Slayer shot

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
nik___
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 1:40 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Atom 75
2ος Μύλος:: Kinu m47 phoenix

Slayer shot

Δημοσίευση από nik___ » Δευ Σεπ 12, 2022 11:28 am

Έκανα το ΣΚ μια πρώτη προσπάθεια για να αναπαράγω το slayer shot profile με τη Bianca. Παρά το γεγονός ότι ήταν η πρώτη δοκιμή μπορώ να πω ότι έμεινα εντυπωσιασμένος και ενθουσιασμένος με το αποτέλεσμα: προέκυψε ένα φλυτζάνι γλυκύτατο και εξαιρετικά ισορροπημένο.

Ουσιαστικά ακολούθησα τη διαδικασία που προτείνει η Slayer εδώ: https://slayerespresso.com/dialing-in-t ... -espresso/

Όπως αναμενόταν έπρεπε να κόψω πολύ λεπτότερα: στη περίπτωση μου ο στόχος ήταν η συνολική διάρκεια του shot να είναι στα 50secs (το 50secs προκύπτει από το γεγονός ότι ο κόκκος που είχα ήταν medium roast).

Επιπλέον για να έχω τη χαμηλή ροή που χρειάζεται αρχικά, γύρισα το paddle της Bianca στη θέση parallel left (πολύ κοντά δηλαδή στο να είναι τελείως κλειστό). Κανονικά με βάση τη διαδικασία που προτείνει η Slayer για medium roast θα έπρεπε να βρω τη θέση του paddle που μου δίνει ροή 50γρ στα 30secs (ωστόσο για πρώτη δοκιμή βαρέθηκα να το κάνω).

Επίσης αξίζει να σημειώσω ότι το παραπάνω αποτέλεσμα προέκυψε με zero puck prep (ένα επιπλέον θετικό του χαμηλού flow rate στην αρχή): απλά απευθείας άλεση στο κλείστρο και πάτημα (κανονικά πριν το πάτημα θα έκανα και μια κατανομή με τα δάχτυλα).

Συνοψίζοντας, σε όσους έχουν τη δυνατότητα να παίξουν με flow profiling, συνιστώ ανεπιφύλακτα να δοκιμάσουν το slayer shot.

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Slayer shot

Δημοσίευση από DgSensei » Δευ Σεπ 12, 2022 10:01 pm

Καλησπέρα, πολύ ενδιαφέρον. Μακάρι να μπορούσα να παίξω κι εγώ με flow profiling. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις έτσι για τη σύγκριση και το turbo shot για να μας πεις εντυπώσεις.

nik___
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 1:40 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Atom 75
2ος Μύλος:: Kinu m47 phoenix

Re: Slayer shot

Δημοσίευση από nik___ » Τετ Σεπ 14, 2022 5:45 pm

DgSensei έγραψε:
Δευ Σεπ 12, 2022 10:01 pm
Καλησπέρα, πολύ ενδιαφέρον. Μακάρι να μπορούσα να παίξω κι εγώ με flow profiling. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις έτσι για τη σύγκριση και το turbo shot για να μας πεις εντυπώσεις.
Ίσως κάποια στιγμή να πειραματιστώ με “dialing in turbo shots” (αν και για να είμαι ειλικρινής μου αρέσει ο καφές να έχει όσο το δυνατόν περισσότερο σώμα).

Ωστόσο, αν καταλαβαίνω καλά, η βασική ιδέα πίσω από ένα turbo shot είναι να αποφύγει κανείς τα inconsistencies (μη ομοιόμορφη εκχύλιση, channeling, etc.) που είναι πολύ πιθανά λόγω της λεπτής άλεσης.

Στη περίπτωση ωστόσο ενός slayer shot, όλα αυτά τα inconsistencies τα αποφεύγεις ούτως ή άλλως λόγω της εξαιρετικά χαμηλής ροής (για την ακρίβεια water debit) που χρησιμοποιείς αρχικά. Άρα στην ουσία έχεις μια κατάσταση win-win: και επιτυγχάνεις πλήρως ομοιόμορφη εκχύλιση και μπορείς να κόψεις όσο λεπτά χρειάζεται κάθε φορά ώστε να κάνεις boost τις γεύσεις που θες ανάλογα με το καφέ που έχεις.

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Slayer shot

Δημοσίευση από DgSensei » Πέμ Σεπ 15, 2022 3:49 pm

nik___ έγραψε:
Τετ Σεπ 14, 2022 5:45 pm
DgSensei έγραψε:
Δευ Σεπ 12, 2022 10:01 pm
Καλησπέρα, πολύ ενδιαφέρον. Μακάρι να μπορούσα να παίξω κι εγώ με flow profiling. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις έτσι για τη σύγκριση και το turbo shot για να μας πεις εντυπώσεις.
Ίσως κάποια στιγμή να πειραματιστώ με “dialing in turbo shots” (αν και για να είμαι ειλικρινής μου αρέσει ο καφές να έχει όσο το δυνατόν περισσότερο σώμα).

