Χαμηλότερη δοση σε specialty

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
Christos.As
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 31, 2021 9:49 am
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL62 (Mara) X
2η Μηχανή:: Moka Pot
Μύλος:: Baratza sette 270Wi
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: Taf, Taresso,
Τοποθεσία: Αθήνα

Χαμηλότερη δοση σε specialty

Δημοσίευση από Christos.As » Παρ Φεβ 24, 2023 8:46 pm

Καλησπέρα σας,

Σε διαφορα ποστ εχω παρατηρήσει αναφορές για δοσολογίες σε καφέδες specialty της ταξης των 18,19,20 γραμμαριων.
Στο mama IMS καλαθακι 14-18g που έρχεται με την Mara X βαζω συνήθως πάντα 17g απο medium roast καφέδες ( π.χ tigrato) και το αποτέλεσμα το βρίσκω πολύ ικανοποιητικό. Σε αυτή τη δόση δεν παρατηρώ channeling ενω δεν κάνω ιδιαίτερη προετοιμασία στο pack (leveling με distribution tool και πάτημα σχετικά δυνατό).
Δοκιμασα στο ιδιο καλαθακι δόση 18γρ. με την αντίστοιχη προσαρμογή στην άλεση και αυτο που παρατήρησα ηταν έντονο channeling. Το φλιτζάνι βέβαια συνέχισε να μου φαίνεται αρκετά ικανοποιητικό.
Με τις διαφορετικές δόσεις δεν παρατήρησα σημαντική αλλαγή στο pack όσον αφορά υγρασία και ευκολία αποκόλλησης απο το καλαθακι. Και στις δυο δόσεις το pack εχει κάποια υγρασία χωρίς να υπάρχει στρώμα νερού απο πανω του, βγαίνει ενιαίο χωρίς δυνατό χτύπημα και αφήνει υπολείμματα στο καλαθάκι.
Για δεδομένο καλαθακι υπάρχει κάποια πρακτική διαφορα αν βαλω 17γρ. καφε και παρω 34γρ ροφήματος ή βαλω 18γρ. καφε και παρω 36 ή βάλω 19 γρ και πάρω 38;
Δεν μιλάω για τις διαφορές που μπορεί να παρατηρήθουν στο pack αλλα για πιθανές ποιοτικές διάφορες που μπορεί να φανούν στο φλιτζανι.
Μπορει κάποιος να μου εξηγήσει το λόγο που οι specialty καφέδες χρειάζονται μεγαλύτερες δόσεις;

Ευχαριστώ

nikosdeb
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Ιαν 08, 2020 8:57 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Lelit PL41tem PID
2η Μηχανή:: V60, aeropress
Μύλος:: Eureka mignon specia
2ος Μύλος:: Timemore c2 chestnut

Re: Χαμηλότερη δοση σε specialty

Δημοσίευση από nikosdeb » Σάβ Φεβ 25, 2023 3:18 pm

Νομιζω ο Hoffman στο βιντεο που μιλαει για την δοση στο καλαθι, εχει καταρρίψει τον μυθο οτι οι speciality light roast χρειαζονται μεγαλυτερη δοση. Μαλιστα ισχυριζεται το αντιθετο, δηλαδή οτι ενας light καφες θελει μεγαλη "προσπαθεια" απο τον εξοπλισμο μας για να εκχυλιστει, οποτε αν του δωσουμε μικροτερη δοση θα ειναι μικροτερο το δυσκολο φορτιο. Οποτε ειναι πιο πιθανο με μικρότερες δοσεις στο καλαθι να παρουμε καλυτερο αποτελεσμα.
Νομιζω πλεον απλα βαζουμε μεγαλυτερη δοση γιατι λογω πυκνοτητας χωραει περισσοτερος light απ οτι dark στο καλαθι και δεν θελουμε να εχουμε ενα puck σουπα απο το νερο, οπως επισης μας βολευει γιατι εχουμε ενα μεγαλυτερο σε ml ροφημα. Τα ανωτερω δεν σχετιζονται με το γευστικο αποτελεσμα

Christos.As
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 31, 2021 9:49 am
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL62 (Mara) X
2η Μηχανή:: Moka Pot
Μύλος:: Baratza sette 270Wi
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: Taf, Taresso,
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χαμηλότερη δοση σε specialty

Δημοσίευση από Christos.As » Δευ Φεβ 27, 2023 8:07 pm

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Με την ευκαιρία ξαναείδα το βίντεο που αναφέρεις.

Απάντηση