Εγκαίνια.... αποτυχία

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Εγκαίνια.... αποτυχία

Δημοσίευση από gsisr » Παρ Σεπ 23, 2022 8:45 pm

AlexFocus έγραψε:
Παρ Σεπ 23, 2022 4:14 pm
Φιλε gsir και εγω πραγματικα δεν ξερω. Να παταω τοσο στραβα ή η κατανομη μου να ειναι τοσο χαλια δε νομιζω. Αυτη την περιοδο το εχω γυρισει σε πουρ οβερ, το οποιο ουτως η αλλως μου αρεσει, και θα επανελθω στα εσπρεσσακια. Χαιρομαι παντως πολυ με το Γιωργη που τα καταφερε.
Προτείνω να προσκαλέσεις κάποιο πιο έμπειρο μέλος να θαυμάσει τον εξοπλισμό σου και να δείτε 2 πράγματα μαζί γιατί είναι κρίμα να μην ευχαριστιεσαι τέτοια εργαλεία

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εγκαίνια.... αποτυχία

Δημοσίευση από AlexFocus » Παρ Σεπ 23, 2022 11:42 pm

Θα το προσπαθησω και αλλο μονος μου γιατι ειμαι πεισματαρης και μου αρεσει να ασχολουμαι με τον καφε. Σαν τελευταια λυση σιγουρα ειναι αυτο που προτεινεις το οποιο εχω σκεφτει και εγω. Εδω θα ειμαστε παιδια και θα τα λεμε.
Ford Focus MkII f/l 2008

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εγκαίνια.... αποτυχία

Δημοσίευση από AlexFocus » Παρ Σεπ 23, 2022 11:47 pm

Giorgos_Sp ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Απο οτι καταλαβαινω τον καφε τον αλεθεις μεσα στο ποτηρακι του Niche και μετα αναποδογυριζεις. Σωστα;
Ford Focus MkII f/l 2008

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Εγκαίνια.... αποτυχία

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Σάβ Σεπ 24, 2022 12:14 pm

AlexFocus έγραψε:
Παρ Σεπ 23, 2022 11:47 pm
Giorgos_Sp ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Απο οτι καταλαβαινω τον καφε τον αλεθεις μεσα στο ποτηρακι του Niche και μετα αναποδογυριζεις. Σωστα;
Ναι αλεξ . δοκιμασα να τον αλεθω κατευθειαν στο pf αλλα προκαλουσε χαμο με το καφε γυρω γυρω και καθαριζα συνεχεια. χαχα
εχω θεμα με την καθαριοτητα :D :D

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Εγκαίνια.... αποτυχία

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τετ Σεπ 28, 2022 9:21 am

Καλημερα σε ολους! Πειτε με οπως θελετε , αλλα σημερα παρελαβα δωρο VST18gr. Ενας φιλος που σταματησε να ασχολειτε με το αθλημα , μου το εδωσε. Δυστυχως τις μηχανες που εχει θα τις πουλησει :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Εγκαίνια.... αποτυχία

Δημοσίευση από Hatori » Τετ Σεπ 28, 2022 9:33 am

Giorgos_Sp έγραψε:
Τετ Σεπ 28, 2022 9:21 am
Καλημερα σε ολους! Πειτε με οπως θελετε , αλλα σημερα παρελαβα δωρο VST18gr. Ενας φιλος που σταματησε να ασχολειτε με το αθλημα , μου το εδωσε. Δυστυχως τις μηχανες που εχει θα τις πουλησει :lol: :lol:
Καλές εκχύλισεις!!!!
Θέλει ψιλοτερη άλεση το vst και 58.5mm tamper να ξέρεις.
Καλά καφεδάκια καλημέρα

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Εγκαίνια.... αποτυχία

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τετ Σεπ 28, 2022 9:45 am

Καλημερα George!!! Εχω το Force ειναι 58,5mm. Μακαρι φιλε , πως και πως περιμενω να παω σπιτι να φτιαξω καφεδακι..

Το αστειο ειναι οτι χθες πηγα να παραγγειλω το Villa Caldas απο Round Cup και διαπιστωσα οτι ειχα στειλει ηδη (και πληρωσει μεσω Paypal) 3χ250gr Daily Round..... :( προφανως καταλαθος... Αλλα δεν πειραζει γιατι τον Daily Round τον χαρηκα. Γενικα απογοητευτηκα λιγακι απο Habit. Δεν μου αρεσε τοσο. και φυσικα προς στιγμην απ οσα εχω δοκιμασει πιο πολυ μου εχει αρεσει ο Monte Alegre απο Cup10.

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Εγκαίνια.... αποτυχία

Δημοσίευση από Spira » Τετ Σεπ 28, 2022 10:05 am

Giorgos_Sp έγραψε:
Τετ Σεπ 28, 2022 9:45 am
Καλημερα George!!! Εχω το Force ειναι 58,5mm. Μακαρι φιλε , πως και πως περιμενω να παω σπιτι να φτιαξω καφεδακι..

Το αστειο ειναι οτι χθες πηγα να παραγγειλω το Villa Caldas απο Round Cup και διαπιστωσα οτι ειχα στειλει ηδη (και πληρωσει μεσω Paypal) 3χ250gr Daily Round..... :( προφανως καταλαθος... Αλλα δεν πειραζει γιατι τον Daily Round τον χαρηκα. Γενικα απογοητευτηκα λιγακι απο Habit. Δεν μου αρεσε τοσο. και φυσικα προς στιγμην απ οσα εχω δοκιμασει πιο πολυ μου εχει αρεσει ο Monte Alegre απο Cup10.
Από Kudu θυμάμαι μου άρεσε το the grail (βέβαια έβγαινε λίγο τσιμπημένο). Βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει πάλι στην καινούργια μηχανή, που θεωρητικά πρέπει να έχω πολύ καλύτερο αποτέλεσμα. δοκίμασε και απο Taf τον Sweet Blue και το Mococa.

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Εγκαίνια.... αποτυχία

Δημοσίευση από laonikos78 » Τετ Σεπ 28, 2022 10:18 am

Από KUDU που είχα δοκιμάσει πιο παλιά τα blend του μου άρεσε το Good Cup.
Το Grail μου έβγαζε οξύτητα για blend που δεν την ήθελα και αρκετα υψηλη τιμη αδικαιολόγητα, το Habit μου ήταν αδιάφορο.
..Για πάντα και μια μέρα.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Εγκαίνια.... αποτυχία

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τετ Σεπ 28, 2022 10:27 am

Παιδια πιστεψτε με οτι μου εχετε προτεινει το εχω σημειωσει στην αντζεντα που γραφω και τα αποτελεσματα των εκχυλισεων χαχα
να πω την αληθεια μετα τον Villa Caldas , θα ηθελα να δοκιμασω το Anastazio blend απο Valcafe.

Γενικα τον Habit ειτε βαζω 18-18,5 και βγαζω 27-28 , ειτε 38-41 , δεν εχω πει wow , οντως μου φαινεται αδιαφορος.

Απάντηση