απέραντη, ατέλειωτη ξυνίλα!

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
thelwCafe
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 01, 2021 2:50 pm

Re: απέραντη, ατέλειωτη ξυνίλα!

Δημοσίευση από thelwCafe » Δευ Νοέμ 14, 2022 12:27 pm

Trade52 έγραψε:
Σάβ Νοέμ 12, 2022 12:08 pm
Ο κανόνας λέει για να μειώσουμε την ξινίλα αυξάνουμε την θερμοκρασία ή το χρόνο εκχύλισης. Αλλά σίγουρα αυτά τα έχεις δοκιμάσει. Είχα σχεδόν το ίδιο πρόβλημα και δεν μπορούσα να καταφέρω να βγάλω σωστό καφέ έβγαινε πάντα ξινόπικρος.
Οπότε εστίασα σε 3 παράγοντες που βελτίωσαν τη κατάσταση τόσο ώστε να μην υπάρχει πλέον πρόβλημα.
Το πρώτο και βασικότερο ήταν ο μύλος... Ήθελαν τα μαχαίρια ευθυγράμμιση.
Το δεύτερο ήταν το νερό. (Αν και από εκεί ξεκίνησα.) Σταμάτησα να χρησιμοποιώ νερό με χλώριο (της βρύσης) που σε συνδυασμό με το φίλτρο ρητίνης χαλούσε τη γεύση. Έβαλα εμφιαλωμένο και μειώθηκε αρκετά η ξινίλα.
Και το τρίτο ήταν το καλαθάκι. Έπαψα να γεμίζω με 18 -19 γραμμάρια το διπλό που είχε το γυμνό πορταφίλτερ (νομίζω είναι 16 γρ) και πήρα καλαθάκι 18 γρ. (vst). Πιστεύω γενικά ότι τα καλαθάκια λειτουργούν περισσότερο σωστά κοντά στην ονομαστική τους τιμή.
Ευχαριστώ όλους για την κατανόηση, σίγουρα όποιος έχει περάσει πολύ καιρό με ξυνίλα μπορεί να με καταλάβει. Ενώ τα δοκιμάζεις όλα η ξυνίλα εκεί αμετάβλητη!
Τώρα με νερό δεν νομίζω ότι έχω πρόβλημα, έχω βάλει ένα πολύ καλό φίλτρο στην παροχή της βρύσης, αλλά δε χάνω να δοκιμάσω τίποτα και με εμφιαλωμένο.
Μια απειροελάχιστη αλλαγή στην ξυνίλα έχω με την αλλαγή της ποσότητας καφέ. Τώρα έχω φτάσει στα 21γρ και το τεστ με το νόμισμα δείχνει ότι είναι αρκετά καλά. Στα επόμενα είναι να πάρω ένα 18γρ vst μπας και δω το φως το αληθινό.
Αυτό που ιντρίγκαρε (γιατί όλες οι άλλες δοκιμές όπως είπα είχαν απειροελάχιστη αλλαγή στη γεύση) ήταν η ευθυγράμμιση του μύλου. Δεν το είχα ξανακούσει. Πως γίνεται; ο μύλος μου είναι ο Lelit Pl44 mmt
https://coffeelovers.gr/-miloi/39-lelitpl044mmt.html

και λένε είναι πανομοιότυπος με τον Ascaso i2

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: απέραντη, ατέλειωτη ξυνίλα!

Δημοσίευση από nkout » Δευ Νοέμ 14, 2022 12:50 pm

Μην ασχοληθεις με ευθυγραμιση σε κωνικα μαχαιρια, δεν εχει νοημα στην περπτωση σου. Θεμα θερμοκρασιας, κοψιματος καφε (ποσο λεπτα) κ κατανομης εχεις, θα σου παρει λιγο χρονο αλλα θα το βρεις. Παρε κανενα illy για αρχη που δεν βγαζει ξυνιλες με τιποτα κ κανε πειραματισμους με υπομονη.Θελει χρονο να το βρεις.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: απέραντη, ατέλειωτη ξυνίλα!

Δημοσίευση από nkout » Δευ Νοέμ 14, 2022 12:59 pm

Επισης στο ξαναπα κ πριν, το ισιωτηρι εμενα γευστικα μου εκανε ζημια, ενω οπτικα με ξεγελουσε γιατι η ροη εδειχνε πιο ομορφη.

Κατεληξα στα εξης βηματα: ανακατεμα του καφε με ενα ξυλακι στο κυπελο του μυλου, αδειασμα στο pf, wdt, χτυπημα 2-3 φορες κατακορυφα να κατσει ο καφες, πατημα, εκχυλιση.

thelwCafe
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 01, 2021 2:50 pm

Re: απέραντη, ατέλειωτη ξυνίλα!

Δημοσίευση από thelwCafe » Δευ Νοέμ 14, 2022 1:25 pm

nkout έγραψε:
Δευ Νοέμ 14, 2022 12:59 pm
Επισης στο ξαναπα κ πριν, το ισιωτηρι εμενα γευστικα μου εκανε ζημια, ενω οπτικα με ξεγελουσε γιατι η ροη εδειχνε πιο ομορφη.

