λεπτό κόψιμο vs δυνατό πάτημα

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
thanos9999
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Δευ Ιουν 29, 2020 1:11 am
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Lelit pl042 temd pid
Μύλος:: Eureka mignon specia
2ος Μύλος:: Lelit pl043 mmi
Οι καφέδες μου:: Taresso tigrato, taf (hacienda blend)

Re: λεπτό κόψιμο vs δυνατό πάτημα

Δημοσίευση από thanos9999 » Παρ Φεβ 04, 2022 12:46 am

99 με 100 έχω εγώ τον tigrato. Δοκίμασε να ανεβάσεις και να δεις εσένα που σου αρέσει περισσότερο. :coffee:

Vagos
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Φεβ 10, 2021 7:08 pm

Re: λεπτό κόψιμο vs δυνατό πάτημα

Δημοσίευση από Vagos » Παρ Φεβ 04, 2022 9:49 am

Το πάτημα εφόσον γίνεται με συνέπεια δεν επηρεάζει τους χρόνους και το αποτέλεσμα.
Η προετοιμασία πριν το πάτημα, η θερμοκρασία και το κόψιμο όμως είναι καταλυτικά.

thelwCafe
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 01, 2021 2:50 pm

Re: λεπτό κόψιμο vs δυνατό πάτημα

Δημοσίευση από thelwCafe » Παρ Φεβ 04, 2022 5:35 pm

ευχαριστώ για τις απαντήσεις,
κάπου εκεί έχω καταλήξει στις τελευταίες δοκιμές, σταθερό πάτημα και αλλαγές σε θερμοκρασία και κόψιμο.
Βάζοντας όμως στην LELIT PLUST PID θερμοκρασία κάπου 93 με offset 8 (ας πουμε πως δεν είναι η πιο ακατάλληλη θερμοκρασία)
αλλάζω το κόψιμο:
αρχίζω να το λεπταίνω, φτάνω μέχρι και 40'' από το ΟΝ μέχρι το τέλος της εκχύλισης----> μ'ετριο αποτέλεσμα (πίκρα και λίγο καρβουνο)
αρχίζω να το χοντραίνω, φτάνω στα 25-26" από το ΟΝ μέχρι το τέλος της εκχύλισης---->μέτριο αποτέλεσμα (σώμα ξυνό, με επιγεύσεις πίκρας)

Εντωμεταξύ, έρχομαι εδώ και γράφω γιατί, έχω κάνει τόσες δοκιμές σε όλα αυτά τα κοψίματα και άλλες τόσες δοκιμές σε διαφορετικές θερμοκρασίες!!
Ποτέ δε γεύτηκα κάτι που να "είναι στη σωστή κατεύθυνση" ώστε να πω "ωραία κάπου εδώ κοντά είμαστε :a080:
Οι καφέδες που έχω δοκιμάσει είναι μέτριας ποιότητας (illy classic/brazil, AREA51 brazil), αλλά ούτε αυτούς δεν έχω καταφέρει σε μια υποφερτή γεύση!!

ΥΓ: έχω πάρει πια γυμνό portafilter και η εκχύλιση είναι πάρα πολύ καλή, αλφαδιά κέντρο από το 8-10 δευτερόλεπτο

isnogood
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 27, 2019 2:08 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Ecm Classika pid 500
2η Μηχανή:: Gaggia new baby
Μύλος:: Casadio Instantaneo
2ος Μύλος:: ascaso i-steel
Οι καφέδες μου:: Taf, taresso, nomad, red

Re: λεπτό κόψιμο vs δυνατό πάτημα

Δημοσίευση από isnogood » Κυρ Μαρ 13, 2022 6:34 pm

Scolopax έγραψε:
Τετ Φεβ 02, 2022 9:48 pm

Την επομενη ημερα με την
Ιδια ρυθμιση στο μυλο ο καφες ετρεχε εκοψα πιο λεπτα
Δες μήπως έχεις πολλή υγρασία στο περιβάλλον. Όσον αφορά τις δοκιμές, άσε τη μηχανή μισή ώρα να ζεστάνει καλά.

Απάντηση