Channeling με συγκεκριμένους καφέδες

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Channeling με συγκεκριμένους καφέδες

Δημοσίευση από Batman » Τρί Δεκ 28, 2021 12:15 pm

Πολλα μπορει να φταινε, αλλα αυτο που φανταζει συμφωνα με τα λεγομενα σου ειναι η καταρευση της υδραυλικης αντιστασης ενος light(φανταζομαι) καφε....
Θες πολυ καλο μυλο,ιδανικα μαλακη προεκχειληση, και wdt να φτασεις οσο πιο μακρια γινεται τον συγκεκριμενο καφε..
Γνωμη μου.

Giorgos87
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 10:44 am

Re: Channeling με συγκεκριμένους καφέδες

Δημοσίευση από Giorgos87 » Τρί Δεκ 28, 2021 1:46 pm

Τι να πω ρε παιδιά, υποθέτω ότι ίσως εγώ να κάνω λάθος, θέμα τεχνικής ισως. Η μηχανή μου είναι η Lelit Βianca και ο μύλος μου ο Eureka Specialita τροποποιημένος για single dose. Αφού έχω αρχίσει να σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά ενός πιο high end tamper τύπου push για πιο εύκολο tamping και leveler όπως ocd ή asso jack leveler μήπως και δω βελτίωση...
Για την ποιότητα του καφέ δεν έχει τύχει να διαβάσω αντίστοιχα προβλήματα σε γερμανικό φόρουμ, μετά από γρήγορο ψάξιμο, μιλάμε για καφεκοπτειο που πουλά σαν χαζό και γενικά οι περισσότεροι καφέδες του είναι sold out τις περισσότερες ημέρες του μήνα, τι να πω...

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Channeling με συγκεκριμένους καφέδες

Δημοσίευση από Batman » Τρί Δεκ 28, 2021 3:40 pm

Ανεβασε ενα βιντεο με την εκχυλιση..θα ειναι πιο κατατοπιστικο..

Giorgos87
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 10:44 am

Re: Channeling με συγκεκριμένους καφέδες

Δημοσίευση από Giorgos87 » Τετ Δεκ 29, 2021 10:54 am

Στο παρακάτω βίντεο φαίνεται να αντιμετωπίζω θέματα σ'ολη τη διάρκεια της εκχύλισης, στις περισσότερες περιπτώσεις η εκχύλιση μου φαίνεται στη μεγαλύτερη διάρκειά της καλή και στα τελευταία δευτερόλεπτα, όπως περιγράφω πανω, γίνονται ορατές οι τρύπες του καλαθιού όπως και στο βίντεο στα 26"!
Τι είναι αυτό που κάνω τόσο λάθος κατά την εκτίμηση σας; Με γυμνό μάτι ο καφές στο καλάθι φαίνεται ομοιόμορφος και επίπεδα πατημενος! Για το συγκεκριμένο shot χρησιμοποίησα αρχικά ένα leveling tool και στη συνέχεια πάτησα με δυναμομετρικο tamper ρυθμισμένο στα 15kg πιεσης. Το καλαθάκι που χρησιμοποιώ στο βίντεο είναι ένα vst 18gr και έχει μέσα 17.5 gr καφε

[youtube]https://youtu.be/qIuCqbD7BhE

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Channeling με συγκεκριμένους καφέδες

Δημοσίευση από DgSensei » Τετ Δεκ 29, 2021 11:44 am

Giorgos87 έγραψε:
Τετ Δεκ 29, 2021 10:54 am
Στο παρακάτω βίντεο φαίνεται να αντιμετωπίζω θέματα σ'ολη τη διάρκεια της εκχύλισης, στις περισσότερες περιπτώσεις η εκχύλιση μου φαίνεται στη μεγαλύτερη διάρκειά της καλή και στα τελευταία δευτερόλεπτα, όπως περιγράφω πανω, γίνονται ορατές οι τρύπες του καλαθιού όπως και στο βίντεο στα 26"!
Τι είναι αυτό που κάνω τόσο λάθος κατά την εκτίμηση σας; Με γυμνό μάτι ο καφές στο καλάθι φαίνεται ομοιόμορφος και επίπεδα πατημενος! Για το συγκεκριμένο shot χρησιμοποίησα αρχικά ένα leveling tool και στη συνέχεια πάτησα με δυναμομετρικο tamper ρυθμισμένο στα 15kg πιεσης. Το καλαθάκι που χρησιμοποιώ στο βίντεο είναι ένα vst 18gr και έχει μέσα 17.5 gr καφε

[youtube]https://youtu.be/qIuCqbD7BhE
wdt κάνεις;

Giorgos87
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 10:44 am

Re: Channeling με συγκεκριμένους καφέδες

Δημοσίευση από Giorgos87 » Τετ Δεκ 29, 2021 12:10 pm

Όχι, παρήγγειλα από e-bay ένα wdt tool και περιμένω να παραλάβω, δοκίμασα 1-2 φορές με μια οδοντογλυφίδα αλλά δεν είδα διαφορα

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Channeling με συγκεκριμένους καφέδες

Δημοσίευση από Hatori » Τετ Δεκ 29, 2021 1:28 pm

Τον μύλο τον χρησιμοποιείς ως single dose?

Giorgos87
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 10:44 am

Re: Channeling με συγκεκριμένους καφέδες

Δημοσίευση από Giorgos87 » Τετ Δεκ 29, 2021 2:46 pm

Eureka mignon Specialita τροποποιημένο για single dose ( single dose hopper + bellow + single dose stand)

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Channeling με συγκεκριμένους καφέδες

Δημοσίευση από Hatori » Τετ Δεκ 29, 2021 4:56 pm

Το λέω μήπως η μόνη δόση δημιουργεί ανομοιογένεια στην άλεση για αυτό και το channelling. Δοκίμασε με 100γραμμάρια στο hopper αν γίνεται να δεις μήπως διορθωθεί

Giorgos87
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 10:44 am

Re: Channeling με συγκεκριμένους καφέδες

Δημοσίευση από Giorgos87 » Πέμ Δεκ 30, 2021 4:49 pm

Λοιπόν δοκίμασα αυτό που φαίνεται στη φωτό, στην ουσία πάνω από τον καφε ένα dosing cup μαζί με ένα μπουκαλάκι που βρήκα, ζυγίζουν γύρω στα 200 γρ, δεν ξέρω εάν έτυχε αλλά αυτή τη φορά δεν είχα τόσο έντονο channeling, θα δείξει...
Συνημμένα
IMG_20211230_090852_640x480.jpg

Απάντηση