Cooling flush σε μηχανή ΗΧ με Ε61

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cooling flush σε μηχανή ΗΧ με Ε61

Δημοσίευση από Y.V » Δευ Δεκ 20, 2010 9:52 am

Αγαπητε μου
Δεν καταννοώ την άποψή σου για τις οικογενειακες μου συνήθειες και στο ότι πρεπει να μείνω μόνο στο τεχνικό θεμα.
Η ευχρησία αλλά και η πολυχρησία δεν είναι σοβαρότατος παράγοντας επιλογής ανάμεσα σε δύο μηχανες ίδιας ποιοτικής απόδοσης και περίπου ίδιου κοστους και ποιότητας; (αναφέρομαι σε Ε61 μονού μπόϊλερ με PID και σε μηχανές με ΗΧ)
Οταν δινεις τόσα χρήματα για μηχανή, όπως είπα και πριν, υποθετω οτι θα την κρατήσεις πολλα χρονια και όχι για 1-2-3 χρόνια, Επομένως οι ανάγκες αλλα και οι συνήθειες μπορουν να αλλάξουν χωρίς να τις γνωρίζεις εκ των προτέρων, λόγω του μεγάλου χρονικού διαστήματος.
Σήμερα είσαι εργένης, αυριο όμως θα έχεις οικογένεια με 15 χρονα παιδιά, η μηχανή όμως αν το είχες μελετήσει σωστα θα μπορουσε να είναι η ίδια και να μην σου λείπει τίποτα, χωρίς να πρέπει να την αντικαταστήσεις για να βολεύεσαι καλύτερα.

Το "είχες ΗΧ μηχανή", ώς επιχείρημα για να βρεθω σε δύσκολη θέση, τουλάχιστον στην λογική την δική μου δεν πιάνει, διότι συνήθως απευθύνεται σε όσους δεν έχουν τεχνική κρίση και επιχειρήματα αλλά εμπειρικα έχουν βγάλει τα όποια σωστα ή λανθασμενα συμπεράσματα.
Ομως οι σπουδες μου ως Χημικός Μηχανικός με έχουν κανει να αντιλαμβάνομαι τα υπερ και τα κατά μιας σχεδιασης
Εξ άλλου κάτι παραπάνω γνωρίζω από μπόϊλερ (έστω και άλλων διαστάσεων), θερμοδυναμική και μεταφορά θερμότητας.
Ομως δεν χρειάζονται σε κάποιον επιστημονικες γνώσεις για να καταλάβει ότι εαν το νερό σε ένα σωληνάκι (ευθύ ή σε σχήμα σπειρώματος), το οποίο διέρχεται από περιβάλλον τελείως σταθερής υψηλής θερμοκρασίας, έχει σχεδιαστει έτσι, ώστε παραδείγματος χάριν το νερό που στην είσοδό του ξεκινάει με 20 βαθμούς όταν κινειται με ροή 60ml στα 30 δευτερόλεπτα, να προσλαμβάνει θερμότητα στην διαδρομή του και να βγαίνει με θερμοκρασία 93 βαθμών.
Αν αυτό δεν σημαίνει μεγάλη σταθερότητα τότε τι σημαίνει;
Ασταθεια θα υπήρχε μόνο, εαν η θερμοκρασία του εισερχόμενου νερου, είχε κατα την διάρκεια της ροής διακυμάνσεις, πραγμα που δεν μπορει να συμβεί διότι αυτο προερχεται από δοχείο με σταθερό θερμοκρασιακό περιβάλλον.
Αντίθετα σε ένα μπόϊλερ εκχύλισης, το κρύο νερό που εισέρχεται αλλαζει συνεχώς την θερμοκρασία του θεμούνερου που υπάρχει μέσα σάυτό με αποτελεσμα να χρειάζονται πολύ πιό ακριβες υλοποιήσεις για να πετύχουν να βγαίνει συνεχώς νερό, με σταθερή θερμοκρασία πχ 93 βαθμών.
Το μόνο μειονέκτημα, τουλάχιστον θεωρητικό, των ΗΧ είναι η σταθερότητα στον ρυθμό μας, που απαιτουν εαν διακόπτεται η ροή για κάποιο χρονικό διάστημα, διότι τότε αυξάνεται η θερμοκρασία στο σωληνάκι και πρέπει να ξανασταθεροποιήσουμε την θερμοκρασία της ροής στο επιθυμητό επίπεδο.
Δεν είναι εδώ αναλαμβάνει δράση η θερμική μάζα του θηριώδους Ε61 για να συμβιβάσει και να κάνει τα πράγματα πολύ πιό εύκολα, ώστε να μήν χρειάζεται υπερβολική αλλά μονο φυσιολογική ακρίβεια στον ρυθμό μας.


