απέραντη, ατέλειωτη ξυνίλα!

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
thelwCafe
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 01, 2021 2:50 pm

απέραντη, ατέλειωτη ξυνίλα!

Δημοσίευση από thelwCafe » Παρ Νοέμ 11, 2022 1:48 pm

Έχει περάσει ένας περίπου χρόνος που έχω μια PL41 PLUST PID και ένα μύλο Lelit Pl44 mmt.
Θα μπω απευθείας στο θέμα. Έχω δοκιμάσει άπειρους καφέδες, θερμοκρασίες, κοψίματα, κλπ και το αποτέλεσμα είναι ίδιο. Μια απέραντη ατελείωτη ξυνίλα. Όλα δείχνουν πως καμία από τις βασικές παραμέτρους που επηρεάζουν την ξυνίλα, στη δική μου περίπτωση δεν αλλάζουν καθόλου το τελικό αποτέλεσμα. Πάντα ξυνίλα!
Πιο αναλυτικά (οι δοκιμές με Taresso Colombia):

ΚΟΨΙΜΟ ΚΑΦΕ:
έχω δοκιμάσει όλα τα κοψίματα καφέ, από να τρέχει αέρα ο καφές σε 15" μέχρι να στάζει σταγόνα-σταγόνα. Το αποτέλεσμα ήταν πάντα ξυνίλα!

ΠΑΤΗΜΑ/ΣΤΡΩΣΙΜΟ
Με γυμνό portafilter, είχα παρατηρήσει πως έχω channeling, οπότε πήρα wdt, ισιωτήρι, πατητήρι και έχω καταλήξει να έχω εκχυλίσεις για βίντεο youtube! Μετά από 4 δευτερόλεπτα ξεκινάει να τρέχει και σε 2-3 δευτερόλεπτα ο καφές ρέει μόνο από το κέντρο ομοιόμορφα...άντε να κάνει κανένα channeling καμιά φορά. Το απότέλεσμα πάντα ξυνίλα

ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΚΑΦΕ
Καταρχάς στα πρώτα πολλά πειράματα έβαζα 18γρ. Αργότερα διάβασα εδώ ότι το καλαθάκι της Lelit είναι για παραπάνω γραμμάρια. Έκανα τη δοκιμή με το νόμισμα και αύξησα τη δοσολογία σε 20γρ. Στην εκχύλιση παίρνω 40-50γρ σε 26-30". Το απότέλεσμα πάντα ξυνίλα

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ
Εδώ είχα ποντάρει πολύ, αλλά τελικά φάνηκε να μην επηρεάζει Κ Α Θ Ο Λ Ο Υ την ξυνίλα. Με τη συγκεκριμένη LELIT υπάρχει ένα θέμα, ότι η θερμοκρασία που σου γράφει θέλει μια ρύθμιση OFFSET γιατί αυτό που γράφει είναι χαμηλότερο από αυτό που είναι. Σύμφωνα με το φόρουμ εδώ η διαφορά αυτή είναι γύρω στους 8 βαθμούς. Δηλαδή για να πετύχεις το 93 πρέπει να το βάλεις στους 101. Δοκίμασα τα πάντα! Από 88 μέχρι 111C, το αποτέλεσμα πάντα ΞΥΝΙΛΑ! Ακόμα και σε σημείο βρασμού να φέρεις το νερό, η ξυνίλα δεν φεύγει με τίποτα

ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ
κάνω φουλ καθαριότητα με blind, βουρτσάκι, όλα κομπλέ. Το απότέλεσμα πάντα ξυνίλα

Μετά από ένα χρόνο έχω αρχίσει να συνηθίζω την ξυνίλα!
Φαίνεται με κάποιο μαγικό τρόπο ότι καμία από τις βασικές παραμέτρους του καφέ να μην επηρεάζει στο παραμικρό την ξυνίλα. Σαν να είναι εντελώς αλλού η αιτία.
Το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος αυτό;
Υπάρχει κάποια ελπίδα;
Ευχαριστώ :)

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: απέραντη, ατέλειωτη ξυνίλα!

