Περιεργος κωνος

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Περιεργος κωνος

Δημοσίευση από Batman » Πέμ Σεπ 08, 2022 3:07 pm

Luckees έγραψε:
Πέμ Σεπ 08, 2022 11:20 am

Σωστά.
Αν είναι κακός ο καφές εκτός από τον κώνο φαίνεται και από την αρχή (δεν βγαίνει ταυτόχρονα και ισομερώς από τις τρύπες), αλλά και στο τέλος (αδύναμη κρέμα και φυσικά κακή γεύση).
Αυτο θα μπορουσε να ειναι αποτελεσμα κακης κατανομης του καφε μεσα στο κλειστρο..
Τον παραγοντα αυτον τον εχω βγαλει απο το παιχνιδι καθως ο tAlΩs ειναι φτιαγμενος να κανει κατανομη.
Τετοια θεματα δεν εχω σχεδον ποτε.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Περιεργος κωνος

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Σεπ 08, 2022 5:10 pm

Μιλάω για τις ενδείξεις και τα αποτελέσματα του κακού καφέ, όχι για τον μύλο.

gtone:1
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2018 12:05 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Expobar Brewtus iv-r
Μύλος:: Mazzer Major
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Περιεργος κωνος

Δημοσίευση από gtone:1 » Σάβ Σεπ 10, 2022 7:08 pm

Δέν μου έχει συμβεί μέχρι τώρα τέτοιος κώνος για να έχω άποψη και να μπορώ να βάλω κάποια παράμετρο και δέν εχω δουλέψει πολλούς commercial καφέδες.
Επειδή στο πρώτο πόστ ανέφερες ότι:
"Δεν συμβαινει σε ολους τους καφεδες, αλλα εχω παρατησρησει πως σε μερικους (κυριως light) ειναι αναποφευκτο.."
πήγε το μυαλό μου ότι ίσως δέν εχει γίνει degass είτε απο πρόσφατο rd, είτε επειδή τον έπιασες μόλις άνοιξες το σακουλάκι.
Γιατι μου φαίνεται δύσκολο να ειναί light και commercial... Απο όσο γνωρίζω τους "specialty" τους καβουρδίζουν light.
Πάντως σε καφέ ακομά και 2 μήνες σχεδόν απο το rd του, πρέπει να τον ανοίξω πρώτα να πάρει αέρα (όλο το βράδυ στο χόπερ) και μετά να τον ξεκινήσω.
Και πάλι μετά απο μία μέρα δίνει ο συγκεκριμένος. Οκ εξαρτάται τον καφέ, το καβούρδισμα κτλ κτλ.
:offtopic: Πιο παλία σε κάποιους light καφέδες απο Αγγλία και Σουηδία μου έχει συμβεί να είναι 'τελειωμένος-φλάτ' ο καφές
και σκέφτηκα οτι πιθανόν το υψόμετρο απο το αεροπλάνο να ειναί η αιτία.
Εχω πολύ καιρό να πάρω καφέ απο ξένο ρόστερ.
Οπότε το συμπέρασμα είναι αυτό που γράφουν και άλλοι συμφορουμίτες? Παλιός καφες, κομέρσιαλ με ρομπούστα τελειωμένος?
Όποιον καφέ έχω εκχυλίσει που είναι 'τελειωμένος' η εκχύλιση είναι πάρα πολυ γρήγορη, με channeling και ξανθός..