Κατεληξα στα εξης βηματα: ανακατεμα του καφε με ενα ξυλακι στο κυπελο του μυλου, αδειασμα στο pf, wdt, χτυπημα 2-3 φορες κατακορυφα να κατσει ο καφες, πατημα, εκχυλιση.
Αυτό θα είναι το πρώτο που θα δοκιμάσω γυρνώντας σπίτι :)
Αν δεν πιάσει, θα ανοίξω τον μύλο μόνο για καθαριότητα
Αν δεν πιάσει αυτό, πάω για illy
Αν δεν πιάσει ούτε αυτό θα πάρω vst καλαθάκι

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: απέραντη, ατέλειωτη ξυνίλα!

Δημοσίευση από DgSensei » Δευ Νοέμ 14, 2022 6:52 pm

Παιδιά, θα πρότεινα όσοι έχετε θέματα με ξινίλες κλπ (αλλά και γενικά όλοι χαχα) να δώσετε μια ευκαιρία στο turbo shot ή ακόμη καλύτερα στο modified turbo shot του sprometheus. Θα εξαφανιστούν όλα αυτά τα θέματα που έχετε με προετοιμασίες, channeling κλπ και θα πίνετε πάντα ένα κατ'εμε εξαιρετικό, ισορροπημένο καφεδάκι. Τουλάχιστον, για εμάς τους κοινούς θνητούς με μύλους <500 ευρώ θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: απέραντη, ατέλειωτη ξυνίλα!

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Δευ Νοέμ 14, 2022 7:31 pm

DgSensei έγραψε:
Δευ Νοέμ 14, 2022 6:52 pm
Παιδιά, θα πρότεινα όσοι έχετε θέματα με ξινίλες κλπ (αλλά και γενικά όλοι χαχα) να δώσετε μια ευκαιρία στο turbo shot ή ακόμη καλύτερα στο modified turbo shot του sprometheus. Θα εξαφανιστούν όλα αυτά τα θέματα που έχετε με προετοιμασίες, channeling κλπ και θα πίνετε πάντα ένα κατ'εμε εξαιρετικό, ισορροπημένο καφεδάκι. Τουλάχιστον, για εμάς τους κοινούς θνητούς με μύλους <500 ευρώ θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο.
τι ειναι το turbo shot ? υπαρχει καποιο βιντεακι που το εξηγει ?

efib
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τετ Απρ 12, 2017 10:07 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: nespresso
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Ascaso i1 mini
Οι καφέδες μου:: Taf, cup10

Re: απέραντη, ατέλειωτη ξυνίλα!

Δημοσίευση από efib » Δευ Νοέμ 14, 2022 7:56 pm


Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: απέραντη, ατέλειωτη ξυνίλα!

Δημοσίευση από dkstopo » Τρί Νοέμ 15, 2022 8:47 am

Εφόσον έχεις παίξει με την θερμοκρασία, η πίεση είναι οκ, και δεν σου άλλαξε τίποτα τότε γίνεται υπό εκχύλιση και μάλλον φταίει ο μυλος σου.
Εάν τον είχες παρει μεταχειρισμένο ψάξε ότι τα μαχαίρια είναι οκ ή ότι δεν είναι σπασμένη κάποια βαση των μαχαιριών. Εάν είναι όλα οκ, στη θέση σου θα άλλαζα μαχαίρια αν όχι μυλο. Αν θες κάνε μερικά διαφορετικά κοψίματα άνοιξε τα και ανέβασε φωτό με όση λεπτομέρεια μπορείς.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: απέραντη, ατέλειωτη ξυνίλα!

Δημοσίευση από nkout » Τρί Νοέμ 15, 2022 11:37 am

thelwCafe έγραψε:
Δευ Νοέμ 14, 2022 1:25 pm
Αυτό θα είναι το πρώτο που θα δοκιμάσω γυρνώντας σπίτι :)
Ειχες καθολου προοδο?

thelwCafe
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 01, 2021 2:50 pm

Re: απέραντη, ατέλειωτη ξυνίλα!

Δημοσίευση από thelwCafe » Τρί Νοέμ 15, 2022 12:32 pm

Ήταν προφανές πως εφόσων οι ξυνίλες δεν άλλαζαν παρά τις τόσες αλλαγές στις διάφορες παραμέτρους κάπου εντελώς αλλού ήταν το πρόβλημα.
Άνοιξα το μύλο και βρήκα μέσα ένα κακό χαμό! Πάρα πολύ καφέ στριμωγμένο παντού, ακόμα και τρίχες! Τον καθάρισα σχολαστικά και από τον πρώτο καφέ επανήλθε η γεύση του καφέ :a080:
Τώρα πως ένα μπουκωμένος μύλος βγάζει τόσο στανταρισμένη ξυνίλα, το αφήνω για τους ειδικούς! Αλλά πραγματικά η ξυνίλα ήταν η ταυτότητα στη γεύση, ότι και να έκανες δε έφευγε και ας είχες καλό κόψιμο/χρόνους.

Απλά όταν ανοίγεις το μύλο χάνονται οι ρυθμίσεις στο κόψιμο και δεν είχα χρόνο για πολλές δοκιμές, αλλά ακόμα και ένας που έφτιαξα που έτρεξε σχετικά γρήγορα ήταν γκουρμέ σε σχέση τους καφέδες που έπινα εδώ και ένα χρόνο. Όταν βρω χρόνο να το ψάξω παραπάνω θα γράψω τι έγινε.
Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!

Απάντηση