απέραντη, ατέλειωτη ξυνίλα!

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
thelwCafe
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 01, 2021 2:50 pm

Re: απέραντη, ατέλειωτη ξυνίλα!

Δημοσίευση από thelwCafe » Τρί Νοέμ 15, 2022 12:34 pm

dkstopo έγραψε:
Τρί Νοέμ 15, 2022 8:47 am
Εφόσον έχεις παίξει με την θερμοκρασία, η πίεση είναι οκ, και δεν σου άλλαξε τίποτα τότε γίνεται υπό εκχύλιση και μάλλον φταίει ο μυλος σου.
Εάν τον είχες παρει μεταχειρισμένο ψάξε ότι τα μαχαίρια είναι οκ ή ότι δεν είναι σπασμένη κάποια βαση των μαχαιριών. Εάν είναι όλα οκ, στη θέση σου θα άλλαζα μαχαίρια αν όχι μυλο. Αν θες κάνε μερικά διαφορετικά κοψίματα άνοιξε τα και ανέβασε φωτό με όση λεπτομέρεια μπορείς.
Όντως ο μύλος ήταν! Καινούργιο τον είχα πάρει, αλλά μέσα σε 1-2 χρόνια είχε μπουκώσει τελείως. Μπορεί να είναι έτσι αυτό το μοντέλο, να θέλει πιο τακτικό καθάρισμα

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: απέραντη, ατέλειωτη ξυνίλα!

Δημοσίευση από Hatori » Τρί Νοέμ 15, 2022 9:08 pm

Καφέ με γεύση τρίχας????
:red: :red: :red:
Ευτυχώς το ανακάλυψες έγκαιρα.....

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: απέραντη, ατέλειωτη ξυνίλα!

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τρί Νοέμ 15, 2022 10:22 pm

thelwCafe έγραψε:
Τρί Νοέμ 15, 2022 12:34 pm
dkstopo έγραψε:
Τρί Νοέμ 15, 2022 8:47 am
Εφόσον έχεις παίξει με την θερμοκρασία, η πίεση είναι οκ, και δεν σου άλλαξε τίποτα τότε γίνεται υπό εκχύλιση και μάλλον φταίει ο μυλος σου.
Εάν τον είχες παρει μεταχειρισμένο ψάξε ότι τα μαχαίρια είναι οκ ή ότι δεν είναι σπασμένη κάποια βαση των μαχαιριών. Εάν είναι όλα οκ, στη θέση σου θα άλλαζα μαχαίρια αν όχι μυλο. Αν θες κάνε μερικά διαφορετικά κοψίματα άνοιξε τα και ανέβασε φωτό με όση λεπτομέρεια μπορείς.
Όντως ο μύλος ήταν! Καινούργιο τον είχα πάρει, αλλά μέσα σε 1-2 χρόνια είχε μπουκώσει τελείως. Μπορεί να είναι έτσι αυτό το μοντέλο, να θέλει πιο τακτικό καθάρισμα
Καλο ειναι να καθαριζεις σχολαστικα τον μυλο καθε 6μηνο.

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: απέραντη, ατέλειωτη ξυνίλα!

Δημοσίευση από pankostas » Τρί Νοέμ 22, 2022 2:11 am

Εγώ πάντως που πήρα καινούργιο μύλο, είχα ΠΑΝΤΑ το θέμα της ξινιλας. Πλέον παράτησα τα speciality και έχω βρει την υγεία μου!

Απάντηση