Pucks και Channelling και IMS screen

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
spyros91
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2020 11:14 pm
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: Lelit PL41EM
2η Μηχανή:: Chemex 6 cup
Μύλος:: Eureka Mignon Crono
2ος Μύλος:: Hario handmill slim
Οι καφέδες μου:: Onyx
Τοποθεσία: Orlando, Fl

Pucks και Channelling και IMS screen

Δημοσίευση από spyros91 » Τρί Μαρ 23, 2021 6:32 pm

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω μια Lelit Anna εδώ και 5 μήνες. Μου πήρε λίγο καιρό μέχρι να συνηθίσω την νέα μηχανή. Ενώ οι καφέδες μου πλέον είναι καλοί, παρατηρώ πως τα pucks βγαίνουν με "τρύπες" που μπορεί να οφείλονται σε channelling. Παραθέτω φωτογραφίες:

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Πήρα σήμερα screen IMS αλλά φαίνεται η ροή να είναι χειρότερη από το αρχικό.

Έχετε κάποια εμπειρία/γνώμη/συμβουλή ?

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Pucks και Channelling και IMS screen

Δημοσίευση από mantraxalos » Τρί Μαρ 23, 2021 7:39 pm

spyros91 έγραψε:
Τρί Μαρ 23, 2021 6:32 pm
Ενώ οι καφέδες μου πλέον είναι καλοί, παρατηρώ πως τα pucks βγαίνουν με "τρύπες" που μπορεί να οφείλονται σε channelling.

Όλοι όσοι βρισκόμαστε  σε αυτό εδώ το χώρο ,βρισκόμαστε ακριβώς γι αυτό τον λόγο, για την αγάπη μας για ένα καλό φλιτζάνι εσπρέσο ή τουλάχιστον οι περισσότεροι από εμάς-θέλω να πιστεύω..

Αν ο καφές σου είναι πραγματικά καλός τότε η γνώμη μου είναι μην το ψάχνεις, ο τόπος της γεύσης  δεν χωράει παραθετικά συγκριτικού-υπερθετικού βαθμού καλός,καλύτερος άριστος...χωρίς να μπαίνει ο υποκειμενικός παράγοντας του κάθε ατόμου στην υπόθεση, πιστεύω οτι καλύτερα να βλέπουμε το δασός και οχι το δέντρο .

Για μένα προσωπικά η τελειότητα δεν είναι αυτοσκοπός ,αλλά και για κάποιον που είναι , αν το συλλογιστείς καλύτερα θα καταλάβεις ότι επειδή δεν υπάρχει τέλειο θα πέσεις σε φαύλο κύκλο αναζήτησης της τέλειας εκχύλισης χωρίς τελικά να είσαι ποτέ απόλυτα ικανοποιημένος ψάχνοντας να βρεις την Ιθάκη της τέλειας παραμετροποίησης....., ενώ το ζητούμενο το έχεις ήδη κερδίσει ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΦΛΥΤΖΑΝΙ ΚΑΦΕ !!!

Υπάρχει μόνο μια ένσταση ....το ταξίδι....αν σου αρέσει "το ταξίδι" δλδ το ψάξιμο, η μελέτη, ο πειραματισμός και το κάνεις γιαυτό...τότε ΚΑΝΤΟ , γιατί θα σου δώσει την ευχαρίστηση του ταξιδιού !!!
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

gespress
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευ Ιαν 04, 2021 4:52 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Pucks και Channelling και IMS screen

Δημοσίευση από gespress » Τρί Μαρ 23, 2021 8:12 pm

Να κάνω μια υπόθεση: μήπως το νερό δεν τρέχει ομοιόμορφα από τη ντουζιέρα;

spyros91
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2020 11:14 pm
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: Lelit PL41EM
2η Μηχανή:: Chemex 6 cup
Μύλος:: Eureka Mignon Crono
2ος Μύλος:: Hario handmill slim
Οι καφέδες μου:: Onyx
Τοποθεσία: Orlando, Fl