Τι συμπέρασμα θα βγάλει κάποιος, μόνο από τον όγκο του σωλήνα μεταφορας θερμότητας στο μπόϊλερ μίας συγκεκριμένης ΗΧ;
Μάλλον δεν έχει καταννοηθει πως λειτουργει. Αν έλεγα πχ ότι είναι 18 ml τι θα καταλάβαινε κάποιος, χωρίς να έχει όλη την θερμική μελετη της μηχανής.

Εγώ με τον τρόπο γραφής μου, παραθέτω τις απόψεις μου προσέχοντας να μην θίξω κανέναν με ερωτήσεις του τυπου "είχες" ή "Δώσε μας ένα παράδειγμα" ή "απόδειξέ το μας", ακόμα και αν διαφωνώ μαζί του.

Δεν ήρθα εδώ να δώσω εξετάσεις!
Ουτε να με αναγκαζει κάποιος να ψάχνω να βρώ πως και από που διαμόρφωσα την άποψη που εκφράζω, γιατί αυτό δεν έγινε μεσα σε ένα εξάμηνο για να θυμάμαι τις πηγες, ούτε εξ άλλου, με ενδιαφέρει να το κάνω.
Ηρθα για να κάνω παρεα με καποιους που έχουμε ενα τουλαχιστον κοινό ενδιαφέρον και να ανταλλάξω απόψεις, γνώσεις και εμπειρία.
Δεν με υποχρεώνει κανεις να μοιράζομαι τις όποιες λίγες γνώσεις μου, αλλά δεν μπορει να με υποχρεώσει και κανεις να λεω μονο ότι είναι αρεστό σε κάποιον, αλλιώς να δεχομαι επίθεση, έστω και καλυμένη.

Τώρα σχόλια του τύπου "η Silvia με PID είναι καταπληκτική και μπορεί να συγκριθεί με μιά ΗΧ" από καποιον που έχει όμως La Marzocco δεν χρήζουν κάν σχολιασμού αλλά μονο γέλιο μου προκαλούν.
Και μία Gaggia ή Silvia με PID θα είναι απλώς δύο αναβαθμισμένας μηχανές.
Αλλα ενα Οπελ ότι αναβαθμίσεις και να του κάνεις θα μείνει ένα αναβαθμισμένο Οπελ και δεν μπορεί να γίνει Πορσε.
Στα διάφορα φόρουμ λέγονται πολλά και διάφορα.
Δεν είναι όμως ανακοινώσεις σε επιστημονικά συνέδρια. Στα φόρουμ συμμετέχουν όλοι και πολλοί διατυπώνουν την άποψή τους.
Στην κρίση του καθένα μας είναι να υιοθετήσει η να απορίψει κάποιες από αυτές, εάν κρινει με την λογική του, ότι αυτός που τα λεει είναι αξιόπιστος ή αναξιόπιστος.

