Εγκαίνια.... αποτυχία

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Εγκαίνια.... αποτυχία

Δημοσίευση από laonikos78 » Τετ Σεπ 28, 2022 10:41 am

Γιώργο σε έχει κρατήσει καφές για καιρό η κάνεις όλο αλλαγές;
..Για πάντα και μια μέρα.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Εγκαίνια.... αποτυχία

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τετ Σεπ 28, 2022 11:25 am

Λαονικε συνηθως παιρνω 2 σακουλακια των 250. Ο μονος που μου αρεσε ηταν απο Cup10, ψαχνομαι απλα να κατασταλαξω καπου. Αν και ολη αυτη η διαδικασια μου αρεσει , γιατι γενικα δοκιμαζω νεους καφεδες. θελω ομως να κατασταλαξω σε 1-2 το πολυ 3 καφεδες και να παιζω με αυτους. Και ο Daily Round μου φανηκε καλο blend.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Εγκαίνια.... αποτυχία

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τετ Οκτ 26, 2022 2:20 pm

Καλησπερα στο φορουμ!!! Δεν εχω ενημερωσει γενικα πως πηγαινουν οι εκχυλισεις μου οποτε θα το κανω εδω με ενα ποστ. Καταρχην θελω να σας ευχαριστησω ολους σας επειδη πραγματικα απ τη πρωτη μερα με βοηθησατε ολοι αρκετα και διαβαζοντας και τα δικα σας threads εχω μαθει και εχω εμπνευστει αρκετα.
Γενικα απο θεμα γευσης και νερου χρησιμοποιω νερο βρυσης και το water softener της Lelit. Τον τελευταιο καιρο εχω αγορασει 2 συγκεκριμενους καφεδες απο Round Cup τον Daily Round και τον Villa Caldas , πειτε με τρελο αλλα προτιμησαμε γευστικα τον Daily Round, καθως ο Villa Caldas μας επεφτε λιγο πιο βαρυς απ οτι θα θελαμε. Γενικα προσπαθουσα να βγαζω στο φλυτζανι 36-40ml , ενω παντα εβαζα 18,5. Συνηθως πειραματιζομαι πιο πολυ με το ποσα βγαζω παρα με το ποσα βαζω για αλεση. Μηπως να παιξω και με τον παραγοντα ποσα γρ κοκκους βαζω?? *κατι που μου τη δινει οταν εχω 2 διαφορετικους καφεδες ειναι οτι μου μενουν 6γρ απ τον εναν καφε που τελειωνει και δυστυχως το αλλη ποικιλια καφε . χαχαχ
Ενω εχω ακομα 2χ250 Villa Caldas αποφασισα να δοκιμασω Mokka , πηρα τον Monte Alegre και τον Javier Rubio. Θα ενημερωσω πως πηγαν οι εκχυλισεις , αν παρατηρησα κατι και πως μου φανηκαν γενικα.. Παντως απ οτι βλεπω εδω στο φορουμ το Mokka εχει ενα αξιοπρεπές ονομα στην αγορα.

*Επισης θα επαναλαβω μια συμβουλη του Γιωργου (After) που ακολουθησα και οντως γευτικα με σαφηνεια την γευση του καφε (Villa Caldas). Προτεινω να το κανετε. Με το κουταλακι μολις ανακατεψω το φλυτζανι , αμεσως μετα την εκχυλιση , δοκιμασε 3 κουταλιες. Στον Caldas μπορουσα να γευτω οντως τη σοκολατα, κατι που αν το επινα απ το φλυτζανι με τη μια , να μην.. :oneup:

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Εγκαίνια.... αποτυχία

Δημοσίευση από Spira » Παρ Νοέμ 11, 2022 10:35 am

laonikos78 έγραψε:
Τετ Σεπ 28, 2022 10:18 am
Από KUDU που είχα δοκιμάσει πιο παλιά τα blend του μου άρεσε το Good Cup.
Το Grail μου έβγαζε οξύτητα για blend που δεν την ήθελα και αρκετα υψηλη τιμη αδικαιολόγητα, το Habit μου ήταν αδιάφορο.
Ψάχνοντας κάτι άσχετο έπεσα σε αυτό το post. Ξαναδοκίμασα μετά από καιρό το Habit και το Grail καθώς και το Los Idolos. ενώ έχω στην αναμονή Ethiopia Aricha και τον Kenya Kiandu AA.

Το Habit δεν με ενθουσίασε αλλά μου άρεσε και λίγο παραπάνω το Los Idolos.
To Grail όμως μου άρεσε πολύ. Καθαρή γεύση και πηρα ότι στην περιγραφή "Mango, Tangerine, Dark Chocolate" Έχει όντως μια οξύτητα μου για εμένα το κάνει πολύ ενδιαφέρον. Σίγουρα σαν blend ξεφεύγει σαν τιμή αλλά προς στιγμήν δεν έχω δοκιμάσει κάτι καλύτερο. Σίγουρα για εμένα μπαίνει στην λίστα με τους αγαπημένους.

Αυτή την στιγμή πίνω τον Samba Karambo αλλά δεν έχω καταφέρει να πάρω την γεύση που είχα δοκιμάσει στο μαγαζί (πολύ μακριά).

Αν θέλετε μπορώ να επανέλθω με τους υπόλοιπους από KUDU όταν τους δοκιμάσω και αυτούς.

Απάντηση