Πίκρα > γεύση

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Κωστας πε
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 27, 2020 2:26 am
Μηχανή:: Lelit pl41em
Μύλος:: Heinami

Re: Πίκρα > γεύση

Δημοσίευση από Κωστας πε » Δευ Μάιος 10, 2021 4:03 pm

Costas.Ch έγραψε:
Δευ Μάιος 10, 2021 3:54 pm
Αφού έχεις περισσότερη πίκρα κατέβασε θερμοκρασίες. Οι καφέδες που έχουν μέτριο ψήσιμο μπορούν να παίξουν ανάλογα με το χαρμάνι από 88 έως και 92 βαθμούς. Αφού δεν έχεις pid, καλό θα ήταν να σκεφτείς να τοποθετήσεις ένα, κάνε πρώτα μια εκχύλιση να βγει λίγο νερό και μετά βάλε το portafilter να βγάλεις τον καφέ. Η μηχανή είναι στα 9 bar ρυθμισμένη; Επίσης δοκίμασε τον καφέ σου με 16γρ σε 18γρ καλαθάκι και 18γρ καφέ σε 20 γρ καλαθάκι. Μην φοβιθείς αν δεις λίγο νερό στο pack του καφέ μετά. Αυτό δεν έχει να λέει τίποτα.

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή..

Έχω παραγγείλει τον rex c100 και το περιμένω.. Ναι.. Στα 10 bar νε τυφλό άρα στα 9 με πακ... Βέβαια όταν ξεκινάει πηγαίνει στα 9 κάτι μέχρι να πέσουν οι πρώτες σταγονες..

Έχω ένα τριπλό καλάθι.. Ο λόγος που το άλλαξα είναι ότι είχε πολύ απόσταση στα 18γρ θα το δοκιμάσω ξανά όμως.

Costas.Ch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 19, 2020 10:25 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Mahlkoenig Vario

Re: Πίκρα > γεύση

Δημοσίευση από Costas.Ch » Δευ Μάιος 10, 2021 4:22 pm

Κωστας πε έγραψε:
Δευ Μάιος 10, 2021 4:03 pm
Costas.Ch έγραψε:
Δευ Μάιος 10, 2021 3:54 pm
Αφού έχεις περισσότερη πίκρα κατέβασε θερμοκρασίες. Οι καφέδες που έχουν μέτριο ψήσιμο μπορούν να παίξουν ανάλογα με το χαρμάνι από 88 έως και 92 βαθμούς. Αφού δεν έχεις pid, καλό θα ήταν να σκεφτείς να τοποθετήσεις ένα, κάνε πρώτα μια εκχύλιση να βγει λίγο νερό και μετά βάλε το portafilter να βγάλεις τον καφέ. Η μηχανή είναι στα 9 bar ρυθμισμένη; Επίσης δοκίμασε τον καφέ σου με 16γρ σε 18γρ καλαθάκι και 18γρ καφέ σε 20 γρ καλαθάκι. Μην φοβιθείς αν δεις λίγο νερό στο pack του καφέ μετά. Αυτό δεν έχει να λέει τίποτα.

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή..

Έχω παραγγείλει τον rex c100 και το περιμένω.. Ναι.. Στα 10 bar νε τυφλό άρα στα 9 με πακ... Βέβαια όταν ξεκινάει πηγαίνει στα 9 κάτι μέχρι να πέσουν οι πρώτες σταγονες..