Dimitris_P

Re: Cooling flush σε μηχανή ΗΧ με Ε61

Δημοσίευση από Dimitris_P » Δευ Δεκ 20, 2010 10:26 am

το απογείωσες :worthy: :clap: :respekt:

Dimitris_P

Re: Cooling flush σε μηχανή ΗΧ με Ε61

Δημοσίευση από Dimitris_P » Δευ Δεκ 20, 2010 11:08 am

Christos έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Η ECM δεν χρησιμοποιεί για το γκρουπ νερό απτό μπόιλερ αλλά κατευθείαν απτό δοχείο κ το ζεσταινει επιτόπου θερμοσιφωνικα. Ξεφευγουμε όμως απτό θέμα καλύτερα να δημιουργηθεί νέο
Έλα παππού να σου δείξω ... :lol:
....
οι ειρωνείες γειώνονται :rtfm: :a016:

η αλήθεια είναι ότι σ'έχω χάσει λίγο, ίσως φταίει που δε χρησιμοποιείς κάποιο εικονίδιο .
ρωτάς όλα τα παραπάνω για να μάθεις τις διαφορές των τύπων μηχανών ή για να αντιπαραθέτεις τις απόψεις σου?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Cooling flush σε μηχανή ΗΧ με Ε61

Δημοσίευση από Christos » Δευ Δεκ 20, 2010 11:53 am

Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο μένος Γιάννη. Εσύ φέρνεις στην επιχειρηματολογία σου τα οικογενειακά σου χούγια. Να αγοράζουμε όλοι τότε 12θέσια βανάκια και όχι 5θέσια αυτοκίνητα για να καλύψουμε και τις μελλοντικές ανάγκες μας. Τι πιο λογικό;
Το να πιάνεσαι και να δίνεις διαστάσεις σε μια απλή ερώτηση που σου έκανα για το εάν είχες HX μηχανή απλά δηλώνει έλλειψη επιχειρημάτων. Ή καλύτερα, νόμισες ότι απάντηση σου μπορούσε να σε καταστήσει αναξιόπιστο οπότε και πέρασες στην επίθεση.

Εγώ ενδιαφέρθηκα για εμένα, που πίνοντας μόνο espresso για πάρτι μου, έκανα ότι ερώτηση έκανα, και όπως θα δεις δήλωσα εξ αρχής ότι δεν το γνωρίζω το θέμα. Αλλά συγγνώμη ήθελα απαντήσεις στο θέμα και όχι την οικογενειακή σου κατάσταση. Συγγνώμη αλλα δεν με έπεισες να δώσω 1000 ευρώ για μηχανή που θα κάθομαι να μετράω προβατάκια για cooling flush. Για την θερμοκρασιακή σταθερότητα -αστάθεια δεν έχω κάνει κανένα σχόλιο εγώ.

Το τι είσαι χημικός μηχανικός δεν μου λέει τίποτα, γιατί και ένα παιδάκι θα έκανε την ερώτηση που έκανα για τον όγκο στο σωληνάκι, γιατί άμα ήταν 18 ml μάλλον με καμιά μηχανή με thermoblock θα κάναμε συγκρίσεις και ένας καλός μηχανικός που θα μελετούσε φαινόμενα μεταφοράς θερμότητας θα έφτιαχνε και σενάρια για την θερμοκρασία εισόδου του νερού. Τι θα γίνονταν εάν είχε ζέστη στο δωμάτιο το καλοκαίρι στους 30C; (Δεν είναι ερώτηση για να μην παιδεύεσαι άδικα).

Τέλος πάντων, χαρά στο κουράγιο σου να καθήσεις να γράψεις αυτό το "παραλλήρημα" αλλά και πάλι κενού περιεχομένου και σε παρακαλώ μην σνομπάρεις τα opelakia. Αυτά βελτιώνουμε σε αυτό το forum και τους οδηγούς τους, ώστε να μην "μασάνε" σε δήθεν γκουρού που θα οδηγούν porche μπροστά τους.

Θα συμφωνήσω πάντως με την τελευταία σου πρόταση και να σε διαβεβαιώσω ότι ΠΟΤΕ μου δεν είχα διάθεση να σου επιτεθώ, πράγμα όμως που έκανες εσύ σε εμένα με ελαφράν την καρδίαν. Δεν πειράζει, άνθρωποι είμαστε και έχουμε και νεύρα μερικές φορές. Το θέμα θεωρείται λήξαν πλέον από μέρους μου.
y.v έγραψε:Στην κρίση του καθένα μας είναι να υιοθετήσει η να απορίψει κάποιες από αυτές, εάν κρινει με την λογική του, ότι αυτός που τα λεει είναι αξιόπιστος ή αναξιόπιστος.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Cooling flush σε μηχανή ΗΧ με Ε61