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Περιεργος κωνος

Δημοσίευση από Batman » Σάβ Σεπ 10, 2022 7:37 pm

gtone:1 έγραψε:
Σάβ Σεπ 10, 2022 7:08 pm
Δέν μου έχει συμβεί μέχρι τώρα τέτοιος κώνος για να έχω άποψη και να μπορώ να βάλω κάποια παράμετρο και δέν εχω δουλέψει πολλούς commercial καφέδες.
Επειδή στο πρώτο πόστ ανέφερες ότι:
"Δεν συμβαινει σε ολους τους καφεδες, αλλα εχω παρατησρησει πως σε μερικους (κυριως light) ειναι αναποφευκτο.."
πήγε το μυαλό μου ότι ίσως δέν εχει γίνει degass είτε απο πρόσφατο rd, είτε επειδή τον έπιασες μόλις άνοιξες το σακουλάκι.
Γιατι μου φαίνεται δύσκολο να ειναί light και commercial... Απο όσο γνωρίζω τους "specialty" τους καβουρδίζουν light.
Πάντως σε καφέ ακομά και 2 μήνες σχεδόν απο το rd του, πρέπει να τον ανοίξω πρώτα να πάρει αέρα (όλο το βράδυ στο χόπερ) και μετά να τον ξεκινήσω.
Και πάλι μετά απο μία μέρα δίνει ο συγκεκριμένος. Οκ εξαρτάται τον καφέ, το καβούρδισμα κτλ κτλ.
:offtopic: Πιο παλία σε κάποιους light καφέδες απο Αγγλία και Σουηδία μου έχει συμβεί να είναι 'τελειωμένος-φλάτ' ο καφές
και σκέφτηκα οτι πιθανόν το υψόμετρο απο το αεροπλάνο να ειναί η αιτία.
Εχω πολύ καιρό να πάρω καφέ απο ξένο ρόστερ.
Οπότε το συμπέρασμα είναι αυτό που γράφουν και άλλοι συμφορουμίτες? Παλιός καφες, κομέρσιαλ με ρομπούστα τελειωμένος?
Όποιον καφέ έχω εκχυλίσει που είναι 'τελειωμένος' η εκχύλιση είναι πάρα πολυ γρήγορη, με channeling και ξανθός..
Δοκιμαζω πολλους καφεδες αναλογα με την ορεξη.. δεν εννοουσα ως light τους commercial καφεδες..
Απλα επειδη οι commercial εχουν πολυ ευκολη εκχυλιση μου εκανε εντυπωση και ανοιξα αυτο το θεμα..
Απο εναν ψηστη πχ που πηρα πριν 2 βδομαδες 3 single origin με light ψησιμο μου το εκανε πολυ εντονα και στους 3..
Εκει οκ μπορει να ηταν τα crop ή το στυλ ψησιματος...
Αυτο που θα δοκιμασω τις επομενες μερες ειναι μια αλλαγη στην μηχανη να δω αν το φαινομενο αυτο εχει να κανει με flow rate καθως εχω πειραξει λιγο την cimbali που εχω σπιτι..
Και θα επανελθω..

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Περιεργος κωνος

Δημοσίευση από After » Σάβ Σεπ 10, 2022 8:24 pm

Δες αυτά τα 2 βίντεο για να καταλάβεις γιατί δεν πρόκειται να έχουμε ποτέ καλές οπτικά εκχυλίσεις με ελαφρά ψησίματα, και γιατί δεν πρέπει να μας πιάνει τρέλα με λίγο channeling

https://youtu.be/aZ-NsZjf888

https://youtu.be/wl56pIFqXNc
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Περιεργος κωνος

Δημοσίευση από Batman » Σάβ Σεπ 10, 2022 9:29 pm

After έγραψε:
Σάβ Σεπ 10, 2022 8:24 pm
Δες αυτά τα 2 βίντεο για να καταλάβεις γιατί δεν πρόκειται να έχουμε ποτέ καλές οπτικά εκχυλίσεις με ελαφρά ψησίματα, και γιατί δεν πρέπει να μας πιάνει τρέλα με λίγο channeling

https://youtu.be/aZ-NsZjf888

https://youtu.be/wl56pIFqXNc
Αυτος ο Lance τι τυπαρα ειναι!
😂😂

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Περιεργος κωνος

Δημοσίευση από After » Σάβ Σεπ 10, 2022 11:23 pm

Batman έγραψε:
Σάβ Σεπ 10, 2022 9:29 pm
After έγραψε:
Σάβ Σεπ 10, 2022 8:24 pm
Δες αυτά τα 2 βίντεο για να καταλάβεις γιατί δεν πρόκειται να έχουμε ποτέ καλές οπτικά εκχυλίσεις με ελαφρά ψησίματα, και γιατί δεν πρέπει να μας πιάνει τρέλα με λίγο channeling

https://youtu.be/aZ-NsZjf888

https://youtu.be/wl56pIFqXNc
Αυτος ο Lance τι τυπαρα ειναι!
😂😂
Μεγάλο αλάνι, και μου έχει πει πως πριν μερικά χρόνια είχε έρθει και ζούσε για 3 μήνες στο Πόρτο Ράφτη
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

nikstgr
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2022 5:01 am

Re: Περιεργος κωνος

Δημοσίευση από nikstgr » Κυρ Σεπ 11, 2022 11:44 am

Barista για σεζόν; :lick:

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Περιεργος κωνος

Δημοσίευση από After » Κυρ Σεπ 11, 2022 1:10 pm

nikstgr έγραψε:
Κυρ Σεπ 11, 2022 11:44 am
Barista για σεζόν; :lick:
Δεν τον ρώτησα, είναι ωραίος τύπος πάντως
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Απάντηση