Ωστόσο, αν καταλαβαίνω καλά, η βασική ιδέα πίσω από ένα turbo shot είναι να αποφύγει κανείς τα inconsistencies (μη ομοιόμορφη εκχύλιση, channeling, etc.) που είναι πολύ πιθανά λόγω της λεπτής άλεσης.

Στη περίπτωση ωστόσο ενός slayer shot, όλα αυτά τα inconsistencies τα αποφεύγεις ούτως ή άλλως λόγω της εξαιρετικά χαμηλής ροής (για την ακρίβεια water debit) που χρησιμοποιείς αρχικά. Άρα στην ουσία έχεις μια κατάσταση win-win: και επιτυγχάνεις πλήρως ομοιόμορφη εκχύλιση και μπορείς να κόψεις όσο λεπτά χρειάζεται κάθε φορά ώστε να κάνεις boost τις γεύσεις που θες ανάλογα με το καφέ που έχεις.
Ναι, ακούγεται όντως σαν win win όπως το λες λόγω της χαμηλής ροής.

Κοίτα, και στο turbo shot πέρα από το να αποφύγεις τα inconsistencies έχεις και πολύ καθαρές, διαυγείς γεύσεις και σαν μπόνους (για μένα) παίρνεις και μια σχετικά μεγάλη ποσότητα καφέ. Δηλάδη με 17in εγώ βγάζω συνήθως 45 out (που είναι μια χρυσή τομή κατά τη γνώμη μου ανάμεσα σε γεύση και σώμα). Το μόνο κακό του turbo shot είναι ότι θα χάσεις λίγο σε σώμα σε σχέση με μια κλασσική εκχύλιση πράμα που όμως τελικά δεν με ενοχλεί γιατί η διαφορα στη γεύση είναι ξεκάθαρη.

Πάντως έχει πάρα πολύ ενδιαφέρον το πόσες νέες προσεγγίσεις εμφανίζονται και ξεφεύγουμε (ξανά) σιγά σιγά από το "Ο espresso φτιάχνεται ακριβώς έτσι με τόσο ratio πιέση κλπ και οτιδήποτε άλλο είναι λάθος" !

nik___
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 1:40 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Atom 75
2ος Μύλος:: Kinu m47 phoenix

Re: Slayer shot

Δημοσίευση από nik___ » Παρ Σεπ 16, 2022 4:50 pm

DgSensei έγραψε:
Πέμ Σεπ 15, 2022 3:49 pm
Ναι, ακούγεται όντως σαν win win όπως το λες λόγω της χαμηλής ροής.

Κοίτα, και στο turbo shot πέρα από το να αποφύγεις τα inconsistencies έχεις και πολύ καθαρές, διαυγείς γεύσεις και σαν μπόνους (για μένα) παίρνεις και μια σχετικά μεγάλη ποσότητα καφέ. Δηλάδη με 17in εγώ βγάζω συνήθως 45 out (που είναι μια χρυσή τομή κατά τη γνώμη μου ανάμεσα σε γεύση και σώμα). Το μόνο κακό του turbo shot είναι ότι θα χάσεις λίγο σε σώμα σε σχέση με μια κλασσική εκχύλιση πράμα που όμως τελικά δεν με ενοχλεί γιατί η διαφορα στη γεύση είναι ξεκάθαρη.
Ενδιαφέρον. Λόγω της πολύ χοντρής άλεσης θα περίμενα μεγαλύτερο brew ratio (τουλάχιστον 3 προς 1: 51γρ out για 17γρ in) για να μη βγει ο καφές underextracted. Ένα πλεονέκτημα του turbo shot είναι βέβαια ότι δεν απαιτεί flow profiling και άρα σαν τεχνική είναι πιο ευρεία διαθέσιμη.

Προσωπικά πάντως δηλώνω πλέον φανατικός οπαδός του slayer shot και έχω ήδη κάνει πλήρως switch σε αυτό το τρόπο εκχύλισης. Νομίζω ότι η Slayer το πέτυχε διάνα: πανεύκολο dial-in, μια διαδικασία flow-profiling που είναι τυφλοσούρτης (μπορώ να τη δείξω μια φορά και στη γιαγιά μου, που λέει ο λόγος, για να την επαναλάβει) και σου ανοίγει το δρόμο για απίστευτα καλά και repeatable extractions.
Πάντως έχει πάρα πολύ ενδιαφέρον το πόσες νέες προσεγγίσεις εμφανίζονται και ξεφεύγουμε (ξανά) σιγά σιγά από το "Ο espresso φτιάχνεται ακριβώς έτσι με τόσο ratio πιέση κλπ και οτιδήποτε άλλο είναι λάθος" !
Συμφωνώ. Υπάρχουν τελικά πολλοί δρόμοι που οδηγούν στη Ρώμη :)

Απάντηση