commercial και ποσοτητες

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
S.F.
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2021 9:18 pm
Όνομα: πανος
Μηχανή:: lelit PL41 Tem PID
2η Μηχανή:: Gaggia Pure
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: ascaso i2
Οι καφέδες μου:: φρεσκια μπαγιατιλα!

commercial και ποσοτητες

Δημοσίευση από S.F. » Κυρ Μαρ 07, 2021 3:59 pm

λοιπον μιας και με τις οξυτητες δεν τα παω καλα, (βεβαια μπορει να κανω και κατι τεχνικα λαθος και να μην μπορω να πιω τιποτα εκτος απο commercial) αναγκαστικα παω σε dark roast
αλλα δημιουργειτε ενα μεγαλο προβλημα, ολοι προτεινουν 16 γρ με 1 προς 1,5 δηλαδη 24 γραμμαρια ροφηματος!
και ρωταω τωρα εγω αν παρω το τριπλο της λελιτ και βαλω 21 γραμμαρια θα βγει χαλια ο καφες?
για ποιο λογο οι dark roast θελουν λιγα γραμμαρια στο καλαθι?

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: commercial και ποσοτητες

Δημοσίευση από mantraxalos » Κυρ Μαρ 07, 2021 6:12 pm

O DARK ROASTED, Ο καβουρδισμένος καφές είναι λιγότερο πυκνός και έχει χαμηλότερη περιεκτικότητα σε υγρασία,είναι πιο "ευκολος" και γρηγορος σε χρονους (αρα και μάλλον λιγότερα γραμμάρια στο καλάθι) στο extract , σε αντίθεση με εναν medium/light roasted που εχει μεγαλύτερη  περιεκτικότητα σε υγρασια ειναι πιο πυκνος και κατ'επεκτασιν θέλει ψιλότερη άλεση-μεγαλύτερη επιφάνεια στο extract περισσότερο χρόνο εκχύλισης για να αποδώσει (πιο δύσκολα). Εγώ λίγο πολύ αυτό καταλαβαίνω και δεν μου εχει βγει λάθος στο brewing μέχρι τώρα τουλάχιστον ,εκτός και αν μου διαφεύγει κατι..Τώρα αν εσύ βάλεις με βάση τα παραπάνω 21 γραμμ στο καλάθι σε πόσο χρόνο θα στα βγάλει 1 προς 2 ? σε 40-45 secs? μήπως είναι πολύ και σου βγει καμένος?

S.F.
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2021 9:18 pm
Όνομα: πανος
Μηχανή:: lelit PL41 Tem PID
2η Μηχανή:: Gaggia Pure
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: ascaso i2
Οι καφέδες μου:: φρεσκια μπαγιατιλα!

Re: commercial και ποσοτητες

Δημοσίευση από S.F. » Κυρ Μαρ 07, 2021 6:43 pm

mantraxalos έγραψε:
Κυρ Μαρ 07, 2021 6:12 pm
O DARK ROASTED, Ο καβουρδισμένος καφές είναι λιγότερο πυκνός και έχει χαμηλότερη περιεκτικότητα σε υγρασία,είναι πιο "ευκολος" και γρηγορος σε χρονους (αρα και μάλλον λιγότερα γραμμάρια στο καλάθι) στο extract , σε αντίθεση με εναν medium/light roasted που εχει μεγαλύτερη  περιεκτικότητα σε υγρασια ειναι πιο πυκνος και κατ'επεκτασιν θέλει ψιλότερη άλεση-μεγαλύτερη επιφάνεια στο extract περισσότερο χρόνο εκχύλισης για να αποδώσει (πιο δύσκολα). Εγώ λίγο πολύ αυτό καταλαβαίνω και δεν μου εχει βγει λάθος στο brewing μέχρι τώρα τουλάχιστον ,εκτός και αν μου διαφεύγει κατι..Τώρα αν εσύ βάλεις με βάση τα παραπάνω 21 γραμμ στο καλάθι σε πόσο χρόνο θα στα βγάλει 1 προς 2 ? σε 40-45 secs? μήπως είναι πολύ και σου βγει καμένος?
δεν γνωριζω αλλα με την αναλογη ρυθμιση του μυλου θα μπορεσει να βγει και στα 30sec , αλλα γιατι η <συνταγη> προτεινει λιγα γραμματια στον dark roasted?