Δημοσίευση από Christos » Δευ Δεκ 20, 2010 12:07 pm

Dimitris_P έγραψε:
Christos έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Η ECM δεν χρησιμοποιεί για το γκρουπ νερό απτό μπόιλερ αλλά κατευθείαν απτό δοχείο κ το ζεσταινει επιτόπου θερμοσιφωνικα. Ξεφευγουμε όμως απτό θέμα καλύτερα να δημιουργηθεί νέο
Έλα παππού να σου δείξω ... :lol:
....
οι ειρωνείες γειώνονται :rtfm: :a016:

η αλήθεια είναι ότι σ'έχω χάσει λίγο, ίσως φταίει που δε χρησιμοποιείς κάποιο εικονίδιο .
ρωτάς όλα τα παραπάνω για να μάθεις τις διαφορές των τύπων μηχανών ή για να αντιπαραθέτεις τις απόψεις σου?
Καλά είμαστε σοβαροί; δεν έχω emoticon δίπλα στο σχόλιο; Αυτό τι ήταν ; ":lol:"

Ερωτήσεις και σκέψεις μου κάνω, αλλά προφανώς ερμηνεύονται αλλιώς. Εξ αρχής δήλωσα άμα δεις στα πρώτo μου post.
Christos έγραψε:Επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα. ...
Μήπως να μην κάνω καλύτερα ερωτήσεις; γιατί μάλλον προβλήματα δημιουργούν. :a014:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Dimitris_P

Re: Cooling flush σε μηχανή ΗΧ με Ε61

Δημοσίευση από Dimitris_P » Δευ Δεκ 20, 2010 12:18 pm

παρερμηνεία μάλλον :(
άσε και γω την πατάω έτσι. ρωτάω για διάφορα και με παίρνουν με τις πέτρες :waf: :a080: :lol:

anepro

Re: Cooling flush σε μηχανή ΗΧ με Ε61

Δημοσίευση από anepro » Δευ Δεκ 20, 2010 12:28 pm

Τα σχόλια όλων (φαντάζομαι) στο forum γίνονται με καλή πρόθεση. Ας τα εκλαμβάνουμε ως τέτοια και επιπλέον με μια δόση χιούμορ. Στο κάτω κάτω όλοι εδώ γραφτήκαμε για να ανταλλάξουμε απόψεις (και να μάθουμε) για τον αγαπημένο μας καφέ.

smoothbore

Re: Cooling flush σε μηχανή ΗΧ με Ε61

Δημοσίευση από smoothbore » Δευ Δεκ 20, 2010 12:36 pm

Νομιζω οτι το όλο θέμα εχει ξεφυγει απο τα πλαίσια του πως και γιατί υποχρεωτικά πρέπει να κρυώνω μια χιλιαροευρωμηχανή για να πιω καφέ σε σωστη θερμοκρασία κ.λ.π .
Αν και έχει ενδιαφέρον απο στυλιστικής αποψεως η όλη παρεκτροπή , πιθανολογώ ότι ενα απλό βιντεάκι με την θερμοκρασιακή σταθερότητα κουλοφλασαριμένη ή μη θα ηταν πιο χρήσιμο στο ευρύ κοινό απο τεχνικές λεπτομέρειες περι θερμοσιφωνισμού η γομαροκατασκευής ενος Ε61 γκρούπ μιας ΗΧ .
Ενα θερμομετράκι των 5-10 ευρώ , μια καμερούλα και τράβηγμα σε ελεύθερη ροή αρκούν για διαπιστωθεί του λόγου το αληθες , έτσι , δεν θα χρειαστεί να θυσιαστεί η Ιφιγένια ούτε καν να αρχίσει ο ΗΧικός μονομποιλεροπόλεμος .



