Βασικός "μπούσουλας" εκχύλισης espresso

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Kate10
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2011 12:22 am
Όνομα: Κατερίνα
Μηχανή:: Lelit Anna PID
Μύλος:: Ascaso I-2
Τοποθεσία: Περιστέρι

Βασικός "μπούσουλας" εκχύλισης espresso

Δημοσίευση από Kate10 » Πέμ Δεκ 16, 2021 12:02 pm

Καλημέρα παιδια.

Τα φώτα σας παρακαλώ γιατί έχω λίγο μπερδευτεί.
Εν αναμονή της νέας μηχανής που παρήγγειλα, Lelit pl41TEM, ήθελα να μου ξεκαθαρίσετε τις σωστές αναλογίες (θεωρητικά) εκχύλισης εσπρέσσο.

Γενικά σε έναν νέο καφέ που έπαιρνα στις πρώτες δοκιμές υπολόγιζα ως εξής:

Καφές περίπου 17.5 γραμμάρια στο φίλτρο. Τόσα έπαιρνε σε γενικές γραμμές το φίλτρο της Saeco χωρίς να ακουμπάει στη σίτα.

Σε 25 με 30 δευτερόλεπτα από τη στιγμή που πατώ το κουμπί νερoύ στο group βγάζω περίπου 60ml και ξαναλέω ml στο δοσομετρικό ποτηράκι. Δεν υπολόγιζα γραμμάρια με ζυγαριά αλλά πάντα μπούσουλα είχα το δοσομετρικό ποτηράκι. Αφού μετά από δοκιμές έφτανα σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο μετά άλλαζα χρόνο εκχύλισης ανάλογα τη γεύση που μου έβγαζε ο κάθε καφές ή την άλεση αν ήταν δεν ήταν τόσο φρέσκος.

Σε πολλά θέματα διαβάζω αναλογίες 1:2 αλλά με αναφορά σε γραμμάρια. π.χ. βάζω 18γρ αλεσμένο καφέ και βγάζω 36γρ στο ποτήρι. Εγώ που υπολόγιζα με ml στο δοσομετρικό το έκανα λάθος?

Επίσης στο παράδειγμα σαν πολύ λίγο δεν είναι 36γρ διπλού εσπρέσσο από 18 γρ αλεσμένου καφέ? Οκ, η κρέμα είναι αέρινη και πιάνει όγκο αλλά από τα 36γρ να φτάσουμε να είναι 60ml στο δοσομετρικό σαν μεγάλη διαφορά δεν έχει?

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Βασικός "μπούσουλας" εκχύλισης espresso

Δημοσίευση από laonikos78 » Πέμ Δεκ 16, 2021 1:16 pm

Με το καλό!
Σωστή η επιλογή σου!!
Καφεδάρες θα πίνεις!!!

Η μηχανή αυτή έχει αλλά πατήματα σε σχέση με την προηγούμενη που είχες.

Θα παίζει ρόλο στα ερωτήματα σου και πόσο ψιλά κόβεις τον καφέ.
Προσωπικά πίνω μόνο origin και estate από 18gr ως και 21gr στο καλαθάκι ανάλογα με το ψήσιμο του καφέ και ratio 1.6 η 1.8 και 2 ανάλογα τον καφέ πάντα.
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βασικός "μπούσουλας" εκχύλισης espresso

Δημοσίευση από slaughter » Πέμ Δεκ 16, 2021 1:48 pm

πάρε μια ζυγαρία να μην ταλαιπωρείσαι και να μην μετράς με το μάτι. Αφού ζυγίζεις τα γραμμάρια που βάζεις γιατί δεν ζυγίζεις και τα γραμμάρια υγρού? Ο κάθε καφές θέλει τα δικά του οπότε δεν υπάρχει πάντα μπουσουλας. Εγώ που πίνω τον Pianeta απο TAF δοκιμάζω με βάση την συνταγή του

Espresso recipe
In: 17gr
Out: 36 - 37
Time: 25 sec

αν και για να πω κάποιες φορές το πάω παραπάνω γιατί μου φαίνεται ξινός

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Βασικός "μπούσουλας" εκχύλισης espresso

Δημοσίευση από laonikos78 » Πέμ Δεκ 16, 2021 2:04 pm

Στο νήμα: < γενικά περί καφέδων > θα βρεις < αρχείο καφέδων > εκεί γράφω για τις δοκιμές που κάνω σε καφέδες που δοκιμάζω και ίσως να βρεις κάτι χρήσιμο μιας και αύριο θα έχεις την ίδια μηχανή με τις εκχυλίσεις που κάνω.
Ζυγαριά οπωσδήποτε!
..Για πάντα και μια μέρα.

