Channeling σε Gaggia Classic λόγω shower holder

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
jimikoukou
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Οκτ 23, 2018 10:54 am
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Channeling σε Gaggia Classic λόγω shower holder

Δημοσίευση από jimikoukou » Δευ Ιαν 30, 2023 2:22 am

Ανοίγω αυτό το topic ενημερωτικά για κάτι που ίσως χρησιμοποιούν πολλοί, και ίσως δεν δημιουργεί πρόβλημα σε όλους, αλλά σίγουρα θα υπάρχει σε κάποιους και ίσως δεν μπορούν να εντοπίσουν τι φταίει.
Από την αγορά της μηχανής, πριν λίγα χρόνια, είχα προχωρήσει ανάμεσα σε άλλα εξαρτήματα, στην "αναβάθμιση" του shower holder, από το αλουμινένιο εργοστασιακό, στο παρακάτω μπρούτζινο με τις 6 μικρές τρύπες, τώρα πια βλέπω έχουν κυκλοφορήσει κ άλλα σχέδια:
brass1.jpg
Πολύ συχνά, ή πιο συχνά με κάποια καλαθάκια, είχα στο puck μία τρύπα ακριβώς στο ίδιο σημείο, στην καλύτερη μια μικρή λακούβα, στην χειρότερη κάτι τέτοιο:
hole1.jpg
Παρόλο που στο γυμνό pf η εκχύλιση δεν φαινόταν κακή, δεν υπήρχαν πιτσιλίσματα ή έντονες αλλαγές χρώματος προς εκείνη την πλευρά, σίγουρα πιστεύω επηρέαζε τη γεύση σε ένα βαθμό, δεν έχω προλάβει να διαπιστώσω τη διαφορά ακόμα αναλυτικά.
Για να μη μακρηγορώ, μετά από διάφορες δοκιμές και μετά από αναζήτηση και σε ξένα forums αποδείχτηκε ότι υπαίτιος ήταν αυτό το σχέδιο της μπρούτζινης shower holder..
Προσπάθησα όπως έγραφαν κάποιοι να ανοίξω τις τρύπες, με δοκιμές σε διάφορες διαμέτρους, κατέληξα μέχρι αυτό το σχέδιο
brass2.jpg
Αλλά μάταια, το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.
Τελικά αποδεικνύεται ότι αυτό το σχέδιο με τις 6 τρύπες στα συγκεκριμένα σημεία, άσχετα με το μέγεθος τους, δημιουργεί πρόβλημα στην εκχύλιση, και τελικά κατέληξα να αγοράσω το ανοξείδωτο shower holder που είναι πια και part της Gaggia στην νέα Classic αν δεν κάνω λάθος? Πάντως ταιριάζει κανονικά και στην -2015 Classic που έχω, ειναι διαθέσιμο και Ελλάδα με τον κωδικό 42946502701, προσοχή μόνο το σχήμα να είναι ακριβώς όπως στην φωτογραφία, 4 τρύπες σε αυτά ακριβώς τα σημεία, αυτής της διαμέτρου, όχι 2-3mm μόνο. Γνωστός Άγγλος το πουλάει και σε μπρούτζινο, αλλα βγαίνει ακριβό με τα μεταφορικά,τελωνεία κλπ.
inox.jpg
Αποτέλεσμα από τη στιγμή που το άλλαξα έχω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μετά από χρόνια, σε όλες τις δοκιμές που έκανα, ένα εντελώς flat puck χωρίς ατέλειες:
puck.jpg
Συμβουλεύω λοιπόν όσους έχουν το ίδιο shower holder ή άλλο σχέδιο που ξεφεύγει από το εργοστασιακό σχέδιο με τις 4 μεγάλες τρύπες και παρατηρούν παρόμοια φαινόμενα να το αλλάξουν άμεσα!

spy dag
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2019 11:52 am

Re: Channeling σε Gaggia Classic λόγω shower holder

Δημοσίευση από spy dag » Τετ Φεβ 08, 2023 7:39 pm

Ο barista εχει με μικρες τρυπες.Η καινουργια Caggia φοραει shower holder με μεγαλες η μικρες τρυπες?
Αν θες πες καταστημα που το πηρες

jimikoukou
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Οκτ 23, 2018 10:54 am
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Channeling σε Gaggia Classic λόγω shower holder

Δημοσίευση από jimikoukou » Τετ Φεβ 15, 2023 2:39 am

Από τον Λουμίδη την πήρα, το barista.gr είδα ότι στη φωτό δείχνει αυτό με τις μικρές τρύπες, παρόλο που ο κωδικός είναι ίδιος, ίσως δεν την έχει ανανεώσει, αλλά δεν ήθελα να το ρισκάρω. Λογικά και η νέα Gaggia Classic έχει holder με μεγάλες τρύπες, και η παλιά είχε το ίδιο pattern, απλά ήταν αλουμινένιο.
Μετά από αρκετούς καφέδες από την αλλαγή ανακαλύπτω πόσο λάθος ήταν το setup, και πως λύθηκαν κάποια παράδοξα, όπως:
- Οι πιο light roasted καφέδες, οπως πχ taf, σε κάτω από 40sec εκχυλίσεις μου έβγαιναν ξινοί, δλδ. στα προτεινόμενα 25-30sec δεν πίνονταν γενικότερα, μόνο κάποιοι αρκετά σκούροι.
- Είχα πάρει VST 18gr καλαθάκι και το αποτέλεσμα ήταν ακόμα πιο μεγάλη ξινίλα, δεν το χρησιμοποιούσα ποτέ, παρόλο που έκοβα πιο λεπτά κ μεγάλωνα τους χρόνους. Συνήθως χρησιμοποιούσα το IMS Competition 18gr.
Όπως αποδείχτηκε το shower screen ευνοούσε μάλλον τη ροή του νερού κυρίως περιφερειακά και το channeling, κ επειδή το IMS έχει λιγότερες τρύπες περιφερειακά κ στο σύνολο, έσωζε κάπως την κατάσταση.
Μετά την αλλαγή του shower screen παρατηρώ πολλά περισσότερα αρώματα και γεύσεις, κάθε ποικιλία είναι όντως διαφορετική, το VST καλαθάκι αν βρεις το κόψιμο που του ταιριάζει δίνει καλό αποτέλεσμα και οι εκχυλίσεις 28-32sec περίπου είναι πια μια χαρά..
Τι έκανα τόσα χρόνια.. :a042:

Άβαταρ μέλους
madnifestah
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2018 2:07 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Sculptor 078s
2ος Μύλος:: KINGrinder k4
Οι καφέδες μου:: roasters-kolektiva.com
Τοποθεσία: Σέρρες
Επικοινωνία:

Re: Channeling σε Gaggia Classic λόγω shower holder

Δημοσίευση από madnifestah » Σάβ Φεβ 18, 2023 7:55 pm

αυτά διάβαζα και εγω για το chaneling και κανείς δεν μπορουσε να το σώσει ούτε με το μπρουτζινο ουτε με το stainless steel generic που κυκλοφορούσε..
οπότε για πολυ καιρό ήμουν με το αλούμινενιο και ims shower screen
μέχρι που αγόρασα το αυθεντικό της καινουριας classic απο το blue star coffee πριν δυο χρόνια..
https://www.bluestarcoffee.eu/gaggia-cl ... 5068-p.asp

Απάντηση