Re: Pucks και Channelling και IMS screen

Δημοσίευση από spyros91 » Τρί Μαρ 23, 2021 10:18 pm

gespress έγραψε:
Τρί Μαρ 23, 2021 8:12 pm
Να κάνω μια υπόθεση: μήπως το νερό δεν τρέχει ομοιόμορφα από τη ντουζιέρα;
Έχω την εντύπωση πως όχι. Αλλά δεν πρέπει να είναι κάτι χαλασμένο. Βλέποντας βίντεο από άλλες μηχανές (πολύ πιο ακριβές) το νερό τρέχει πολύ ομοιόμορφα. Πρόσθεσα βίντεο στο shared link από πάνω με την διαφορά της ροής με τις δύο ντουζιέρες. Αν θες ρίξε μια ματιά και πες μου άποψη. Σε ευχαριστώ!

spyros91
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2020 11:14 pm
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: Lelit PL41EM
2η Μηχανή:: Chemex 6 cup
Μύλος:: Eureka Mignon Crono
2ος Μύλος:: Hario handmill slim
Οι καφέδες μου:: Onyx
Τοποθεσία: Orlando, Fl

Re: Pucks και Channelling και IMS screen

Δημοσίευση από spyros91 » Τρί Μαρ 23, 2021 10:22 pm

mantraxalos έγραψε:
Τρί Μαρ 23, 2021 7:39 pm
spyros91 έγραψε:
Τρί Μαρ 23, 2021 6:32 pm
Ενώ οι καφέδες μου πλέον είναι καλοί, παρατηρώ πως τα pucks βγαίνουν με "τρύπες" που μπορεί να οφείλονται σε channelling.
αν το συλλογιστείς καλύτερα θα καταλάβεις ότι επειδή δεν υπάρχει τέλειο θα πέσεις σε φαύλο κύκλο αναζήτησης της τέλειας εκχύλισης χωρίς τελικά να είσαι ποτέ απόλυτα ικανοποιημένος ψάχνοντας να βρεις την Ιθάκη της τέλειας παραμετροποίησης....., ενώ το ζητούμενο το έχεις ήδη κερδίσει ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΦΛΥΤΖΑΝΙ ΚΑΦΕ !!!
Συμφωνώ. Το ίδιο συμβαίνει και με τον ήχο. Ψάχνω σωστές γωνίες για τα ηχεία, τα σωστά αρχεία, καλώδια, εξοπλισμό ενώ ήδη μπορώ να κάτσω να απολαύσω καλή μουσική. Είναι παγίδα όταν δεν μπορείς να απολαύσεις με ευγνωμοσύνη αυτό που έχεις γιατί θα μπορούσε να είναι λίγο καλύτερο.

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Pucks και Channelling και IMS screen

Δημοσίευση από DgSensei » Τρί Μαρ 23, 2021 11:12 pm

spyros91 έγραψε:
Τρί Μαρ 23, 2021 10:18 pm
gespress έγραψε:
Τρί Μαρ 23, 2021 8:12 pm
Να κάνω μια υπόθεση: μήπως το νερό δεν τρέχει ομοιόμορφα από τη ντουζιέρα;
Έχω την εντύπωση πως όχι. Αλλά δεν πρέπει να είναι κάτι χαλασμένο. Βλέποντας βίντεο από άλλες μηχανές (πολύ πιο ακριβές) το νερό τρέχει πολύ ομοιόμορφα. Πρόσθεσα βίντεο στο shared link από πάνω με την διαφορά της ροής με τις δύο ντουζιέρες. Αν θες ρίξε μια ματιά και πες μου άποψη. Σε ευχαριστώ!
Η ims φαίνεται να έχει πολύ πιο ομαλή ροή η οποία βέβαια στο τέλος φαίνεται να χαλάει σε ορισμένα σημεία. Το έχω παρατηρήσει κι εγώ γιατί έχω την αντίστοιχη στην gaggia classic. Δεν ξέρω αν είναι σχεδιασμένη για να δουλεύει έτσι ή αν απλά η μηχανές μας εξ΄ορισμού δεν έχουν τόσο καλό group ώστε να βγάζουν το νερό εντελώς ομοιόρφα.