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: commercial και ποσοτητες

Δημοσίευση από mantraxalos » Κυρ Μαρ 07, 2021 6:58 pm

Αυτό εννοώ μήπως το puck θα είναι αρκετά μεγάλο και πρέπει να βάλεις τον μύλο προς το coarse περισσότερο από ότι θα έπρεπε για dark roasted beans και αρα χαλάει κάτι στην αναλογία του τρίπτυχου ,χρόνου-ποσότητας /μεγέθους puck και άλεσης?  Δηλαδή μήπως στον βωμό της ποσότητας θυσιάσουμε κάτι άλλο? μήπως πειράζοντας 1 παράγοντα χαλάμε την ισορροπία κάπου αλλού?

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: commercial και ποσοτητες

Δημοσίευση από BasilTh » Κυρ Μαρ 07, 2021 7:30 pm

S.F. έγραψε:
Κυρ Μαρ 07, 2021 6:43 pm
δεν γνωριζω αλλα με την αναλογη ρυθμιση του μυλου θα μπορεσει να βγει και στα 30sec , αλλα γιατι η <συνταγη> προτεινει λιγα γραμματια στον dark roasted?
Η συνταγή προτείνει λιγότερα γραμμάρια στον dark roasted από ότι σε light roasted γιατί ο dark είναι ελαφρύτερος.

Είτε dark είτε light γεμίζουμε το καλαθάκι με την ίδια ποσότητα ( όγκο – κυβικά εκατοστά ) καφέ, απλώς 60cc dark, είναι ελαφρύτερα από 60cc light.

Costas.Ch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 19, 2020 10:25 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Mahlkoenig Vario

Re: commercial και ποσοτητες

Δημοσίευση από Costas.Ch » Τρί Μαρ 09, 2021 8:22 pm

Οι καφέδες που έχουν σκούρο βαθμό καβουρδίσματος έχουν έντονο γευστικό προφίλ μειωμένη έως και ανύπαρκτη οξύτητα και συνήθως έχουν γλυκόπικρο χαρακτήρα με καπνιστές νότες. Επειδή λόγο της επεξεργασίας που υφίσταται το σπυρί γίνεται πιο ελαφρύ σε σχέση με έναν καφέ που έχει πολύ πιο ξανθό βαθμό καβουρδίσματος, 18-18,5γρ καταλαμβάνουν πάρα πολύ χώρο στο καλαθάκι και λόγο του έντονου καβουρδίσματος που θα έχει σαν αποτέλεσμα έντονη γεύση γι' αυτό και δεν βάζουμε πάνω απο 16γρ (μπορείς να παίξεις απο 13-16γρ), σε αντίθεση με πιο ήπιους καβουρδισμένος καφέδες που μπορείς να βάλεις πιο πολύ ποσότητα, όχι μόνο γιατί είναι πιο βαρύς ο κόκκος αλλά και γιατί είναι είναι πιο ελαφρύς ο καφές γενικότερα. Πάντος με πόσα γραμμάρια εκχύλισης θα καταλήξεις, αυτό εξαρτάται τι γεύση θες να έχει ο καφές. 26-30γρ εκχύλισης σε 28 δευτερόλεπτα ο καφές θα είναι πολύ έντονος γευστικά ενώ 40-46γρ εκχύλισης σε 28 δευτερόλεπτα θα είναι λίγο πιο ελαφρύς. Απλά πρέπει να δοκιμάσεις και να βρεις τι σου αρέσει καλύτερα.

Απάντηση