Channeling με συγκεκριμένους καφέδες

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
thanospl68
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 02, 2021 3:24 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Lellit Plust PID+μαν
Μύλος:: Eureka Mignon Manual
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Channeling με συγκεκριμένους καφέδες

Δημοσίευση από thanospl68 » Κυρ Ιαν 02, 2022 3:36 pm

Καλησπέρα

Έχω τον Eureka mignon manuale και το θέμα με το single dosing με απασχόλησε αρκετά
Τι θα ήθελα από ένα κιτ single dosing?
1. δοχείο, hopper, για μια δόση με δυνατότητα τοποθέτησης plunger (δεν το ξέρω στα Ελληνικά) για να σπρώχνει τους κόκους προς τα μαχάιρια για την αποφυγή του pop corning
2. Φούσκα, bellow, για να φυσάω τον καφέ προς τα έξω για μείωση της κατακράτησης, retention.
3. Τα 1 & 2 σε συνδυασμό , μια και έχω βρει σε κατασκευές 3D printed μόνο το ένα ή το άλλο.

Ετσι κάθησα να σχεδιάσω/τυπώσω κάτι που να τα συνδυάζει, τροποποιώντας άλλες σχεδιάσεις ώστε να κάνουν και τις δύο δουλειές ταυτόχρονα.
Το αποτέλεσμα φάινεται στις πιο κάτω φωτογραφίες με το plunger να έχει διαμπερείς διαμήκεις τρύπες ώστε να μπορέις να φυσσάς κατά την διάρκεια του κοψίματος του καφέ. Επίσης έχει διαμορφωθεί έτσι στην μύτη του ώστε να πηγαίνει πολύ κάτω κοντά στα μαχαίρια αλλά να μην ακουμπάει την κεντρική βίδα που "συγκρατεί" το κάτω μαχαίρι...
Σημ1. Το plunger έχει κενό από πίσω αν θέλει κάποιος να προσθέση βάρος, κάτι στερεό , ώστε να μην φράξει τις τρύπες του αέρα
Σημ2. η εκτύπωση έγινε με υλικό που έιχα περισσεούμενο , μην σας παραξενεύει το χρώμα...
Eureka-Mignon-Brew-Pro-review_-1024x678.jpg
βίδα Eureka Mignon XXX
IMG_0992sm.jpg
single dosing all
IMG_0993sm.jpg
plunger με διαμόρφωση για την βίδα
IMG_0995sm.jpg
plunger & hopper
IMG_0996sm.jpg
plunger & hopper 2
Υψος hopper 12.5cm συν η φούσκα άλλα 3cm
IMG_0997sm.jpg
όλα μαζί στον Eureka Mignon Manuale

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Channeling με συγκεκριμένους καφέδες

Δημοσίευση από DgSensei » Κυρ Ιαν 02, 2022 6:18 pm

Εντυπωσιακή δουλειά (αν και δεν μου αρέσουν τα χρώματα :a016: )

Τα εκτύπωσες μόνος σου; Έχεις δει διαφορά στην ποιότητα άλεσης και στη γεύση σε σχέση με το απλό single dosing χωρίς mods;

thanospl68
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 02, 2021 3:24 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Lellit Plust PID+μαν
Μύλος:: Eureka Mignon Manual
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Channeling με συγκεκριμένους καφέδες

Δημοσίευση από thanospl68 » Δευ Ιαν 03, 2022 12:07 am

Ναι τα εκτύπωσα μόνος μου και μια και πειραματίζομαι χρησιμοποίησα ότι χρώμα είχα περίσευμα.
Πειραματίζομαι κανα δυο βδομάδες με αυτά, αλλά είναι το πρώτο με συνδυασμό, όπως αναφέρω στο πρώτο ποστ, αλλά πάντα είχα plunger όταν έκοβα single dose, όχι όμως τόσο καλό, έτσι δεν ξέρω να σου πω. Ίσως αν συγκρίνω τα κοψίματα και τ΄αποτελέσματα από δω και περα με τα μέχρι τώρα.
Το σίγουρο είναι ότι οι κόκοι "πιέζονται" μέχρι τον τελευταίο με αυτό το σύστημα και ταυτόχρονα με το κόψιμο πατάω και την φούσκα που βοηθάει να βγάλω όλο τον τριμμένο καφέ από μέσα. Ένα βίντεο θα βοηθούσε, αν μπορέσω θα το κάνω.

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Channeling με συγκεκριμένους καφέδες

Δημοσίευση από dasimo » Δευ Ιαν 03, 2022 9:03 am

Χρόνια Πολλά! Γνώμη μου είναι οτι έχεις πολύ μικρή διάμμετρο με αποτέλεσμα η επιφάνεια κοπής να είναι μόνο στο σημείο επαφής με τον καφέ. Έχω τον ίδιο μύλο και χρησιμοποιώ το μαμα hopper για single doser. Βάζω την δόση 18 γραμμαρίων και μόλις έχει κοπεί το 1/3 του καφέ κλείνω το διακοπτάκι του hopper και έτσι αποφεύγω το pop corning. Νομίζω οτι και ο ίδιος μύλος στην καινούργια single dose εκδοση έχει την ίδια αρχή λειτουργίας. Αρα θα τύπωνα ένα μικρότερο σε ύψος και αντίστοιχης διατομής hopper με αυτό της μαμας κρατώντας το blower που έχεις.

thanospl68
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 02, 2021 3:24 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Lellit Plust PID+μαν
Μύλος:: Eureka Mignon Manual
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Channeling με συγκεκριμένους καφέδες

