Εγκαίνια.... αποτυχία

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Εγκαίνια.... αποτυχία

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τετ Ιούλ 27, 2022 10:17 am

Συνοδοιπόρε φιλε Αλεξ, θα τα καταφερουμε ειμαι σιγουρος, γιατι υπαρχει ορεξη και ενδιαφερον! Σιγουρα θεωρω υπαρχουν πολλες τεχνικες για puck prep και καλο θα ηταν να το ψαξω παραπανω , οπως κανεις και εσυ. Χθες επεσε η ρυθμιση του Niche μου στο 21, οποτε σιγα σιγα κοβω σε range espresso. Θα το ψαξω καλυτερα το θεμα με την ισοκατανομή και το distribution.
οσο για το tamping εχω επιλεξει μια ευκολη λυση και εχω αγορασει το Force Tamper. Κανει αυτοματο tamping και απλα ρυθμιζω τη πίεση που ασκει. Νομιζω ομως οτι ερχεται σεταρισμένο ακριβώς.

Scolopax
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Ιαν 04, 2022 9:08 pm

Re: Εγκαίνια.... αποτυχία

Δημοσίευση από Scolopax » Πέμ Σεπ 15, 2022 1:19 pm

Καλησπερα κ απο μενα….κατοχος lelitpl41tem δλδ σχεδον ιδια μηχανη με τη δικη σου..
Επειδη δουλευω μονο ταρεσο αρχικα στη σελιδα 6 που ειδα εκχυλιση εχεις κοψει πολυ λεπτα,θεωρω η πικριλα που εχεις ειναι overextracted κ απ τη φωτο με φλυτζανι αυτο φαινεται να ειναι.ενα αυτο
Δευτερον η μεγαλυτερη κ σημαντικοτερη παραμετρος στον εσπρεσο απ οσο εχω καταλαβει κ αυτες οι μηχανες πονανε σ αυτο ειδικα στην επαναληψη ειναι η θερμοκρασια…
Θελουν τουλαχιστον μιση ωρα για να ζεσταθουν με το pf επανω….και μολις αρχισεις να κοβεις φλασαρεις αρκετα να ζεσταθουν οι σωληνωσεις καλα κ περιμενεις 2-3 λεπτα…μολις εισαι ετοιμος για την εκχυλιση παλι κανεις ενα δευτερολεπτο δυο φλας βαζεις pf κ αμεσως εκχυλιση.
Βαλε pid 99 βγαλε βιντεο απ την αρχη της διαδικασιας κ πες μας.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Εγκαίνια.... αποτυχία

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τετ Σεπ 21, 2022 10:29 pm

Scolopax έγραψε:
Πέμ Σεπ 15, 2022 1:19 pm
Καλησπερα κ απο μενα….κατοχος lelitpl41tem δλδ σχεδον ιδια μηχανη με τη δικη σου..
Επειδη δουλευω μονο ταρεσο αρχικα στη σελιδα 6 που ειδα εκχυλιση εχεις κοψει πολυ λεπτα,θεωρω η πικριλα που εχεις ειναι overextracted κ απ τη φωτο με φλυτζανι αυτο φαινεται να ειναι.ενα αυτο
Δευτερον η μεγαλυτερη κ σημαντικοτερη παραμετρος στον εσπρεσο απ οσο εχω καταλαβει κ αυτες οι μηχανες πονανε σ αυτο ειδικα στην επαναληψη ειναι η θερμοκρασια…
Θελουν τουλαχιστον μιση ωρα για να ζεσταθουν με το pf επανω….και μολις αρχισεις να κοβεις φλασαρεις αρκετα να ζεσταθουν οι σωληνωσεις καλα κ περιμενεις 2-3 λεπτα…μολις εισαι ετοιμος για την εκχυλιση παλι κανεις ενα δευτερολεπτο δυο φλας βαζεις pf κ αμεσως εκχυλιση.
Βαλε pid 99 βγαλε βιντεο απ την αρχη της διαδικασιας κ πες μας.
Φιλε scolopax μολις ειδα το μηνυμα σου. Θα ξαναδοκιμασω ταρεσο σιγουρα και θα βαλω μπρος τις συμβουλες σου ! :a013:
Αυτη τη στιγμη ανεβαζω ενα βιντεακι με εκχυλιση απο monte alegre.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Εγκαίνια.... αποτυχία