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Βασικός "μπούσουλας" εκχύλισης espresso

Δημοσίευση από thanasis00 » Πέμ Δεκ 16, 2021 4:15 pm

Kate10 έγραψε:
Πέμ Δεκ 16, 2021 12:02 pm
Καλημέρα παιδια.

Τα φώτα σας παρακαλώ γιατί έχω λίγο μπερδευτεί.
Εν αναμονή της νέας μηχανής που παρήγγειλα, Lelit pl41TEM, ήθελα να μου ξεκαθαρίσετε τις σωστές αναλογίες (θεωρητικά) εκχύλισης εσπρέσσο.

Γενικά σε έναν νέο καφέ που έπαιρνα στις πρώτες δοκιμές υπολόγιζα ως εξής:

Καφές περίπου 17.5 γραμμάρια στο φίλτρο. Τόσα έπαιρνε σε γενικές γραμμές το φίλτρο της Saeco χωρίς να ακουμπάει στη σίτα.

Σε 25 με 30 δευτερόλεπτα από τη στιγμή που πατώ το κουμπί νερoύ στο group βγάζω περίπου 60ml και ξαναλέω ml στο δοσομετρικό ποτηράκι. Δεν υπολόγιζα γραμμάρια με ζυγαριά αλλά πάντα μπούσουλα είχα το δοσομετρικό ποτηράκι. Αφού μετά από δοκιμές έφτανα σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο μετά άλλαζα χρόνο εκχύλισης ανάλογα τη γεύση που μου έβγαζε ο κάθε καφές ή την άλεση αν ήταν δεν ήταν τόσο φρέσκος.

Σε πολλά θέματα διαβάζω αναλογίες 1:2 αλλά με αναφορά σε γραμμάρια. π.χ. βάζω 18γρ αλεσμένο καφέ και βγάζω 36γρ στο ποτήρι. Εγώ που υπολόγιζα με ml στο δοσομετρικό το έκανα λάθος?

Επίσης στο παράδειγμα σαν πολύ λίγο δεν είναι 36γρ διπλού εσπρέσσο από 18 γρ αλεσμένου καφέ? Οκ, η κρέμα είναι αέρινη και πιάνει όγκο αλλά από τα 36γρ να φτάσουμε να είναι 60ml στο δοσομετρικό σαν μεγάλη διαφορά δεν έχει?
Πάντως να ξέρεις ότι οι μετρήσεις που έπαιρνες μπορεί να μην ήταν με μεγάλη ακρίβεια, καθώς μετρούσες ml και όχι γραμμάρια, αλλά δε σημαίνει ότι έπινες πολύ πιο νερουλό καφέ. Είναι λίγο και το γούστο και η προτίμηση. Αλλά ναι, αν θες να είσαι ακριβής, θες ζυγαριά σίγουρα. Επίσης, όπως αναφέρουν και τα παιδιά, οι specialty καφέδες έχουν και συνταγή που μπορείς να ακολουθήσεις για να πάρεις το καλύτερο αποτέλεσμα, οπότε να κοιτάς και αυτό από δω και πέρα.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Βασικός "μπούσουλας" εκχύλισης espresso

Δημοσίευση από Hatori » Πέμ Δεκ 16, 2021 5:07 pm

Με το καλό η νέα μηχανάρα σου και καλά καφεδάκια! Μέτρα μόνο σε γραμμάρια in και out και ΟΧΙ τα 35γραμμαρια δεν είναι λίγα. Εδώ πίνουμε καφεδαρες που είναι 25γραμμαρια. Καλή επιτυχία

Άβαταρ μέλους
Kate10
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2011 12:22 am
Όνομα: Κατερίνα
Μηχανή:: Lelit Anna PID
Μύλος:: Ascaso I-2
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: Βασικός "μπούσουλας" εκχύλισης espresso

Δημοσίευση από Kate10 » Πέμ Δεκ 16, 2021 5:31 pm

Απλά θυμάμαι όταν είχα πρωτοασχοληθεί με εσπρέσσο όλοι έγραφαν σε ml και όχι σε γραμμάρια, οπότε κι εγώ έτσι έμαθα και γι'αυτό είχα αγοράσει το δοσομετρικό.