Έχω ένα τριπλό καλάθι.. Ο λόγος που το άλλαξα είναι ότι είχε πολύ απόσταση στα 18γρ θα το δοκιμάσω ξανά όμως.
Τίποτα φίλε μου. Να ξέρεις θα αλλάξουν όλα από την στιγμή που θα βάλεις το pid. Πάντως εγώ θα σου πρότεινα να χρησιμοποιείς διπλό καλαθάκι των 18 ή των 20 γραμμαρίων αν έχεις. Είναι υπεραρκετά. Όσος πιο πολύ καφές στο καλαθάκι, τόση περισσότερη εργασία θέλει κιόλας για να βγει. Επίσης σαν έναν πολύ γενικευμένο οδηγό, έχε υπόψην πως καφέδες με σκούρο ψήσιμο μπορούν να παίξουν σε θερμοκρασίες από 82-86 βαθμούς. Αυτό γιατί λόγο της επεξεργασίας που έχουν υποστεί δεν χρειάζεται πολύ δουλειά για να βγει το γευστικό προφίλ. 20-24 δευτερόλεπτα εκχύλισης είναι ιδανικά. Τα μέτρια ψησίματα όπως σου είπα παραπάνω και τα ελαφριά ψησίματα μπορούν να παίξουν απο 93-95 βαθμούς σε 28-32 δευτερόλεπτα εκχύλισης. Για τα γραμμάρια του καφέ στο καλαθάκι, δεν πειράζει αν έχει κενό το πακ του καφέ από την ντουζιέρα της μηχανής. Αρκεί αυτό να μην υπερβολικό. Αυτό το καταλαβαίνεις απο το πόσο νερό σου αφήνει μετά την εκχύλιση μέσα στο πορταφίλτερ. Αν δεις λίμνη, αυτό σημαίνει λίγη ποσότητα καφέ στο καλαθάκι, αν δεις απλά λασπωμένο πακ ή με πολύ λίγο νερό, όλα καλά. Μην σε φοβίζει. Αν το πακ βγαίνει στεγνό τελείως σημαίνει πολύ μικρό κενό από την ντουζιέρα και αν βλέπεις σημάδι της βίδας της ντουζιέρας στο πακ ή σημάδι γενικότερα της ντουζιέρας πριν ξεκινήσεις την εκχύλιση αυτό σημαίνει πάρα πολύς καφές στο καλαθάκι και δεν είναι καθόλου καλό.

Costas.Ch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 19, 2020 10:25 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Mahlkoenig Vario

Re: Πίκρα > γεύση

Δημοσίευση από Costas.Ch » Δευ Μάιος 10, 2021 4:27 pm

Επίσης όσον αφορά την γεύση, εάν έχεις περισσότερες ξινίλες ανεβάζεις θερμοκρασίες και εάν έχεις περισσότερες πυκρίλες κατεβάζεις θερμοκρασίες. Είμαι σίγουρος απο την εγκατάσταση του pid και μετά θα το βρείς το γευστικό σου γούστο. Καλούς πειραματισμούς!

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Πίκρα > γεύση

Δημοσίευση από johnsin » Δευ Μάιος 10, 2021 6:07 pm

Συγνώμη ρε παιδιά για τι καφέ μιλάμε ? μήπως είναι κανένας comersial πολύ καβουρντισμένος και δεν μπορεί να φύγει με τίποτα ?
Και δεν 'κανες αυτό που σου γράφει ο Κωστας η εκχύλιση 1:2 και στα 35-40 δεύτερα και πες μας μην φοβάσαι ότι θα τον κάψεις.

Costas.Ch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 19, 2020 10:25 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Mahlkoenig Vario

Re: Πίκρα > γεύση

Δημοσίευση από Costas.Ch » Δευ Μάιος 10, 2021 7:09 pm

johnsin έγραψε:
Δευ Μάιος 10, 2021 6:07 pm
Συγνώμη ρε παιδιά για τι καφέ μιλάμε ? μήπως είναι κανένας comersial πολύ καβουρντισμένος και δεν μπορεί να φύγει με τίποτα ?
Και δεν 'κανες αυτό που σου γράφει ο Κωστας η εκχύλιση 1:2 και στα 35-40 δεύτερα και πες μας μην φοβάσαι ότι θα τον κάψεις.
Taf από Hacienda (σαν τον pianeta) 100 arabica medium ψήσιμο. Δεν τον ξέρω τον καφέ αλλά λογικά δεν θα έπρεπε να είχε τόση πίκρα.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Πίκρα > γεύση

Δημοσίευση από johnsin » Δευ Μάιος 10, 2021 10:02 pm

Τον εχω παρει ειναι καλο blend αν θυμαμαι καλα ειχα βαλει 20γρ με 1:2 εκχυλιση και 35"

Κωστας πε
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 27, 2020 2:26 am
Μηχανή:: Lelit pl41em
Μύλος:: Heinami

Re: Πίκρα > γεύση

Δημοσίευση από Κωστας πε » Τρί Μάιος 11, 2021 5:04 pm

Καλησπέρα παιδιά!

Μου τελείωσε ο taf και περιμένω να ξανα πάρω για να κάνω δοκιμές.. Ανυπομονώ να δοκιμάσω αυτά που μου γράψατε. Τα ξανα λέμε λοιπόν.

Απάντηση