Δημοσίευση από thanospl68 » Δευ Ιαν 03, 2022 12:01 pm

Χρόνια πολλα και καλή χρονιά!
Στο σημείο που το original hopper μπαίνει στον μύλο η διατομή είναι συγκεκριμένη και ίδια με το δικό μου, άντε να είναι μερικά χιλιοστά μικρότερη λόγω πιο παχιών τοιχωμάτων της κατασκευής μου, κάτι που μπορεί να διορθωθεί με λεπτότερο τοίχωμα.
IMG_0998sµ.jpg
hopper original + 3D printed
Η μεγαλύτερη διαμετρος του original hopper είναι μεγαλύτερη πιο πάνω και δεν έχει να κάνει με το σημείο κοπής .Το pop corning δεν το αποφεύγεις κλείνοντας το δοσομετρητή, οι κόκοι που θα μείνουν μέσα, τα 2/3 δηλαδή, όπως είπες, θα είναι χωρίς πίεση από πάνω από άλλους κόκους και θα έχεις pop corning, μόνο που θα χτυπάνε στο πλαστικό του δοσομετρητή.
Στην περίπτωσή μου όμως το plunger "ακολουθεί" μέχρι τέλους τους κόκους μέχρι τα μαχαίρια και πιστεύω έιναι ο πιο κοντινός τρόπος αντι pop corning χωρίς την χρήση πραγματικών κόκων καφέ.
Οπως ίσως φαίνεται και σε αυτή την φωτο, η διάμετρος (εσωτερική) του 3D printed hopper δεν είναι μικ΄ροτερη του ίδιου του μύλου στο σημείο κοπής
IMG_1002sm.jpg
hopper 3D

Άβαταρ μέλους
spirosninja
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2013 1:30 pm
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: Lelit pl41
Μύλος:: Eureka manual
Οι καφέδες μου:: Speciality

Re: Channeling με συγκεκριμένους καφέδες

Δημοσίευση από spirosninja » Δευ Ιαν 03, 2022 1:15 pm

καλησπερα και καλη χρονια! ποσο food safe θεωρεις τα υλικα σου και γενικα του 3d printing?

thanospl68
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 02, 2021 3:24 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Lellit Plust PID+μαν
Μύλος:: Eureka Mignon Manual
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Channeling με συγκεκριμένους καφέδες

Δημοσίευση από thanospl68 » Δευ Ιαν 03, 2022 1:46 pm

καλησπέρα και καλή χρονιά
μπορείς να ψάξεις λίγο στο internet για το υλικό που χρησιμοποιείται στις 3D εκτυπώσεις, το PLA.
νομίζω ότι είναι αρκετά ασφαλές για την χρήση σε φαγητά, και πόσο μάλλον για τους κόκους του καφέ που έρχονται σε επαφή για μερικά δευτερόλεπτα, αν μιλάμε για single dosing...

nik___
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 1:40 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Atom 75
2ος Μύλος:: Kinu m47 phoenix

Re: Channeling με συγκεκριμένους καφέδες

Δημοσίευση από nik___ » Σάβ Ιαν 08, 2022 10:50 am

Giorgos87 έγραψε:
Τετ Δεκ 29, 2021 10:54 am
Στο παρακάτω βίντεο φαίνεται να αντιμετωπίζω θέματα σ'ολη τη διάρκεια της εκχύλισης, στις περισσότερες περιπτώσεις η εκχύλιση μου φαίνεται στη μεγαλύτερη διάρκειά της καλή και στα τελευταία δευτερόλεπτα, όπως περιγράφω πανω, γίνονται ορατές οι τρύπες του καλαθιού όπως και στο βίντεο στα 26"!
Τι είναι αυτό που κάνω τόσο λάθος κατά την εκτίμηση σας; Με γυμνό μάτι ο καφές στο καλάθι φαίνεται ομοιόμορφος και επίπεδα πατημενος! Για το συγκεκριμένο shot χρησιμοποίησα αρχικά ένα leveling tool και στη συνέχεια πάτησα με δυναμομετρικο tamper ρυθμισμένο στα 15kg πιεσης. Το καλαθάκι που χρησιμοποιώ στο βίντεο είναι ένα vst 18gr και έχει μέσα 17.5 gr καφε

[youtube]https://youtu.be/qIuCqbD7BhE
Έχεις δοκιμάσει να χρησιμοπoιήσεις manual preinfusion μέσω του paddle ? Προσωπικά βρίσκω ότι κάνει τεράστια διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα που έχω με τη Bianca.

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Channeling με συγκεκριμένους καφέδες

Δημοσίευση από BasilTh » Σάβ Ιαν 08, 2022 11:06 am

Μα, αυτός είναι ο λόγος που κάποιος αγοράζει μηχανή με flow control.
Για να μπορεί να ελέγχει πίεση-ροή στην αρχή και στο τέλος της εκχύλισης.

nik___
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 1:40 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Atom 75
2ος Μύλος:: Kinu m47 phoenix

Re: Channeling με συγκεκριμένους καφέδες

Δημοσίευση από nik___ » Σάβ Ιαν 08, 2022 11:59 am

BasilTh έγραψε:
Σάβ Ιαν 08, 2022 11:06 am
Μα, αυτός είναι ο λόγος που κάποιος αγοράζει μηχανή με flow control.
Για να μπορεί να ελέγχει πίεση-ροή στην αρχή και στο τέλος της εκχύλισης.
Σύμφωνοι, απλά το ρωτάω γιατί στη συγκεκριμένη περίπτωση έχω την εντύπωση ότι είτε δεν χρησιμοποιείται preinfusion είτε είναι πολύ σύντομο.

Απάντηση