Στη Saeco στο portafilter είχα βγάλει το μηχανισμό pressurized και βλακείες που είχε και είχε γίνει σαν κανονικό απλά ήταν πλαστικό το περίβλημα. Σε φρέσκους καφέδες κυρίως έπαιρνα μια χαρά εσπρέσσο με μπόλικη κρεμούλα! (σιγά μην είναι και κρέμα ΓΙΩΤΗΣ! :lol: )

Οκ παιδιά. Μιας και παίρνω πιο σαβαρή μηχανή ας σοβαρευτώ κι εγώ ως μελλοντική home barista :a042: και ας ζυγίζω!

Η μηχανούλα θα έρθει Δευτέρα ή Τρίτη και όλα τα υπόλοιπα θα τα έχω αύριο (ζυγαρια, tamper 57άρι, tamping mat, κλειστό φίλτρο, καθαριστικά κ.λ.π.). Οπότε θα είμαι έτοιμη!!! Έχω ήδη προσαρμόσει τη θέση στη κουζίνα που θα την υποδεχτεί. Την αναμένω με ανοιχτές αγκάλες! :inlove:

Θα διαβάσω το θέμα με τους καφέδες που μου γράφετε για να δω τις συνταγές τους. Αν ξέρετε κάποιον νόστιμο, εύκολο που να μπορώ να τον βρω φρέσκο να ξεκινήσω τους πειραματισμούς στη μηχανή let me know. Σκεφτείτε ότι στην αρχή θα πεταχτεί αρκετός καφές...

ΥΓ.
@Thanasis00, @laonikos78, @Hatori, @slaughter
Ευχαριστώ για τις ευχές και τη μέχρι τώρα συμβολή σας!

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Βασικός "μπούσουλας" εκχύλισης espresso

Δημοσίευση από Hatori » Πέμ Δεκ 16, 2021 6:24 pm

Ξεκίνα με κάποιο εύκολο blend στην αρχή που υπάρχει και συνταγή για να πάρεις σίγουρα καλό αποτέλεσμα και να μην απογοητευτεις ! Κι ότι θες ρώτα ελεύθερα.

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Βασικός "μπούσουλας" εκχύλισης espresso

Δημοσίευση από laonikos78 » Πέμ Δεκ 16, 2021 8:14 pm

Συμφωνώ με τον Γιώργο για κάποιο blend αρχικά μιας και ο 'νεροχύτης στην αρχή καιροφυλακτεί'.

Φρέσκο στο Περιστέρι θα βρεις:
Omsom - Κύπρου 14
Cafeistas - Οικονομίδου 25
Mind the Cup - Βεάκη 29
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
Kate10
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2011 12:22 am
Όνομα: Κατερίνα
Μηχανή:: Lelit Anna PID
Μύλος:: Ascaso I-2
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: Βασικός "μπούσουλας" εκχύλισης espresso

Δημοσίευση από Kate10 » Σάβ Δεκ 18, 2021 8:42 pm

laonikos78 έγραψε:
Πέμ Δεκ 16, 2021 8:14 pm
Συμφωνώ με τον Γιώργο για κάποιο blend αρχικά μιας και ο 'νεροχύτης στην αρχή καιροφυλακτεί'.

Φρέσκο στο Περιστέρι θα βρεις:
Omsom - Κύπρου 14
Cafeistas - Οικονομίδου 25
Mind the Cup - Βεάκη 29
Σε ευχαριστώ. Θα τα έχω υπόψιν. Δεν παίζει να πετάξω καφέ! :f010: Θα τα πιω όλα τα πρώτα αποτυχημένα εσπρεσάκια και ας μην πίνονται. :coffee:
Τον λυπάμαι. Απλά καλύτερα να παραγγείλω δύο κιλά μην και δεν φτάσει...χαχαχα! Με βλέπω να με τρέχουν στο νοσοκομείο!

Παρήγγειλα ήδη το exclusive blend της Samba που είδα συνταγή εδώ. Αλλά θα κοιτάξω και αυτά που μου προτείνεις. :a013:

Απάντηση