βλέπω και απο προηγούμενα σου ποστ οτι επιμένεις με TAF. Η μηχανή σου ειναι πολύ entry level και ο μύλος σου (?) ειναι άγνωστος.Σε συνδυασμό με την απειρία σου δεν πρόκειται να πιείς σωστό καφέ απο TAF στο προσεχές μέλλον. Αλλαξε roaster μήπως και απολαύσεις καφεδάκι.

Σημ:το περίεργο ειναι οτι όπου εχω πιεί καφέ TAF απο μαγαζί ,είναι πολύ καλός. Εννοείται οτι τα μαγαζια αυτα εχουν μηχανάρες και μύλους τέρατα για να βγεί σωστό το αποτέλεσμα στο φλυτζάνι ,αλλά μου κάνει εντύπωση οτι και το προσωπικό ειναι πάντα εκπαιδευμένο.Αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση ο Χ χειριστής του ''Γρηγόρη'' που ''πατάει ενα κουμπί και βγαίνει ενα ζουμί'' ότι και μηχανή να του δώσεις να βγάλει σωστό καφέ TAF.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από PublicDomain » Τρί Νοέμ 17, 2020 10:39 pm

βασικά ούτε στο μαγαζί taf δεν μου βγήκε καλός ο taf αν και παρήγγειλα 2-3 να το επιβεβαιώσω!!!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από johnsin » Τρί Νοέμ 17, 2020 10:43 pm

Τον έχω δοκιμάσει στην ίδια μηχανή και ταν αρκετά καλός και γλυκόπιοτος στην συνταγή που δίνει η Taf αλλά έκανα και στα 40 '' και δεν άλλαξε γευστικά. Πολύ καλό καφεδάκι ήταν ο Mococa brazill πήρα τα γευστικά χαρακτηριστικά του καφέ και για μένα πολύ καλύτερος από τον pianeta blue.
Δοκίμασε τον θα δεις.! :coffee:

Άβαταρ μέλους
GeorgeS
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 30, 2019 5:57 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: TAF Pianeta Blend
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από GeorgeS » Τρί Νοέμ 17, 2020 10:54 pm

Pianeta Blue από μένα κάνα χρόνο τώρα σε Gaggia classic 9bar opv + PID 94βαθμούς

18-19 γραμμάρια 35-40 Δευτερόλεπτα εκχύλιση και τα σχόλια που παίρνω είναι οτι τον φτιάχνω ίδιο με το κατάστημα franchise Τaf στην Δάφνη-Αγ. Δημήτριο.

Μοναδικές περιπτώσεις που με προβληματίζει είναι όταν έχουν θέματα καθυστέρησης στην παραλαβή τους και είναι πολύ φρεσκοκαβουρδισμένος. Εκεί δυστυχώς πρέπει να αλλάξω κόψιμο και να μειώσω θερμοκρασία γιατί η ξινίλα παραμονεύει.

Γενικά θα έλεγα οτι σαν blend για 2πλο εσπρέσσο ζεστό ή φρέντο είναι ισορροπημένος χωρίς εκπλήξεις και μοναδικό ψεγάδι οι χρόνοι παράδοσης των συσκευασιών και η φρεσκάδα-σπιρτάδα.΄
Πριν 1 εβδομάδα παρέλαβα 2 σακουλάκια καβουρδισμένα 2μέρες πριν. Αναγκαστικά άνοιξα το 1ο και το ριξα στο hopper του μύλου για να αναπνεύσει λίγο.

supermario
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Οκτ 07, 2020 9:10 am
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: ECM classika pid
2η Μηχανή:: gaggia Classic 2019
Μύλος:: eureka specialita
2ος Μύλος:: comandante c40

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από supermario » Τρί Νοέμ 17, 2020 11:04 pm

Rallakias έγραψε:
Τρί Νοέμ 17, 2020 10:28 pm
Παιδιά οι καφέδες του TAF είναι μεταξωτά βρακιά και θέλουν και αντιστοιχους κ@λους. Εχουμε κεράσει πολλούς τέτοιους καφέδες στο νεροχύτη , μην παιδεύεστε άδικα αν δεν έχετε πολύ καλό εξοπλισμό και γνώσεις πάνω στο τι γίνεται λάθος. Προσωπικά τους αποφεύγω επιδεικτικά για να μην ταλαιπωριέμαι άδικα.

Μάριε βλέπω και απο προηγούμενα σου ποστ οτι επιμένεις με TAF. Η μηχανή σου ειναι πολύ entry level και ο μύλος σου (?) ειναι άγνωστος.Σε συνδυασμό με την απειρία σου δεν πρόκειται να πιείς σωστό καφέ απο TAF στο προσεχές μέλλον. Αλλαξε roaster μήπως και απολαύσεις καφεδάκι.

Σημ:το περίεργο ειναι οτι όπου εχω πιεί καφέ TAF απο μαγαζί ,είναι πολύ καλός. Εννοείται οτι τα μαγαζια αυτα εχουν μηχανάρες και μύλους τέρατα για να βγεί σωστό το αποτέλεσμα στο φλυτζάνι ,αλλά μου κάνει εντύπωση οτι και το προσωπικό ειναι πάντα εκπαιδευμένο.Αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση ο Χ χειριστής του ''Γρηγόρη'' που ''πατάει ενα κουμπί και βγαίνει ενα ζουμί'' ότι και μηχανή να του δώσεις να βγάλει σωστό καφέ TAF.
Ο μύλος είναι αυτός που έχει πάνω η μηχανή .. ε δεν νομίζω να βγαίνει τόσο χάλια λόγο μηχανής μάλλον κάτι κάνω λάθος. Μπορεί να είναι και όλα μαζί βέβαια !

supermario
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Οκτ 07, 2020 9:10 am
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: ECM classika pid
2η Μηχανή:: gaggia Classic 2019
Μύλος:: eureka specialita
2ος Μύλος:: comandante c40

Re: Διπλός και μονός espresso, γενικές παράμετροι.

Δημοσίευση από supermario » Τρί Νοέμ 17, 2020 11:07 pm

GeorgeS έγραψε:
Τρί Νοέμ 17, 2020 10:54 pm
Pianeta Blue από μένα κάνα χρόνο τώρα σε Gaggia classic 9bar opv + PID 94βαθμούς

18-19 γραμμάρια 35-40 Δευτερόλεπτα εκχύλιση και τα σχόλια που παίρνω είναι οτι τον φτιάχνω ίδιο με το κατάστημα franchise Τaf στην Δάφνη-Αγ. Δημήτριο.

Μοναδικές περιπτώσεις που με προβληματίζει είναι όταν έχουν θέματα καθυστέρησης στην παραλαβή τους και είναι πολύ φρεσκοκαβουρδισμένος. Εκεί δυστυχώς πρέπει να αλλάξω κόψιμο και να μειώσω θερμοκρασία γιατί η ξινίλα παραμονεύει.

Γενικά θα έλεγα οτι σαν blend για 2πλο εσπρέσσο ζεστό ή φρέντο είναι ισορροπημένος χωρίς εκπλήξεις και μοναδικό ψεγάδι οι χρόνοι παράδοσης των συσκευασιών και η φρεσκάδα-σπιρτάδα.΄
Πριν 1 εβδομάδα παρέλαβα 2 σακουλάκια καβουρδισμένα 2μέρες πριν. Αναγκαστικά άνοιξα το 1ο και το ριξα στο hopper του μύλου για να αναπνεύσει λίγο.
Θα το δοκιμάσω με 18 που νομίζω είναι οριακά στο καλαθάκι ευχαριστώ!

Απάντηση