Δημοσίευση από laonikos78 » Παρ Νοέμ 11, 2022 3:18 pm

Ένας από τους μεγαλύτερους ψήστες στην Ευρώπη βρίσκεται στην Ιταλία και ακούει στο όνομα Gardelli, ο Γαρδέλλης λοιπόν έχει ένα τσιτάτο/μότο που λέει 'Acidity is not a Crime' όπως κατάλαβες ψήνει specialty, ψήνει light και medium δηλαδή αφήνει τα αρώματα και την γεύση ελεύθερη και την οξύτητα δεσπόζουσα ΠΑΝΤΟΥ λίγο λιγότερο ή λίγο περισσότερο.
ΔΕΝ υπάρχει σχεδόν κανένας καφές specialty χωρίς οξύτητα, σχεδόν επαναλαμβάνω.
Όπως ΔΕΝ υπάρχει σχεδόν κανένας καφές specialty ξινός, σχεδόν επαναλαμβάνω.
Ερώτημα ρητορικό: Γιατί ο Gardelli μας λέει ότι η οξύτητα δεν είναι έγκλημα; Μάλλον απλά γιατί υπάρχει παντού οξύτητα.
Αν τέλος ο ουρανισκος σου αντιλαμβάνεται την οξύτητα για ξινίλα αυτό είναι κάτι τελείως διαφορετικό. (Δεν σε αμφισβητώ αλλά επιφυλάσσομαι)
Ερώτηση: Έχεις δοκιμάσει πάρα πολλούς καφέδες ΟΛΟΙ μια απέραντη ξινίλα.
Έχεις δοκιμάσει έστω και έναν με οξύτητα;
..Για πάντα και μια μέρα.

thelwCafe
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 01, 2021 2:50 pm

Re: απέραντη, ατέλειωτη ξυνίλα!

Δημοσίευση από thelwCafe » Παρ Νοέμ 11, 2022 3:39 pm

Καταλαβαίνω πως το εννοείς, αλλά μιλάμε για ξυνίλα ως κεντρική γεύση, με τόσο έντονο χαρακτήρα που σου έρχεται να κλείσεις τα μάτια! Δεν είναι σαν τους αιθιοπικούς καφέδες που έχουν μια επίγευση πορτοκάλι/λεμόνι. Έχω δοκιμάσει με παρόμοια ξυνά αποτελέσματα τον TARESSO Brazil. Εκεί ήταν ένα τσικ λιγότερη ξυνίλα. Να δοκιμάσω κάποιον από το σουπερ μαρκετ; πχ lavazza;

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: απέραντη, ατέλειωτη ξυνίλα!

Δημοσίευση από laonikos78 » Παρ Νοέμ 11, 2022 4:24 pm

Μπορείς να θυμηθείς ένα καφεδάκι με την λιγότερη δυνατή ξινίλα;
..Για πάντα και μια μέρα.

thelwCafe
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 01, 2021 2:50 pm

Re: απέραντη, ατέλειωτη ξυνίλα!

Δημοσίευση από thelwCafe » Παρ Νοέμ 11, 2022 4:43 pm

Η αλήθεια είναι πως τον πρώτο καιρό που δοκίμαζα κοινούς καφέδες πχ Starbucks δε θυμάμαι να ήταν η ξυνίλα το πρώτο μου θέμα. Βέβαια τότε είχα ένα σωρό προβλήματα από την άγνοιά μου, αλλά ίσως αυτοί οι καφέδες να είναι πιο ανεκτικοί στα σφάλματα κατά την εκχύληση. Λέτε να είναι οι TARESSO τόσο δύσκολο να τους πετύχεις;
Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι δεν έφτασα με τις δοκιμές μου κάπου που να πω "ωραία, τώρα η γεύση είναι κάρβουνο, οπότε πάμε προς τα πίσω σιγά σιγά (είτε σε πιο χοντρό κόψιμο είτε σε πιο χαμηλή θερμοκρασία) μέχρι να αρχίσει να ξυνίζει". Ένα άλλο που παρατήρησα είναι ότι η ξυνίλα σε χαμηλές θερμοκρασίες είναι αρκετά διαφορετική από την ξυνίλα σε υπερβολικά υψηλή θερμοκρασία. Αν θυμάμαι καλά (γιατί πραγματικά χάνεις την μπάλα μετά από τόσες δοκιμές, ακόμα κι αν κρατάς σημειώσεις), στις χαμηλές θερμοκρασίες η ξυνίλα έχει "όγκο" και λιγότερη ένταση, ενώ στις πολύ ψηλές θερμοκρασίες η ξυνίλα είναι λεπτή και τέρμα δυνατή. Τώρα αυτό το τελευταίο είναι εντελώς υποκειμενικό, μπορεί να μην έχει απαραίτητα κάποια βάση

Trade52
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 2:15 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit plust pid
2η Μηχανή:: Krups
Μύλος:: mazzer s. jolly
2ος Μύλος:: Df64

Re: απέραντη, ατέλειωτη ξυνίλα!