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τετ Σεπ 21, 2022 10:30 pm

Καλησπερα σε ολους ! Μετα απο καιρο ανεβαζω βιντεακι παλι μετα απο αρκετες εκχυλισεις. Πως σας φαινεται ?
https://www.youtube.com/shorts/IEVHOxY06cQ

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Εγκαίνια.... αποτυχία

Δημοσίευση από Hatori » Τετ Σεπ 21, 2022 10:54 pm

Giorgos_Sp έγραψε:
Τετ Σεπ 21, 2022 10:30 pm
Καλησπερα σε ολους ! Μετα απο καιρο ανεβαζω βιντεακι παλι μετα απο αρκετες εκχυλισεις. Πως σας φαινεται ?
https://www.youtube.com/shorts/IEVHOxY06cQ
:a013: :oneup:

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εγκαίνια.... αποτυχία

Δημοσίευση από AlexFocus » Πέμ Σεπ 22, 2022 7:45 pm

Γιωργη σεμιναριακη εκχυλιση. Απο γευση πως ηταν; Αυτα να τα βλεπω εγω που απο τα χαλια μου το γυρισα στο V60 για να μπορεσω να πιω κατι της προκοπης. Σε τι βαθμο αλεσες με το Niche;
Ford Focus MkII f/l 2008

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Εγκαίνια.... αποτυχία

Δημοσίευση από gsisr » Παρ Σεπ 23, 2022 8:30 am

Αλέξανδρε δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε μπορείς να πιεις σωστό καφέ. δύο τα τινά. Ή πήρες ferrari χωρίς δίπλωμα ή κάτι πολύ στραβό συμβαίνει με τον εξοπλισμό σου.

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εγκαίνια.... αποτυχία

Δημοσίευση από AlexFocus » Παρ Σεπ 23, 2022 4:14 pm

Φιλε gsir και εγω πραγματικα δεν ξερω. Να παταω τοσο στραβα ή η κατανομη μου να ειναι τοσο χαλια δε νομιζω. Αυτη την περιοδο το εχω γυρισει σε πουρ οβερ, το οποιο ουτως η αλλως μου αρεσει, και θα επανελθω στα εσπρεσσακια. Χαιρομαι παντως πολυ με το Γιωργη που τα καταφερε.
Ford Focus MkII f/l 2008

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Εγκαίνια.... αποτυχία

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Παρ Σεπ 23, 2022 7:28 pm

Alex μου σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και ξερεις οτι με εχουμε μιλησει αρκετα και με εχεις βοηθησει πολυ!!! :)
Οσο για τον Niche τελευταια κυμαίνομαι στο 24-26. Στο συγκεκριμενο καφε , ακολουθησα τις οδηγιες του Hatori και τον εκοψα πιο λεπτα. Οποτε εβγαλα 30gr σε 35-40". Δικαιωθηκα με το συγκεκριμενο καφε σε αυτες τις ρυθμισεις. Τωρα γενικα με τους αλλους καφεδες επαιζα στο 28-33. Ναι ηπια πολυ καλα καφεδακια και αλλα λιγο με περισσοτερη οξυτητα. Θεωρω πως επαιξαν πολλα ρολο. Σαν ρυθμιση αυτη που πειραζα κυριως ειναι η θερμοκρασια και το τελικο αποτελεσμα. Χρησιμοποιεις καποιον συγκεκριμενο καφε?

Εγω απο Mokka που πηρα ηταν ο πιο φρεσκος που εχω παρει απ την αποψη οτι το roasted εγινει οταν εκανα την παραγγελία.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Εγκαίνια.... αποτυχία

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Παρ Σεπ 23, 2022 7:30 pm

Επισης κατι που χρησιμοποιω αλλα μην φανταστεις θαυματα, το χρησιμοποιω κυριως για να κραταει καθαρο το shower screen , ειναι ενα puck screen. Σιγουρα γινεται καλυτερη κατανομη του καφε , αλλα ολο το νοημα ειναι στο puck preperation. Εγω αυτο που κανω ειναι niche-> cup -> pf με dosing ring -> wdt -> force tamper -> puck screen και καποιες φορες απλα μετα το wdt κοπαναω το pf για να κατσει ο καφες.

Απάντηση