Flow profiling

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
nik___
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 1:40 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Atom 75
2ος Μύλος:: Kinu m47 phoenix

Flow profiling

Δημοσίευση από nik___ » Τετ Ιαν 12, 2022 8:57 pm

Για όσους ενδιαφέρονται για flow profiling βρήκα το παρακάτω document εξαιρετικά ενδιαφέρον. Αν και αφορά τη μηχανή Slayer, δείχνει γενικότερα πως μπορεί κανείς να επηρεάσει διάφορα χαρακτηριστικά του τελικού αποτελέσματος που προκύπτει στο φλυτζάνι παίζοντας κατάλληλα με τη ροή κατά τη διάρκεια της εκχύλισης:
https://www.dropbox.com/s/ryopusycv323k ... ).pdf?dl=0

Ουσιαστικά συνοψίζει τη πληροφορία που παρουσιάζεται στα 2 παρακάτω video:
https://youtu.be/3nnK0paSulc
https://youtu.be/cERhZRqtVDc

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Flow profiling

Δημοσίευση από Rallakias » Πέμ Ιαν 13, 2022 7:26 am

Πολύ ενδαφέρον αρχείο! :oneup:

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Flow profiling

Δημοσίευση από giorgos.b » Πέμ Ιαν 13, 2022 10:13 am

όντως ενδιαφέρον το flow chart

Βέβαια το πιο δύσκολο, που έρχεται με τον καιρό, είναι να κάνεις assess τα decision points τα οποία δεν είναι μετρήσιμα αλλά βασίζονται στη δοκιμή/γεύση: body, balance, clarity-intensity

Σχετικό με το flow profiling είναι το assessment του clarity-intensity και φαντάζομαι και το pre-brew phase

Απ' ότι βλέπω, το pre-brew phase είναι κάτι specific της slayer που δεν συναντάται γενικά, ψάχνοντας βρήκα αυτό:
There is a 2-way valve that closes the main brew hydraulic circuit when pre-brew is selected. This forces all the water through the needle valve)

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Flow profiling

Δημοσίευση από BasilTh » Πέμ Ιαν 13, 2022 11:55 am

Να υποθέσω nik_ ότι έχεις ήδη αναπαράγει το προφίλ Slayer τόσο στην Bianca όσο και στο Robot.
giorgos.b έγραψε:
Πέμ Ιαν 13, 2022 10:13 am
Απ' ότι βλέπω, το pre-brew phase είναι κάτι specific της slayer που δεν συναντάται γενικά, ψάχνοντας βρήκα αυτό:
There is a 2-way valve that closes the main brew hydraulic circuit when pre-brew is selected. This forces all the water through the needle valve)
Η Slayer χρησιμοποιεί δυο ανεξάρτητα υδραυλικά κυκλώματα που οδηγούν το νερό στο Brew tank. Το ένα αφορά την προ-εκχύλιση και περιλαμβάνει την needle valve και το δεύτερο αφορά την κύρια εκχύλιση. Η επιλογή μεταξύ των δυο κυκλωμάτων γίνεται με μια ηλεκτροβάνα που ελέγχεται από το paddle του group cap.

nik___
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 1:40 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Atom 75
2ος Μύλος:: Kinu m47 phoenix

Re: Flow profiling

Δημοσίευση από nik___ » Πέμ Ιαν 13, 2022 3:10 pm

Πέρα από τον ακριβή μηχανισμό με τον οποίο υλοποιείται το pre-brew, βρίσκω τη παραμετροποίηση της εκχύλισης που έχει κάνει η Slayer αρκετά ενδιαφέρουσα. Ουσιαστικά έχει κβαντίσει τη ροή σε 2 πιθανές τιμές: χαμηλή ροή (θέση pre-brew), κανονική ροή (θέση brew) και κατά τη διάρκεια της εκχύλισης το μόνο που επιτρέπει στο χρήστη είναι να μεταβεί όποτε και όσες φορές θέλει μεταξύ αυτών των 2 θέσεων (η ακριβής τιμή που αντιστοιχεί στη χαμηλή ροή μπορεί να τροποποιηθεί αλλά μόνο πριν ξεκινήσει η εκχύλιση - όχι κατά τη διάρκεια).

Το claim επομένως του κατασκευαστή της μηχανής Slayer είναι ότι ουσιαστικά η παραπάνω παραμετροποίηση αρκεί για να πάρει κάποιος όποιο γευστικό προφίλ επιθυμεί ανά περίπτωση (που είναι και το ενδιαφέρον της υπόθεσης κατά τη γνώμη μου μιας και περιορίζει τις δοκιμές που χρειάζεται να κάνει κάποιος λόγω των πολύ χαμηλότερων βαθμών ελευθερίας). Προφανώς το παραπάνω προφίλ ροής μπορεί να προσομοιωθεί από μηχανές τύπου Bianca ή Decent, όπου εκεί κανείς έχει πολύ περισσότερους βαθμούς ελευθερίας όσον αφορά τη διαχείριση της ροής (το Robot υποστηρίζει pressure profiling αλλά όχι flow profiling όπως το κάνει η Slayer).

Αν και δεν έχω ακόμη προλάβει να πειραματιστώ/εξερευνήσω τα προφίλ της Slayer, το προφίλ ροής που χρησιμοποιώ στη Bianca θα έλεγα ότι μοιάζει κάπως με το παρακάτω προφίλ 3 σταδιών της Slayer:
1. bump (είναι η ορολογία που χρησιμοποιεί η Slayer όταν πηγαίνεις κατευθείαν σε θέση brew για πολύ λίγο στην αρχή της εκχύλισης)
2. pre-brew
3. brew
(κάποιες φορές - αναλόγως και με το κόψιμο - ίσως να χρειαστεί και ένα 4ο στάδιο pre-brew στο τέλος της εκχύλισης).
Το παραπάνω προφίλ μου έχει δώσει εξαιρετικά αποτέλεσματα σε ότι το έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής (και για να είμαι ειλικρινής δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο κίνητρο να το αλλάξω). Υποθέτω (χωρίς να είμαι σίγουρος) ότι ένα προφίλ 2 σταδίων (1. pre-brew, 2. brew) θα είναι ίσως ακόμη πιο κατάλληλο σε καφέδες με πιο ελαφριά ψησίματα.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Flow profiling

Δημοσίευση από todoornot » Πέμ Ιαν 13, 2022 7:27 pm

Πάρα πολύ ενδιαφέρον. Θα άξιζε να καρφιτσωθεί.

Απάντηση