Δημοσίευση από Trade52 » Σάβ Νοέμ 12, 2022 12:08 pm

Ο κανόνας λέει για να μειώσουμε την ξινίλα αυξάνουμε την θερμοκρασία ή το χρόνο εκχύλισης. Αλλά σίγουρα αυτά τα έχεις δοκιμάσει. Είχα σχεδόν το ίδιο πρόβλημα και δεν μπορούσα να καταφέρω να βγάλω σωστό καφέ έβγαινε πάντα ξινόπικρος.
Οπότε εστίασα σε 3 παράγοντες που βελτίωσαν τη κατάσταση τόσο ώστε να μην υπάρχει πλέον πρόβλημα.
Το πρώτο και βασικότερο ήταν ο μύλος... Ήθελαν τα μαχαίρια ευθυγράμμιση.
Το δεύτερο ήταν το νερό. (Αν και από εκεί ξεκίνησα.) Σταμάτησα να χρησιμοποιώ νερό με χλώριο (της βρύσης) που σε συνδυασμό με το φίλτρο ρητίνης χαλούσε τη γεύση. Έβαλα εμφιαλωμένο και μειώθηκε αρκετά η ξινίλα.
Και το τρίτο ήταν το καλαθάκι. Έπαψα να γεμίζω με 18 -19 γραμμάρια το διπλό που είχε το γυμνό πορταφίλτερ (νομίζω είναι 16 γρ) και πήρα καλαθάκι 18 γρ. (vst). Πιστεύω γενικά ότι τα καλαθάκια λειτουργούν περισσότερο σωστά κοντά στην ονομαστική τους τιμή.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: απέραντη, ατέλειωτη ξυνίλα!

Δημοσίευση από nkout » Σάβ Νοέμ 12, 2022 12:46 pm

Κλασικό πρόβλημα για εμας τους αρχάριους. Εγω πάλευα πανω απο 2 χρονια να βγαλω ακρη με τις ξυνιλες. Αλλαξα πολλά πράματα, κατεβασα πιεση στα 7.5 bar. Πεταξα το leveler γιατι ενω εφτιαχνε τη ροη στο ματι, χαλαγε τη γεύση. Δοκιμασα διαφορα καλαθακια. Αρχισα να χτυπαω το πρταφιλτερ προς τα κατω μετά απο wdt για να κλείσω κενα που τυχον δημιουργεί το ανακάτεμα. Εβγαλα ακρη με τις θερμοκρασίες της μηχανης. Κ πολλα αλλα που δεν θυμαμαι.

Εν τέλει τα κατάφερα, μετα από αρκετό κοπο, οποτε μην απελπιζεσαι :)

efib
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τετ Απρ 12, 2017 10:07 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: nespresso
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Ascaso i1 mini
Οι καφέδες μου:: Taf, cup10

Re: απέραντη, ατέλειωτη ξυνίλα!

Δημοσίευση από efib » Σάβ Νοέμ 12, 2022 2:06 pm

Το tamping δεν κλείνει τα όποια κενά από το wdt;

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: απέραντη, ατέλειωτη ξυνίλα!

Δημοσίευση από nkout » Σάβ Νοέμ 12, 2022 3:43 pm

efib έγραψε:
Σάβ Νοέμ 12, 2022 2:06 pm
Το tamping δεν κλείνει τα όποια κενά από το wdt;
Ναι σίγουρα, αλλα νομιζω το χτύπημα προς τα κατω βοηθάει κ αυτο. Δικη μου εντύπωση.

efib
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τετ Απρ 12, 2017 10:07 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: nespresso
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Ascaso i1 mini
Οι καφέδες μου:: Taf, cup10

Re: απέραντη, ατέλειωτη ξυνίλα!

Δημοσίευση από efib » Σάβ Νοέμ 12, 2022 5:26 pm

Αυτή την εντύπωση είχα, αλλά και εγώ δεν τα γνωρίζω οπότε είπα να ρωτήσω. Εχει πολλές παραμέτρους από ο,τι βλέπω..

Απάντηση