Of topic εντελώς .
Εγώ προσωπικά πίνω αποκλειστικά εσπρέσο , η γυναίκα μου φρεντο το καλοκαίρι και μονον τότε ,δεν έχω επισκέπτες με καπουτσινογούστα και η κόρη μου θα πινει καφέ σε 15-16 χρόνια ,κατόπιν τουτου μια HX σ'εμένα μονο ευχρηστη δεν θα μπορούσε να είναι .....και ναι..... αμα μου έδιναν μια θα την πούλαγα γιατί θα ηταν ασύμφορη και σε χρόνο και σε χρήμα ( βλέπε ΔΕΗ),αλλά αυτός ειμαι εγώ και ετσι το βλέπω . Αυτό δεν σημαίνει ότι μια HX ειναι κακή η όχι ,απλά δεν κάνει για μενα, κάνει όμως για κάποιον άλλον και μην ξεχνάμε ότι τιποτα δεν ειναι τέλειο η απόλυτα καλό επειδή ειναι πιο ακριβό μουράτο η έχει περισσότερες δυνατότητες , αλλοιώς δώστε μου την Πορσε σας να πάω για κυνήγι (εκεί που πάω με το μη 4χ4 κουβαδάκι μου) και σε βατό χωματόδρομο να σας φέρω τα περιφεριακά και το σασμάν σε ζεμπίλι .
Ολα εχουν την χρήση τους και τον αγοραστή τους , αλλοιώς όμως ψωνίζεις κάτι απο ανάγκη , απο μόδα η επειδή εισαι απλά "φορτωμένος " σε δεδομένη στιγμή . Αλλωστε μην κρυβόμαστε ,εχει και το περιτό την γοητεία του .

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Cooling flush σε μηχανή ΗΧ με Ε61

Δημοσίευση από Christos » Δευ Δεκ 20, 2010 1:16 pm

Καταρχήν να σε καλωσορίσω στην παρέα. Χρόνια και ζαμάνια έχουμε να τα πούμε (αν και στην περίπτωση μας ήταν "πλακωθούμε" :lol: :lol: )
Είμαστε παρέα και ας ανάβουν τα αίματα κάποιες στιγμές. :a030:

Εγώ μετά την αναφορά του woodsman έκανα αρκετό διάβασμα χθες και οι περισσότερες αναφορές έδειχναν ότι η θερμοκρασιακή σταθερότητα των HX είναι αξιολογότατη, αρκεί να μην βγει κάποιος από την θερμοκρασιακή περιοχή που έχουν σχεδιαστεί να δουλεύουν.
http://www.home-barista.com/hx-love-man ... ature.html
http://video.google.com/videoplay?docid ... 9672625761
Αλλά η ένσταση μου, σαν αποκλειστικά πότης espresso, είναι ότι δεν ξέρεις την θερμοκρασία (αλλά και δεν μπορείς να αλλάξεις την θερμοκρασία τόσο εύκολα όσο με το PID) που εκχυλίζεις και ότι οι περισσότεροι είχαν αναγκαστεί να βάλει θερμόμετρο σαν κι αυτό που έδειξε ο Βαγγέλης στο E61 group και που φαίνεται και στο video.
Αλλά περιμένω να δω και τι στοιχεία έχει ο Δημήτρης.
Τώρα για τα χίλια - μύρια κριτήρια που θα αγοράσει κάποιος μία μηχανή (πχ design-ομορφιά, διάφορες ευκολίες χρήσης, η λίστα είναι ατελείωτη), δεν μπορεί να υπάρξει αντικειμενική γνώμη και η απόλυτη επιλογή.


YΓ Μπορώ να σε προσφωνώ με το μικρό σου όνομα;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
dalas
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 2:53 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Ascaso i-mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro, La Margarita (Taf roast)
Τοποθεσία: Athens

Re: Cooling flush σε μηχανή ΗΧ με Ε61

Δημοσίευση από dalas » Δευ Δεκ 20, 2010 1:20 pm

smoothbore έγραψε:[...]έτσι , δεν θα χρειαστεί να θυσιαστεί η Ιφιγένια ούτε καν να αρχίσει ο ΗΧικός μονομποιλεροπόλεμος.[...]
:lol: :lol: :lol: :worthy: :worthy:

+1 και στα υπόλοιπα.
A good coffee does not require milk, a bad one does not deserve it - Guatemala saying.

Απάντηση