gespress
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευ Ιαν 04, 2021 4:52 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Pucks και Channelling και IMS screen

Δημοσίευση από gespress » Τρί Μαρ 23, 2021 11:48 pm

Δοκίμασες μήπως να βουρτσίσεις τη ντουζιέρα λίγο πριν τη χρήση; Το κάνω συχνά πυκνά στη δική μου και φαίνεται να βελτιώνει τη ροή. Εκτός κι αν είναι ιδέα μου

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Pucks και Channelling και IMS screen

Δημοσίευση από Rallakias » Τετ Μαρ 24, 2021 7:17 am

Σπύρο η ροή του νερού απο τη σιτα ειναι ομοιόμορφα κατανεμημένη ,αλλά η ποσότητα του νερού ειναι πολύ μεγάλη και επιθετική , ειδικά στο ενα βίντεο που ξεκινάει η ροή μαζί με λίγο ατμό. Τόσο μεγάλη ποσότητα και με ένταση δεν ειναι δυνατόν να μην κάνει ρήγμα στο πάκ (τρύπα) και αυτό είτε να φαίνεται πολύ στη γεύση είτε λίγο και να μην το καταλαβαίνεις. Αυτός ειναι ο λόγος που σε διάφορες μηχανές βάζουν μικροτερο ζιγκλέρ στην παροχή του νερού για να μειώσουν αυτή την παρεχόμενη ποσότητα νερού και να κάνουν πιο ήπια την πρώτη επαφή του νερού με το πάκ.
Δυστυχώς δεν ξέρω τι θα μπορούσες να κάνεις για να μειώσεις τη ροή , γιατι δεν ξέρω τι εναλλακτικές δίνει η μηχανή σου.
Πρίν μιλήσουμε για δραστικές λύσεις ας πει την εμπειρία του και κάποιος άλλος κάτοχος της ίδιας μηχανής , αλλά επίσης τράβηξε μας και ενα βίντεο της εκχύλισης να δούμε αν όντως οι τρύπες που φαινονται στο πάκ μεταφράζονται σε channeling ή οχι.

Costas.Ch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 19, 2020 10:25 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Mahlkoenig Vario

Re: Pucks και Channelling και IMS screen

Δημοσίευση από Costas.Ch » Τετ Μαρ 24, 2021 10:09 am

Οι φωτογραφίες δείχνουν πως σε κάποια σημεία το cake του καφέ κρατάει αέρα με αποτέλεσμα μετά με την πίεση που δέχεται το cake του καφέ από το νερό να καταφέρνει να βρίσκει διέξοδο από εκεί. Φαίνεται να είναι πρόβλημα καλής διανομής μέσα στο καλάθι. Εγώ θα σου συνιστούσα πριν βάλεις το portafilter στην ντουζιέρα να το χτυπάς λίγο στον πάγκο για να καταρρεύσουν οι όποιες αδυναμίες έχει ο καφές στο καλαθάκι.

Δες εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=C9u9S_-PcwQ

Το εξηγεί με τον καλύτερο τρόπο.

Costas.Ch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 19, 2020 10:25 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Mahlkoenig Vario

Re: Pucks και Channelling και IMS screen

Δημοσίευση από Costas.Ch » Τετ Μαρ 24, 2021 2:55 pm

Για την ροή του νερού λογικά θα έχει διαφορά στην γεύση ο καφές. Νομίζω πως η ροή με την σίτα της IMS είναι καλύτερη. Φτιάξε έναν καφέ με την κλασσική σίτα της μηχανής σου και έναν με την σίτα IMS με την ίδια συνταγή και δοκίμασε. Επίσης στην αρχή μήπως το νερό βγαίνει πολύ καυτό;

Απάντηση